Balık yağı kullanan var mı ?

Şu an omega 3-6-9 diye karma bir jelatinli hap kullanıyorum.
Hamileyken de marincap kullanıyordum.
36 yaşındayım ama 25-26 gösteriyorum.En ufak bir kırışıklık yok cildimde .Sıkı ve pürüzsüz.Saçlarım da çok gür.Tekrar hamile kalırsam tekrar marincap kullanacağım...

Merhaba,

Balık yağı kapsüllerinin çoğunda yoğun miktarda A ve D vitaminleri bulunduğundan, balık yağı kapsülleri uzun süre kullanılırsa, bu vitaminler karaciğerde birikiyor ve vücuda zarar veriyor. Bu yüzden A ve D vitamini içermeyen markalar tercih edilmeli, ben carlson adlı kapsülü kullanıyorum.

Merhaba,

Balık yağı kapsüllerinin çoğunda yoğun miktarda A ve D vitaminleri bulunduğundan, balık yağı kapsülleri uzun süre kullanılırsa, bu vitaminler karaciğerde birikiyor ve vücuda zarar veriyor. Bu yüzden A ve D vitamini içermeyen markalar tercih edilmeli, ben carlson adlı kapsülü kullanıyorum.

Evet,marincap ta daha az miktarda a vitamini içerdiği için hamilelikte de öneriliyor zaten..

benim babam kullanıyor.. dizlerinde ağrı var.. balık yağı kullanınca hafifliyor ağrısı.. pek çok faydasını duydum.. bi ara bende kullandım ama devam ettiremedim..

Ben de bir haftadır kullanıyorum. Soğuk algınlığına yakalandığım için günde 3 tane alıyorum. Başka takviyeler de aldığım için tam etkisini bilemiyeceğim. Kilolu ve iştahlı biri olmama rağmen ne iştah ne de kilo artışı oldu :KK70:

Son zamanlarda bu konuda baya bir araştırma yaptım. Bir araştırmanın linkini versem sorun olur mu bilemeyeceğim ama alıntılar yapayım.

Omega yağ asitlerinin yapıtaşı olmalarının ötesinde çok sayıda başka fonksiyonları mevcuttur.

Omega-6 yağ asitleri metabolitleri enflamatuvar (iltihap yapıcı), hiperaljezik (ağrı yapıcı), trombotik (pıhtı yapıcı) ve mitojenik (hücre üremesini artıran) özelliklere sahiptir .
Aslında vücudun bu özelliklere ihtiyacı vardır. Aksi halde düşmanlara karşı mücadele edemeyiz (iltihap), kanamalarımız artar, ağrı hissetmeyiz ve hücrelerimiz çoğalmaz.

Fakat bunların aşırı etkileri de dizginlenmelidir. Aksi halde denetlenemeyen iltihap vücudumuzu tahrip eder, kanımız pıhtılaşır, aşırı ağrı hissi olur ve kanserleşmeye eğilimimiz artar.

İşte omega-3 yağ asitleri antienflamatuvar, analjezik, antitrombotik ve antimitojenik özellikleri ile omega-6 metabolitlerinin aşırı etkilerini dizginlerler.

Gebelikte omega-3/omega-6 dengesinin önemi

Gebelik sırasında anneden bebeğe aktif olarak omega-3 transferi olmaktadır. Bu durum annenin w-3 depoları ciddi olarak tüketmekte ve yeterli takviye almazsa doğum sonu depresyonuna sebep olmaktadır.

Balık yağı (omega-3) preparatları kullanılırken dikkat edilecek noktalar

Doğal kaynaklardan yeteri kadar omega-3 alamayan kişiler –ki büyük bir çoğunluk böyledir- mutlaka balık yağı kullanmalıdırlar. Fakat balık yağı preparatları kullanan kişiler bazı önemli noktalara dikkat etmek zorundadırlar.

İlk önce alınan balık yağının ne kadar aktif madde (EPA+DHEA) içerdiğine bakılmalıdır. Örneğin kapsül 500 miligramdır, ama ancak 100miligram aktif madde içeriyordur. Yani balık yağını ucuz alayım derken düşük dozlusunu alabilirsiniz (Ucuzdur var bir illeti!).

Sıvı preparatlar kapsüllere oranla çok daha fazla aktif madde içerirler ve daha ucuza gelirler

Kullanılan balık yağının ağır metal taramasından geçip geçmediği mutlaka sorgulanmalıdır. Balık yağı preparatları sıcak ve ışık gören yerlerde tutulmamalıdırlar. Yağların opak şişelerde saklanması ve ısı ve güneşe maruz bırakılmamaları gerekir.

Fazla miktarda poliansatüre yağ asidi tüketimi serbest radikalleri artırır. Bu nedenle balık yağı alanların beraberinde mutlaka E vitamini gibi bir antioksidan alması şarttır. Zaten piyasadaki balık yağı preparatlarında hepsinde antioksidan olarak E vitamini mevcuttur.

Balık yağı alanlarda mide-barsak problemleri

Omega-3 takviyesi alanlarda bariz bir yan etki görülmez. Başlıca yan etkiler balık kokusu ve nadiren görülen bulantı, ishal vb mide-barsak problemleridir. Safra kesesi çıkartılanlarda mide-barsak problemleri daha fazla olabilir.

