Bana Annenizi anlatın...

14 yasima kadar bana annelik yapti. Sonra 4 cocugunu birakip gitti. Kardeslerimin butun sorumluklarini uzerime yikti. Depresyondayim dedi, psikolojigim bozuk dedi, duzelim geri donucem dedi ve bizi oylece babamla birakti. 2 sene hic haber alamadik kendisinden. Ben iyce annelik rolunu uzerime aldim. Gencligimi caldi, cocuklugumu caldi, icimi buruk birakti, arkadaslarimi caldi.. Senin yuzune cok dayak yedim anne. Senin yuzune arkadaslarim aileleri istemiyor diye benimle baglarini kopardilar, senin yuzune benim yastaki gencler gezerken, disarda eglenirken ben evde cocuk baktim, temizlik yaptim, isleri iyi yapamadigim icin dayak yedim. Senin yaptigin yanlislar hep benim yuzume vuruldu. Ailede hep hor gorulduk, ezildik, kotu gorulduk. Sonra ben buyudum anne. Evlilik teklifi aldim, istendim, sozlendim, nisanlandim, dugunum oldu ama sen yoktun. Herseyimi tek basima yaptim. Dugunumde inadina hic oturmadim anne, insanlarin bana aciyarak baktigini gordum, inadima dugunun sonuna kadar OYNADIM anne. Dugunumun sonuna kadar 1 damla goz yasi dokmedim anne. Sen benim annem degil ben senin annen oldum anne. Arkadaslarimin simartildigini gordugum zaman, hasta olduklarinda annelerinin onlara gosterdigi ilgiyi gordugum zaman icim yandi anne. Kimseye belli etmemeye calissamda hersey gozlerimden okunuyordu anne. Ama ben sana senin bize yaptigini yapmicam anne.... Sen gun gelicek yaslanicaksin.. Ben sana bakicam senin bana yapamadigin anneligi ben sana yapicam anne...

Benim annemle hiç bir zaman çok sıcak bir ilişkim olmamıştır.
Annem; hep katı, kuralcı, dominant bir insan oldu. Çok anaçtı aslında
bizlere çok düşkün, her şeyimizle ilgiliydi. Ama gel gör ki, duygularını belli etmekten hep
kaçtı. Hep uzak kalmayı seçti. Neden bilmiyorum.... Ben işten geç geldiğim zamanlar;
o soğukta balkonda bekler, beni farkettiğinde içeri girip çay içerdi.. Neden orda olmasını
göstermek istemezdi. Bunları anlamadım. Sorgulamak da istemedim. Belki onun bakışı
buydu, ona göre böyle olması gerekiyordu. Babamı kaybettikten sonra kendimi yapayanlız
hissettim. Büyük bir boşluktaydım ve anneme daha fazla yöneldim. Çünkü babam varken
ben hep babamın kızıydım. Babam olmayınca içimde olan boşluğu doldurmanın bir yolu
yoktu anneme sordum o zaman neden dedim? neden böyle yaptın... Hayır dedi ben sizi
hep sevdim, çokta değerlisin ama ben böyleyim sarılamam, öpemem, canım cicim diyemem.
ıçimde kalır, anlatamam. Anlamaya çalıştım o zaman. Ama şimdilerde balıyorum da bu sınırlarını
aştı annem. Torunlarını doyasıya seviyor, öpüyor...
Buna aslında seviniyorum, kendi adıma düşündüğümde ise üzülüyorum.
Keşke bizede böyle davransaydı, keşke biz sevgiyi sadece babamızdan değil annemizden de
alabilseydik, doyasıya sarılsaydık birbirimize...senağlama
Okurken oyle agladim ki! bende sizin gibi annemle hic samimi olamadim. Ne yapsam benden hep daha iyisini bekledigi icin gozunude hic giremedim. Ne yapsam hatali oldum. En buyuk cocuk oldugum icin butun hayal kiriklarini bende yasadi diyebilirim. Annem ne zorluk cektiyse bende cektim ama en degersizi de ben oldum diyebilirim. Geceleri kucuk kardesimin odasina girip iyi geceler der operdi bana ise arada sirada ugrardi odaya bakar ve cikardi. boyle olunca hep uzuldum. ben buyugum diye bana sevgisini hic gostermek istemedi. gizlice telefon konusmalarini dinlerdim. teyzemle konusurken, yavrum cok cekti, bitanem derdi ama bana hic demedi. ahh anne niye soylemedin? niye bana sevgini gostermedin? bende sevgiyi babamda hatta babanemde buldum. Ama o annelik sevgisi hic bir zaman dolmadi dolamadi...

