Bebeğimin hareketleri tuhaf mı? Annelik duygusuyla mı düşünüyorum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Oturup kurduğu kelimelerimi saydiniz:) Şu çocukları rahat bırakın,kimi ilerde kimi geride olur..er yada geç birbirini yakalayacaklar.
İki çocugum var ikiside birbirinden öyle farklı ki..
İlk çocugum 2 yaşındayken baya iyi resim yazabiliyorken ikincisi 3 yaşında olmasına rağmen asla sevmiyor resim yapmayı.Ama oda cimnastikte iyi.Yani birşeyi yapamıyor diye geride mi demeliyiz? Yada ilk kızım 2 yaşında resim yapabiliyor iken üstün zekalı mı demeliydim.İkiside yaşından önce yürüdü ve konuştu.
Gerek kreşteki arkadaşları olsun gerek yeğenlerim osun kıyaslamam gerekirse zamane çocukları cidden zeki.
Lütfen çocugunuzu üstün görüp farklı görme çabası içinde olmayın.
Zamanı gelir gerçekten iyidir,o zaman yapılacakları yaparsınız.
Ama şimdi gayet normal.Okuma ögreniyor şimdi ki nesil 2 yaşında.Anneler babalar bilinçli,kendiniz diyorsunuz ögrettik diye..

Oturup kurduğu kelimelerimi saydiniz:) Şu çocukları rahat bırakın,kimi ilerde kimi geride olur..er yada geç birbirini yakalayacaklar.
İki çocugum var ikiside birbirinden öyle farklı ki..
İlk çocugum 2 yaşındayken baya iyi resim yazabiliyorken ikincisi 3 yaşında olmasına rağmen asla sevmiyor resim yapmayı.Ama oda cimnastikte iyi.Yani birşeyi yapamıyor diye geride mi demeliyiz? Yada ilk kızım 2 yaşında resim yapabiliyor iken üstün zekalı mı demeliydim.İkiside yaşından önce yürüdü ve konuştu.
Gerek kreşteki arkadaşları olsun gerek yeğenlerim osun kıyaslamam gerekirse zamane çocukları cidden zeki.
Lütfen çocugunuzu üstün görüp farklı görme çabası içinde olmayın.
Zamanı gelir gerçekten iyidir,o zaman yapılacakları yaparsınız.
Ama şimdi gayet normal.Okuma ögreniyor şimdi ki nesil 2 yaşında.Anneler babalar bilinçli,kendiniz diyorsunuz ögrettik diye..
Kıyaslamıyorum çoğu yerde. İlk çocuğum olduğu için tuhaf geldi. İkinci çocuğum olursa inşallah sizin gibi düşünebilirim diyeceğim. Burada kesinlikle üstün zekalı gibi bir tabirim olmadı. Allah korusun

Ben bir çocuk gelişimci olarak gerçekten normalin çok üstünde buldum. Her çocuk birbirinden farklıdır. Çocukları karşılaştırmak tabii ki doğru değil. Helede yeni nesil gümbür gümbür geliyorken tabii ki bizim zamanımızdan çok daha farklı olacaklar ama bu söyledikleriniz yadsınamaz bir fark bence. 2 kızım var. Büyük kızım dil gelişimi konusunda yasitlarindan bariz öndeydi. Hatta şöyle söyleyeyim henüz 2 yaşındayken 4 yaşındaki bir çocuk gibi konuşabiliyordu. Hala çok zeki bir cocuktur ama hem çarpma yapıp, hem kompleks puzzle yapması ve dil gelişimininde bu kadar önde olması bence göz ardı edilmemesi gereken bir durum. Haa bu iyi birseymi ne yazık ki bizim ülkemizde maalesef diyebiliyorum. Yolujuz açık olsun

