Çocuk Hastalıkları bebeğinde atopik dermatit yani egzama

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
benim kızımda da 1 yaşından itabaren olmuştu götürmediğim doktor kalmadı en sonunda emine ümran hanıma gittik o bize emovate gibi kortizonlu bi krem önerdi 1 hafta o sonra physıogel dite 45 tl olan özel bi krem verdi onuda sürekli yatmadan sürüyoruz.ayrıca özel bi sabun verdi sürekli onunla yıkıyorum haftada 2 kez fazla değil.
yatağında peluş bişey yok battaniyede kullanmıyoruz.odayı hergün havalandırıp süpürüp siliyorum.baya geçti çok şükür.hepinize geçmiş olsun.

kızlar bizede bugün atopik dermatit dendi kortizonlu krem verdi almadım bi çok kişide bi işe yaramamış bırakınca tekrarlamış kimyasal vermeye gerek yok demekki emolium krem temizleme jeli falan önerdi o markayıda ilk duydum ondan almadım neden memnun kaldıysanız banada allah rızası için tam adıyla paylaşırmısınız

cnm bızede aynı teshıs konuldu cok bende cok kararsızım kortızonlu krem kullanılmalımı kullanılmammalımı

iki yıl olmuş yazalı atopik egzama hakkında bu topiğe. kızım şuan 4 yaşını dolduracak ve egzaması büyük ölçüde geçti sadece yazın çikolata ve yumurta yerse kaşınıyor. ben de önceleri üzülüyordum geçecek mi diye ama şükür geçti büyük ölçüde . daha test yaptırmadım 2 yıldır hakkaride idik o yüzden ne test ne tedavi birşey yapamadık sadece zaditen oral damla ve expicial gibi birşeydi nemlendirici kullandım. bu süreçte fark ettiklerim süt ürünleri ve hazır gıdalar hep kaşıntı yaptı. yumurta önceleri yaz kış alerji yaparken şimdi sadece yazın yapıyor. kortizonlu emovate den az kullandım yayılmayı durdurdu . kremi kullanırken çok ince tabaka halinde sürdüm yayılma durunca attım kremi ondan sonra elidel kullandım 2 tüp onun da faydasını gördüm. aslında kremlerden çok sizin ne yediğiniz ve yedirdiğiniz önemli ben 1 yıl inek sütü içmemiştim sütümden geçmesin diye. içiniz rahat olsun çok şükür bu dönem atlatılıyormuş öğrendim.

kortizonlu kremler 1 haftadan fazla kullanılmıyor çok arttığında sürüyodum işe yarıyodu ama kremlerden ziyade acil gıda alerji testi yaptırın benim bebeğim 1 yaşında yeni öğrendim inek sütü ve kırmızı ete alerjisi olduğundan oluyomuş :KK43:

arkadaşlarım lütfen son durumlarınızı nasıl tedavilerden geçtiginizi aktarırsanız sevinirim
ilk 1,5aylıktı yanaklarında çıktı
kızım 6.yasında cildiye çocuk dr ve en son alerji uzmanına götürdüm evirip çevirip markalar farklı ama aynı ilaçların dışına çıkarak ilaçlar vermiyorlar
anladığım kadar tedavi edecek ilaç yok
bizde alerjik rinit var korkum astım olmasından korkuyorum
kanındada alerji oranı yüksek çıktı
nasıl onlemler almalıyım yapabilecegim bitkisel olarak birsey varmı
yardımcı olursanız sevinirim
teşekkürler

Baska bir basliga yazmis oldugum cevabi buraya kopyaliyorum, belki birilerine bir faydasi dokunur:

"Okuyan arkadaslara yardimci olmasi icin bizim cocugumuzda da olan bu sorunla nasil basa ciktigimizi yazicam,

- her gun banyo yapicak, bebek kuvetine su doldurulacak 37 derece olacak, icinde 10-15 dakika durucak, akan suda degil duran suda nemlenecek cildi... Basina falan da siz su dokceksiniz usumesin diye yavas yavas..

- banyodan cikinca kurulamadan islak vucuduna nemlendirici krem surulecek bolca.. Yumusacik olacak.. Bu arada usutmeyin tabi dikkat edin... Krem tavsiyem: cetaphil (lutfen silmeyin sayin editorler bi faydasi olsun) bu krem ya da nemlendirici banyodan sonra disinda her gun iki kez tum vucuda uygulanacak gerekiyorsa saclar dahil!!

- kirmizili yerlere bu kremden 10 dakika falan sonra kortizonlu doktorunuzun onerdigi bir krem ama cok cok azicik kirmizi mercimek kadar sadece kirmiziliklarin tam ustune surun ve yedirin..normal yerlere yaymadan.. Kortizonlu krem kullanmaktan korkmamamiz gerektigi, kasintinin ve bu kisir dongunun bebege kortizonun yan etkilerinden daha fazla zarar verdigini soyledi bizim doktorumuz.. Kirmiziliklar gectigi anda da kesiceksiniz... Tekrar olunca buyumeden hemen geceden surun sabaha gectigini goruceksiniz... Kotrizonlu krem de maksimum gunde 2 kez. Ancak GUNESE cikarcaksaniz surulmeyecek, iz kalma ihtimali varmis. Gece surun mesela...

