Ateşlere yürüyorum korkmuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Gif

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2022
1.804
3.421
38
Ateşlere yürüme sebebim çok kısa süre içinde banlanacak olmam.
Israrla buraya konu açma sebebim ise diğer tarafların pek okunmuyor olması.
Bir de yemek yapmayla ilgilenenlerin değil diğer kişilerin de yorumunu istiyorum o yüzden yemek bölümüne değil buraya yazdım.

Şimdi benim çok etle tavukla aram yok. Ama yiyorum da..fakat kendim yemek yaparken böyle ekstra takıntılı oluyorum.
Mesela et, kiyma, tavuk yikanmaz derler ben yıkıyorum.
Oğlum mantı çok seviyor. Ve çalışan insan için de buzluğa atmalık güzel bir yemek. Bayadir yapmadım çünkü zaten zahmetli olan yemeği ben iyice zahmet haline getiriyorum kendime.

Ben etin o kanlı haline alisamiyorum. Mantı yaparken de en azından kırmızı görüntüsü hafif dönene kadar kavuruyorum. Fakat haliyle daha zor oluyor. Lezzette sıkıntı yok.

Cigden yapsam da içim almayacak gibi geliyor..ne düşünüyorsunuz bu konuda. Belki içimi rahatlatacak yorumlar gelir de çiğden yaparım diye açtım konuyu.

ciğ etten yapmama sebebiniz sadece görüntüsü mü yoksa sağlıksız olduğuna dair bir inancınız mı var? ben tüm yemekleri çiğ etten yapıyorum valla 😂 çoğunu haşlamıyorum bile. annem mesele kurbanda direkt etkeri yemeğine göre doğrar haşlayıp dolaba atardı. ben direkt taze eti alıp yemeği yapıyorum. kıymada da böyleyim. soru ne tam anlamadım 😂

Kıymayı ateşe attığın gibi kendin de ateşlere yürüyor korkmuyorsun 🤣 sal şu ateşi bacım mantının içi kavrulur mu hiç ekstra zahmet ay

Şimdi yerken mi sıkıntı yaşıyorsunuz yoksa yemeği yaparken mi sıkıntı yaşıyorsunuz onu anlamadım? Mesela çiğ ete dokunamayanlar falan var öyle bir şey mi? Mantı pişirirince içindeki et çok rahat pişiyor çünkü. Zaten azıcık kıyma var. Ben et ürünlerini yıkamıyorum ciğer değilse. Tavuk falan da yıkamam.( Haslayacaksam yıkıyorum ama ya. Parça etse içinde bazen suyu bulandıracak parçalar kalmış oluyor sevmiyorum) ama böyle kuşbaşı, kıyma, tavuk göğüs falan yıkamam.

Ateşlere yürüme sebebim çok kısa süre içinde banlanacak olmam.
Israrla buraya konu açma sebebim ise diğer tarafların pek okunmuyor olması.
Bir de yemek yapmayla ilgilenenlerin değil diğer kişilerin de yorumunu istiyorum o yüzden yemek bölümüne değil buraya yazdım.

Şimdi benim çok etle tavukla aram yok. Ama yiyorum da..fakat kendim yemek yaparken böyle ekstra takıntılı oluyorum.
Mesela et, kiyma, tavuk yikanmaz derler ben yıkıyorum.
Oğlum mantı çok seviyor. Ve çalışan insan için de buzluğa atmalık güzel bir yemek. Bayadir yapmadım çünkü zaten zahmetli olan yemeği ben iyice zahmet haline getiriyorum kendime.

Ben etin o kanlı haline alisamiyorum. Mantı yaparken de en azından kırmızı görüntüsü hafif dönene kadar kavuruyorum. Fakat haliyle daha zor oluyor. Lezzette sıkıntı yok.

Cigden yapsam da içim almayacak gibi geliyor..ne düşünüyorsunuz bu konuda. Belki içimi rahatlatacak yorumlar gelir de çiğden yaparım diye açtım konuyu.

Merhaba, sizi çiğ konusunda ikna etmek yerine; madem mantı içini kavuruyorsunuz, soğutup belki önceki günden hazırlarsanız işiniz kolaylaşabilir. Hep içli köftenin içini bir gün önceden hazırlarım.
Kıyma yıkamam ama tavuk ve eti yıkarım. Çiğ konusunda bir hassasiyetim yok, köfte vs. hazırlarken minik baharatın tadına bakarım. 40+ yaşındayım kurt, vs. bir sorun yaşamadım.

Vallahi ben çiğ köfte ye bile etli yediğim için şaşırdım açıkçası 😀

Et dolgulu yemeklerde bu kiyma ya da normal et farketmiyor, et pisirilince tat farki olusuyor bana kalirsa, cigden yapınca daha lezzetli geliyor bana ve sagliklisi tek sefer pisirmek diye biliyorum.

Bu arada tavuk ve et yikanmaz diye okuyorum su an basliginizda, bu taze veya dondurulmus tum etler icin mi gecerli, ilk kez duyuyorum cunku?

Et dolgulu yemeklerde bu kiyma ya da normal et farketmiyor, et pisirilince tat farki olusuyor bana kalirsa, cigden yapınca daha lezzetli geliyor bana ve sagliklisi tek sefer pisirmek diye biliyorum.

Bu arada tavuk ve et yikanmaz diye okuyorum su an basliginizda, bu taze veya dondurulmus tum etler icin mi gecerli, ilk kez duyuyorum cunku?

Tavuk etinde bakteri hızlı ürediği için suda yıkayınca etrafa sıçradığı ve etin kesilen yüzeylerine de bulaşabileceği belirtiliyor. Geçen gün ben de yıkadım. Kan vardı ama hemen marine edip tavuğu çürüttüm. Bakteri çoğaldı mı bilmiyorum 🙈

Kırmızı et için lezzeti kaçar diyorlar. Bakteriyi bilmiyorum.

Mantının içinde de pişiyor yahu, çiğ yemiyoruz ki hiç birimiz.

Tavuğun yıkanması çok daha tehlikeli aslında. Keşke yapmasanız onu. Çapraz kontaminasyon riskini artırıyorsunuz.
Mantının pişme süresi içinde yeterli pismiyormus gibi geliyor..bir iki yerde yediğim pismemis mantıdan da kaynaklaniyor olabilir bu düşüncem.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X