Kızıma, bize yemek yapmayan kayınvalide

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eve gelen misafire göre hareket edilir. Biz böyle seviyoruz biz normalde iki öğün yiyoruz diye konuşup geçmek çok ayiptir. Misafire sorarsin kacta kahvalti edersiniz. Patlican yapicam sorun olur mu vs. Kimsede görgü kalmamis. Senede 1-2 defa gidilen bir evde de mutfaga girilmez. Ev halkindan birilerinin ilgilenmesi gerekir elden ayaktan dusmediyse.

Şaka mısınız?

Ne demek gaddar? Biraz saçma olmuş bu yorumunuz. Gelin hemen arkanızdan geliyoruz, bende yemek var, bekletin dedi. Bizim aracımız da gelin arabası oldu. Sonra geç kaldılar. Kına evinde de yemek yoktu. Ne yapabilirim? Onları bekledim ve yedirdim yemeğini. O anki ortamı bilip görmeden böyle saçma bir yorum yapamazsın.

Buradan bu sonucu mu çıkardınız? Ben yapınca yiyorlar ama?
Ben hiç öyle düşünmüyorum çünkü normalde öyle sade et yemediklerine eminim. Ayrıca siz hiç mi değer görmediniz? Bence bir kayınvalide yılda evine bir kere gelen torununa çocuğuna günde bir öğün de olsa sevdiği yemeği yapar. Ben olsam yaparım, önüne dizerim her şeyi.

Hayır çocuğumu inat uğruna aç bırakmadım tabii ki, kınaya karnını doyurup götürdüm. Ama biz yemek getiririz diyen gelinimiz geç kalınca aç kaldı. Aracımız da gelin arabası olduğu için gidip bir yere bir şey alamadık , o an beklemekten başka çaremiz yoktu. Zaten ağlamaya başladıktan 10 dk sonra geldiler şükür. O arada oyalamaya çalıştık biz de. Bu kadar detay vermek gerekiyor demek ki. Resmen linçlendik saçma sapan

Anlamadigim olay dagin basinda miydi kina evi, yemeksepetinden corba da mi soyleyemediniz? Market nasil olmaz onu hic anlamadim ama butun bu tantana cocuk 10 dk agladigi icin mi sadece?

Konuya yorumum kayinvalidenizin de sizin de gecinmeye gonlunuz yok. Siz disarida yiyip durdukca o da patlican yapip durmus. Benim ailem disariya gidip yemek yememizi asla kabul etmez ve sorun cikarirdi mesela, ayri ayri seyler yense de ayni sofrada oturulmali. Yemek yemek sadece karin doyurmak degil bircok kulturde, beraber olmak, sosyallesmek icin de cok onemli. Sizin cocuga uygun yemek yapip beraber sofraya oturmaniz yakisik olandi, misafirlige gittiginiz yerde yemek begenmeyip disarida yemek yakisik almaz.

Ben sizi haklı buldum y
Tabi ki kimse mecbur değil ama insan torununa da özenir yani
Yeri geliyor ben geliyorum diye kv yada annem sevdiğim yemeği yapıyor bu mecburiyet değil ki
Zaten en iyi gelinler yorumda uçmuş
ayyy bunların da herşeyi kendim yaparım kimseden beklentim yok 10 kişilik yemek yaparım mutfakta arı gibiyim pehhhh

Hic sasirmadim hakli bulmaniza. Neyse ki konu sahibi bebesi icin devletin imkanlarini bosa kullanip, bir de hizmetlerini begenmeyip sikayet etmeyi dusunmemis. Kaynanadan sikayet etmek bir derece anlasilir sizinkinin yaninda 🤪

Düğün telaşı olan kadından yemek beklemek bile o kadar absürt ki kadının kafası yerinde mi acaba kızı evleniyor. Bi zahmet siz yapsaydınız bütün bir hafta yapsanız bile sizi zorlamazdı. Birde kalkıp yemek varken dışarıda yemişsiniz. Ben olsam çok bozulurdum hem stresim var hem de bunun gönlünü eğlendiriyorum diye düşünmüştür kesin. Çocuk sizin yemeği başkalarından beklemek yerine kalkıp bir kap yemek yapamadınız asıl siz çocuğunuza yemek yapmadınız kayınvalideniz sizin çocuğunuzun annesi değil haksızsınız.

