Artık dayanamıyorum, korkuyorum

Sizin ki çölde, deniz manzaralı ev yapmaya çalışmak. Babanız bunu sizden talep etmiş siz de belki çöle deniz gelir umuduyla ev inşa ediyorsunuz.

Salın gitsin ne hali varsa görsün. Bu kadar çabayı kendinize, anne ve kardeşinize harcayın.

Seks yapıp sizi meydana getirmeyi biliyorsa bir zahmet o size babalık etsin. Siz onun ebeveyni değilsiniz.

İlerde evleneceğiniz kişiye bitik bir sen götüreceksin. Dolayısı ile mutsuz olma ve mutsuz etme ihtimalin var. Kendini kurtarmassan zincirleme şekilde gelecek arkası.
Ne güzel açıkladınız: "Çölde deniz manzaralı ev"

Bana ne ne hali varsa görsün diyorum ama önünde sonunda bana zararı dokunacak onu da biliyorum. Bu durum beni sürekli geri döndürüyor.

Evlenmeyi çıkardım aklımdan. Bunda özellikle babamın payı var. Onun gibi sorumsuz biriyle karşılaşırsam, sonradan sorumsuz olursa, yine evin sorumluluğu bana kalırsa, ya ben ona benzersem gibi düşünceler soğuttu beni evlilikten. Artık sorumluluk almak istemiyorum.

Babam sürekli yalan söylüyor. Özellikle de finansal konularda. Bizi hep zor duruma düşürüyor. İşleri toparlayamıyor, her şeyi karıştırıyor, işi daha da kötü hale getirdikten sonra bize olanı anlatıyor. Anlatırken bile kendi yaptıklarını örtbas ederek yalan söylüyor. Sonra da "Ne yapacağız?" diye bize soruyor. O an sorunu hemen çözmeye odaklandığımız için kızamıyoruz ona. İş işten geçtikten sonra bize nasıl kolpa çektiğini anlıyorum ve bu sefer de zeytinyağı gibi üste çıkıyor. Babanı nasıl tanımlarsın diye sorsanız tek kelime söylerim: Kolpacı. Sürekli yalana söyler, korkak, verdiği sözleri tutmaz, borcuna sadık değil, kendini dünyanın en iyisi gibi görür. Güvenilmez bir insanda bulunan her özellik onda mevcut.

Yalan söyleme boyutunu artık kardeşlerine iftira atacak konuma geldi. Ağzından çıkan hiçbir kelimeye güvenemiyorum. Allah birdir dese sırf o dedi diye inanmam o derece paranoyak yaptı beni. Midemi bulandırıyor, onun hala var olduğunu bilmek bile karnımda ağrılara sebep oluyor. Yaptıklarının hesabını sorduğumda şöyle söylüyor: En azından karıya kıza para yedirmedim. Bundan bile şüphelenmeye başladım. Bir ara ev düzmek için bir arkadaşına kefil olduğunu söylemişti. Aklıma geldikçe acaba başka kadına ev mi açtı diye düşünüyorum. E-Devlet'ine girebiliyorum. Nüfus kayıtlarına baktım, acaba başka çocuğu var mı diye. Yardım etmeye çalışıyorum, bırak hesaplarını ben kontrol edeyim, borçlarını ben düzenleyeyim, emin ol harçlıksız bırakmam seni diyorum, yok diyor. Bana biraz güvenin, ben halledeceğim her şeyi diyor. Ama halledemiyor. Ne kadar uzaklaşırsam uzaklaşayım her türlü bana zarar verebilecek potansiyele sahip. Gittiğim her yerde onun ismi geçtiği an tedirgin oluyorum. Acaba yine ne yaptı da bana babamı soruyorlar diye düşünüyorum. İyice paranoyak oldum. Ölmesi için dua edecek kadar küçüldüm.

Bunları hiç düşünmemem lazım. Sonuçta her haltı yiyen o. Onun utanması lazım. Fakat engelleyemiyorum. Onun yerine ben utanıyorum, onun yerine ben stres oluyorum. Bunları yaşadıkça ondan nefret ediyorum. Yemin ediyorum sadece 24 saat onunla aynı yerde kalsam hiç iletişim kurmadan boğarım onu. Bunula nasıl baş edeceğimi bilmiyorum. Gittiğim hiçbir yerde huzur bulamıyorum. Korkuyorum, zamanla bunu normal karşılayıp ona benzeyeceğim diye. Öldüğünde yaptıklarını unutup onu iyi hatırlamaktan korkuyorum. Onu anlıyorum neden böyle yaptığını da biliyorum. Çünkü korkuyor. Bu hayatta en çok istediği şey saygın bir insan olmak. Ama gelin görün ki bu amacına ihanet edecek her adımı atıyor.

