çalışmak istemiyorum çözüm bulamıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Savagedaughter99

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2024
571
310
Arkadaşlar herkese merhaba. mesleğim var şuan yüksek lisans yapıyorum işe ara verdim ekimden beri çalışmıyorum. vicdani olarak bir daha iş bulamayacağım diye düşünüyorum. Bulsam bile tekrar çalışmaya bir yerim yemeyecek gibi geliyor. 2-3 gün okulda proje için çalıştım sabah erken kalk git vs o kadar kötüydü ki sevdiğim bir iş olmasına rağmen saçımı başımı yolmak oturup ağlamak istedim.

Aylık okuldan aldığım burs asgari ücrete yakın. özel ders veriyorum ama sadece kredi ödemesine yetiyor. Kısa süreli olduğunu da düşünmüyorum. Ömür boyu işe giremeyecek gibi hissediyorum. Çünkü 3 kere iş değiştirdim. hepsinde de şimdi bitecek 2 güne istifa edeceğim diye motive ettim kendimi. biliyorum kimse severek ise gitmiyordur. neye güveniyorum gerçekten bilmiyorum.Bu şuursuzluğum şok ediyor. LinkedIn denilen yerden sürekli insanlara bakıyorum ne kadar başarılı olduklarını görünce üzülüyorum. kendimi kötü hissediyorum.

Liseden beri yazları çalışıyorum üniversite 3. 4. sınıfta alanımla alakalı staj-iş karışık işe girdim. mezun olalı 4 sene oluyor 4 senedir de aralıksız çalıştım ama yani istifa edicem yok yüksek lisans yapacağım borçlar bitince bırakacağım şu kadar biriktireyim bırakacağım diye diye motive oldum toplamda 6 kere iş değiştirdim.

işsizliğe nasıl kolay alıştım bilmiyorum. iş görüşmelerine gidiyorum arada denk geliyor lütfen olmasın diye dua ediyorum. ailemin durumu çok çok iyi sayılmaz. Mecburen tüm ihtiyaçlarımı onlar karşılıyor bir de aylık sabit giderim de çok. Evlilik aşamasındayım her şeyi ailem karşılıyor. 200 bin lira kredi çektim ihtiyaç. Aylık ödemesi hemen geliyor 20 bin lira. hiç borcum yokmuş gibi her gün yemek söylüyorum. o kadar vicdan azabı duyuyorum ki gelmişim kaç yaşıma annem emekli hala çalışıyor parasını harcıyorum. koca parası yiyecek biri de değilim. çalışmam lazım kendimi kanıtlamam lazım. Ama istek sıfır. markete bile ayaklarım geri geri gidiyor. Sevgilim şuan benden farklı bir şehirde yaşıyor sürekli iş seyahatleri var. ne olacak bu halim bilmiyorum. banka hesaplarını açmaya bile korkuyorum. görüştüğüm herkes işe gir diyor. böyle olunca midem bulanıyor. terapiye de gittim memnun kalmadım. Annem çalışmazsan çalışma yapacak bir şey yok ben sana ömür boyu bakarım diyor. nişanlım da çalışmak istemiyorsan çalışma benim kazandığım senin diyor. ama rahatlamak yerine iyice stress oluyorum.

Benim bir akrabam var kadın 30ların sonunda hiç çalışmamış bir işte tutturamadı bekar anne evinde yaşıyor vs daha eski senelerde o sürekli ona bakar korkardım öyle olmaktan. çok mahna buldum da başıma mı geldi bilmiyorum. nasıl çözülür fikrim de yok

Son düzenleme:
İnanır mısın sabah yataktan kendimi spatula ile kazıyorum, çalışmak zorundayım. 🧿 Kimse bayılarak gitmiyordur işe bence. Çok azdır.
evet kimse bayılarak çalışmıyor ama o kadar zulüm gibi geliyor ki. işe girince de hep kendimi tamam 2 ay sabret şu kadar sabret. çok zor bir işim var genelde üretimde çalışıyorum sürekli insanlarla muhatap olmak zorundayım. geçen biri aradı eskiden iş görüşmesi yapmıştık hala arayışın devam ediyorsa bekliyoruz seni diye hayır dedim sonra günlerce pişman oldum bir daha iş bulamam diye. hem iş bulamam diye korkuyorum hem de çalışmaktan korkuyorum

