Bakıcı Değil Sanki Kuma

Bu kripto işine ben de girdim, bazı analistleri takip ediyorum tavsiyelerine bakıyorum kafama yatarsa alıp satıyorum. Benimki minik paralar, uygulamalarda sattığım ikinci el kıyafet mobilya vs paralarını biraz da biriktirdiğimi yatırdım. Asla kaldıraç uygulamıyorum ki sıfırlanmayayım. Böyle böyle 5000 civarı paramı 3 katı yaptım 3 ayda. Ev araba satılmadan da bir şeyler yapılabiliyor.

Ama herkes yapıyor ben geri kalıyorum hissine gerek yok. Milletin asıl derdi değersizleşmiş parasına azıcık değer katabilme kaygısı.

Ben 1 yildir ufak ufak aydinlanmalar yasadim hep oturmasamda kiralik ev alsam ek gelir getirse vs derdim ama ustune dusmemistim kendi hayatimla ilgili masraflarim oldu onlari hallettim bugune geldik. Oldum olasi ufak ufak altin / doviz alirdim. Ama altin yada doviz yatirim degil birikim para degerini koruyor. Su an pasif gelir pesindeyim. 1 yildir kripto ile ilgileniyorum tek maasla baska turlu yapamazdim hala ilk gunku gibi kendimi cahil goruyorum x aldim 1 saatte 1 e aldim 2 ye sattim olayi degil muthis bir teknoloji
Kriptodan gelen kar ile borsaya basladim oda orda toparlaniyor ufak ufak temettu birikiyor.
10 yillik memurum emekli maasim su ankinin 3te 1 i fln olacak tazminat almak icin 25 yil daha calismam gerekiyor ve 3 rakamli bile alamam. Tum hayatimi sabah 8 aksam 5 kisin kor karanlikta gir kor karanlikta cik olarak gecirmek istemiyorum. En azindan yola ciktim emekli maasima 1 maas daha eklerim diyorum.
Bu arada annemin parasida bende 1 yildir 10bin ana para ile 1400 tl kredi odedim. Ugrasinca okuyunca arastirinca oluyor. Ama mevzu aa eltimgil kazanmis bende alayim kesinlikle degil. Tam zamanlidan daha full mesai bir emek is demek piyasa ne zmn isterse sen o zmn calis demek.

Arkadaşlarından biri de benim. Instagram'dan çok dolar kaç olmus, altın kaç olmus, bitcoin hesabımda ne var diye sayfa yeniliyorum..
İnsanlar ne yapsın ya:KK43:((( öyle iğrenç bir ekonomi var ki, biriktir biriktir yine fakirsin.
Dün bir açıklama okudum, ülkenin en yetkili kişisi; "kur artışı yabancıların yatırımı ve istihdamı için fırsattır" demiş. Bunu duyup korkmayan, geleceğinden endişe etmeyen, hala keyfi alışveriş yapmaya devam edenlere de ben şaşıyorum :/ gerçekten bir şeyler yapmak lazım , resmen aldığımız para pul oldu :KK43:

Evet olay 6 7 liralardan dolar toplayanlarin kar almasini saglamak ve tekrar borsaya girisini saglamakta diyebiliriz. Ama bu surec 2 3 yil surebilir hep ayni sey konusuluyor.

Bu ulkede 2 3 tlye ne aliniyor ama Borsada hala bu fiyatlara birsuru sirkete ortak olabiliyorsun cok garip degilmi

tek bildiğim kısa yoldan zengin olmanın öyle kolay olmadığı.
250 kişi parasını bir şeye yatırır 1 kişi kazanır.
Şans illaki önemli ancak benim tek verebileceğim tavsiye bu ülkede gerçekten çalışacaksın ve borcun altına girmekten korkmayacaksın. Aynı zamanda iş değiştirmekten de...

Ben de dün şunu farkettim ki gerçekten elimize geçen parayı harcamak yerine sürekli ne olacağı belli olmayan geleceğimize yatırım yapmakla uğraşıyoruz haklı olarak. Uzun zamandır fırsat varken kendime bir şeyler almak yerine hep kenara koyup altın, euro vs yapmakla uğraştığımı farkettim :KK51:

Hayatımızın hiçbir döneminde maddiyat bu kadar önemli olmamıştı. Sosyal medyadan ve TV dizilerinden sürekli bize lüks yaşam popalaniyor. Sadece paran varsa mutlu olursun algısı oluşturuluyor. Artık para araç olmaktan çıktı amaç haline dönüştü Eskiden azıcık asım kaygısız başım durumu varken herkes kısa yoldan köşeyi dönme derdinde. O nedenle tosuncuk gibi suratına baktığında ne mal olduğu anlaşılan birine bile bel bağlıyor insanlar.
Zengin fakir arasındaki makas hiç bu kadar açılmamıştı. Orta sınıf bitti resmen. ekonominin hâli içler acısı. Bir de hep daha çok kazanmalıyım, daha çok almalıyım, daha çok gezmeliyim bombardımanına tutuluyoruz. Bu da sürekli bir mutsuzluk hâli oluşturuyor. Geçer mi sanmam. Maneviyat bitiyor her şeyin yerini maddiyat alıyor.

Üzülme yalnız değilsin.
Şöyle ki eşimin de arkadaşları bu bitcoinden güzel kazananlar oldu. E kaybeden de oldu. Şimdi elimizde bi yüz dolar ile girelim dedi. Riski sevmem çünkü biliyor. Çok şükür o da 700 dolar olmuştu en son. Sonrasını sormadım sıkılıyorum işin içinden çıkılmaz bir halde. Benim derdim de zenginlik falan değil açıkçası. Bir miktar banka borcumuz var. Onu bitcoin ile kapatabilirse ne ala.

Bayilik puanları düşmesin diye seçeneği değiştirmenizi istemişler. Degiştirmesenizde yine iade aksiyonu alınır. Ha değiştirmek sizin insafınıza kalmış nebilim ben değiştirirdim heralde zaten büyük ihtimal kargo kaynaklı kırılmadır.

Ama ürün kusurlu değil haklılar. Büyük ihtimal kargodan kaynaklanan bir sorun firmayı bağlamaması lazım. Esas problem ürünün hasarlı olduğunu söyleyebileceğiniz bir seçenek olmaması.

uzun yıllardır evimizde bir yardımcımız var ve ben ona birgün bile hanımsız konuşmadım ,

ben emri vaki konuşmayıda sevmem , kırılmasınlar diye oldukça dikkat ederim ,

o günler geçmiş gitmiş ama her kelimeniz çok dogru ,

çoğu yerde haklısınız benim de bakıcım var ama kendisi şu an beni kullanmaya çalışıyor. yani kural olmuş kim kimi kullanabilirse. asla kullanmadım kendisini çalışmadığı zamanlar iki ay kapanma sürecinde dahi tam tamına maaşını verdim ama şimdi koşa koşa gidip çocuğun hem çorbasını ben yapacağım hem çocukla ilgileneceğim hem de karnımı doyuracağım sadece 40 dakikalık vakitte. ama kendisinin yaptığı işe büyük saygım olduğu için de 3 yıldır gıkımı çıkarmadım. seviyorum da hem oğlum seviyor diye

