Bebek Beslenmesi bebegim hasta ve birsey yemiyor

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Daydream_

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Eylül 2009
3.549
5.607
40
merhaba. Bebeğim 9 aylık, ilk aydan sonra anne sutu yetersiz olduğu için mamaya başladık, ek gıdaya da doktor kontrolünde 5 aylıkken başladı. hicbir zaman öyle çok iştahlı bir bebek olmadi ama az çok biseyler yiyordu. hasta olmadan önce günde 400 cc bebelac gold artı günde 3 öğün ek gida(kahvaltı, sebze ve meyve öğünleri) yiyordu.

son 4 gündür hasta, ateşi 3 gün oldu sonra düştü. öksürüyor ve burnu tıkalı. burnunu sürekli nemlendiriyorum serum fizyolojik ile ve bazen otri bebe ile de çekiyorum. Anne sütü zaten azdı şimdi meme de emmiyor, biberon ağzına koymuyor. haliyle kilo verdi biraz. suan sadece çorba içiyor günde toplasan 1 kase ancak içiyordur. kati yiyecekleri reddediyor ve arada kusuyor bazen, muhtemelen balgam atmaya çalışıyor.

siz bu dönemi nasıl atlattınız, iştahı için ne yapabilirim. 1 ay sonra ise başlayacağım biberon mama alması gerek, ne yapacagimi bilemiyorum

Merhaba. Hastayken iştahın kesilmesi vücudun doğal savunma yöntemi, endişelenmeyin. Hasta bebeklerin sıvı alımına dikkat edilmeli ama hayati tehlike olmadıkça istedigi kadar beslenmesine izin verilmeli. Uzun süre kısık ateşte kaynamış kemikli kuzu eti ve suyu verebilirsiniz. Dokunmuyorsa sarımsak ve dovulmus çörek otu ya da yağı da toparlanmasina yardımcı olabilir.

Biberon reddediyorsa doktora danışıp günlük alması gereken mamayi yiyeceklere toz halde karistirabilirsiniz. Sutunuzu de bir damla da olsa yemeden once koyun yemeklerine. Meme başına bebeğin tukrugunun değmesi önemli, tukruk içeriğine göre bebeğin ihtiyaci olan sütu uretiyor vücut. Hastayken daha onemli bu, arada kendiniz sürün bebeğin salyasini. 2 yasina kadar bağışıklığını destekleyecek anne sutu. Sutunuz bittiyse de uzulmeyin nasibi o kadarmis demek ki delikanlinin. Son olarak çok iştahlı bir bebek değilse iyilesince mümkün olduğu kadar katı ağırlıklı beslenmeye dikkat edin. Çorbanın büyük kısmı su olduğu için karnı şişer ama besleyici bir öğün yapmış olmaz.

Son düzenleme:
Merhaba. Hastayken iştahın kesilmesi vücudun doğal savunma yöntemi, endişelenmeyin. Hasta bebeklerin sıvı alımına dikkat edilmeli ama hayati tehlike olmadıkça istedigi kadar beslenmesine izin verilmeli. Uzun süre kısık ateşte kaynamış kemikli kuzu eti ve suyu verebilirsiniz. Dokunmuyorsa sarımsak ve dovulmus çörek otu ya da yağı da toparlanmasina yardımcı olabilir.

Biberon reddediyorsa doktora danışıp günlük alması gereken mamayi yiyeceklere toz halde karistirabilirsiniz. Sutunuzu de bir damla da olsa yemeden once koyun yemeklerine. Meme başına bebeğin tukrugunun değmesi önemli, tukruk içeriğine göre bebeğin ihtiyaci olan sütu uretiyor vücut. Hastayken daha onemli bu, arada kendiniz sürün bebeğin salyasini. 2 yasina kadar bağışıklığını destekleyecek anne sutu. Sutunuz bittiyse de uzulmeyin nasibi o kadarmis demek ki delikanlinin. Son olarak çok iştahlı bir bebek değilse iyilesince mümkün olduğu kadar katı ağırlıklı beslenmeye dikkat edin. Çorbanın büyük kısmı su olduğu için karnı şişer ama besleyici bir öğün yapmış olmaz.
çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için :KK200:
doktoruma bugün danıştım iştah konusunda yapilabilecek birşey yok, hastalığı geçince düzelir dedi. cidden endişelenmeye başlamıştım çünkü bugün çorbaya da burun kivirdi. elimden geldiğince oyunla filan vermeye çalışıyorum çok da zorlamıyorum kalıcı yeme bozukluklarına sebep olmaması için.
bir iyileşse katı şeyler vereceğim
bugün sulu püre yaptım onda bile ogurdu yemedi.
sütüm az da olsa geliyor çok şükür, bugün emmeye başladı ama tabi yeterli gelmez.
biberon mamasına sogan suyu karıştırıp vermiştim antibiyotik etkisi olduğu için ama pişmanım keşke ayrı verseydim acaba oyuzden mi içmiyor diyorum ama bilemiyorum. psikolojim bozuldu o yemedikçe ağladıkça ben kötü oluyorum umarım çabucak düzelir.
çok sağolun tekrardan

Son düzenleme:
X