Annem.. Bebekken paramız olmadığı için kömür alamayıp;beni montla duvara yaslayıp ısıtan kadın.Bir alt kattaki sobanın duvarlara verdiği sıcakla ısıtmaya çalışan.. Bir kere ona horozlu şeker görüp demiştim ki; Anne paramız olunca bana da alırsın dimi? Hala hatırlar ağlarım. Okulumu bitirmem için 4 sene resmen okulun kapısında bekledi.Aldığım diploma benim değil meleğimin hakkıdır. Şimdi evlendim ama artık o yok. Çok özlüyorum. Kendi kurduğum aile için artık onun yüzünü göremiyorum.Ne yapsam hakkını ödeyemem. Çocuğun olunca anlayacaksın derdi hep. Ben çocuğum olsa da anemin kıymetine değerine paha biçemem ki. Canım annem,hayatta beni karşılıksız çıkarsız seven tek insan. Büyümek istemiyorum onlar daha çok yaşlanmasın diye. Ve annemi çok özlüyorum,çok seviyorum....:KK61::KK61::KK61:

Hayatımda tek annem var benim.kötü de olduk ergen iken..ama şimdi onu çok iyi anlıyorum.
Uzakta artık ulaşamıyorum bile ona.sadece belirli günlerde görebiliyorum..
Babam öldüğü için hem anne hem baba oldu bana.ama hiç kimse seni anne kadar düşünmüyor sevmiyor.şimdi bir annem var uzaktada olsa hissettiğim bir de evladım..=( üstelik çokta özledimmm

Annem benim bitanem ben biraz soguk bi insanim çok sarılıp opmem ama onuuu coooook seviyorum o kadin varya o kadin benim icin yapmicagi sey yok mukemmel bi anne yemedi yedirdi giymedi giydirdi ama gerçekten oyle yaptı ölürüm ona çok seviyorum annemii:KK68::KK68::KK68:

Annemi 7 ay evvel kaybettim.Annenizi sevin, öpün sarılın...Kıymetini bilin,asla üzmeyin,onlar herseyin iyisini bilirler,sözüne itimat edin..Hayatta var oluş sebebiniz onlar..

Annem çok fedakar,çocuklarına çok ama çok düşkün,
Boşboğaz,herkese güvenip kendi gibi sanan iyi niyetli,evhamlı
iyi yönleri kadar kötü yönleride olan bazen anlaşamakta her şartta bu dünyadaki en sevdiğim insanların başında gelir.

otoriter ama sevgi dolu .. :KK68:
anne .. anne .. dünyadaki tek varlık .. :KK37:
babamdan sonra sevdiceğim .. :rolleyes:

Annemle aram herzaman iyiydi. Herşeyimi anlatırdım ona. Arada ufak tefek tartışmalar oluyordu ama okadarıda normaldir yani. Evleneli 4 sene oldu. Annemden ayrılınca onu nekadar cok sevdiğimi daha iyi anladım. Bende anne oldum :) anneliği tattikdan sonra annelerin gerçekten melek olduğunu anladim. Annem benim herşeyim. Kaç yaşıma geldim hastalanınca yinede annem diye inliyorum. Anneciğim seni coook Seviyorum...

benim annem canım annem..şimdilerde ayaklarının altını öpmek istediğim canımıniçi annem..öyle özlüyorumki onu..kokusunu içime çekemeden yapamadığım annem..o benim herseyimm..evlendiğim için onunla aynı evde artık yasayamadıgım için agladıgım annem...allah acısını bana göstermesin...

Annem anne gibidir fedakardır koruyucudur kısacası anne gibidir .