Tuhaf diye başlık açmak tuhaf olmuş asıl da gelişimi ileri bence. 1,5 yaşında çocuğun yapacağı şeyler değil bunlar. 2 yaş için bile 5-10 parçalı puzzlelar olur genelde. Çarpım tablosunu öğrenmek falan da yaşına göre değil. Bunu anlamaya çalıştıysanız bana kalırsa yaşından ileri bir çocuk.
İki çocugumda 1.5 yaşında birçok şeyi ögrenmişti,yeni neslin anne babası daha bilinçli,öğretirsen cidden alıyor bir çok çocuk..
İlk çocugum 1.sinif.Onun okuma yazma sürecinde 3 yaşındaki kızim sesleri duya duya şimdi kendi kendine okumayı ögrenmiş.Ne görse okuyor.Hayretler içinde kalıyorum,özel bir çaba harcamadık hiç.100 e kadar rahat sayıyor,2 şer 5 er ritmik sayıyor.Toplama yapıyor falan.Hep ablasından ögrendi..
Ama çok duyuyorum bunu çevremde,2/3 yaş çocuklarının algıları genellikle çok açık oluyor.İstisnalar vardır elbet ama iki kızımda 1.5 yaşından beri bir çok şeyi yapabiliyorlar ama hiç farklılar çok ilerdeler diye düşunmedim.Günümüz için çok normal geliyor bana.

Ben bir çocuk gelişimci olarak gerçekten normalin çok üstünde buldum. Her çocuk birbirinden farklıdır. Çocukları karşılaştırmak tabii ki doğru değil. Helede yeni nesil gümbür gümbür geliyorken tabii ki bizim zamanımızdan çok daha farklı olacaklar ama bu söyledikleriniz yadsınamaz bir fark bence. 2 kızım var. Büyük kızım dil gelişimi konusunda yasitlarindan bariz öndeydi. Hatta şöyle söyleyeyim henüz 2 yaşındayken 4 yaşındaki bir çocuk gibi konuşabiliyordu. Hala çok zeki bir cocuktur ama hem çarpma yapıp, hem kompleks puzzle yapması ve dil gelişimininde bu kadar önde olması bence göz ardı edilmemesi gereken bir durum. Haa bu iyi birseymi ne yazık ki bizim ülkemizde maalesef diyebiliyorum. Yolujuz açık olsun
Çok teşekkür ederim yorumuzun için. Umarım dediğiniz gibi normal bir çocuktur da hayatı daha kolay olur.

Çok haklısınız ama inanın böyle bir çabam hiç olmadı. Sadece çoğu şeyi nerden öğrendiğini tahmin edemiyorum
Babası öğretmiş ya işte.
Gösterdiğini açıklarsanız, sürekli aynı şeyleri görsel olarak kodlarsanız öğrenir.
‘Ay kendi kendine öğrenmiş’ diye bir şey yok ama sıklıkla duyuyorum bu cümleyi. Bir insan bir şekle bakıp ‘hımm bu ‘D’ olmalı diyemez.
Pisagor bağlantısı koyun odasına, 3 yaşında matematik problemi de çözer.
Görsel ve işitsel eşleşme gerekir(engelli bireylerde daha farklı) öğrenme için.
Öğrenme açısından üstün diyebilirim lakin bunları bilmesi onu zeka açısından başka mertebeye koymaz, korkmayın.

Ha benimkiler gerizekalı o ayrı, hala sümük yiyor donlarını indirip popo sallıyorlar😂
Tek ileri oldukları şey, kendilerini iğrençlik ve haylazlıkta aşma, anneyle mahalle kavgası tadında ağız dalaşı.
O yaşlarda da nerede en tehlikeli, canımıza bir şey olabilir, büyük kaos çıkarırız falan onları öğrenmişlerdi. Bu da bir öğrenme üstünlüğüdür baktığınızda. Akla mantığa ve hiçbir olağan duruma olmayacak şeyleri bulup hayata katma😂