Onu unutmak istiyorum. Hafızamdan söküp çıkartmak istiyorum. Onu düşündüğüm her gün için ona lanet ediyorum. Yıllarımı yedi onu düşünmek. Kendimi bildim bileli sürekli onun arkasını topluyorum. İlk zamanlarda onu mutlu etmekti derdim, şimdi kendimi ondan korumak için uğraşıyorum. Bir evlat babasından kendini korumaya çalışır mı?
Üzüldüm okurken, Allah yardımcınız olsun. Siz babanızın ebeveyni değilsiniz öncelikle, elbette kültürel veya dinen ana babaya hürmet ve yardım destek var lakin sizin durumunuz farklı. Mesafe koyup bir psikolojik destek almanızı öneririm. Böyle bir problem var ve maalesef görmezden de gelinmiyor.
Önce kendi ruhumuzu iyileştirelim, yaramızı saralım. Babanız eğer istemiyorsa düzelme ve huy konusunda siz bir şey yapamazsınız.

Arkasını toplamak mecburiyetinde değilsiniz, siz onun yerine utanmak zorunda değilsiniz. Her birey kendi yaptıklarından sorumlu. Bu kanunen de öyle dinen de öyle.. onun hataları sizi küçültmez. Üzmeyin kendinizi🌸
Her insan anne babasını seçemiyor ve bazılarının hayatının sınavı olabiliyor.
Aile içinde bir şekilde toparlamaya çalışmışsınız ama baba o tarafa meyilli değil yapacağınızı yapmışsınız. Biraz da kendi yaralarınızı bağlarınızı düzeltin. Tekrar söylüyorum psikolojik destek almanız bir terapi ile size kesinlikle iyi gelecektir 🌸

Üzüldüm okurken, Allah yardımcınız olsun. Siz babanızın ebeveyni değilsiniz öncelikle, elbette kültürel veya dinen ana babaya hürmet ve yardım destek var lakin sizin durumunuz farklı. Mesafe koyup bir psikolojik destek almanızı öneririm. Böyle bir problem var ve maalesef görmezden de gelinmiyor.
Önce kendi ruhumuzu iyileştirelim, yaramızı saralım. Babanız eğer istemiyorsa düzelme ve huy konusunda siz bir şey yapamazsınız.

Arkasını toplamak mecburiyetinde değilsiniz, siz onun yerine utanmak zorunda değilsiniz. Her birey kendi yaptıklarından sorumlu. Bu kanunen de öyle dinen de öyle.. onun hataları sizi küçültmez. Üzmeyin kendinizi🌸
Her insan anne babasını seçemiyor ve bazılarının hayatının sınavı olabiliyor.
Aile içinde bir şekilde toparlamaya çalışmışsınız ama baba o tarafa meyilli değil yapacağınızı yapmışsınız. Biraz da kendi yaralarınızı bağlarınızı düzeltin. Tekrar söylüyorum psikolojik destek almanız bir terapi ile size kesinlikle iyi gelecektir 🌸
Terapi fayda eder mi? Birkaç sene evvel gitmiştim fakat hiç umduğum gibi gerçekleşmemişti. Öfke kontrolü için gitmiştim ve sanki sorguya çekilmiş gibi hissetmiştim. Bana o hafta nelere öfkelendiğimi not almamı istemişti. Bir daha da gitmemiştim. Kendi kendime öfkemi kontrol etmeyi öğrendim.

Terapi fayda eder mi? Birkaç sene evvel gitmiştim fakat hiç umduğum gibi gerçekleşmemişti. Öfke kontrolü için gitmiştim ve sanki sorguya çekilmiş gibi hissetmiştim. Bana o hafta nelere öfkelendiğimi not almamı istemişti. Bir daha da gitmemiştim. Kendi kendime öfkemi kontrol etmeyi öğrendim.
Eder ama tedavi gibi düşünün, siz almanız gereken ilaçları düzenli almazsanız veya kemoterapi kanser gibi düşünün gereklilikleri yapmaz motivasyonunuzu düşürürseniz doktora gitseniz de iyileşemezsiniz. Psikolojik olarak bir şeylerin düzelmesi zaman ister, emek ister sabır ister... hemen ben gittim iyileşeyim hop diye bir şey yok... yılların verdiği açtığı şeyler 1 saatte çözülmesi sanırım çok ütopik olurdu :) bence devam etmelisiniz kesinlikle size çok faydası olur... Bu bir hastalık değil sizin kaybolup daraldığınızda aslında neyi yanlış yaptığınızı fark ettirecek size yeni kapı ve pencerelerden bakmanızı sağlayacak bir seçenek... kendinize bu şansı çok görmeyin:) herkes mutlu olmayı hak eder..

X