Aşamadığım alışkanlık

bi noktaya kadar güzel bir alışkanlık. Ama söz konusu sağlık olunca şaka gibi diş için üç yıl beklenmez. Belkide gerçekten erteleme hastalığı var sizde. Bende de hiç danışmadan araştırmadan direk konuya dalarım. Genelde zararlı çıkmam ben şanslıyım ama kendinizi akışa mı bıraksanız. Yorumları iyi olan bir dişçiden başlayın.

bende alacağım şeyi araştırırım, direkt görüp almam/almamaya çalışırım, bi piyasa araştırması yaparım kendimce, daha uyguna görürsem alırım ya da takip ederim, çevremde de çoğu insan böyle artık ama sizinki başka birşey.

3 yıl boyunca karşıma çıksın diye mi beklediniz? gerçekten isteseydiniz bi şekilde araştırır bulurdunuz, içinizden gelmemiş belli ki.

Araştırmak her konuda gerekli. Bir çoğumuz da zaten ilk bulduğumuz şeye balıklama atlamıyoruz ama bir araştırma ne koşulda olursa olsun 3 yıl sürmez. Sizinki araştırma takıntısı vs değil. Bence canınız istememiş ya da aklınıza yatan cebinize uymamış vs vs bir sürü şey çıkar burdan ama kesinlikle araştırma takıntısı çıkmaz.

Arkadaşlar merhaba. Kendimde şikayetçi olduğum bir huy var. Bu huyun iyi yanları elbette vardır ama sanırım benim için zararlı olmaya başladı. Tavsiye ve referans olmadan hiçbir şeye girişmiyorum, alacağım bir tek makyaj ürünü için bile günlerce araştırma yapıyor, müşteri yorumlarını okuyorum. Bunun en kötü yanı, istediğim şey için beni geç bırakması. Mesela, dişimde ortodonti müdahalesi gerektiren bir sorun var fakat kendi başıma görüp bulduğum bir yere gitmek istemiyorum da daha önce benzer bir sorun için bir dişçiye gidip çok memnun kalmış insanlarla karşılaşmayı bekliyorum. Sırf bu yüzden yıllardır dişimdeki bu sıkıntıyı hiçbir doktora danışamadım. Çok uzun yıllar önce diş teli tedavisi gördüm ve dişlerim çok muntazam olmuştu. Fakat son üç yıldır dişlerimde bariz bir bozulma var, sırf yukarıda bahsettiğim takıntı yüzünden kimseye gidemediğim için sorun gittikçe de ilerledi. Diş teli tedavisi için harcadığım onca para, verdiğim onca emek boşa gitmiş oldu. Çok çok üzgünüm. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bu huy bende de var...bunun çözümü araştırma yamak güzel ama birini seçip dene....
Kararsızlık ve netlik varsa ya güvenli alanda kalıp bekleyeceksin yada küçük küçük adım atıp deneyeceksin.... Yanlış bile karar almış olsan en azından neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenirsin...
Yanlış kararlar sana bedel ödersin ama deneyim kazanarsın bu da sana güven kazandırır....

bende araştırmadan almayan, uygulamayan biriyimdir özellikle pahalı bişeyse alacağım şey
ucuz şeyleri pek araştırmam :)
diş olayını bunca sene araştırma adı altında ertelemek yerine keşke buraya bi konu açsaydın, türkiyenin her yerinden insan var
mutlaka öneren, isim söyleyen çıkardı
bence kendine bundan sonra bi süre sınırı koy
yani en fazla 1 hafta araştırıcam ve 1 haftanın sonunda bi yerde karar kılıcam şeklinde
şuan fiyatların da resmen çılgın attığı dönemde araştırma sürelerini uzatmamakta yarar var
robot süpürge almak için 2-3 gün önce buraya sordum, dün akşam da bi modelde karar verip sipariş ettim mesela
ucuz bi ürün de değil ama araştırmam bana yeterli geldi
fazla ince eleyip sık dokuyunca sonuca varamıyorsun çünkü

şikayet konusunda şöyle bi örnek vereyim
robot süpürge için bi tamirci video çekmiş, bir iki marka önerdi falan
önerdiği marka en yaygın olan. bu markayla ilgili çok sayıda şikayet de olduğunu çünkü çok satıldığını söyledi
çok satılan herkesin kullandığı bi ürünle ilgili çok şikayet olması o ürünü kötü mü yapar mesela ?
şikayetlerin niteliğine baktığımda kullanıcı hatası kaynaklı olduğunu gördüm mesela genelde

şikayet gelmeyen marka iyidir algısı da %100 doğru değil
geçen gün robot süpürge bakmaya elektronik mağazasına gittim
orda bana personel, hiç duymadığım bi marka ve modeli önerdi
hiç şikayet almıyoruz falan dedi. acaba az sayıda satıldığı için mi şikayet olmuyor mesela ?
bilinen üründen 1000 tane satarsın, 200 şikayet gelir
bilinmeyenden 100 tane satarsın, 20 şikayet gelir
aynı şey değil .