Katılmıyorum açıkçası. O kişi sizin toyluğunuzu kullanmış ama hepsi böyle diye genellemek olmaz. Bilinçli anne baba bakıcı ablanın çocuk dışında işi olduğunda çocuğun ihmal edileceğini bilir. Kızım 9 aylıkken üç gün bakıcı ile başladık giriş katta olduğumuz için komşular görürdü. Sizin tv hep açık diye abla da bebek uyurken açtım derdi. Mama sandalyesinin altındaki kırıntıları bir gün olsun süpürmemiştir işten gelip ben yaptım. Çorbasını yemeğini buzluğa köftesini ben yaptım o sadece ısıtıp içirirdi. Meyveyi bile ben demesem sen demezdi benim hatırlatmamı beklerdi. Sonra ayırdık yollarımızı çünkü daha iyi ücret veren birine gitmek istedi. Bu arada iki çocuğu okul çıkışı bize gelirdi ben işten gelince derslerine yardım ederdim orası da ayrı. Yağmurda karda çocuklar üşümesin diye 500 metre uzaktaki evine taksi çağırırdım. Sonra o gittiği komşumuz olan ev çocukları kabul etmemiş ve sadece çocuk denmesine rağmen dubleks evin temizliğini söylemiş geri geldi ben de kreşe başladık dedim. Sonra kızımın otizm durumu ortaya çıktı gölge abla ile devam ettik. Ama o okul tatil olduğunda ya da kızım kreşte durmadığında alır evine götürürdü. Bugün keyfi yok derdi parka götürürdü. Minibüs parasını bile kabul ettirmezdim. Okula başlayınca sadece tuvaleti için başka bir yardımcımız oldu zaten görevi oydu kendine hareket olsun diye karşılıklı cüzi ücret ve beklenti ile anlaştık. Pandemi döneminde doğum yapınca bana sen büyükle yeterince ilgilenemezsin ben gelirim dedi sağ olsun çocuklara dönüşümlü Baktık. Ama ben çayını kahvesini bile götürdüm önüne çocukları ihmal etmesin diye. Bu karşınızdaki kişiyi işçi olarak mı yoksa çocuklarınızı emanet ettiğiniz biri olarak mı gördüğünüz ile alakalı. Karşınızda saat sayan ay başı gözleyen biri varsa siz de öyle oluyorsunuz malesef. Allah yavrularımızı iyi teyzeler ve ablalar ile karşılaştırsın

yaşadıklarınıza inanın çok üzüldüm :KK43:
çünkü sizin işvereniniz çok hakkınıza girmiş, gerçekten ayıp etmiş, sizi sessiz bulunca yüklenmiş de yüklenmiş
ama ben 3 senede 5 bakıcı değiştiren (değiştiren derken kendi istekleriyle ayrıldı, sonuncusu hariç) biri olarak bana sizin gibisi denk gelmedi ne yazık ki :KK43:

çocuğuma bakma işini kendilerine angarya olarak gördüler hep
ben 9-6 çalışıyorum, sabah 8de evden çıkıyorum akşam 7de evde oluyorum ve bahaneleri hep bu oldu 8 saatten fazla çalışıyorlarmış, evet doğru normal çalışma saatlerinin üstünde ama bu keyfi birşey değil ki ne yapayım yani bakıcımız 8 saat çalışacak diye kalan 3 saatte çocuğu sokağa mı bırakayım
ve size yemin ederim ekstra hiçbirşey istemedim

zaten 15 günde bi büyük temizlik için bi yardımcım var o yüzden onlara açık açık dedim, sakın temizliğe girişme sadece günlük dağınıklığı topla yeter benim için önemli olan kızımla güzel ilgilen
ama inanın akşam eve geldiğimde çocuğumun sabah süt içtiği biberonunu pis bi şekilde ortada bulmamı mı söyleyeyim, kendi çay içtiği bardağı yıkamamasını mı söyleyeyim, ya da kızı tv karşısına oturtup kendi kahve çekirdek keyfi yapmasını mı söyleyeyim ya da kızım tek başına tv karşısına oturup kendisi kaş bıyık almasını mı daha da vahimi ayy bu yemek yemiyor deyip yaptığım pastalarla beslemesini mi söyleyeyim
yine de benim için her zaman x hanım oldular asla küçümsemedim

çok nadir zamanlarda çok yoğun olduğum günlerde yemek yapamadığım günlerde ki toplasanız yılda 10u geçmez bu gün sayısı, onda da çekine çekine utana sıkıla rica ederdim, yapıp yedirdikleri yemek sadece makarna olurdu
bana ayy yaptığınız yemekleri kızınıza göre yapın kendinize göre yapınca yemiyor dediği zaman sadece dayanamayıp laf etmiştim onda da yine son derece kibar bi şekilde x hanım ben bu kadar yetişebiliyorum kızımın yemeğini siz uygun gördüğünüz şekilde hazırlayın lütfen dediğimin akşamında yine makarna bulmuştum evde
ve daha neeler neler
inanın anlatsam ağzınız açık kalır

ve yine de yaranamadım, yine daha iyi maaş verene bulunca hep kaçıp gittiler ya bu kız bana alıştı yazıktır diyen olmadı ki verdiğimiz maaş her zaman asgari ücretin 300-400 fazlası ve sigortaları muhakkak yapıldı, yani hak yediğimizi de düşünmüyorum
nitekim benim maaşım sadece bakıcı masrafına gidiyor, eşimin maaşı kalıyor elimize

çok doluyum bu konuda uzun yazdım hakkınızı helal edin

ama tek taraflı düşünmeyin, evet sizin karşılaştığınız gibileri de var muhakkak ama benim gibi bakıcıdan yana çok canı yananlar da olduğu için artık bi noktadan sonra saygısı kalmayan da

İşte çok acı ki o önemsenmeyen çocukların ceremesini toplum çekiyor.

Siz kendinizi kullandirmaya cok musaitmissiniz. Dilini bile tam bilmeden bu ülkede 20 yasimda ise basladim. Asgari ücret ne diye googledan bakip bana en az bunu vermelisiniz diyebildim.

O bahsettiginiz konu fiyaskoydu ona itirazim yok.
Suan moldovali bakicimiz var, 3 5 kelime türkcesiyle hakkini savunuyor.
Cocuklari okula goturecek, otomatik aracimiz bakimda. 1 gunlukse manuel arac kullanirim surekli bu arabayla goturemem dedi. O kadar yani.

