Aşamadığım alışkanlık

Bu huy bende de var...bunun çözümü araştırma yamak güzel ama birini seçip dene....
Kararsızlık ve netlik varsa ya güvenli alanda kalıp bekleyeceksin yada küçük küçük adım atıp deneyeceksin.... Yanlış bile karar almış olsan en azından neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenirsin...
Yanlış kararlar sana bedel ödersin ama deneyim kazanarsın bu da sana güven kazandırır....
Bu güzel ve sağduyulu, nazik yorumunuz için çok teşekkür ederim. İnanın kendime öyle kızıyorum ki. Neyi bekledim bilmiyorum... İş biraz da maddiydi belki. Ama yarından itibaren belirlediğim diş hekimleriyle görüşmelere başlayacağım.

bende araştırmadan almayan, uygulamayan biriyimdir özellikle pahalı bişeyse alacağım şey
ucuz şeyleri pek araştırmam :)
diş olayını bunca sene araştırma adı altında ertelemek yerine keşke buraya bi konu açsaydın, türkiyenin her yerinden insan var
mutlaka öneren, isim söyleyen çıkardı
bence kendine bundan sonra bi süre sınırı koy
yani en fazla 1 hafta araştırıcam ve 1 haftanın sonunda bi yerde karar kılıcam şeklinde
şuan fiyatların da resmen çılgın attığı dönemde araştırma sürelerini uzatmamakta yarar var
robot süpürge almak için 2-3 gün önce buraya sordum, dün akşam da bi modelde karar verip sipariş ettim mesela
ucuz bi ürün de değil ama araştırmam bana yeterli geldi
fazla ince eleyip sık dokuyunca sonuca varamıyorsun çünkü

şikayet konusunda şöyle bi örnek vereyim
robot süpürge için bi tamirci video çekmiş, bir iki marka önerdi falan
önerdiği marka en yaygın olan. bu markayla ilgili çok sayıda şikayet de olduğunu çünkü çok satıldığını söyledi
çok satılan herkesin kullandığı bi ürünle ilgili çok şikayet olması o ürünü kötü mü yapar mesela ?
şikayetlerin niteliğine baktığımda kullanıcı hatası kaynaklı olduğunu gördüm mesela genelde

şikayet gelmeyen marka iyidir algısı da %100 doğru değil
geçen gün robot süpürge bakmaya elektronik mağazasına gittim
orda bana personel, hiç duymadığım bi marka ve modeli önerdi
hiç şikayet almıyoruz falan dedi. acaba az sayıda satıldığı için mi şikayet olmuyor mesela ?
bilinen üründen 1000 tane satarsın, 200 şikayet gelir
bilinmeyenden 100 tane satarsın, 20 şikayet gelir
aynı şey değil .
Çok güzel izah etmişsiniz çok teşekkür ederim. "buraya bi konu açsaydın, türkiyenin her yerinden insan var
mutlaka öneren, isim söyleyen çıkardı" demişsiniz ama öyle değil. Çünkü böyle bir konu genellikle forumun "Bir Derdim Var" kısmında kabul edilmiyor ve "hiçbir başlığa uymayan yazılar" gibi kimsenin girmediği, uğramadığı forumlara taşınıyor. Böylece tavsiye veren, yorum yazan da çıkmıyordu.

Çok güzel izah etmişsiniz çok teşekkür ederim. "buraya bi konu açsaydın, türkiyenin her yerinden insan var
mutlaka öneren, isim söyleyen çıkardı" demişsiniz ama öyle değil. Çünkü böyle bir konu genellikle forumun "Bir Derdim Var" kısmında kabul edilmiyor ve "hiçbir başlığa uymayan yazılar" gibi kimsenin girmediği, uğramadığı forumlara taşınıyor. Böylece tavsiye veren, yorum yazan da çıkmıyordu.
ben genellikle durum bölümüne yazıyorum ordan geliyor fikirler
mesela robot süpürge için bir sürü yorum geldi, profilimden bakabilirsiniz

Psikolog önerisi araştırsanız çoktan aşmıştınız bunu sanırım 🙄🙃 şaka bir yana aşırı mükemmelliyetçi ve güvenli alanından çıkamayan.. gibi cidden terapi desteği isteyen sorunlar gibi duruyor; günlük hayat akışınızı da etkilediğine göre. Basit bir alışkanlık sorunundan ziyade böyle duruyor gibi bence yani.
Biliyorum çünkü ben de çok ama çok zorlanıyorum. Bana önerebileceğiniz bir psikolog varsa sevinirim.

