Bebek konusunda merak ediyorum

veradera

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2016
48
48
Güncelleme: Ay lütfen düzen olmalı diye yazmayın. Yanlış anlıyorsunuz. Düzen elbette olmalı bebek erken de yatmalı. Ben bunu takıntı haline getirmiş 1 buçuk saat uyuduğu öğlen uykusunu beğenmeyip takıntı haline getirmiş yarım saat bundan dert yanarak anlatan ebeveynleri kast ediyorum. Bebek elbette uyusun, uykusuz gezince bir şey anlaşılmaz farkındayım ama koşa koşa eve gitmek tuhafıma gitti. Annenizin evinde bebek uyuyamıyor mı? Bu bana fazla geldi anlamlandıramadım. Bu gibi durumları kastediyorum.

Merhaba. Merak ettiğim bir konu var. Şu anda 4 aylık bir bebeğim var. Sizce bebekler internette bahsedildiği gibi belli bir düzende dümdüz ilerleyebilir mi? Son dönemlerde bebeklere makine gibi davranıldığını düşünüyorum. Hep aynı tip bebek yetiştirilmeye çalışılıyor. Arkadaşlarımla sohbet ettiğimde sıkılmaya başladım mesela. Öğlen uykusunu normalden az uyudu diye morali bozulan arkadaşım var. Uyku saatlerinde misafir kabul etmez, bir yere kahvaltıya gitse uyku saatinde koşa koşa eve döner. Başka yerde uyutmaz. Bir gece çocuk uykusuz bıraksa kaç dk onu anlatır yakınır. Uyku sayısını teke indirmeye çalışır. Bunu benim bildiğim çocuklar kendi yapıyor. Düğmeye basıp yönetmeye çalışmak gibi geliyor bana. Bilinçsiz bir insan da değilim ama bu şekilde bebeğime davranmam gibi geliyor sizce yanlış mı düşünüyorum? Belli bir düzen elbette olacaktır ama bu şekilde bir hayat internetten esinlenmiş mükemmeliyetçi bir tavır gibi geliyor. Bunun bir sonrası bebek yarıştırma cümlelerine dönüyor veya çocuğun etrafında dünya dönmeli gibi hareket ediliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Merak ettiğim bir konu var. Şu anda 4 aylık bir bebeğim var. Sizce bebekler internette bahsedildiği gibi belli bir düzende dümdüz ilerleyebilir mi? Son dönemlerde bebeklere makine gibi davranıldığını düşünüyorum. Hep aynı tip bebek yetiştirilmeye çalışılıyor. Arkadaşlarımla sohbet ettiğimde sıkılmaya başladım mesela. Öğlen uykusunu normalden az uyudu diye morali bozulan arkadaşım var. Uyku saatlerinde misafir kabul etmez, bir yere kahvaltıya gitse uyku saatinde koşa koşa eve döner. Başka yerde uyutmaz. Bir gece çocuk uykusuz bıraksa kaç dk onu anlatır yakınır. Uyku sayısını teke indirmeye çalışır. Bunu benim bildiğim çocuklar kendi yapıyor. Düğmeye basıp yönetmeye çalışmak gibi geliyor bana. Bilinçsiz bir insan da değilim ama bu şekilde bebeğime davranmam gibi geliyor sizce yanlış mı düşünüyorum? Belli bir düzen elbette olacaktır ama bu şekilde bir hayat internetten esinlenmiş mükemmeliyetçi bir tavır gibi geliyor. Bunun bir sonrası bebek yarıştırma cümlelerine dönüyor veya çocuğun etrafında dünya dönmeli gibi hareket ediliyor.

Çocuğun düzenini korumak önemli. O uykuya bir kere dışarda yakalansa, o gece bebek rahat edemeyecek, huysuzlanacak haliyle olan aileye olacak. Birde dışarıda uykulu çocuk gezdirmek sıkıntı, uykusu var uyumak istiyor, yerini istiyor, bunlar yoksa mızmızlanacak, olan yine aileye olacak. Kadın da bu mızmız huysuz halleri çekmek istemiyordur, haklı.

Tamamen gelişine bırakılması da bana sorumsuzluk gibi geliyor. Çocuk sağlığı için 21den geç uyumaz mesela. Bu nedenle de öğlen uykusu önemli o yaşlarda. Geç uyuyan buna alışan çocuklar için sağlıklı bir düzenleri olmuyor. Yada 2 -3 yaştan küçük bebekleri ekrana maruz bırakmak, şekere alıştırmak, yemek yesin diye telefona alıştırmak da bence ailelerin kolayına gelen sorumsuzluklar.
Tabii ki öğlen uykusu bazen geçilir, bazen arabada uyur. Bu tip ufak şeyleri abartan aşırı aileler de var. Ama bazı konularda bebeklerin düzenini sağlamak için ailesi emek vermeli. Yoksa çocuk için iyi olmuyor

