Bebek konusunda merak ediyorum

Uyku saatinden hemen önce ekran varsa yada hareketli oyunlar varsa uyumaları zorlaşıyor. Daha sakin şeylere yönelmek lazım zaten.
Ama bazıları çocuktan sonra hiç bir düzenlerini değiştirmiyorlar. Sonra çocuk erken uyumuyor diyor. E uyumaz tabii.
Bu hafta arkadaşım geldi çocuk biz uyuyacağımız zaman uyuyor diyor. Açıyorlar tv yi kendileri izliyor çocuk kendi kendine takılıyor. Bana da onlar garip geldi. Biz çocuk uyanıksa haber dahi açmadık bu yaşa kadar. Uyku zamanı geldi dedik uyuttuk sonra açtık televizyonu.
herkese kendi düzeni doğru geliyor tabii. Bilemiyoruz hangisi doğru
Bilmiyorum ki herkesin düzeni farklı.

Bizde katı kurallar olduğu için bizi de çok eleştiriyorlar.

Oysa ben hiç kimseyi eleştirmem.

Biri gelip başkasının anneliği hakkında yorum yapsa “beni ilgilendirmez” derim,ama herkes bizim kurallarla dalga geçer.

Umrumda olmaz.

Bilmiyorum ki herkesin düzeni farklı.

Bizde katı kurallar olduğu için bizi de çok eleştiriyorlar.

Oysa ben hiç kimseyi eleştirmem.

Biri gelip başkasının anneliği hakkında yorum yapsa “beni ilgilendirmez” derim,ama herkes bizim kurallarla dalga geçer.

Umrumda olmaz.
Nasıl kurallar mesela Lale abla?
Aklı başında her ebeveynin kuralları olması lazım ama ya. Diğer turlu hem çocuğa hem anne babaya eziyet bence. Orta karar olunmalı her anlamda. Tamamen çocuğa göre yaşamakta yanlış çocuğun anne baba hayatına uymasını beklemekte.

Nasıl kurallar mesela Lale abla?
Aklı başında her ebeveynin kuralları olması lazım ama ya. Diğer turlu hem çocuğa hem anne babaya eziyet bence. Orta karar olunmalı her anlamda. Tamamen çocuğa göre yaşamakta yanlış çocuğun anne baba hayatına uymasını beklemekte.
Aslında konu sahibesinin arkadaşının kurallarına benziyor.

Uyku saatinde bir yere gitmeyiz,misafir kabul etmeyiz gibi… Tatiller ve hastane dışında yani.

Genel olarak saatli beslenme,uyku,park vs.

Çocuğu bilmiyorum da bize eziyet olmuyor. Umarım ona da olmuyordur.

Güncelleme: Ay lütfen düzen olmalı diye yazmayın. Yanlış anlıyorsunuz. Düzen elbette olmalı bebek erken de yatmalı. Ben bunu takıntı haline getirmiş 1 buçuk saat uyuduğu öğlen uykusunu beğenmeyip takıntı haline getirmiş yarım saat bundan dert yanarak anlatan ebeveynleri kast ediyorum. Bebek elbette uyusun, uykusuz gezince bir şey anlaşılmaz farkındayım ama koşa koşa eve gitmek tuhafıma gitti. Annenizin evinde bebek uyuyamıyor mı? Bu bana fazla geldi anlamlandıramadım. Bu gibi durumları kastediyorum.