Uzuldum neyse ki gecmiste kalmis erken yasta tanimissin insanlari. Bunlari tahmin etmek icin bakicilik yapmış olmaya da gerek yok. Insanlar bencil pis kötü kalpli. Sirf bakicilik da degil eve gelen yardimci bayanlara her türlü pisligi yapiolar. Herkes köylü uyanigi çünkü. Yerleri sadece ellerinle sil asla mop kullanma(ya mopla şöyle ortaya toparliyim sonra çömelip elimle toplicam diyo kadin mesela hayor hayor mop olmaz diye bagiriyor isbilmedik isveren), ayni gun icinde full camli evini camlari silsin, ütüleri yapsin, perdeleri yikasin, yemek yapsin diyen bile var. Kadina yemek bile vermeden çalıştıran, buzdolabindan pahali peynirini yedi diye azarlayan neler neler duyuyorum. Kendi o islerin hepsini 3-4 gunde anca yapar. Kadinin para aliyor diye bir gunde yapmasini beklio. Verdiği parayi her yerde konusuo kadini satin almis gibi. İşin rayiçi 200 birimse 150ye razi edelim bu kadinlari simartmayalim diye kulis yapiolar kendi aralarinda tiksiniyorum resmen dünyalilardan tiksiniyorum :) ulan sidikli cok biliyosan kendin temizle o bitli evini. Bir yatak bile kapamaktan aciz cikardigi donu yerde birakip giden bu isbilmedik isveren kadinlar çalışıyorum ben diye eve gelen kadina her seyi hak reva goruyolar. Az kafalari calissa zaten o kadar işin ancak görünen yerleri yapmayla bir gunde bitecegini düşünürler ve adil olurlarsa eve gelen kadin duzgun is yapar. Ama bu pinti acimasiz sidikliler yüzünden kadinlar da ne ugrascam ne kadar ekmek o kadar kofte deyip yalap salap iş yapiolar ortada bi kisir döngü oluyor iste. Senin yakindigin gibi millet de duzgun bakici bulamamaktan yakinir simdi.

Kesinlikle öyle , zaten ülkenin bu hale gelmesinin ana sebebidir , sırf doğurmak için yapılan çocuklar , çocuk baskısı , anne babalığı becerrmeyecek insanların içgüdüsel olarak üremesi , bunlar bir duzelse ülke refaha kavusur

Sana kardeşimin bakıcılarını yazayım
1. Bu hanım abla 4 yaşındaki kardeşimi sokağa salıp kaybolmasına sebep oldu. Kendi dizi keyfi daha önemliydi çünkü. Kardeşim nerede diye yırtınırken bile "Bilmem buradaydı" dedi. Evinden çıkıp aramadı bile. Meydan dayağı atmadığım için veya evini ateşe vermediğim için aşırı pişmanım.

2. Olan teyze güya dini bütün teyzeydi. Bir gün eve erken gelme sonucu çocuğa hep soğuk yemek yedirdiğini yakaladık. Sadece pilav koymuş önüne. Onu da buzdolabından çıkardığı gibi koymuş. Vicdansız adi. Bari çorba vs vermeye üşendin en azından pilavı ısıt. Allah korkuları yok.

3. Bu da söyleneni anlamayan alığın tekiydi. Kardeşimin saçlarını o kadar ama o kadar sıkı topluyordu ki biz açmak için tokayı kesmek zorunda kalıyorduk. Bin defa dedik ki toplama. Saç kalmadı ya çocuğun kafasında çekiştirmekten.

Bunlar 18 yıl önce doğunun küçük bir şehrinde başımıza gelen üç bakıcı. Zar zor yalvar yakar bulduklarımız. Sonunda kreşe verdik de kurtulduk.

Kreşte de küpelerini çaldı bakıcı abla :KK70: orası da ayrı mevzu.

Her şeyin iyisi olduğu gibi kötüsü de var. Ben bu üç olumsuz deneyim yüzünden ya evi kameralarla donatırım ya da işe dönmem ben büyütürüm kreş zamanına kadar.

Bir de iyi örnek vereyim. Oturduğumuz sitede bir bakıcı var. Resmen sıradayız ona baktırmak için. Yok böyle bir yetiştirme bakma. Herkes kuyruk. Ben bile onu bekliyorum. O bakıcam desin işe dönerim tereddüt etmeden.

Ben özel ders verdiğim dönem bir aileye gidiyordum karşı komşuları bebek bakıyormuş. Evde gün var. Çocuk bakicinin komsusunda. Evde 2 tane erkek çocuk. 2010 yılıydı evet bu kadar kötü değildik ama çok üzülürdüm
Çocuk açlıktan bizim tabaklarimiza saldırıldı.
O yüzden bakıcı evine çok karşıyım

:KK60::KK60: Özlemişim, görünce öpücük atayım dedim.

Konu sahibi üzülmeyin, tecrübe olarak görün. Gelmiş geçmiş zaten.

İyi insanlar ve kötü insanlar olarak ikiye ayrılıyoruz. Maalesef kötüler çoğunlukta. Haliyle kimi zaman iş veren kimi zaman çalışan olarak karşılaşıyoruz.

Umarım şimdilerde gözünüz açılmıştır da böylesine her şeyi kabul eden, hakkını aramaya utandığı için kendini kullandıran biri değilsinizdir. Okurken daraldım yarıda bıraktım.

Çooook haklısınız. Birkaç konuda “bakıcılar 3000 istiyor, o zaman ben neden çalışıyorum” diyen kadınlara “8-6 haftanın 5 günü çalıştırıp bi de 1000 lira vermeyi çok görüyosunuz utanmıyo musunuz o kadınlar taş mi yesin” dedim diye linç edildim. Bebek baksın, bebekle sürekli 10 saat aktivite yapsın, tv açsa kaytarıyor ilan edilsin, üstüne ev temizletilsin yemek yaptırılsın ama 3000 isteyince ben neden çalışıyorum o zaman olsun. vicdansızlık ve hadsizlik başka bir şey değil

Sahsen bakiciya baktirmadim hic. Eve yardimci almayi planliyoruz, ama bir kisiye hem ev isi hem cocuk bakimi bana göre yüklenmez. Cocuklar ilgilensin, yemegini icmesini bakimini aksatmasin yeter. Cogu cocuk öyle bir cok is yapacak kadar uyumuyor bile

Anlattiginiz işveren gibi bakıcılara var maalesef.Lakayit kendi mahallesindeymis gibi davranan evet gerçekten elinden kumanda düşmeyen.Fazlasiyla gereksiz samimiyet kurmaya çalışan.

18-19 yaşındaymış o zamanlarda. O yaşlarda tuttuğunu koparmak herkes için mümkün olamıyor.

Çok üzüldüm yaşadıklarınıza ama iyi tecrübe olmuş. Artık hakkınızı savunmayı biliyorsunuzdur. İyi bakıcı bulmak da o kadar zor ki.

Ben kendime bakıyorum. En az 10.000 isterim çocuk bakıcısı olsam 😂😂 çocuk gelişimi kitapları okuyorum, tv asla açmam, etkinlikleri özel zeka geliştirici etkinlik olarak planlarım. Beyin geliştiren özel müzikleri de seçer dinletirim. Dışarı çıkarır gezdiririm. Aile istiyorsa sadece ingilizce konuşurum çocukla. E en az 10.000 de alırım tabi ve kesinlikle ev işi yapmam. Buna rağmen yapılması çok zor bir iş. 3000 tl ye bakıcı ne verecek mesela? Ne kadar köfte o kadar ekmek demişler. İnşallah evladım gelecek 3 aya. Bakıcıya emanet etsem kendim gibi bakıcıya emanet ederim o da 10.000 ister :p gerek yok 😂😂

İnşallah o günlerin travmasını hızlıca atlatırsınız. Kötü bir anı olarak kalır gider.