Arkadaşlar merhaba. Kendimde şikayetçi olduğum bir huy var. Bu huyun iyi yanları elbette vardır ama sanırım benim için zararlı olmaya başladı. Tavsiye ve referans olmadan hiçbir şeye girişmiyorum, alacağım bir tek makyaj ürünü için bile günlerce araştırma yapıyor, müşteri yorumlarını okuyorum. Bunun en kötü yanı, istediğim şey için beni geç bırakması. Mesela, dişimde ortodonti müdahalesi gerektiren bir sorun var fakat kendi başıma görüp bulduğum bir yere gitmek istemiyorum da daha önce benzer bir sorun için bir dişçiye gidip çok memnun kalmış insanlarla karşılaşmayı bekliyorum. Sırf bu yüzden yıllardır dişimdeki bu sıkıntıyı hiçbir doktora danışamadım. Çok uzun yıllar önce diş teli tedavisi gördüm ve dişlerim çok muntazam olmuştu. Fakat son üç yıldır dişlerimde bariz bir bozulma var, sırf yukarıda bahsettiğim takıntı yüzünden kimseye gidemediğim için sorun gittikçe de ilerledi. Diş teli tedavisi için harcadığım onca para, verdiğim onca emek boşa gitmiş oldu. Çok çok üzgünüm. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Psikolog önerisi araştırsanız çoktan aşmıştınız bunu sanırım 🙄🙃 şaka bir yana aşırı mükemmelliyetçi ve güvenli alanından çıkamayan.. gibi cidden terapi desteği isteyen sorunlar gibi duruyor; günlük hayat akışınızı da etkilediğine göre. Basit bir alışkanlık sorunundan ziyade böyle duruyor gibi bence yani.

Yani alacağım en ufak birşey için bende araştırma yaparım.

Fiyat + müşteri memnuniyeti v.s.

Ama siz cılkını çıkarmıssınız hele sağlık olarak uzun bir zaman 3 sene

Ayni durum bende de var fakat saglik icin degil
Mesela birsey satin alacagim
Herkes 5 yildizli yorumlara bakarken ben 1 yildizlilara bakiyorum
Isbirligi yapanlarin videolarini izleyip kotu de olsa pazarlayacaklar diye dusunuyorum
E sikayet sitelerinde neyi ararsan zaten sikayeti kesin var
En sonunda alamiyorum

Isbirligi yapanlarin videolarini izleyip kotu de olsa pazarlayacaklar diye dusunuyorum
En sonunda alamiyorum
Kendim yazmışım gibi 😁

En sonunda alamiyorum
işbirliği yapanlar zaten özellikle olumlu taraflarını konuşmak için çekiyor o videoları
firmalar ürün yolluyor onlara, ücret karşılığında tanıtıyor
youtubeda da aynı mantık var . teknolojik ürünlerle alakalı objektif yorum yapan bi kanal vardı isim vermiyim şimdi
adamlar batma noktasında . çünkü firmalar ürün yollamıyor , ürün gelmeyince ceplerinden verip almak zorundalar
onlar da çok az ürünü ceplerinden alabiliyorlar falan

en iyisi ekşi sözlük, eticaret sitelerindeki yorumlar ve şikayetvar bence

Cogu hastanede muaye
işbirliği yapanlar zaten özellikle olumlu taraflarını konuşmak için çekiyor o videoları
firmalar ürün yolluyor onlara, ücret karşılığında tanıtıyor
youtubeda da aynı mantık var . teknolojik ürünlerle alakalı objektif yorum yapan bi kanal vardı isim vermiyim şimdi
adamlar batma noktasında . çünkü firmalar ürün yollamıyor , ürün gelmeyince ceplerinden verip almak zorundalar
onlar da çok az ürünü ceplerinden alabiliyorlar falan

en iyisi ekşi sözlük, eticaret sitelerindeki yorumlar ve şikayetvar bence
Eksi sozlukte de ya cok iyi ya cok kotu yorumlar var
Oraya da yazar olarak giren pr yapan kisiler oluyor maalesef ki onlara da guvenemiyorum
Illa satilan yere gitcem inceleyecegim deneyecegim
Ama onda da satisini yapan kisiler prim alacaklari icin mecbur ovuyolar da ovuyolar insanin bilincaltina giriyorlar
Bunlar para kazaniyo bundan kotu de olsa olumlu konusurlar diyip en sonunda alamadan cikiyorum :d
Kimseye 1 gr guvenim kalmamis