Merhaba. Merak ettiğim bir konu var. Şu anda 4 aylık bir bebeğim var. Sizce bebekler internette bahsedildiği gibi belli bir düzende dümdüz ilerleyebilir mi? Son dönemlerde bebeklere makine gibi davranıldığını düşünüyorum. Hep aynı tip bebek yetiştirilmeye çalışılıyor. Arkadaşlarımla sohbet ettiğimde sıkılmaya başladım mesela. Öğlen uykusunu normalden az uyudu diye morali bozulan arkadaşım var. Uyku saatlerinde misafir kabul etmez, bir yere kahvaltıya gitse uyku saatinde koşa koşa eve döner. Başka yerde uyutmaz. Bir gece çocuk uykusuz bıraksa kaç dk onu anlatır yakınır. Uyku sayısını teke indirmeye çalışır. Bunu benim bildiğim çocuklar kendi yapıyor. Düğmeye basıp yönetmeye çalışmak gibi geliyor bana. Bilinçsiz bir insan da değilim ama bu şekilde bebeğime davranmam gibi geliyor sizce yanlış mı düşünüyorum? Belli bir düzen elbette olacaktır ama bu şekilde bir hayat internetten esinlenmiş mükemmeliyetçi bir tavır gibi geliyor. Bunun bir sonrası bebek yarıştırma cümlelerine dönüyor veya çocuğun etrafında dünya dönmeli gibi hareket ediliyor.
Bekarken bende farklı düşünüyordum. Hep bir duzen de olacak . Uyku saati belli . Hep oyunlar oynanacak. Filan fistan. Gel gör ki bebek bizi ters köşe yaptı. 😅😅 kolik ve gazliydi 9. Ayı geçtik ama hala bir uyku düzeni olusturamjykruz . Rutin oluşturan insanlara hayranim 😅😅 belki bazı şeyler abartı gelebilir sana. Ama gerçekten bende uyutmaya çalışmak için eve koşuyorum. Bir kere o uykuyu kaçırınca sabahlıyoruz.

Aslında konu sahibesinin arkadaşının kurallarına benziyor.

Uyku saatinde bir yere gitmeyiz,misafir kabul etmeyiz gibi… Tatiller ve hastane dışında yani.

Genel olarak saatli beslenme,uyku,park vs.

Çocuğu bilmiyorum da bize eziyet olmuyor. Umarım ona da olmuyordur.
Bence kimseye laf söylemek düşmez abla. Herkesin çocuğuyla ilgili hassasiyeti farklıdır sen nasıl istiyorsan öyle buyutursun. Sağlıkla büyüsün insallsh 🤗

Bence kimseye laf söylemek düşmez abla. Herkesin çocuğuyla ilgili hassasiyeti farklıdır sen nasıl istiyorsan öyle buyutursun. Sağlıkla büyüsün insallsh 🤗
Aynen öyle canım.

Allahım hepimize güç kuvvet versin inşallah.

Yavrularımızı korusun sağlıklı mutlu büyütelim inşallah.

Aman hepsi büyüyor. Ben anne sütü almadım hatta sallabas büyüdüm. Isyeri koselerinde yemek yedim. Patates kızartması ile büyüdüm desem yeridir. Bana psikopat bir bakıcı bakti. Öğlen uyumaz gece de tv izler geç yatardım kimse karışmadı. Kardeşim zamanında annem çalışmadı. İki yaşına kadar anne sütü aldı. Yemesi içmesi düzeni kusursuzdu. Uyku saatine kadar ozenle bakildi. Haftada su gun balik su gun elma vs hep dikkat edildi. Tv acilmadi. Ben sokağa çıkar akşam ezanından önce gelmezdim kardeşim bahçede kedi köpek severek büyüdü. Sonuç ben daha uzunum. O daha kısa ve kilo sorunu var. Bende hastalık hemen hiç olmaz o ise bir sürü hastalığa yakalandı. Astımı, troidi ne ararsan var. Benim psikolojim daha sağlam onun öfke kontrol problemleri var. Ben daha sosyalim o ise ice kapanık. Yani hepsi büyüyor. Herkes de olacağına varıyor.
Bebeğim için yaptıklarım gözümün önünden geçti de.Bosu boşuna mıydı bunca çile ,gözyaşı ve emek 🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️😂 😂

Ben sizin arkadaşınız olabilrim.Ya da onun gibiyim.Etrafimdan çok tepki aldım.Niye uyutmuyorsun çocuk arabasında .Niye koşa koşa gidiyorsun.Dogru yapmıyorsun.Kendine de zaman ayır.İyi güzel de oluyor da ben mi yapmıyorum.Bebk arabası çivili yatak gibi.Koyunca ağlıyor.Binmiyor.Uyumak ,orda uykuya dalmak istemiyor

Aylarca da uyuyunca emdi.E dışarda kuş ucsa gosteriyor bana.Gecen gün emzirirken ağaç dedi ya.Boyle böyle 16 ay oldu.Simdi herseyimiz saatli nerdeyse.tabi ki sapmalar oluyor ama elimden geldiğince öğle ve akşam uykusunda evde olmaya çalışıyorum.Benim için gezme ve arkadaş oturması uyku saatine uymamak için yeterli bir sebep değil.Keyfi geliyor...