Hayır, o nasıl bir şeydir?

1709911751953.jpeg

Dislerin tedavi sonrası eski hallerine dönmelerini engellemek amacıyla ömür boyu takılı kalır.

Benim kavga edesim geliyo dediginz gibi o kadar cok arastiriyorum ki en cok neresi bozulmus ,yedek parcalarinin ismine teminine nasil tamir edildigine kadar bir suru forumda dolaniyorum ckkffkf Ya cok kotu bir durum cebimden param cikmiyor bu iyi ama artik hayatimin geneline yansidi bu durum bazen kafayi yiyecek gibi oluyorum
Millet ilk gordgnu alip cikiyor nasil ozeniyorum onlaraa ya
benim genellikle kafamda 1-2 marka veya model oluyor onların arasından karar veriyorum
mümkün olduğunca kolaylaştırıyorum
bütçe de çok belirleyici oluyor bende paramın yetemeyeceği ürünler direkt elenmiş oluyor
bi de her türlü güvendiğim markalar var onlardan alacaksam da fazla tereddüt etmeden alıyorum
tvyi, klimayı ve bulaşık makinesini internetten aldım fazla araştırmadan
elimdeki parayla alabileceğimin en iyisini almış oldum
şikayetler arasında kronik sorun, üretim hatası gibi şeyler var mı ona çok bakarım
mutlaka duyuluyor çünkü
şikayet dediğimiz şeyin de nerden baksanız yarısı kullanıcı hatası oluyor o da önemli benim için
son zamanlarda fiyatların sürekli artması araştırma süremi kısaltmamda önemli etken

Ayni durum bende de var fakat saglik icin degil
Mesela birsey satin alacagim
Herkes 5 yildizli yorumlara bakarken ben 1 yildizlilara bakiyorum
Isbirligi yapanlarin videolarini izleyip kotu de olsa pazarlayacaklar diye dusunuyorum
E sikayet sitelerinde neyi ararsan zaten sikayeti kesin var
En sonunda alamiyorum
1yıldızlılara bakma sebebiniz nedir?

geçen robot süpürge bakmaya elektronik mağazasına gittim zincir ve gayet bilindik bi mağaza
tabi çalışanlar orada sattıkları üründen prim alıyorlar
ben araştırıp gitmiştim zaten bide gözümle göreyim dedim
beğendiğim 2 ürün vardı, ben onlarla ilgilenmeme rağmen satış danışmanı bana 2 tane başka ürünü inanılmaz övdü
hani bütçemin de 2-3 bin lira üzerinde yani övdüğü ürünler
benim baktığım ürünü övse belki alıp çıkıcam :KK70:
yanlış strateji yaptılar, başka markayı satmaya çalıştılar
neymiş efenim ben diğerini alırsam daha uzun seneler kullanırmışım, bi kere almış olurmuşum
sanki kendi beğendiğimi alsam her sene değiştiricem :KK70:
kolaydı sanki 3 bin lira daha tanımadığım bi markaya vermek
bende almadım onlardan gittim internetten sipariş verdim geçtim
zaten asla olumsuz tarafını söylemiyorlar ki benim baktığım ürün onların önerdiklerinden 2-3 konuda daha iyiydi
Hiç sormayın biz de cep telefonu alırken böyle bir durum oldu ve aptal gibi gittik satış danışmanının şiddetle önerdiğini aldık. Çünkü bize pazarlamaya çalıştığı ürün ve markadan prim alacaktı. Kişi karaktersiz olunca kendi cebi için insanı kandırıyor. Şarjı üç gün gidiyor demişti, her gün en az bir kez şarj ediyorum!