Ben sizde hata buldum. Daha kendiniz çocuk yaşta iken, haklarınızı bilmezken çocuk bakmış ve sömürülmüşsünüz.
Benim kardeşimin yatılı Kırgız Bakıcısı vardı. Şirket aracılığıyla işe aldı. Onun için çalışma izni aldı ve maaşı dolar üzerineydi. Bu dolar kurundaki dengesizlikle baş edemeyince TL sabitlediler. Kadının asli görevi çocuk bakmaktı. Çocuk uyuduğunda ev işlerine de yardım ediyordu. Kardeşim yemeğini kendi yapıyordu. Bakıcı kadın saat 21’de odasına çekiliyordu.
Çocuk bakıcılığı da bir meslektir. Sözleşmeli, sigortalı, usulune uygun yapılmalıdır.

Bu yaz nisantasinda bir kafede oturdum yemek yiyordum. Karsimda da kalburüstü oldugu her halinden belli bir kadin, arkadasi, bebegi ve filipinli bakicisiyla oturuyorlardi.

Gözlerimle görmesem abartiyorlar derdim. Kadin bebegi fotograf cekmek icin aliyor, aglayinca bakiciya postaliyor. Bebek susunca alip fotografa devam, aglayinca yine bakiciya.

Bebek bir ara cisini yapti, kadin resmen kendi cocugundan igrenircesine “al al al sunu “ diye uzaktan tutarak bakicisina verdi. Kadin bezini degistirirken de bakamadi bile 😂😂

Hayretler icinde kaldim gercekten. Her duygunun körelecegine inanirdim da annelik icgudusunun bu hale gelebilecegine inanmazdim.

Bebek bir yük, bakicilar da köle olarak görülüyor bazi insanlar tarafindan.
Gün içinde çok yogun olduğum icin anca yazabildim
Bazı konuları kimligim ifsa olur diye cekindigim icin paylasamiyorum ama gerçekten yaşadıklarımı paylaşsam bu kadarda olmaz denilir.
Kimileri hatayi bende bulmus tabiki düşününce benimde hatam var çok taviz verdigim için ama o yasta sınırlarımı cizebilen bi insan degildim.

Şöyle söyleyeyim belli bir harçlıga ihtiyac duydugum icin kucuk bir yerde calisiyordum o zamsn pek is bulunabilecek bir yer degildi ilk bulduğum ise girmiştim belki hayatimda ilk defa ailem disinda sosyal bir alana giriyordum zatwn aileden adam akilli bi harclik alma olayim yoktu ilk maasimi aldigimda para o kadar cok gelmisti ki gozume sonra neredeyse o zamanin fiyatinin neredeyse yarisina calistigimi öğrenmiştim.

İşe ilk basladigimda bana o kadar iyi davraniyordu ki bende herseyi icimden geldigi icin yapiyordum ama belli bir zaman sonra kucukten kucukten is soylemeler vs basladi
Sonrasindada isten gelince onu yapayim bunu edeyim derken beklettigi icin bende erken cikmak icin isteyecegi seyleri onceden hazirlardim ki erken cikabileyim ama sonra bir baktim o yaşta inanin çocuklu anne gibiyim uyuyunca dip kose evi temizler duzeltirdim ve hersey X ablanin istedigi sekilde mesela evde mop paspas falan olmazdi elle silerdim tüm evi
Aslinda kisa bir ozetle şunu soyleyeyim 2 yıl çalistim ve calistigim sure icinde eve tek bir kez temizlik icin yardim almayan X abla benden sonra duzenli olarak temuzlik icin yardimci aldi benden sonra aldigi bakiciya bana verdigi maaşin %50 den fazlasi massini vermis vs

Benim orda yasadigim seyleri unutmak uzunca zaman aldi çokbsukur ki geldi gecti ama ben girdigim ortamlarda herkesin bakicilarindan kendi mulkleriymis gibi soz etmelerinden onlarin kisisel hayatlarina yorum yapmalarindan o kadar rahatsizlik duyuyorum ki bazen keske hepsi bir anda bakicisiz kalsalarda kiymetini anlasalar diyorum.

Ha sunuda soyleyeyim her bakici mukemmel her isverende kotu degil ama ben bakicisindan bir birey gibi soz eden insan bilmiyorum neredeyse

Gün içinde çok yogun olduğum icin anca yazabildim
Bazı konuları kimligim ifsa olur diye cekindigim icin paylasamiyorum ama gerçekten yaşadıklarımı paylaşsam bu kadarda olmaz denilir.
Kimileri hatayi bende bulmus tabiki düşününce benimde hatam var çok taviz verdigim için ama o yasta sınırlarımı cizebilen bi insan degildim.

Şöyle söyleyeyim belli bir harçlıga ihtiyac duydugum icin kucuk bir yerde calisiyordum o zamsn pek is bulunabilecek bir yer degildi ilk bulduğum ise girmiştim belki hayatimda ilk defa ailem disinda sosyal bir alana giriyordum zatwn aileden adam akilli bi harclik alma olayim yoktu ilk maasimi aldigimda para o kadar cok gelmisti ki gozume sonra neredeyse o zamanin fiyatinin neredeyse yarisina calistigimi öğrenmiştim.

İşe ilk basladigimda bana o kadar iyi davraniyordu ki bende herseyi icimden geldigi icin yapiyordum ama belli bir zaman sonra kucukten kucukten is soylemeler vs basladi
Sonrasindada isten gelince onu yapayim bunu edeyim derken beklettigi icin bende erken cikmak icin isteyecegi seyleri onceden hazirlardim ki erken cikabileyim ama sonra bir baktim o yaşta inanin çocuklu anne gibiyim uyuyunca dip kose evi temizler duzeltirdim ve hersey X ablanin istedigi sekilde mesela evde mop paspas falan olmazdi elle silerdim tüm evi
Aslinda kisa bir ozetle şunu soyleyeyim 2 yıl çalistim ve calistigim sure icinde eve tek bir kez temizlik icin yardim almayan X abla benden sonra duzenli olarak temuzlik icin yardimci aldi benden sonra aldigi bakiciya bana verdigi maaşin %50 den fazlasi massini vermis vs

Benim orda yasadigim seyleri unutmak uzunca zaman aldi çokbsukur ki geldi gecti ama ben girdigim ortamlarda herkesin bakicilarindan kendi mulkleriymis gibi soz etmelerinden onlarin kisisel hayatlarina yorum yapmalarindan o kadar rahatsizlik duyuyorum ki bazen keske hepsi bir anda bakicisiz kalsalarda kiymetini anlasalar diyorum.

Ha sunuda soyleyeyim her bakici mukemmel her isverende kotu degil ama ben bakicisindan bir birey gibi soz eden insan bilmiyorum neredeyse
Sizin ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum. Bir olay paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşım vardı. Evde bebek varken patlama oluyor ve o bebek bakıcısı. Yangın çıkınca tam ayrıntıyı bilmiyorum. Ama birlikte küvete giriyor bebek le o yanmasın diye. Arkadaşımın büyük bir kısmı yanmıştı ve bebeğin ailesi onunla o suurecte hiç ilgilenmemisti. Bence bu kısmı çok aciydi

Herkese günaydın hanımlar sabahın korunde başka derdin mi yok diyenler olabilir gece acilan bir konunun altinda yazilan bi kac seye gercekten içerlenip kendimi attım buraya.
(Çalışan kadınlar ile ilgili bir konunun altında bakıcılarla ilgili: bakıcı diye eve alınan kadınlar çocuğa iyi kötü yemeğini yedirip bi yolunu bulup uyutuyor.Kumanda elinde TV sini izliyor üstüne birde azımsanamayacak bir maaş alıyor.Evin hanımı bakıcıya acıyıp modası geçmiş kullanılmayan eşyalarını veriyor diye yazmış.)Aslında bakıcıyı küçümseyenlwrin dile dökemedigini kadın içinden gelen küçümsemeyi bu şekilde ifade etmiş

Bu başlıktaki cümlede şahsıma ait degil başka bir gün başka bir platformda derdini anlatan bir başka kadinin konu başlığı

Bu platformdada o kadar çok denk geldim ki aynı konuya bi anda içinde biriktirdiklerim hortladı resmen.