Babası öğretmiş ya işte.
Gösterdiğini açıklarsanız, sürekli aynı şeyleri görsel olarak kodlarsanız öğrenir.
‘Ay kendi kendine öğrenmiş’ diye bir şey yok ama sıklıkla duyuyorum bu cümleyi. Bir insan bir şekle bakıp ‘hımm bu ‘D’ olmalı diyemez.
Pisagor bağlantısı koyun odasına, 3 yaşında matematik problemi de çözer.
Görsel ve işitsel eşleşme gerekir(engelli bireylerde daha farklı) öğrenme için.
Öğrenme açısından üstün diyebilirim lakin bunları bilmesi onu zeka açısından başka mertebeye koymaz, korkmayın.

Ha benimkiler gerizekalı o ayrı, hala sümük yiyor donlarını indirip popo sallıyorlar😂
Tek ileri oldukları şey, kendilerini iğrençlik ve haylazlıkta aşma, anneyle mahalle kavgası tadında ağız dalaşı.
O yaşlarda da nerede en tehlikeli, canımıza bir şey olabilir, büyük kaos çıkarırız falan onları öğrenmişlerdi. Bu da bir öğrenme üstünlüğüdür baktığınızda. Akla mantığa ve hiçbir olağan duruma olmayacak şeyleri bulup hayata katma😂
Görünüşünü hem çok beğendim hem de çok gülsüm. Çok hoşsunuz. 🥰🥰

Haklısınız belki de. Ben sadece üstüne düşmedik. Öğretmek için çaba sarfetmedik. Çoğu şeyi de gerçekten nerden öğrendiğini bilmiyorum. Elbet görmüştür duymuştur ama bağlantı kurması bana tuhaf geldi. Onu anlatmaya çalıştım.

Haklısınız belki de. Ben sadece üstüne düşmedik. Öğretmek için çaba sarfetmedik. Çoğu şeyi de gerçekten nerden öğrendiğini bilmiyorum. Elbet görmüştür duymuştur ama bağlantı kurması bana tuhaf geldi. Onu anlatmaya çalıştım.
Anlattığınız gibi bir çocuğa doğduğundan beri aşinayım.
Büyük oğlumdan 3 ay büyük, en yakın arkadaşımın çocuğu.
Her zaman için aşırı dikkatli, meraklı, hızlı ve aktif bir bebekti. Benim yanımda panoda işaret ettiği harfleri ‘aa bak treni soruyor’ dememle, tren kelimesi beyninde o harflerle eşleşti ve o artık 4 harfle o kelimeyi yazmayı, sonra diğer öğrendikleri ile tümevarım yolundan alfabe öğrendi😂 Bunları yaparken 22 aylık falandı.
Dil gelişimi ve analitik zekası da bir o kadar iyidir yavrunun.

Hah niye anlattım, farkında olmadan o meraklarını gideriyor, çokça konuşuyor gösteriyor ve yönlendiriyoruz. Bu kötü bir şey mi, elbette değil.
Ama nacizane aynı arkadaşımın çocuğu gibi bilgiyi sünger gibi alan bir zihinden bahsediyorsak bilgiden ziyade beceriler üstüne odaklanın derim. Misal piyano şu dönem için erken sanıyorum ama ritm duygusu için kurslar ve ardından piyano, bateri, satranç gibi analitik zekası yüksek çocuklar için birebir alanları düşünün. Beyinlerini en verimli kullandıkları spor ve sanat dalına örnekler bunlar, daha da çoğaltılabilir. Yine dil gelişimini destekleyebilir aynı anda 2 farklı yabancı dil yükleyebilirsiniz.