- bakteri olmus yani sari yarali kisimlar varsa onlara baska bir krem suruluyor.. Mesela biz baktroban surmustuk. Sarilari gecene kadar..

- ofasindan haliyi cikartin kalin perdeleri cikartin, nevresimlerini en gec 15 gunde bir degistirin...

- yunlu kiyafet giydirmeyin, yalnizca pamuklu giydirmeye calisin..

- bol kiyafetler giydirin,

- zamanla gecicek, ama tekrar baslayabilen bi hastalik kontrolu sizin elinizde, arttikca kremlerle azalticaksiniz...

- azalsa da banyo ve nemlendirici hep devam ettirilecek... Gerekirse banyo 2 gunde bire indirilebilir... Amam nemlendirici hep ginde 2 kez tum vucuda uygulanacak..

- bebeginiz ek gidaya yeni geciyorsa, alerjik olma ihtimali var, besinler de bu hastaligi tetikliyor... Yeni verecegoniz her gidayi ilk verdiginizde en fazla 1 tatli kasigi verin ve gozlemleyin... Birsey olmuyorsa ertesi gun normal ogun olarak verin.. Ama arada 1 gun gecsin... Alerjisi olan biseyi fazla vermis bulunursanizsolugu hastanede zor alirsiniz allah korusun...

- bu tedavi tam bu sekliyle uygulaninca sonuc aliniyor... Bir kismini yapmaniz yetmez!

Bu tedavi sekli bize ozel bir doktor tarafindan verildi, ama herkesin maddi durumu ozel doktora yetmeyecegi icin (biz mecbur kalmistik cunku forumlarda boyle ayrintili bir bilgi bulamamistim) ve sonuc aldigimiz icin buradan paylasmak istedim...

Bebislere acil sifalar,hepimize kolay gelsin :KK66:)"

Artik odasina haliyi geri koyduk, banyosunu haftada 3 e indirdik, findik fistiga alerjisi var... Alerjileri giderek azaldi... Kizarikliklari ise yok, cikinca da advantan suruyoruz, ertesi gune geciyor... Bas edilebilen bir hastalik... Caninizi sıkmayın.... Allah yardimcimiz olsun...

cnm bızede aynı teshıs konuldu cok bende cok kararsızım kortızonlu krem kullanılmalımı kullanılmammalımı

Yazık bebişlerde kortizon kullanmayın :KK43: :KK43: :KK43: !!!! bazıları reklam gibi oluyo falan diyo ama dayanamicam yazıcam. Yazık tüm bebişlere !!!! coresatin diye bir krem geldi türkiyeye. Sedefim içim kullandım.pediatrik formu ve dermatit kremleri var... kortizonsuz... deneyin anneler. kıymayın çocuklarınıza !

Benim bebegime de kortizonlu krem soyledi doktor ama kullanmadim. Ilk once sampuan kullanmayi biraktim. Haftada 1 gun sampuan kullaniyorum. Hergun ilik suyla yikayip hakiki zeytinyagiyla iyice yagliyorum. Sukurler olsun ki hicbirsey kalmadi. Kizim cok iyi sabahlari hafif bir nemlendirici kullaniyorum her aksam uyku oncesi yikayip yagliyorum.

Merhaba son durumunuz nedir acaba çok merak ettim benim kızım 4.5aylık bizede atopik dermatit dedi cildiye doktoru pednol(kortizonlu krem) verdi kızaran yerlere günde 1 defa sürücen deloday diyede şurup verdi kaşındığı zamanlar akşam 0.50 ölçek ver dedi birde biodermanın atoderma cream ve duş jelini verdi ben deterjanı normal deterjan kullanıyordum oğluma da hep normal deterjan kullanmıştım birşey olmadı da kızçemde de olmaz dedim ama oldu bilemedim.inşaallah geçer hergün 10 dkyı aşmayan duj jeli ile suya giriyoruz liflemiyorum banyodan çıkınca kurulamadan nemlendiriciyi sürüyorum biraz hava aldıktan sonra giydiriyorum. Birde bazen gün içinde alt değişimi sırasında hakiki zeytinyağıda sürüyorum inşaallah geçer ve inşaaallah sizinki de geçmiştir zor çünkü ve ben halen neye alerjisi olduğunu bulamadım en zoruda o gerçi biz daha 2 gün önce gittik hastaneye 2-2.5 aylıkken başladı bir iki yerde çıktı ama 3 gün önce kızarıklıkları çok arttı bizde götürdük doktora. Rabbim acil şifaler versin evlarımıza...

X