Dert ne diye sorarsanız bakıcılar işverenini bir türlü mutlu etmeyi başaramayan ağzıyla kuş tutsa yaranamayan çocuk bakıcıları...

Bende çalisan biriyim neredeyse gittigim tüm birimlerde 2-3 evli kadın bir araya geliyorsa orda lafı dönen bir bakıcı oluyor... Kız şöyle kız böyle Ama muhabbetlerin hepsinden çıkardığım özet şu ki bu kızların hiçbiri yaranamıyor işverenine...
Ve insanlar sanki bu çalisanlarindan ruhu olan bir birey degilde sanki evdeki eşya gibi görüyor olmaları...
Onlardan söz ettikleri zaman adını bile zikretme zahmetinde bulunulmuyor kız aşagı kadın yukarı eşyanın bile adı varken en kıymetli varlıklarını evlatlarını emanet ettileri kişinin adı yok kız dediklerinde zaten ortamdakiler bakıcıdan söz edildiğini anlıyor.
Mesela belki biraz ağır gelecek ama genelleme yapmamakla beraber ben çocuğu kreş yaşı gelen annelerin (tabi düşüncem pandemi öncesi için) çocuklarını bakıcıya verme fikirlerinin altında bencillik yattigini düşünenlerdenim çünkü bir çoğu bakıcı olarak işe alıp temizlik dahil evin bütün işlerini yaptırıyor. Bakıcı diye işe alıp tüm gün iş beklentisi içinde olan o kadar çok insan var ki iste çocuk uyuyunca şunu şunu bunu bunu yap diyenler bi insan vicdani yönden bakılırsa ikisini bir arada yapabilen biri ya çocuğu ihmal ediyordur ya işi..

Bunlara nereden aşinasın diyen olursa 18-19 yaşında bu işi yaptım ve hayatımin en büyük kaybı diyebileceğim beni en çok yaralayan konulardan biri...Belki üzerinden çok uzun zaman geçtiği için yaşadıklarımı hissettiklerimi ifade edemem ama şöyle özetleyeyim
Ben bu işi 2 yıl yaptım ama sanki ömrümden 20 yıl geçti sanki bi anda yaşlandım çöktüm hayatımin o iki yıllık zaman dilimini hatırlamak bile istemiyorum.
İşe başlangıcımı şöyle anlatayım iş görüsmesine gittigimde is veren kisinin dedigi sey ben senden en ufak bir iş beklemiyorum ama sunu isterim sabah evi nasıl bıraktıysam akşam öyle bulmak isterim oyun mu oynadiniz oyuncaklari toplarsın yemek ki yedirdin tabagini bardagini yikarsın dedim ki istekleri en dogal seyler tamam dedim basladim.
Ücret sordu hayatımda hiç calismamis biriyim ve işin piyasasini bilmiyorum yaşım küçük siz ne kadar uygun görürseniz dedim basladım.
Sadece 4 kelime bilen 2 dişi olan 15 aylık küçük bir çocuğun bakıcılıgına başladım çocuğun annesi zaten gercekten cok iyi biriydi ilk 6 ay o beni kardeşi gibi gördü ben onu abla o işten gelince zaten yorgun oluyor çocuğuna zaman ayırsın diye evin supurulup silinmesi gibi ufak tefek isleri yapmaya başladım.Gayet iyi anlasiyoruz ama 6. Aydan sonra sanki bi anda iş verenime birşey oldu tavirlarindada bi farklilik oldu işten geldikten sonra sen çocukla ilgilen ben yemegi yapayim su isi halledeyim gibi beklentiler zaten annesini gören çocuğu zabtetmek mümkun değilken birde ustune gec gitmelerim basladı iyilik olsun diye yaptigim isler vazifem haline gelmeye basladi.
Kar kış kiyamet sabah erken saatte orda olmak zorunda olduğum için otobus falan olmadigi saatlerde tek bir gün geç kalmadım sabah gidince çocuğa baktım o uyunca haftada 2 gün o evi dip köşe halı altlarına kadar sil süpür toz al çocuk uyumassa yada erken uyanirsa bi yandan onunla oyna bi yandan bu işleri halletmeye çalis birde çıkmadan önce ne yemek yapacaksa hazirligini yap eti cikar buzluktan sogani biberi domatesi dogranacak seyleri dogra bi dolu iş

Şuan geçmişi dusunuyorunda simdi iki odayi dip köşe temizleyince resmen çöküp kaliyorum ben bir kac saatte dip kose butun evi nasıl temizliyormuşum diyorum çocukla oynarkende ayrı bir efor sarfediyirsun cabası.
Mesela ben başladıgımda çocuk tv alışkanlığı olan bir çocuktu gün içinde izletme yada şu kadar izlet derdi ben öyle yapardim ama o gelince acar oturtturdu onune mesela 2 kardesi oglen arasi okullarina yakin diye gelip orda yemek yerlerde cocuk uyuyunca birde onlara yemek hazirlardim onlarda gelince yegenimizi özledik deyip çocugu uykusundan uyandirip oynarlardi
Sonradan ögrendim ki o donemde benim aldigim maas o is piyasasinın neredeyse yarısıymıs yine birsey demedim mesela bazen maaşımi vermeyi unuturdu istemeye cekinirdim 15 gun falan gecerdi oyle benim sesim cikmazdi ama bir gun telefonum lazim olmustu kullanmak isteyince abla kontoru yok dedigim zaman kizmisti seninde zaten hicbir zaman kontorun yok diye bende diyememistim ki maaşımı alırsam yüklerim. o akşamları diger komsulara çocugunu gönderiyor diye gunduz butun komsu çocuklari toplanip oraya geliyordu birde butun çocuklara göz kulak olmak zorunda kaliyordum.
Yaz aylarında 3 ay şehir dısındaki akrabaları gelip orda kalıyor genelde orayı otel gibi kullaniyorlardi beni hizmetci gibi görüp is buyuranlar oluyordu bu ve benzer bi kac nedenden bir kaç kere işi bırakmak istediğimi söyleyince X abla sen gidersen ben ne yaparım deyince hatta bi kac kez durumunu anlatıp aglayinca vicdanıma yenik dusup devam ettim.
Ve hiç unutamadıgım anılarindandir yaz ayinda bir kandil gunu orucluydum misafiri gelecekmis diye tüm evi temizlemi istedi temuzlwdim zaten canım çıkmis birde misafirlerde gelince kahvelerini içinceye kadar çocuklarla ilgilenmemi istemisti resmen bayilacak gibiydim o gün temizlik yaparken yorgunluktan oturup çocuk gibi ağlamıştım.
İnanın saysam yazsam sayfalar dolusu çıkar ama basinizi daha fazlada agirtmak istemem. Yoksa yazacak cok sey var ama iste çocuk bakma adi altinda bakiciyi dunyanin yukuyle birakip ustune hicbirsekilde yaranilmaması agrima gidiyor.