Benimkiler dillere destan, şikayetlerim yeni değil😂
Ama zamanla farkettim ki benden öğrenmişler pislik vb şeyler hariç şikayetlendiğim şeyleri ben yüklemişim onlara, misal papuç gibi bir dille karşıyı bertaraf etme😂 Siz de kendiniz ve yaşantınıza dikkat ederseniz anlarsınız neler yüklediğinizi ve bu sayede durumu lehinize çevirebilirsiniz.
Bolca öpün yavruyu benim yerime😊

14 aylik oglumun hepi topu 10 kelimesini her seferinde dusune dusune sayarken ben 😂

Simdi egri oturup dogru konusalim. Boyle bir cocugu olan herkes suphelenir ustun zekali mi diye dusunur. Forumlarda da yasitlarindan gercekten farkli mi ben mi abartiyorum diye merak edip soru acabilir normal. Soru sahibi belli ki ustun zekali bile olsa bunun kutlanacak bir sey olmadiginin farkinda zaten.

Bu arada ben de puzzle hic yapamazdim hala nefret ederim ve gerizekali gibiyim bu konuda acikcasi, ama 1000lik puzzlei bir gunde bitiren esimle ayni bolumde doktora yaptik yani korkmayin tunelin sonunda isik var 😂

Çok teşekkür ederim yorumuzun için. Umarım dediğiniz gibi normal bir çocuktur da hayatı daha kolay olur.
Çocuğunuz anormal değil, sanki kötü bir şeymiş gibi algılamayın. Benim de iki çocuğum var anneyim. Önceki yorumlarımda da yazdım, zekası ileriyse, çok çabuk öğrenip kapıyorsa ona göre eğitim planı yapın. Ama bu konularda uzmanlaşmış kişiler yönlendirsin, babası çarpım tablosu öğretmesin. Ya da ben de yanlış biliyorumdur, öğretebilir. Hepimiz kendi çocuklarımızla ya da tanıdığımız bildiğimiz kişilerin çocuklarıyla kıyaslama yapıyoruz, Her şeyi işinin ehline bırakma taraftarıyım ben. Yemesi içmesi giymesi oynaması... bunlara biz karar veriyoruz ama eğitim sağlık konularında bir uzmanlığımız yok. Anneyiz sadece.

Gerçekten öğretmedim. Kendi kendine çözmüş. 2-3 ay önce televizyon izlerdi. Günde 10-15 dk. Ama aklında kalmış olmasına ihtimal vermiyorum. Sadece sayıları sayınca eşim çarpım tablosunu anlatmış.
Çocuklar video kayıt cihazı gibi bir hafta önce ogrettiginiz birşeyi bugün size söyler. Yada siz kendi aranızda böle konussaniz onlar kayıt eder. Büyük kizim iki yaşındayken büyük bir insan gibi konuşuyordu, ezberi çok kuvvetliydi süreleri duaları anında ezberlerdi, üzerine düşsem hafız falan olurdu. Şimdi derseniz iyi bir lisede ama ortama bir öğrenci ama hala ezberi çok kuvvetli. Siz çocuğunuz ile guzel ilgilenmişsiniz. Zihinsel gelişimini illaki etkiler. Belkide üstün zekalidir ölçturebilirsiniz.