Ben de arkadaşınız gibiydim çok kuralci biri olmam dışında (kendi hayatimda) çok zor bir bebekti rutinini esnemek için 3 yasa kadar bekledim onun dışında yaptığım herseyde ben zorlanıyorum dolayısıyla uyuma yeme hepsi sokak hepsi saatliydu

Bu hafta yakın ama uzak şehirde yaşayan bir arkadaşım yatıya geldi. Çocuklarımız arasında bir yaş var. Biri 6,5 biri 7,5 yaşında.
Arkadaşım daha serbest yetiştirdi, anneanne düzeninde büyüdü daha doğrusu. Ben kendi kurallarımla büyüttüm.
Gözlemime göre şu an o daha çok zorlanıyor. Ufakken düzenini kurup, aile kurallarını öğretirsen düzene uymaya yatkın oluyor. Oğlum homurdansa da önüne konan yemekleri sebzeler dahil yiyor, arkadaşımın oğlu kahvaltıda yumurta dahi yemiyor. Sadece pilav makarna iki üç çeşit çorbayla büyüyor. Benim oğlum ekran yasaklarına daha uymaya meyilli. Arkadaşımın oğlu oyun dahi oynamadan sürekli tablet elinde oturdu. Gece 9,30da yatma saati dedim zaten yorgundu kalktı uyudu. Ben rahat rahat otururken arkadaşım yatana kadar oğlu yanımızda tablete bakmaya devam etti. Neticede 23te beraber uyumaya gittiler. Sabah da ondan çocuk daha halsiz, iştahsız ve mutsuz kalktı. Çünkü 21-24 arasında uyku en önemli uykudur. Bundan mahrum çocuk dinlenemeden kalkıyor.
Oğlumun doktoru bir uykudan feragat edecekseniz hu öğlen uykusu olsun derdi. Büyümes için en gerekli uyku 21-24 arasındaki uyku derdi

Kızım uykuyu sevmezdi. Her hangi bir uyku düzeni yoktu. Yemek de yemezdi, yemek saatide yoktu 😅

İkizler doğunca her şeyimizi planlamak zorunda kaldik. Uyku ve uyanma saatleri belliydi. Yemek saatleri belliydi. Ama tabiki misafirler geldiği zaman, bayramda, tatilde esnerdi. Şimdi bile yemek saatleri çoğunlukla bellidir. Uyku saatleri bellidir 6 yaşındalar.

Çocuk belli bir düzene alışınca, düzen dışına çıkınca çok huysuz olabiliyor.

Ama her çocuk farklıdır. Siz nasıl rahat ediyorsanız öyle yetiştirin.

Tamamen gelişine bırakılması da bana sorumsuzluk gibi geliyor. Çocuk sağlığı için 21den geç uyumaz mesela. Bu nedenle de öğlen uykusu önemli o yaşlarda. Geç uyuyan buna alışan çocuklar için sağlıklı bir düzenleri olmuyor. Yada 2 -3 yaştan küçük bebekleri ekrana maruz bırakmak, şekere alıştırmak, yemek yesin diye telefona alıştırmak da bence ailelerin kolayına gelen sorumsuzluklar.
Tabii ki öğlen uykusu bazen geçilir, bazen arabada uyur. Bu tip ufak şeyleri abartan aşırı aileler de var. Ama bazı konularda bebeklerin düzenini sağlamak için ailesi emek vermeli. Yoksa çocuk için iyi olmuyor
Gelişine bırakılması gerektiğini savunmuyorum ancak katı kural bana gereksiz geliyor. Örneğin hiç arabada uyutmamak o uyuyacak diye bir yere çıkmamak. Örneğin çocuğu 1 sene sonra işe başlayınca annenize bırakacaksınız ama onun evinde uyutmuyorsunuz bile. Bu çocuk nasıl alışacak diye düşünüyorum. Kreşte sıkıntı yaşamaz mı?

Ben çok bebek gören biri olmadım, ailem geniş değildi büyürken bi kuzenimin bebeğine denk geldim onu da 1 kere falan görmüşümdür. Biraz daha büyüyünce işin içine eltimin bebekleri, arkadaşlarımın bebekleri girdi.

O sırada şunu gördüm, eğer bebeğin karakteri de buna uygunsa uykuyu düzene oturtmak hem bebek hem anne için mükemmel bi şey. Eltimin bebeği kolikti, dolayısıyla hiç düzen oturtamadılar, sabah 5'e kadar oturan bi bebek hala. Tüm aile yorgun.

Arkadaşım dediğiniz türden bi düzen oturttu, eğer uyku saati geçtiyse ara bi uyku yaptırmaz yoksa bi sonraki uykusu kaçıyor der. Çocuk maşallah akşam 8 gibi yatıp sabah 8-9 gibi uyanıyor, karı koca gayet işlerini yapıyorlar kendilerine vakit ayırıyorlar vs vs.