Cogu hastanede muaye

Eksi sozlukte de ya cok iyi ya cok kotu yorumlar var
Oraya da yazar olarak giren pr yapan kisiler oluyor maalesef ki onlara da guvenemiyorum
Illa satilan yere gitcem inceleyecegim deneyecegim
Ama onda da satisini yapan kisiler prim alacaklari icin mecbur ovuyolar da ovuyolar insanin bilincaltina giriyorlar
Bunlar para kazaniyo bundan kotu de olsa olumlu konusurlar diyip en sonunda alamadan cikiyorum :d
Kimseye 1 gr guvenim kalmamis
geçen robot süpürge bakmaya elektronik mağazasına gittim zincir ve gayet bilindik bi mağaza
tabi çalışanlar orada sattıkları üründen prim alıyorlar
ben araştırıp gitmiştim zaten bide gözümle göreyim dedim
beğendiğim 2 ürün vardı, ben onlarla ilgilenmeme rağmen satış danışmanı bana 2 tane başka ürünü inanılmaz övdü
hani bütçemin de 2-3 bin lira üzerinde yani övdüğü ürünler
benim baktığım ürünü övse belki alıp çıkıcam :KK70:
yanlış strateji yaptılar, başka markayı satmaya çalıştılar
neymiş efenim ben diğerini alırsam daha uzun seneler kullanırmışım, bi kere almış olurmuşum
sanki kendi beğendiğimi alsam her sene değiştiricem :KK70:
kolaydı sanki 3 bin lira daha tanımadığım bi markaya vermek
bende almadım onlardan gittim internetten sipariş verdim geçtim
zaten asla olumsuz tarafını söylemiyorlar ki benim baktığım ürün onların önerdiklerinden 2-3 konuda daha iyiydi

geçen robot süpürge bakmaya elektronik mağazasına gittim zincir ve gayet bilindik bi mağaza
tabi çalışanlar orada sattıkları üründen prim alıyorlar
ben araştırıp gitmiştim zaten bide gözümle göreyim dedim
beğendiğim 2 ürün vardı, ben onlarla ilgilenmeme rağmen satış danışmanı bana 2 tane başka ürünü inanılmaz övdü
hani bütçemin de 2-3 bin lira üzerinde yani övdüğü ürünler
benim baktığım ürünü övse belki alıp çıkıcam :KK70:
yanlış strateji yaptılar, başka markayı satmaya çalıştılar
neymiş efenim ben diğerini alırsam daha uzun seneler kullanırmışım, bi kere almış olurmuşum
sanki kendi beğendiğimi alsam her sene değiştiricem :KK70:
kolaydı sanki 3 bin lira daha tanımadığım bi markaya vermek
bende almadım onlardan gittim internetten sipariş verdim geçtim
zaten asla olumsuz tarafını söylemiyorlar ki benim baktığım ürün onların önerdiklerinden 2-3 konuda daha iyiydi
Benim kavga edesim geliyo dediginz gibi o kadar cok arastiriyorum ki en cok neresi bozulmus ,yedek parcalarinin ismine teminine nasil tamir edildigine kadar bir suru forumda dolaniyorum ckkffkf Ya cok kotu bir durum cebimden param cikmiyor bu iyi ama artik hayatimin geneline yansidi bu durum bazen kafayi yiyecek gibi oluyorum
Millet ilk gordgnu alip cikiyor nasil ozeniyorum onlaraa ya

bi noktaya kadar güzel bir alışkanlık. Ama söz konusu sağlık olunca şaka gibi diş için üç yıl beklenmez. Belkide gerçekten erteleme hastalığı var sizde. Bende de hiç danışmadan araştırmadan direk konuya dalarım. Genelde zararlı çıkmam ben şanslıyım ama kendinizi akışa mı bıraksanız. Yorumları iyi olan bir dişçiden başlayın.
Haklısınız. Ama mesele tam olarak sağlık değil işin estetik kısmı da var. Ortodonti biraz değişiktir. Ama yine de çok bekledim farkındayım. Yorumları iyi olan dişçileri nasıl görüyoruz, bu uygulama veya sitenin bir adı var mı?

Araştırmak her konuda gerekli. Bir çoğumuz da zaten ilk bulduğumuz şeye balıklama atlamıyoruz ama bir araştırma ne koşulda olursa olsun 3 yıl sürmez. Sizinki araştırma takıntısı vs değil. Bence canınız istememiş ya da aklınıza yatan cebinize uymamış vs vs bir sürü şey çıkar burdan ama kesinlikle araştırma takıntısı çıkmaz.
Haklısnız. Aslında bu biraz da maddi sanırım. "Ne de olsa param yetmeyecek" düşüncesi.

X