Kızlar bir şey söyleyeceğim. Belki abartıyor olabilirim ama sorabileceğim böyle güzel bir ortamım yok. Bebeğim 19 aylık. konuşma ve hafıza konusunda bayağı iyi. Eşim çarpım tablosunu öğretmiş. 2 lere kadar ezberlemiş. İki harfi birleştirebiliyor. Resimleri çok güzel yorumluyor. Alfabedeki tüm harfleri biliyor. 20 ye kadar sayıp, sayıyı gösterdiğinde tanıyor. 20 parçalık puzzle kendisi yapabiliyor. Saydığım kadarıyla 367 kelime biliyor. 5 kelimelik cümleyi zaman zarflarını kullanıp konuşabiliyor. Yani bizim gibi konuşmaya yakın konuşuyor. Bu arada yürümesi falan geç oldu. 12 aylıkken ilk adımlarını desteksiz attı. Bunda bir acayiplik var mı? Yoksa normal seyir mi böyle? Bana yardımcı olabilecek kimse var mı? Biliyorum herkesi çocuğu kendisine iyi gelir ama ben fikirlerinizi almak istiyorum. Normal mi bu durum? Eğer seviye olarak ileriyse yapabileceğim bir şey var mı?
19 aylık cocuğa çarpım tablosu ve alfabe bence biraz ağır ya 😂 ben öğretmen olduğum için biz çocuklarda böyle şeyleri biraz fazla görüyoruz. çocuk kendisi keşfederek öğrenir bu yaşlarda ne bileyim hayvanları, renkleri falan hadi en fazla sayı saymayı 😂 ana okulunda sorun yaşayabilir. zeka testi yaptırabilirsiniz çocuğunu ileri zekalı olabilir bu da gelişimi normal ilerleyen yaşıtlarıyla anlaşmasında sorunlar çıkarabilir. yürümesi de gec olabilir bunda bir sorun yok. bebeğin her alanda aynı hızla gelişmesini bekleyemezsiniz. bunlar için belirli dönemleri vardır sizin bebeğiniz de sağlıklı olan dönemde yürümeye başlamış. bazı çocuklar erken yürür, geç konuşur bazıları ise geç yürür, erken konuşmaya başlar. sizin bebeğinizin soyut işlemleri yaşına göre fazla ileri gördüm onun dışında bir sorun yok. ama bir uzman yardımı alın derim ben. ilerleyen yaşlarında daha sağlıklı ilişkiler ve gelişim gösterebilmesi için.

367 kelimeyi tek tek nasıl saydınız merak ettim .
Evet saydığınız özellikler çok ileri derecede ama sizde çok şey yüklüyorsunuz çocuğa. Kalkıp çarpım tablosu öğretmek nedir Allah aşkına?
Ben öğretmenim oğlum 2 yaşında size şöyle söyleyeyim şimdiye kadar hiçbir şeyi kendim öğretmedim. Zaten çocuklar gün içerisinde konuştukça öğreniyor . Mesela asansör binerken 2 ye bas 3 e baş derken çoğu rakamın yazılışını öğrenmiş ama kaç tanesini bilir hiç bilmiyorum .
Renklerden yine pembe çok hoşuna gittiği için sanırım onu öğrenmiş . Yine açık maviyi öğrenmiş onun dışında yok . Alfabeyi evet benim oğlum da çizgi film izlerken öğrendi .
Ayrıca yorumlara bakınca ne çok benim oğlum da şunu yapıyordu bunu söylüyordu diyen var . Bunlarında acayip abartı olduğunu düşünüyorum. Çünkü o çok böbürlenerek anlattığınız çocuklar nedense okulda çarpma bölme yapamıyor. Saçma sapan davranışları oluyor . Hatta belki de sizler çocuklarınızı o kadar çok kiyasliyorsunuz ki sizin çocuklarınız da artık sadece kendini düşünen, bencil ve en kötüsü saygısız bir nesil oldu .

Kelimelerini ay ay sayıyorum ben. Çarpım tablosunu da eşim sayıları öğrenince anlatmış
Kelimeleri anlarim, sayısını vs. Ama
Sayıları öğrenince çarpım tablosu anlatmak gerçekten çok gereksiz ve saçma. Bence siz bebek üstünden kendinizi tatmin ediyorsunuz. 19 aylik aylik bebeği evet konuşmaya teşvik güzel hatta kelimlerin cok olması güzel ama ne yani ne yapmaya çalışıyorsunuz, çarpım tablosu öğretmek, harf öğretmek
Birde cocuk tuhaf mi ne istiyorsunuz anlayamıyorum. Çocuğu tuhaf yapan sizsiniz.
Dil gelişimi iyidir süper ama kendinizi tatmin için sayıları öğrenince konu gibi anlatmış Allah'ım sabır yazık bebeğe sizden bunu istemedi mi?