Balık yağı-kanama
Omega-3 yağ asitleri doz artışı ile paralel olarak kanama zamanını uzatır. Fakat şimdiye kadar omega-3 takviyesi yapılan kişilerde yüksek doz bile alsalar, çok ciddi bir kanama bildirilmemiştir. Fakat pıhtılaşma azaltıcısı (antikoagülan) alanlarda yüksek doz balık yağı kullanılmamalıdır. Aslında balık yağı alanların ayrıca Aspirin gibi hafif antikoagülan almaları gereksizdir. Balık yağı Aspirinin bu etkisine de sahiptir. Üstelik yan etkileri de Aspirinle kıyaslanmayacak kadar azdır.

Balık yağı şişmanlatır mı?
Yaygın kanının aksine balık yağı şişmanlatmaz. Omega-3 yağ asitleri şekerlerden yağ yapan yağ asiti sentaz enziminin etkisini azaltarak yağ depolanmasını eritir. Dokozahekzoenoik (DEHA) asidin yağ depolanmasını azaltıcı etkisi alfa-linolenik asitten (ALA) daha fazladır. DEHA insülin direncini azaltarak da zayıflamayı sağlar.

Omega-6 takviyesi gerekli mi?

Yiyeceklerden çok miktarda w-6 alındığı için w-6 takviyesi gerekmemektedir. Tam tersine takviye yapılırsa w-3/w-6 oranı bozulmaktadır. Piyasada bu şekilde satılan kombine preparatlara boşuna para vermeyiniz.

Omega-6 tüketimi- omega-3 eksikliği
Omega-3 yağ asitleri ve omega-6 yağ asitleri delta-6-desaturaz için yarışma yaparlar. Bu nedenle diyette aşırı miktarda omega-6 yağ asitleri olduğunda (ayçiçeği, mısır), omega-3 metabolitleri (EPA, DEHA) azalır. Mümkünse bu yağları diyetinizden çıkartın. Katı yağ olarak tereyağ, iç yağı, kuyruk yağı sıvı yağ olarak sızma zeytin yağı kullanın.

Prof. Dr. Ahmet Aydın
İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı

Bir de üyesi olduğum bir gruba gelen mailde de güzel bilgiler vardı. İsteyenlere elimdeki tüm bilgileri yollayabilirim. Ayrıntılı araştırmalar mevcut.

Omega-3' ün önemi.. Omega-3 dedikleri madde, herkes için önemli. Ama anne adayları ve yeni doğmuş bebekler için daha da önemli. Ceninler genellikle beyin geliştirmek için anneden bol bol Omega-3 çekerler. Eğer anne adayı zaten yetersiz Omega-3 alıyorsa, doğum sonrası depresyona girmesi kaçınılmaz oluyor. Embriyo bu maddeye özellikle 3. aydan sonra ihtiyaç duyuyor. Doğumdan sonra ise anne sütünden temin eder. Diğer süt tozları ise bu maddeden çok az içerir. Doktor Hibbeln "Artık hiç kimsenin Omega-3 asitlerinin beyin hücrelerinin oluşumunda ve bakımında önemli bir rol oynadığını inkar etmiyor. Ama aynı madde akıl hastalıklarının tedavisinde ise yarar mı"

Balık yağının markası bence çok önemli değil ama içeriğine dikkat etmenizde fayda var. Bir de açıkta satanlar varmış. :1shok: Geçen arkadaş söyledi.

Ben bir kaç takviyeyi birden yurtdışından almayı tercih ettim,buradaki uçuk fiyatlardan sonra.:eek:klava:

ben kullanıyorum hani su eczanelerde olanlardan..
günde 1 kez fakat fazla kullanmak zararlı diye biliyorum

ya faydalı aslında.. bn 52 kiloydum kilo almak için kullandım 8 ay falan.. bi baktım 64 kilo olmuşum akannehir sora da wercem diye ugrastımm kaydirigubbakcemile2 cogu gitti azı kaldı

günde kaç tane içilmesi lazım bunun? sabah mı akşammı?

Günde 3 taneye kadar alabilirsiniz. Benim alıntı yaptığım yazılar var isteyene daha da ayrıntılı yollayabilirim. Ben 2 aydır iyileşemiyordum. Antibiyotik niyetine 3er tane aldım başlangıçta. 15 gün bu şekilde kullandım. Çok şükür iyileştim.

Şimdi günde 2 tane alıyorum. 10-15 gün daha bu şekilde kullanıp günde bir taneye düşüreceğim. Yanında başka takviyeler de kullandığım için fazla yüklenmeme gerek yok :KK66:

Günde 1 tane alacaksanız sabahı tercih edin derim. Ben de iştah açılması olmasa da en azından sabah açsa da iştahı sorun olmaz. Ama gerçekte çok önemli değil ne zaman alınacağı bence.

Önceki sayfadaki alıntılarıma bir bakın,siz de araştırın. Kendi bedeninizi en iyi siz bilirsiniz. Sadece 3 grama kadar bir sorun olmaz onu bilin.

Ben az önce yine sipariş verdim halama da götüreceğim. Senelerdir kullanıyor faydasını gördüğünü söylüyor.

ben gnc den aldım geçen. bir sıkıntım için değil sadece destek amaçlı almıştım. sonra müşteri hizmetlerini arayıp kilo aldırıyor mu diye sordum öyle birşeyin olmadığını bla bla bla bla minerallerin aksine kilo almamayı sağladığını söyledi. bir faydası olur mu bilmiyorum. dediğim gibi zaten bir sıkıntım yokken aldım, kullanıyorum.

X