evet kimse bayılarak çalışmıyor ama o kadar zulüm gibi geliyor ki. işe girince de hep kendimi tamam 2 ay sabret şu kadar sabret. çok zor bir işim var genelde üretimde çalışıyorum sürekli insanlarla muhatap olmak zorundayım. geçen biri aradı eskiden iş görüşmesi yapmıştık hala arayışın devam ediyorsa bekliyoruz seni diye hayır dedim sonra günlerce pişman oldum bir daha iş bulamam diye. hem iş bulamam diye korkuyorum hem de çalışmaktan korkuyorum
Maalesef çalışma hayatının gerçekleri bu. Birileriyle uğraşıyorsun ağız kokularını çekiyorsun. Benim aylardır müdürümle sorunum var. Sırf ders programına laf ettim diye herif bana bilenmiş. Yapacak bir şey yok. Gidiyoruz. Beğenmediğimiz yüzlere gülüyoruz , hal hatır sormak zorunda kalıyoruz.

Maalesef çalışma hayatının gerçekleri bu. Birileriyle uğraşıyorsun ağız kokularını çekiyorsun. Benim aylardır müdürümle sorunum var. Sırf ders programına laf ettim diye herif bana bilenmiş. Yapacak bir şey yok. Gidiyoruz. Beğenmediğimiz yüzlere gülüyoruz , hal hatır sormak zorunda kalıyoruz.
müdürler zaten şeytan gibi geliyor bana. çalışırken telefonum çaldığında bile mideme kramplar girerdi. saçkıran olacak noktada. iş değiştirdim yine aynısı oldu. şimdi farklı alana kaydım eğitim alıyorum ama elde var sıfır. tekrardan üniversite okusam gelmişim 26 yaşıma. okula gidince de sıkılıyorum. yüksek derslerinde mahvoldum. keşke ayda havadan para gelse ne kimsenin eline baksam ne böyle delirsem. ya da haftada 3-4 gün çalışabilsem.... sürekli farklı alternatifler denemekten kariyerim de mahvoldu

Alanınız ne? Özel ders konusunda kendinizi geliştirebilirseniz borçlar bitince ilerde elinize bir miktar para geçer. Sevmeseniz de en azından nefret etmeyeceğiniz bir iş bulmaya çalışın. Allah korusun kim ne yaşayacak bilmiyoruz temel masraflarınızı karşılayabileceğiniz bir işiniz beceriniz olması lazım.

Alanınız ne? Özel ders konusunda kendinizi geliştirebilirseniz borçlar bitince ilerde elinize bir miktar para geçer. Sevmeseniz de en azından nefret etmeyeceğiniz bir iş bulmaya çalışın. Allah korusun kim ne yaşayacak bilmiyoruz temel masraflarınızı karşılayabileceğiniz bir işiniz beceriniz olması lazım.
makine mühendisiyim. 6 kere iş değiştirdim bulmak için ama bulamıyorum. annem ben çalıştığım sürece sana bakarım bir kolum kırık olsa sana bakarım vs dediği için iyice böyle kahroluyorum. görüyorum çevremde insanları onlar yapıyor ben neye güveniyorum bilmiyorum. 26 yaşındayım ama 16 yaşında gibi sıfır sorumluluk duygusu

makine mühendisiyim. 6 kere iş değiştirdim bulmak için ama bulamıyorum. annem ben çalıştığım sürece sana bakarım bir kolum kırık olsa sana bakarım vs dediği için iyice böyle kahroluyorum. görüyorum çevremde insanları onlar yapıyor ben neye güveniyorum bilmiyorum. 26 yaşındayım ama 16 yaşında gibi sıfır sorumluluk duygusu
Makine mühendisliğinin ne okuması kolay ne de okulu bitirmesi. Niye emeklerini çöpe atıyorsun ? İş olanakları iyi diye duymuştum ama ?