Kelimeleri anlarim, sayısını vs. Ama
Sayıları öğrenince çarpım tablosu anlatmak gerçekten çok gereksiz ve saçma. Bence siz bebek üstünden kendinizi tatmin ediyorsunuz. 19 aylik aylik bebeği evet konuşmaya teşvik güzel hatta kelimlerin cok olması güzel ama ne yani ne yapmaya çalışıyorsunuz, çarpım tablosu öğretmek, harf öğretmek
Birde cocuk tuhaf mi ne istiyorsunuz anlayamıyorum. Çocuğu tuhaf yapan sizsiniz.
Dil gelişimi iyidir süper ama kendinizi tatmin için sayıları öğrenince konu gibi anlatmış Allah'ım sabır yazık bebeğe sizden bunu istemedi mi?
Bu tür insanlar ileride de çocuk bilseme girebilsin diye bilsem kurslarına gönderiyorlar , kitaplar alıp deli gibi çalıştırıyorlar. Çocuk üçüncü girişinde ancak kazanıyor mesela o oraya takılmıyor da benim çocuğum çok zeki diye ortalıkta anlatıyor . Aslına bakarsan o çocuklar bilseme gittiklerinde gerçekten üstün zekalılar arasında eziliyorlar. Çocuk sosyal problemler yaşıyor . Bunu maalesef ki okumuş kesim daha çok yapıyor . Öğretmenler odasına bir giriyorum herkes çocuğunu övüyor. Herkes cocugunun ne kadar zeki olduğundan bahsediyor . Çocuğa bakıyorum bir de melül melül bakıyor etrafa anlamsız ve boş. Çocukluğunu yaşayamamış mutsuz . Cidden çok üzücü bir durum

Ay ne kadar saçmalamışsınız ya her anne çocuğunu takip eder yok kelime mi saydın yok nerden öğrenecek yok tv açıkmış işte cart curt bilinçli bir anne çocuğunun gelişimini takip eden bi anne bin tane laf saymışsınız linçlemek için kadın ısrarla diyorki zaten olsun istemiyorum hala art niyet arıyorsunuz her anneye göre çocuğunun gelişimi ileridedir bunu da bi kabul edin artık kalkmış herkesinki de üstün zekalı zaten diyorsunuz evet her annenin çocuğu üstün zekalı neyi bu kadar dert ettiniz anlamadım güzel anne sen hiç birini dinleme 2 yaşından itibaren zeka gelişim testleri yapılıyor 5 ay daha bekle bu sürede onu geliştirmeye de çalışma unutması içinde çabalama sadece o sorarsa cevapla 5 ay sonrada bi çocuk gelişim uzmanından randevu al ama para ödemek istemiyorsan ben uzun süre rehabilitasyon merkezinde çalıştım halkla ilişkiler olarak yakınlarında varsa özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi bilgi almak istiyorum çocuğumun gelişimi için de ön görüşme talep et ücretsiz oluyor zaten ama çocuk gelişim uzmanı iste mutlaka görüşmeye gittiğinde onlar sana durumu anlatacaktır eğer öyle bir durum varsa rapor çıkartalım eğitim alsın falan diye bahsederler o kısmı tabi ben bi düşüneyim de geçiştir çünkü bu tarz çocuklar için özel eğitim benim fikrim önermiyorum sende öğretmenmişsin biraz araştırırsan anlarsın ama böyle ileri zeka gibi bir durum varsa da inan bana erkenden bilip ona göre davranman hem senin hem çocuğun için daha sağlıklı çünkü bazı çocuklar gerçekten bilgiye aç oluyor bundan kaynaklanıyor eğer bunun bilincinde hareket etmezsen yarın okul hayatında da çok zorlanırsın çocuğuna yetişemezsin ama bilinçli ilerlersen çocuğundan önce sen adım atmış olursun 💐

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X