Gecen is yerinde bir arkadasin çocugu hastalanmis nasil oldu diye sordum şimdi kizla konuştum iyiymis dedi yani bu insanlar bir cisim gibi bile isimleriyle anılmayi haketmiyor mu.

Ben o iki yılın sonrasinda özel sektorde calistim okul bitti kamuda calistim cok yogun dayanilmayacak birimlerde calistim ama daha o kadar kötü anacagim bir yorgunlugum olmadı

Şunuda ilave etmek istiyorum aslında insanlar sadece çocuk bakıcılığı işini yapsalar okulöncesi ögretmenliği gibi kutsal bir iş sonuçta sizin en degerli varlıgınızı hayata hazirlayan insan o
Kendim adına söyleyebilirim ki o çocuğu karşı vicdanım çok rahat ben onu sadece yedirip icirip göz kulak olacak şekilde biseyler ögretecek dogrultuda büyüttüm
Ay çok üzüldüm ya resmen iyi niyetinizi suistimal etmişler. Bazı insanlara Allah vicdan vermemiş gerçekten

Ben sizi suçlu bulamıyorum çünkü 18-19 yaşındayken bir şeylere hayır demenin ne kadar güç olabileceğini anlıyorum. Bu yaş zaten çocuk bakmak için çok çok küçük. 18/19 yaşında bir gence ben çocuğumu parka çıkarması için bile zor teslim ederim. Belki oyun ablası yaşı olabilir.
Şunu da gerçekten anlamıyorum; bir insana yardımcı olmak suç mu? Hemen sömürülmesi mi gerekir?
Muhtemelen iş vereninizi "ay sen işlerini "kıza" yaptırsana bir sürüü para veriyosunn yapsın" diye bir güzel doldurmuşlardır.

Benim bakıcı tecrübem olmadı ama duyduğum kadarıyla insanlar bakıcı görevini çok küçümsüyor. Bakıcılık sadece çocuğun başında durayım da başına bir şey gelmesin değildir. Bunu iş gibi görmek zorundalar. Alerjisi var şunu yemeyecek diyorsa yemeyecek. Telefonunla sürekli uğraşma diyorsa uğraşmayacak. Etkinlik yap diyorsa yapacak. Tabi ona göre biri aranacak.
Artık öyle eski bakıcılar yok sizin bahsettiğiniz gibi. Bana muhtaç diyip her şeyi yapıyorlar gördüğüm kadarıyla.

Herkese günaydın hanımlar sabahın korunde başka derdin mi yok diyenler olabilir gece acilan bir konunun altinda yazilan bi kac seye gercekten içerlenip kendimi attım buraya.
(Çalışan kadınlar ile ilgili bir konunun altında bakıcılarla ilgili: bakıcı diye eve alınan kadınlar çocuğa iyi kötü yemeğini yedirip bi yolunu bulup uyutuyor.Kumanda elinde TV sini izliyor üstüne birde azımsanamayacak bir maaş alıyor.Evin hanımı bakıcıya acıyıp modası geçmiş kullanılmayan eşyalarını veriyor diye yazmış.)Aslında bakıcıyı küçümseyenlwrin dile dökemedigini kadın içinden gelen küçümsemeyi bu şekilde ifade etmiş

Bu başlıktaki cümlede şahsıma ait degil başka bir gün başka bir platformda derdini anlatan bir başka kadinin konu başlığı

Bu platformdada o kadar çok denk geldim ki aynı konuya bi anda içinde biriktirdiklerim hortladı resmen.

Dert ne diye sorarsanız bakıcılar işverenini bir türlü mutlu etmeyi başaramayan ağzıyla kuş tutsa yaranamayan çocuk bakıcıları...

Bende çalisan biriyim neredeyse gittigim tüm birimlerde 2-3 evli kadın bir araya geliyorsa orda lafı dönen bir bakıcı oluyor... Kız şöyle kız böyle Ama muhabbetlerin hepsinden çıkardığım özet şu ki bu kızların hiçbiri yaranamıyor işverenine...
Ve insanlar sanki bu çalisanlarindan ruhu olan bir birey degilde sanki evdeki eşya gibi görüyor olmaları...
Onlardan söz ettikleri zaman adını bile zikretme zahmetinde bulunulmuyor kız aşagı kadın yukarı eşyanın bile adı varken en kıymetli varlıklarını evlatlarını emanet ettileri kişinin adı yok kız dediklerinde zaten ortamdakiler bakıcıdan söz edildiğini anlıyor.
Mesela belki biraz ağır gelecek ama genelleme yapmamakla beraber ben çocuğu kreş yaşı gelen annelerin (tabi düşüncem pandemi öncesi için) çocuklarını bakıcıya verme fikirlerinin altında bencillik yattigini düşünenlerdenim çünkü bir çoğu bakıcı olarak işe alıp temizlik dahil evin bütün işlerini yaptırıyor. Bakıcı diye işe alıp tüm gün iş beklentisi içinde olan o kadar çok insan var ki iste çocuk uyuyunca şunu şunu bunu bunu yap diyenler bi insan vicdani yönden bakılırsa ikisini bir arada yapabilen biri ya çocuğu ihmal ediyordur ya işi..

Bunlara nereden aşinasın diyen olursa 18-19 yaşında bu işi yaptım ve hayatımin en büyük kaybı diyebileceğim beni en çok yaralayan konulardan biri...Belki üzerinden çok uzun zaman geçtiği için yaşadıklarımı hissettiklerimi ifade edemem ama şöyle özetleyeyim
Ben bu işi 2 yıl yaptım ama sanki ömrümden 20 yıl geçti sanki bi anda yaşlandım çöktüm hayatımin o iki yıllık zaman dilimini hatırlamak bile istemiyorum.
İşe başlangıcımı şöyle anlatayım iş görüsmesine gittigimde is veren kisinin dedigi sey ben senden en ufak bir iş beklemiyorum ama sunu isterim sabah evi nasıl bıraktıysam akşam öyle bulmak isterim oyun mu oynadiniz oyuncaklari toplarsın yemek ki yedirdin tabagini bardagini yikarsın dedim ki istekleri en dogal seyler tamam dedim basladim.
Ücret sordu hayatımda hiç calismamis biriyim ve işin piyasasini bilmiyorum yaşım küçük siz ne kadar uygun görürseniz dedim basladım.
Sadece 4 kelime bilen 2 dişi olan 15 aylık küçük bir çocuğun bakıcılıgına başladım çocuğun annesi zaten gercekten cok iyi biriydi ilk 6 ay o beni kardeşi gibi gördü ben onu abla o işten gelince zaten yorgun oluyor çocuğuna zaman ayırsın diye evin supurulup silinmesi gibi ufak tefek isleri yapmaya başladım.Gayet iyi anlasiyoruz ama 6. Aydan sonra sanki bi anda iş verenime birşey oldu tavirlarindada bi farklilik oldu işten geldikten sonra sen çocukla ilgilen ben yemegi yapayim su isi halledeyim gibi beklentiler zaten annesini gören çocuğu zabtetmek mümkun değilken birde ustune gec gitmelerim basladı iyilik olsun diye yaptigim isler vazifem haline gelmeye basladi.
Kar kış kiyamet sabah erken saatte orda olmak zorunda olduğum için otobus falan olmadigi saatlerde tek bir gün geç kalmadım sabah gidince çocuğa baktım o uyunca haftada 2 gün o evi dip köşe halı altlarına kadar sil süpür toz al çocuk uyumassa yada erken uyanirsa bi yandan onunla oyna bi yandan bu işleri halletmeye çalis birde çıkmadan önce ne yemek yapacaksa hazirligini yap eti cikar buzluktan sogani biberi domatesi dogranacak seyleri dogra bi dolu iş