Yani onlar düzenin kendilerine fayda getirdiğine inanıyor, belki de getiriyor. Sizde tam tersi oluyordur, olabilir. Hepimiz aynı olmadığımız gibi herkesin bebeği de aynı değil. Size göre doğru değilse siz öyle yapmazsınız

Her şeyi çocuğun keyfine bırakmak da doğru değil. Belli bir rutinin olması gerekiyor genel olarak. Bunun çocuğun gelişimine de birçok faydası var.

Günlük hayatın içinde şaşmalar olabilir diğer taraftan, bende çok katı olunmaması gerektiğini düşünüyorum ve öyle de davrandım ama bize yansıyan bir yanı olmuyorsa, sadece kendi çocuğu, düzeni varmış gibi bir tavırla karşılasmıyorsak, herkesin kendi bileceği iş.

Bu duruma göre eşimle dışarı hiç çıkmamam gerekiyor ama gündüzleri dışarı çıktığımızda bebek arabasında uyuyabiliyor biz de gezmiş oluyoruz. Ama uyku saatleri yaklaşık aynıya denk getirmeye çalışırım tabi bazen 1-2 saat değişir, bazem huysuzlanır bi türlü uyutamam

Yani uykusunu alamamış bir bebek bir anne için kabus gibi bir şey 26aylık kızım şuan çok nadirdir uyku düzenini kaçırdığı yeme içmeden çok uyku düzeni önemli benim için mesela dışarı çıkınca bebek arabasında uyuyor normalde öğlen 2saat uyuyorsa arabada 1saat uyuyor ama o ona yetiyor mesela. Bence sizin bebeğiniz daha 4aylık olduğu için size bu durumlar absürt geliyor.

Gelişine bırakılması gerektiğini savunmuyorum ancak katı kural bana gereksiz geliyor. Örneğin hiç arabada uyutmamak o uyuyacak diye bir yere çıkmamak. Örneğin çocuğu 1 sene sonra işe başlayınca annenize bırakacaksınız ama onun evinde uyutmuyorsunuz bile. Bu çocuk nasıl alışacak diye düşünüyorum. Kreşte sıkıntı yaşamaz mı?
Başkasının çocuklarının düzenine neden bu kadar kafayı taktınız

Kimsenin çocuk yetiştirmesine katılamazsınız. Sizin yetiştirdiğiniz size göre doğru olacak başkasına göre yanlış. Ben böyle uzaktan ahlam kesmeyi doğru bulmuyorum

Arabada uyuyan anneannede uyuyan çocuk da kreşte aynı alışma sürecini yaşayacak öncelikle.
Çünkü bu ayrı bir gelişim aşaması.
Benim oğlum da gündüzleri uzun uyuyan bir bebek değildi, ben bebek arabasında uyuturdum öğlenleri yada kanguruda uyutur parkta yürüyüş yapardım. Ama neticede öğlen uykusunda hassastım. Saat 16dan sonra asla öğlen uyutmazdım. Gerekirse uyku atlatırdım. Çünkü gece geç yatması benim için büyük sorundu. Dolayısıyla ilk seneler gece uykusu saatinde çok dışarı çıkarmadım bebeğimi. İki saati aşkın uyuduysa uyandırdım. Kurallarım vardı. Ama şu an en geç 21de uyuyan sabah 8:3 kalkan bir oğlum oldu. Kurallarımın olmasından pişman olmadım

Bu duruma göre eşimle dışarı hiç çıkmamam gerekiyor ama gündüzleri dışarı çıktığımızda bebek arabasında uyuyabiliyor biz de gezmiş oluyoruz. Ama uyku saatleri yaklaşık aynıya denk getirmeye çalışırım tabi bazen 1-2 saat değişir, bazem huysuzlanır bi türlü uyutamam
Aslında tam olarak bunu kast etmek istedim. Bahsettiğim şekilde katı düzen anne baba hayatını/aile hayatını çok etkiler diye düşünüyorum. Veya çocuğu çok kurala boğacak olmak endişelendiriyor beni yoksa belli bir düzen olmalı.

Aman hepsi büyüyor. Ben anne sütü almadım hatta sallabas büyüdüm. Isyeri koselerinde yemek yedim. Patates kızartması ile büyüdüm desem yeridir. Bana psikopat bir bakıcı bakti. Öğlen uyumaz gece de tv izler geç yatardım kimse karışmadı. Kardeşim zamanında annem çalışmadı. İki yaşına kadar anne sütü aldı. Yemesi içmesi düzeni kusursuzdu. Uyku saatine kadar ozenle bakildi. Haftada su gun balik su gun elma vs hep dikkat edildi. Tv acilmadi. Ben sokağa çıkar akşam ezanından önce gelmezdim kardeşim bahçede kedi köpek severek büyüdü. Sonuç ben daha uzunum. O daha kısa ve kilo sorunu var. Bende hastalık hemen hiç olmaz o ise bir sürü hastalığa yakalandı. Astımı, troidi ne ararsan var. Benim psikolojim daha sağlam onun öfke kontrol problemleri var. Ben daha sosyalim o ise ice kapanık. Yani hepsi büyüyor. Herkes de olacağına varıyor.

X