Yapıcı yorum ve önerileriniz için teşekkür ederim. Evet öğlen iki çeşit yapmak hiç aklıma gelmemişti, bu seçeneği değerlendirseydim keşke ama evde zaten yemek yapıyor diye kızıma da uyacak bir şey yapar diye düşündüm. Yapmazmış. Gidersek bu seçeneği değerlendireceğim.
Eltinizin sizi arayıp yemek teklifinde bulunmasının sebebi çocuğa dışarıdan bişey yedirmeyin diye bunu sizde yazmışsınız zaten.burdaki insanların demek istediği şu k.v nize kininizden ve inadinizdan dolayı çocuğa yemek yapmamanız.ona kinlen diğerine güven çocuk aç kalmış

Yani patates haşlayıp yedireceğime gidip dışarda yedik. Bunda ne gariplik var? Sorun çıkarmadık çünkü çocuğumuz yokken de oraya gittiğimizde çoğunlukla dışarda yiyorduk. İki kere patlıcan yaptı diyorum, hala düşünmemiştir bir şekilde diyorsunuz. Düğün evinde yoğunluk yoktu, tek misafir bizdik diyorum düğün evinde illa sıkıntı olur diyorsunuz. Ara öğün yedirip kınaya götürdüm diyorum, annesi yedirip götürmeydi diyorsunuz.
Benim annem gelini evine geldiğinde çocuğu olmamasına rağmen oğlum gelinim geldi diye akşam yemeği yapar. Ben ailemden böyle gördüm. Zaten böyle gördüğüm için kv bana geldiğinde ona hizmet ederim, onu mutfağa sokmam. Beklentim fazlaymış, bunu anladım. Demek ki sizlerin kv leri de çocuklarınızın sevdiği yiyeceği yemekleri yapmıyor, demek ki normal olan bu.
Burada insanlar linçlemek için bir noktayı alıp devam ettiriyorlar. Asıl detaylar hep kaçıyor. Bunu da görmüş oldum.
Haklısın, hayır ne telaşesi olacak anlamadim ben. Nikah memuru mu bu kadin. Evde mi yapilacak düğün sanki. Madem telas var düğün günü gelin desin o zaman. Hem iki gün önce çağırıp hem agirlamamak sacmalik. Anladık annesi düşünmeli cocugunu da babannenin hiç düşünmemesi normal mi? Konusmak icin konusuolar gene. Iki yasindaki cocuk kirk kat el cocugu olsa gene naptin cocugum yedin mi doydun mu der insan. Ufacik cocugu hic umursamamak nasıl bi kafa? Herkesin kayinvalidesi arkalarinda dört dönüyordur ondan rahat rahat ne var bunda diolar yayildiklari yerden. Mesele cocugun ac kalması degil - illaki yasayacak kadar yemistir zaten, mesele torununun ac kalacagini hic umursamayan kayinvalide.

Ara öğün yedirip çıkardım o gün zaten ama eltimin geç kalacağını tahmin edemedim. O gün gideceğimiz yerde yemek olmaz diye de uyarılmadım zaten. Uyarılsaydım ve geç kalacaklarını bilseydim ben de tedbirimi alırdım.

neden eltinden istedin derseniz de önceki gün bana kızın için yemek olmazsa beni ara, dışarı yemeğe götürme dediği için aradım. Kendisi zaten üst katta oturuyor. Bunu da yukarda yanlış olarak yorumlayanlar olmuş. Bence o an yapılacak en mantıklı hamleydi. Ara öğün yedirip çıkarıp onu bekledik.

Uyarılmanıza gerek var mıydı gerçekten? Kendi sorumsuzluğunu başkalarının üzerine yıkmaya ne kadar meraklısınız. Mahrumiyet bölgesine gittiniz galiba. Ara öğünden ana öğüne kaç saatte geçiyor 22 aylık bebek? Anne olarak siz tedbirli olmak her ihtimali hesaplamak zorundasınız. Bunca tantanayı kızınız 10 dakika aç kaldı diye yapmanız da ayrı gariplik. İlk mesajınızda yarım saat aç kalıp açlıktan ağlayıp helak olmuştu... Hayır kayınvalidede neden suç bulduğunuzu zaten anlamadım. Kadının olayda adı bile geçmiyor. Sizin çocuğunuzu sizden fazla düşünmediği için mi suçlu çıkartmaya çalışıyorsunuz?

Ara öğün yedirip çıkardım o gün zaten ama eltimin geç kalacağını tahmin edemedim. O gün gideceğimiz yerde yemek olmaz diye de uyarılmadım zaten. Uyarılsaydım ve geç kalacaklarını bilseydim ben de tedbirimi alırdım.

neden eltinden istedin derseniz de önceki gün bana kızın için yemek olmazsa beni ara, dışarı yemeğe götürme dediği için aradım. Kendisi zaten üst katta oturuyor. Bunu da yukarda yanlış olarak yorumlayanlar olmuş. Bence o an yapılacak en mantıklı hamleydi. Ara öğün yedirip çıkarıp onu bekledik.

Bizde demek istiyoruz ki sizin orada yemek olup olmadigini sorgulamaniz lazim
Gecen hafta kuzenimin dogum gunu yemegine gitmeden evvel halami arayip yemekte neler oldugunu sordum.