Şuan geçmişi dusunuyorunda simdi iki odayi dip köşe temizleyince resmen çöküp kaliyorum ben bir kac saatte dip kose butun evi nasıl temizliyormuşum diyorum çocukla oynarkende ayrı bir efor sarfediyirsun cabası.
Mesela ben başladıgımda çocuk tv alışkanlığı olan bir çocuktu gün içinde izletme yada şu kadar izlet derdi ben öyle yapardim ama o gelince acar oturtturdu onune mesela 2 kardesi oglen arasi okullarina yakin diye gelip orda yemek yerlerde cocuk uyuyunca birde onlara yemek hazirlardim onlarda gelince yegenimizi özledik deyip çocugu uykusundan uyandirip oynarlardi
Sonradan ögrendim ki o donemde benim aldigim maas o is piyasasinın neredeyse yarısıymıs yine birsey demedim mesela bazen maaşımi vermeyi unuturdu istemeye cekinirdim 15 gun falan gecerdi oyle benim sesim cikmazdi ama bir gun telefonum lazim olmustu kullanmak isteyince abla kontoru yok dedigim zaman kizmisti seninde zaten hicbir zaman kontorun yok diye bende diyememistim ki maaşımı alırsam yüklerim. o akşamları diger komsulara çocugunu gönderiyor diye gunduz butun komsu çocuklari toplanip oraya geliyordu birde butun çocuklara göz kulak olmak zorunda kaliyordum.
Yaz aylarında 3 ay şehir dısındaki akrabaları gelip orda kalıyor genelde orayı otel gibi kullaniyorlardi beni hizmetci gibi görüp is buyuranlar oluyordu bu ve benzer bi kac nedenden bir kaç kere işi bırakmak istediğimi söyleyince X abla sen gidersen ben ne yaparım deyince hatta bi kac kez durumunu anlatıp aglayinca vicdanıma yenik dusup devam ettim.
Ve hiç unutamadıgım anılarindandir yaz ayinda bir kandil gunu orucluydum misafiri gelecekmis diye tüm evi temizlemi istedi temuzlwdim zaten canım çıkmis birde misafirlerde gelince kahvelerini içinceye kadar çocuklarla ilgilenmemi istemisti resmen bayilacak gibiydim o gün temizlik yaparken yorgunluktan oturup çocuk gibi ağlamıştım.
İnanın saysam yazsam sayfalar dolusu çıkar ama basinizi daha fazlada agirtmak istemem. Yoksa yazacak cok sey var ama iste çocuk bakma adi altinda bakiciyi dunyanin yukuyle birakip ustune hicbirsekilde yaranilmaması agrima gidiyor.

Gecen is yerinde bir arkadasin çocugu hastalanmis nasil oldu diye sordum şimdi kizla konuştum iyiymis dedi yani bu insanlar bir cisim gibi bile isimleriyle anılmayi haketmiyor mu.

Ben o iki yılın sonrasinda özel sektorde calistim okul bitti kamuda calistim cok yogun dayanilmayacak birimlerde calistim ama daha o kadar kötü anacagim bir yorgunlugum olmadı

Şunuda ilave etmek istiyorum aslında insanlar sadece çocuk bakıcılığı işini yapsalar okulöncesi ögretmenliği gibi kutsal bir iş sonuçta sizin en degerli varlıgınızı hayata hazirlayan insan o
Kendim adına söyleyebilirim ki o çocuğu karşı vicdanım çok rahat ben onu sadece yedirip icirip göz kulak olacak şekilde biseyler ögretecek dogrultuda büyüttüm
iş hayatında iyilik diye bir sey olmaz .
kadin sizden is istememis siz kendiniz yapmaya baslamissiniz .
calisirken asla gorev tanimizin disina cikmayin .
calistigim ofiste stajyer gibiyim benden kıdemli benden yasca buyuk(30 yasinda) biri surekli herkese turk kahvesi yapiyor .herkese icermisin diye soruyor kendine yaparken .normalde cay ve filtre kahveyi herkes kendisi kalkip koyar .insanlar artik turk kahvesi icmek isteyince direk ondan istiyor .gecengun yaptığı kahveyi birinin masasina goturmemi istedi bende goturmedim gene ayaklarina kadar o goturdu .kıdem ve pozisyon olarak esit oldugu insanlar bu arada.kendini kullandirtmaya alismis .sizin icinde oyle olmus maalesef.
suan kendisinden is ogreniyorum kahveyi yaparken bana sekersiz yapmasini soyluyorum

Hiç şaşırmadım.
Yaşadığim yerde bakıcılar genelde awmler de kucagında çocuklar ,o çocukların annesinin arkasında geziyorlar. Geçenlerde biri eli kolu alişveriş poşetleri ile dolu,bir taraftan bebek arabasını itmeye çalışıyor, annesi önde dönüp bakmıyor yada demiyor arabayı ben süreyim diye.
Oyun parkına girerim,bakıcı girer çocukla,dibinden ayrılmaz çocuğun bir saniye zira tembihlenmiştir sıkı sıkı,kendisi alışverişine kahve keyfine devam. Parkta yine çocuğun yüzüne bakmaz annesi,elinde kahvesi bakıcı koşturur çocuğun peşinden.
Tamam bakıcı ihtiyaç,çalışan kadınlar için ama bari haftasonu köle gezdirir gibi davranmayın şu kadinlara. Bakıcı bakıcı değil adeta bir statü sembolu bu tipler için,bir gösteris aracı.
Mesafe iyidir,yüz göz olmamak gerekir belki ama bu kadarı da biraz fazla sanki.

Valla kendi hatalarinizin bedelini odemissiniz acitasyon yapıyorsunuz
Gereksiz olmuş bence🤭

iş hayatında iyilik diye bir sey olmaz .
kadin sizden is istememis siz kendiniz yapmaya baslamissiniz .
calisirken asla gorev tanimizin disina cikmayin .
calistigim ofiste stajyer gibiyim benden kıdemli benden yasca buyuk(30 yasinda) biri surekli herkese turk kahvesi yapiyor .herkese icermisin diye soruyor kendine yaparken .normalde cay ve filtre kahveyi herkes kendisi kalkip koyar .insanlar artik turk kahvesi icmek isteyince direk ondan istiyor .gecengun yaptığı kahveyi birinin masasina goturmemi istedi bende goturmedim gene ayaklarina kadar o goturdu .kıdem ve pozisyon olarak esit oldugu insanlar bu arada.kendini kullandirtmaya alismis .sizin icinde oyle olmus maalesef.
suan kendisinden is ogreniyorum kahveyi yaparken bana sekersiz yapmasini soyluyorum
İş yerinde çalışanların vizyonsuzlugu olabilir mi anlattiginiz durum? Bizde de kahve ve çayı herkes kendisi alır çünkü onlar orda hazırdır alıp bardaga koyuyorsun sadece. Kahve yapmak ise bir süreç içeriyor. Ee yapacaksak odadaki insanlara soruyoruz. Kimseyi de şahsi kahvecimiz yaomadi kimse. Karşıdaki insanın sadece düşünceli biri olduğunu anlayabiliyoruz çünkü. Ama naif, düşünceli insan bizim topluma yaramıyor sanırım ne iş hayatında ne sosyal hayatta.