Hiç sormayın biz de cep telefonu alırken böyle bir durum oldu ve aptal gibi gittik satış danışmanının şiddetle önerdiğini aldık. Çünkü bize pazarlamaya çalıştığı ürün ve markadan prim alacaktı. Kişi karaktersiz olunca kendi cebi için insanı kandırıyor. Şarjı üç gün gidiyor demişti, her gün en az bir kez şarj ediyorum!
karaktersizlikten ziyade onlarında ekmek parası peşinde olduğunu
bazı ürünleri gereksiz parlattığını bilerek alışveriş yapmak lazım
ben bir keresinde satış danışmanın önerdiği ve diğer modellerle kıyaslayınca fiyatına göre daha
iyi özellikleri olan bir telefon almıştım
o kadar memnun kaldım ki iyi ki de almışım dedim, benim hatam yüzünden bozulmuştu yoksa 2-3 sene daha kullanırdım
ama ben zaten cihazlardan anladığım için söylediği şeyler aklıma yattı ve öyle aldım
bilmeyen kişileri kandırmak çok çok kolay

sizin verdiğiniz örnekte eğer telefon tuşlu telefon değilse hiçbir telefonun şarjı 3 gün gitmez :)
yani hepimiz telefonlarımızı her gün şarj ediyoruz zaten
o şarjın 3 gün dayanmasının mümkün olmadığını bilerek alışveriş yapmak lazım

Bu güzel ve sağduyulu, nazik yorumunuz için çok teşekkür ederim. İnanın kendime öyle kızıyorum ki. Neyi bekledim bilmiyorum... İş biraz da maddiydi belki. Ama yarından itibaren belirlediğim diş hekimleriyle görüşmelere başlayacağım.
Rica ederim ama bu böyle
Kendine kızma yıpratma kendini okuyarak deneyerek kendimizi geliştiriyoruz..... Benim de öyle ertelediğim çok şey var hatalarımdan aldığım dersler diyelim....

Fakat doktorun veya dişçinin de iyisi kötüsü var ya beni tereddüte düşüren ve bana hemen karar verdirmeyen bu oldu sanırım. Çünkü zamanında burun ameliyatımı rastgele bir doktora oldum ve bin pişman oldum. O yüzden bu hale geldim sanırım. Sütten ağzı yanan hesabı...
En azından 2-3 farklı hekime gidip görüş alıp karar verseydiniz. İşlem yaptırmadan önce hekimin daha önceki işleriyle ilgili görseller vardır mutlaka sayfasında . Eğer devlette biriyse de yorum olarak mevcut oluyor. Belki bu eski kötü tecrübenizden dolayı işlem mi yaptırmak istemediniz de ertelediniz ?

En azından 2-3 farklı hekime gidip görüş alıp karar verseydiniz. İşlem yaptırmadan önce hekimin daha önceki işleriyle ilgili görseller vardır mutlaka sayfasında . Eğer devlette biriyse de yorum olarak mevcut oluyor. Belki bu eski kötü tecrübenizden dolayı işlem mi yaptırmak istemediniz de ertelediniz ?
Sanırım korktum. Yine yanlış kapıya gideceğim sonuç yine hüsran olacak diye korktum.

3 yıl önce burada konu açıp Ankara'da diş hekimi tavsiyesi istemiş olsaydınız onlarca tavsiye gelirdi. Elbet birini seçerdiniz, şimdiye kadar halletmiş olurdunuz. Üstelik daha uyguna bir hizmet alacaktınız. Daha fazla vakit geçirmeden diş hekimi tavsiyesi için konu açın. Biriyle görüşün ve halledin. Seçimden sonra her şey daha da pahalı olacak. 2,3 gün veya hadi en kötü 2,3 ay beklenir de 3 yıl beklemek akıl kârı değil.

X