Ozensiz davranilmasi hakkinda haklisiniz. Tepki gosterilen kisim kiziniza yemek yapmanızı lütuf olarak görmeniz. Cocugun aclik durumunu kv, elti gibi kisilerin dusunmesini beklemeniz. Cocugunuza bakmasi icin kayinvalideye emanet etmiyorsaniz açlığı ile ilgilenmesi gereken kişiler siz ve esinizsiniz.

benim oğlum zor, yemek seçer, herşeyi sevmez... yemez..... genelde tanındığı için sevdiği şeyler yapılır... (ailede yemek ayıran çok, benimde gıda alerjilerim olunca çocuk normal kabul ediliyor... bende herşeyi sevmezmişim, sebebi alerjilerimmiş... ) kvalide konusunda üzülmekte haklısınız. yemeğe 1 patates doğrayabilirdi... ayıp etmiş... eşin sorunu çözebilir. konuşabilir annesiyle...

bir daha gittiğinizde orada bir iki şey yapıp yediririrsiniz. çok sorun yapmayın...

Ara öğününü yedirdim fakat eltim gecikince acıktı.
Bunu belki 20 kere yazdınız, bir 20 kere daha yazın yine fikirler değişmez. Elti üst katta oturuyor yazdınız. Çıkıp sakince bir köşede çocuğu yedirebilirdiniz, hazır yemek varmış. Hep gidip kalıyormuşsunuz beraber yiyip içiyormuşsunuz. Millet giyinme telaşındayken siz de çocuğunuzla ilgilenirdiniz. Takmışsınız kafayı kayınvalide niye yemek yapmadı diye, pardon benim istediğim yemeği yapmadı diye.

Hata ne eltide ne kayınvalidede, sizde. Israrla anlamak istemiyorsunuz. Çocuğunuz, annesinin öngörememesi nedeniyle aç kaldı ve ağladı. Siz o yapsın bu getirsin dediğiniz için aç kaldı. Ya elti son anda unutsaydı veya yemek kabı elinden düşseydi? Kınaya gelirken bir sürü şey oluyor insanın elinde. Ya da herkes diğeri aldı sanmış olabilirdi mesela. Sanki çocuğu emanet etmişsiniz de aç bırakmışlar ilgilenmemişler. Anne çocuğun %100 her şeyinden sorumludur. O bavul dolusu erzağı eltinizin dolaplarına koysaydınız gider gelir yapardınız kendi yemeklerinizi.

Eve yabancı bir misafir gelse bile çocuk varsa çocuğun yiyebileceği şeyler hazırlamayı düşünmez misiniz? Ben patlıcan yapıyorsam çocuklar yemez diye misafir çocuğuna bile başka yemek düşünürüm mesela. Normal olan bu değil mi?

Yoo normal olan bu değil. Siz ekstra özen gösterebilirsiniz ama bunu normalleştirip herkesten aynı özeni beklemek doğru değil. Kaldı ki 22 aylık bebek zaten genelde her yemeği yemez. Her gelen misafirin çocuğuna özel menü mü hazırlıyorsunuz? Her çocuğun yediği/yemediği farklı. Benim kızım o yaş grubundayken yanımda yemekle geziyordum yemediği bir yemek varsa gittiğimiz yerde diye. Olması gereken budur. Annesi olarak çocuğumu ben düşünmek zorundayım, beni yemeğe çağıran ev sahibi değil.

Üst kata çıksaydınız o gelmiyorsa. Ben yemegi alayım yediriyim huysuzlanmasın,senin işin yogun galiba derdiniz. Uzaktan geliyor sandım bende,2 dakika cikip alabilirdiniz yemek yada orada yedirirdiniz müsaitse. Kadın kendisi söylemiş zaten beni ara diye,sorun etmezdi herhalde.
Bakın 7 gün kalmışsınız,insan az çok anlar huylarını,ona göre tedbir alır/almalı bence.
Sizde bence burada hatalısınız. Kayınvalideniz konusunda da hak verdim size ama bu normal değil. Kendi kendinizi strese sokup,çocuğun da aç kalmasına sebep olmuşsunuz.
Kayınvalideniz şurada hatalı,cocuk ne yiyor dememesi hatalı. Her gün görmüyor torununu. Ne olursa olsun düşünmeliydi zira 22 aylık bebek 2 ögün beslenemez ki. Siz uyabilirsiniz yetişkin insanlar olarak onların düzenine ama bebek uymaz yani.

Yoo normal olan bu değil. Siz ekstra özen gösterebilirsiniz ama bunu normalleştirip herkesten aynı özeni beklemek doğru değil. Kaldı ki 22 aylık bebek zaten genelde her yemeği yemez. Her gelen misafirin çocuğuna özel menü mü hazırlıyorsunuz? Her çocuğun yediği/yemediği farklı. Benim kızım o yaş grubundayken yanımda yemekle geziyordum yemediği bir yemek varsa gittiğimiz yerde diye. Olması gereken budur. Annesi olarak çocuğumu ben düşünmek zorundayım, beni yemeğe çağıran ev sahibi değil.
Her çocuğa özel hazırlamıyorum fakat patlıcan çocukların yemediği bir yemek patlıcan yapıyorsam tavuk vs de yapıyorum. Ha bazı çocuklar onu da yemez ama o kuşum dediğiniz gibi annesinin sorunu olur. Torunum geliyor olsa herhalde senede bir kez, özen göstermemeyi hayal bile edemem.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X