Uzun yillar kotu kalpli sandim kendimi. cirkinim sandim . gecimsizim sandim. ve daha neler nrler. ta ki belli bir yasa gelene kadar. sonra donup bi baktim ki beni karartan onlarmis. bir kere guzel bi kizim ama cocuklugum boyuncs asla guzel kizim denmedi bana. ustelik herkes kadar becerikliyim. girdigim cogu ortamda hos sohbetim guleryuzum begenilir sicak bulurlar beni. oysa en rahat en kendim olmsm gereken yerde,evimde tam tersiyim. cunku hep asagilanmak. kiz konusmaz kiz bilmez sen sus cumlrleri. cirkinsin. sen ogretmen olma cocuklari doversin. sen sunu olamazsin bunu olamazsinlar.
hepsini oldum. cok guzel bir meslegim oldu. dunya guzeli cocuklarim mutlu bir evliligim. herkesle anlastim. yillar suren dostluklarim akrabalik iliskilerim... ama ailemi cozemedim bir turlu.
neden teyzemin kuzini kucaklayip seven annrm beni bagrina basmadi. belku sarilip opmustur suanda bunu yapmayi cok istiyor hatta ama neden benim kalbim annemr taslasmis. neden en ufak sirlarimi babama verdi. neden abimlere hic kullanilmamisken verdigi esyalarin bana eskisini bile kiyamadi. neden guzel kuzim cici kizim denmedi bana. bir kere lisedeyken annem evde yokken kendi badima msnti yapmistim. eve dobdugunde dovmekten beter etmisti. bunu hic unutmayacagim. keske babamla dahz iyi gecinip mutsuzlugunun acisini bizden cikarmasaymis.
evldnince de anne oluncs da anlamadim kiymetini. annemi sevmiyorum ve hic ozlrmiyorum. ona tek hissim acima.. babama da oyle.m

Anne ben bu kelimeyi hic kullanmadim . Çünkü hic görmedim ben 7 aylikken beni babama bırakıp gitmis. Babaannem bakti bana ama icimdeki kırgınlık ve çocukluk la kimseye anne diyemedim babam evlendi diyemedim ben evlendim diyemedim. Anne kokusu nasil bilmiyorum ben. Ama hep hastahaneye giderdim annem hemsireymis benim orayi koklarim anne ozledikce . Anne ne arkadaslar anne kokusu nasil ?

Çok.Karışık :) iyilikleri de var Kötülükleride Tarifi yok benimkinin...

Annem ,canım annem ..Bekarken çok kavga etsekte şimdi çok özlüyorum .Evliyim ,anneyim ve annemin dediği gibi onun kıymetini anlıyorum.Annem bizim için canını bile verir,ben ona çok sıkıntılar vermistim sabretti hep,hiç vurmadı kırmadı.Çok borca girdim babama duyurmadan yüzüğünu bilmem ne satarak yardım etti..Benim annem panik atak hastası,küçük kardeşim biraz sıkıntılı bir çocuk onun için ömrünü harcadı,hatta kardeşimin doktoru babama hanımnin heykelini diktir ki bu çocuk bu kadar ilerlemiş imkansızı yapmış dedi..Şimdi de torunu için herşeyi yapıyor çok yaşasın canım annem:-*

Bana çok düşkündü ama bu düşkünlüğü saçımı okşamak benimle konuşmak değil üzerimizin temiz olması,istediğim şeyleri alabilmem ve istediğim şeyleri yiyebilmem konusundaymış bunu şimdilerde daha net anlıyorum. birini sevdim evlendim ve nişanlıyken babamı kaybettim. tek çocuğum,annem yalnız kaldı ve iki gün çok iyi o da yemek yapar gelin alın çalışıyorsunuz der vs. başkalarına daha sıcak davranır bir tartışmamız anlaşmazlığımız olsun konu uzar kin tutar arama beni bana sakın gelme demeye başlar... şuanda o ince dönemlerden birindeyiz. ona ihtiyacım olduğunu anladığında yüzüme de vurmaya başladı evde yalnız duramadın geldin diye... eşim yurt dışına çıkıyor çünkü... artık bende üzerine gitmeyeceğim yanında olmaya çalıştıkça böyle oldu çünkü...

annem... benim tek zaafım. kıyamadığım, merhametlim, fedakar meleğim.
babasız çocukluğumuzda daha, daha, daha bağlandığım. kaybetmekten hastalanmasından çok korktuğum.
evlendiğim için yalnız kaldığını düşünüp çok ağladığım canım annem. 1000 kere dünyaya gelsem, yine o annem olsun isterim.
ve şimdi bende anneyim. tek hayalim onun gibi bi anne olabilmek.
rabbim annelerimizi korusun.

annem... benim tek zaafım. kıyamadığım, merhametlim, fedakar meleğim.
babasız çocukluğumuzda daha, daha, daha bağlandığım. kaybetmekten hastalanmasından çok korktuğum.
evlendiğim için yalnız kaldığını düşünüp çok ağladığım canım annem. 1000 kere dünyaya gelsem, yine o annem olsun isterim.
ve şimdi bende anneyim. tek hayalim onun gibi bi anne olabilmek.
rabbim annelerimizi korusun.
Rabbim fedakâr annelerimizi korusun onlara uzun ömürler versin Amin..

X