On sene önce öğrenciyken kkya 'insallah ileride o veya benzer projede calisirim' dediğim ise tesadüf eseri girdim. Her gün işe büyük bir aşkla gidiyordum, hayatımın işini bulmuş gibiydim.
Oysa şimdi...
Cidden çoğu seyinden tiksindim . Beni strese sokan tonla şey var.
Anladım ki güzel iş diye bir şey yok

Makine mühendisliğinin ne okuması kolay ne de okulu bitirmesi. Niye emeklerini çöpe atıyorsun ? İş olanakları iyi diye duymuştum ama ?
evet okurken çok zorlandım dönemimde sadece 3 kişi mezun olmuştu. 3. uzatmadan bitirdim binbir dertle. zaten iş olanağı iyi sıkıntı çekmiyorum. ama o işe girince sürekli istifa etmeyi düşünüyorum. benimle mezun olanlae aldı başını gitti. ama ben hep farklı alanlarda çalıştığım için düzenli bir iş hayatı yok. ilk sorulan soru da bu

On sene önce öğrenciyken kkya 'insallah ileride o veya benzer projede calisirim' dediğim ise tesadüf eseri girdim. Her gün işe büyük bir aşkla gidiyordum, hayatımın işini bulmuş gibiydim.
Oysa şimdi...
Cidden çoğu seyinden tiksindim . Beni strese sokan tonla şey var.
Anladım ki güzel iş diye bir şey yok
ben de küçükken hayal ettiğim işe girdim staj olarak havalarda uçuyordum benden mutlusu yoktu ama gerek iş ortamı gerek iş arkadaşları gerek her sabah gitme zorunluğu beni mahvetti. her sabah akşam kusmak zorunda kalıyordum. ilaç tedavisi vs de denedim ama olmadı. annem de formasyon al öğretmen ol diyor ama onda da meslek lisesinde yapamam. bir de yaş geçiyor

Yataktan fırt diye kalkan, işe hoplaya zıplaya giden bir benim heralde. Dönüşümü görmeyin ama saç baş dağılmış, makyaj yamulmuş 😂

Anneniz size ölene kadar baktı diyelim, eee sonra? 45-50 yaşında iş tecrübesi olmayan bir kadın olarak ortada kalacaksınız. Hadi evlendiniz kocanız baktı diyelim, garantisi yok ki kocanın da. Başımıza ne geleceği belli değil.

Anneniz ve nişanlınız size bu konuda destek çıktıkları için konfor alanınızdan çıkmak istemiyorsunuz. İyilik değil kötülük ediyorlar aslında size.

Yataktan fırt diye kalkan, işe hoplaya zıplaya giden bir benim heralde. Dönüşümü görmeyin ama saç baş dağılmış, makyaj yamulmuş 😂

Anneniz size ölene kadar baktı diyelim, eee sonra? 45-50 yaşında iş tecrübesi olmayan bir kadın olarak ortada kalacaksınız. Hadi evlendiniz kocanız baktı diyelim, garantisi yok ki kocanın da. Başımıza ne geleceği belli değil.

Anneniz ve nişanlınız size bu konuda destek çıktıkları için konfor alanınızdan çıkmak istemiyorsunuz. İyilik değil kötülük ediyorlar aslında size.
ölünce de maaşı kalırmış kira gelirim olurmuş. ne yapalım bekle belki daha iyi fırsat bulursun diyor. ama çevremde görüyorum arkadaşlarım anne babasını tatile yolluyor hediye vs alıyor. ben hala baba kredi kartımı öder misin anne bana para verir misin. bu da zoruma gidiyor. tamam diyorum hadi ise girerim girer girmez istifa hayal ediyorum.

farkında olmadan annen sana kötülük yapıyor aslında
insanı işe motive eden şeylerden biri de çalışmak zorunda olma duygusu
benim bi arkadaşım var ne zaman iş hayatından bıksa borca harca girer
kredi ödemelerimi gördükçe çalışmaktan başka çarem kalmıyor böyle motive oluyorum der
bence en büyük motivasyon kaynağı para
acaba şimdiye kadar aldığın maaşlar yüzünden mi soğudun sen bu işlerden ?
geçenlerde çok abuk sabuk bişey için 15 bin lira harcadım 2 günde
çalışmıyor olsam düzenli bi işim , gelirim olmasa asla yapamazdım bu harcamayı
ama kendi paramı harcamak elbette tatlı geliyor ve hiç pişman olmadım .

evet okurken çok zorlandım dönemimde sadece 3 kişi mezun olmuştu. 3. uzatmadan bitirdim binbir dertle. zaten iş olanağı iyi sıkıntı çekmiyorum. ama o işe girince sürekli istifa etmeyi düşünüyorum. benimle mezun olanlae aldı başını gitti. ama ben hep farklı alanlarda çalıştığım için düzenli bir iş hayatı yok. ilk sorulan soru da bu
Tam dayaklıksın ha 😁

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X