Bu konu biraz zor.. soyle ki.. bakici acisindan zor ama baktiranada zor.. sen bir gun bakici tutarsan emin ol baska zorluklar yasayacaksin..

Bence bizim
Insanimiz biraz tuhaf.. hangi taraf taviz verirse uzerine cok gidiliyor. Sen yuzsuz bir insan olsaydin bu kadar ezilmezdin emin ol..yani neden fazladan yemek
Yapip temizlik yapacakmissin? Sanki cocugun kardesin anan baban🙄 cok iyi bir insan olsaydi zaten senden fazla sey isterken maasina zam yapardi ki zaten piyasanin altina calisiyormussun.

Bana basta soyledigi sey bile sacma geldi.. biraktigim gibi bulmak isterim
Filan. Yaw cocuk bakilan ev nasil ayni olur, bu otomatik olarak ev isi yapa geliyor. Tamam her yeri tezek goturmesin ama 2-3 oyuncak olur orda burda..

Kim olursa olsun fazla fedakarlik fazla vefasizlik getirirmis. Kimsenin kara kasi gozu icin cekilecek dert degil…

Ama sen bu saatten sonra artik bir tecrube olarak bakacaksin.. sonucta birseyler ogrenmissindir.. ee tecrube zaten yedigimiz kaziklarin toplamiymis..

Bir gun cocugumu bakiciya emanet etmem gerekseydi, yemegine suyuna kadar herseyini hazir eder oyle birakirdim.
Yedigini ictigini de yikama derdim muhtemelen.
Elbette bakicidan daha ziyade cocugumu dusundugum icin boyle dusunuyorum.
Ama karsidaki de bir insan, kucuk bir canin sorumlulugu almak hic kolay degil.
Size de tecrube olmus, hayatta neler yasaniyor, unutun..

İş yerinde çalışanların vizyonsuzlugu olabilir mi anlattiginiz durum? Bizde de kahve ve çayı herkes kendisi alır çünkü onlar orda hazırdır alıp bardaga koyuyorsun sadece. Kahve yapmak ise bir süreç içeriyor. Ee yapacaksak odadaki insanlara soruyoruz. Kimseyi de şahsi kahvecimiz yaomadi kimse. Karşıdaki insanın sadece düşünceli biri olduğunu anlayabiliyoruz çünkü. Ama naif, düşünceli insan bizim topluma yaramıyor sanırım ne iş hayatında ne sosyal hayatta.
bizdede filtre kahve sabahtan demlenir cayini kahvesini herkes kendi alir mudurde dahil olmak uzere ama turk kahvesi konusinda herkes ondan istiyor bide masalarina kadar bekliyorlar ustelik ayni birimde calistigi insanlarda degil ,ustude degil . kendi oyle alistirmis banada o yapiyor kahveyi ki kendisi 1 tik ustum gibi is ogretiyor bana . kahve yapmakta problemdegil 2 kasik fazla atiyor makineye ama ayaklarina kadar goturuyor otekilerde bey gibi oturuyor masada .
ben bikere bile kahve yapmadim mesala ,yada gelip kimse ayy sevimlicosh bana bir kahve yapsana diyemiyor bana ama ona soyluyorlar 🤷‍♀️

bizdede filtre kahve sabahtan demlenir cayini kahvesini herkes kendi alir mudurde dahil olmak uzere ama turk kahvesi konusinda herkes ondan istiyor bide masalarina kadar bekliyorlar ustelik ayni birimde calistigi insanlarda degil ,ustude degil . kendi oyle alistirmis banada o yapiyor kahveyi ki kendisi 1 tik ustum gibi is ogretiyor bana . kahve yapmakta problemdegil 2 kasik fazla atiyor makineye ama ayaklarina kadar goturuyor otekilerde bey gibi oturuyor masada .
ben bikere bile kahve yapmadim mesala ,yada gelip kimse ayy sevimlicosh bana bir kahve yapsana diyemiyor bana ama ona soyluyorlar 🤷‍♀️
İşte dediğiniz kişi kendine kahve yaparken nezaketen insanlara da soruyor. Ben de soruyorum boşta biri varsa o an. Yaptıktan sonra sorduğuma göre yanına da götürüyorum. Ya da aynısı başka biri bana yapıyor. Ama durup dururken kahve isteyecek nezaketsizligi de yapmiyoruz. Isyerindekiler kaba ve vizyonu bu kadar işte onu diyorum.

İşte dediğiniz kişi kendine kahve yaparken nezaketen insanlara da soruyor. Ben de soruyorum boşta biri varsa o an. Yaptıktan sonra sorduğuma göre yanına da götürüyorum. Ya da aynısı başka biri bana yapıyor. Ama durup dururken kahve isteyecek nezaketsizligi de yapmiyoruz. Isyerindekiler kaba ve vizyonu bu kadar işte onu diyorum.
isy
Hiç şaşırmadım.
Yaşadığim yerde bakıcılar genelde awmler de kucagında çocuklar ,o çocukların annesinin arkasında geziyorlar. Geçenlerde biri eli kolu alişveriş poşetleri ile dolu,bir taraftan bebek arabasını itmeye çalışıyor, annesi önde dönüp bakmıyor yada demiyor arabayı ben süreyim diye.
Oyun parkına girerim,bakıcı girer çocukla,dibinden ayrılmaz çocuğun bir saniye zira tembihlenmiştir sıkı sıkı,kendisi alışverişine kahve keyfine devam. Parkta yine çocuğun yüzüne bakmaz annesi,elinde kahvesi bakıcı koşturur çocuğun peşinden.
Tamam bakıcı ihtiyaç,çalışan kadınlar için ama bari haftasonu köle gezdirir gibi davranmayın şu kadinlara. Bakıcı bakıcı değil adeta bir statü sembolu bu tipler için,bir gösteris aracı.
Mesafe iyidir,yüz göz olmamak gerekir belki ama bu kadarı da biraz fazla sanki.
alisveris poseti tasimak haric zaten zengil insanlar evde disarda her yerde baksin ,cocugun cocugun pesinden kostursun diye icin bakici tutuyor .
parasına göre . ..

Bunlar ne gereksiz ayrıntılar Allah aşkına. Bizdede işe başlar başlamaz kahveyi hep ben demlerim hatta arkadaşlar sen güzel yapıyorsun diye hep bana yaptırırlar, ne varki bunda yeri gelir masalarına kadar götürürüm. Keşke hoşgörü içimizde hiç eksilmese …

X