Güncelleme: Ay lütfen düzen olmalı diye yazmayın. Yanlış anlıyorsunuz. Düzen elbette olmalı bebek erken de yatmalı. Ben bunu takıntı haline getirmiş 1 buçuk saat uyuduğu öğlen uykusunu beğenmeyip takıntı haline getirmiş yarım saat bundan dert yanarak anlatan ebeveynleri kast ediyorum. Bebek elbette uyusun, uykusuz gezince bir şey anlaşılmaz farkındayım ama koşa koşa eve gitmek tuhafıma gitti. Annenizin evinde bebek uyuyamıyor mı? Bu bana fazla geldi anlamlandıramadım. Bu gibi durumları kastediyorum.

Merhaba. Merak ettiğim bir konu var. Şu anda 4 aylık bir bebeğim var. Sizce bebekler internette bahsedildiği gibi belli bir düzende dümdüz ilerleyebilir mi? Son dönemlerde bebeklere makine gibi davranıldığını düşünüyorum. Hep aynı tip bebek yetiştirilmeye çalışılıyor. Arkadaşlarımla sohbet ettiğimde sıkılmaya başladım mesela. Öğlen uykusunu normalden az uyudu diye morali bozulan arkadaşım var. Uyku saatlerinde misafir kabul etmez, bir yere kahvaltıya gitse uyku saatinde koşa koşa eve döner. Başka yerde uyutmaz. Bir gece çocuk uykusuz bıraksa kaç dk onu anlatır yakınır. Uyku sayısını teke indirmeye çalışır. Bunu benim bildiğim çocuklar kendi yapıyor. Düğmeye basıp yönetmeye çalışmak gibi geliyor bana. Bilinçsiz bir insan da değilim ama bu şekilde bebeğime davranmam gibi geliyor sizce yanlış mı düşünüyorum? Belli bir düzen elbette olacaktır ama bu şekilde bir hayat internetten esinlenmiş mükemmeliyetçi bir tavır gibi geliyor. Bunun bir sonrası bebek yarıştırma cümlelerine dönüyor veya çocuğun etrafında dünya dönmeli gibi hareket ediliyor.
Siz böyle düşünmüyorsunuz diye onlar haksız olmuyor herkes istediği gibi buyutmeyeli bende takmıyorum mesela uyumak istediğinde uyur istemediginde uyumaz belirli bir saatim de yok ama başkalarına da yanlış bu diyemem herkesin standardı kendine 😊

Bizim oğlanın uyuma kriterleri inanılmaz sıkı. Hemen ilgisini bir şeyler çeker, hele ki anneannesinin evinde uyutmak gerçekten imkansıza yakın bir şey. Geçen bayramda gerçekten hem ben sinirlendim, hem o uyumadı, hem anneme falan da kızdım böyle saçma sapan. Çünkü aşırı uykusu gelip de bir türlü uyumayınca anneler de inanılmaz stres oluyor.
Şimdi ben artık çocuğumu tanıyorum, uyuyacağı yerler ve zamanlar var ve ne kadar yorgun bitkin olsa da uyuması imkansıza yakın zamanlar var. Mesela arkadaşları ile ise, sevdiği biri varsa, avm de falanda uyumaz. Hiç boşa uğraşmayacaksın. 8 saat olsa durur. (1 yaşına yeni bastı)

Ben bunları bilerek bir olan yapacaksam, sonucunu kabullenmişim demektir. Ya da mesela 1. Uykusunu en azından eve denk getiririm, sonrası Allah Kerim diyebileyim diye. Koşa koşa eve geldiğim de oldu, olmadı diyemem. Umursamadığım da oldu. Ama geceleri uykusuz kalacak, çok huzursuzlanacaksa da ona göre planını yapan kişilere saygı duyuyorum.

Biraz yaş aldıkça olaylar esnekleşiyor bence. Şimdi mesela ilk defa anne baba yanı hariç bir tatil planladık haftaya. Eskiden olsa hayal bile edemezdim. Şimdi gözüm kesti. He iyi olabilir, kötü olabilir. Ben olumlu düşünüyorum.

Her şeyi salıveren arkadaşlar şimdi gece 11 de bebeğim uyumuyor diye ağlıyor. Onu gözü yiyen salabilir. 😃

X