Bebek konusunda merak ediyorum

Rahatsız olmadım ilk bebeğim ve ben mi yanlış düşünüyorum diye merak ettim. Ayrıca arkadaşlarım çok dert yakınıyor 7/24 bebeklerinden bahsediyor gariplik bende mi acaba diye düşündüm. Bu kadar katı bakmıyorum çünkü, belli kurallar olur ama çocuğu boğmak yanlış bence. hele ki çalışan anne iseniz doğum izni bittiğinde aynı düzen sağlanabilir mi bilmiyorum.
Size şöyle diyelim o zaman çalışan anne iseniz akşam 7 de işten dondugunuzde hala uyuyan bir bebekle karşılaşınca ne yapardınız? O düzeni o zaman bin kere sağlamak zorundasınız

Belli bir düzeni takip etmek önce bebeğe sonra da anneye rahatlık ya da nasıl desem tahmin edilebilirlik sağlıyor. Belli bir zaman sonra ben de hep uyku düzenine sadık kalmaya çalıştım. İyi uyusun, uykusunu alsın diye koşa koşa eve döndüm. Düzeni şaşsa sonra ben de sıkıntı çekiyorum yani. Bi tek uykuyu ben düşürmedim, bebeğim zamanı gelince sinyaller verdi saatleri kaydırdık. Tüm bunlar biraz daha büyüdükçe anlamlı hale geliyor. Bizde 4 ay sonrasıydı

Çocuğunuz kaç yaşında merak ettim.
Yani oynaması gerektiği saati ve uyuması gerektiği saati kendisi kararlaştırdığına göre baya büyük olmalı.
Oğlum ilkokula gidiyor, anaokulundan beri özellikle okul zamanı per peşilan kalkmasın diye ben dikkat etmek zorundayım. Bazen uykusu yok sanıyor, oyun istiyor ama bıraksam dediğiniz gibi gece yarısı yatsa ertesi gün okula nasıl gider bilemiyorum. 9da yatıyor sabah 7,30 da okul için kalktığında dinlenmiş oluyor. Biraz geç yatsın sabah resmen yataktan kazıyorum.
Yani çocuğun keyfine bırakılmaz ki uyku düzeni.
18 aylik. benim çocuklar oyle oluyo ben istesemde uyutamam saatlarla besikte salla ayakta salla.ne yapsamda hep gunduzler bir saat falan uyurlar gecede oyle 9 da falan uyumazlar. şimdi büyükler gunduzler hiç uyumuyolar bende çocukken hiç gunduz uyudugumu hatirlamiyorum. daha okula giden yok belki okula gidince yorulur uyurlar. oyun oynuyolar akşama kadar telefon falanda vermiyorum.

18 aylik. benim çocuklar oyle oluyo ben istesemde uyutamam saatlarla besikte salla ayakta salla.ne yapsamda hep gunduzler bir saat falan uyurlar gecede oyle 9 da falan uyumazlar. şimdi büyükler gunduzler hiç uyumuyolar bende çocukken hiç gunduz uyudugumu hatirlamiyorum. daha okula giden yok belki okula gidince yorulur uyurlar. oyun oynuyolar akşama kadar telefon falanda vermiyorum.
Ama beyin gelişimi için gerekli olan, büyüme hormonu aldıkları uyku saatini kaçırıyorlar. Oğlumun doktoru bir uykuyu tercih edecekseniz bu gece uykusu olmalı derdi. Yani gündüz gerekirse uyumasın ama en geç 9-10da uyumalı deedi. 18 aylık bir bebek gece yarısına kadar durmamalı.
Uyku da en az sağlıklı beslenmek kadar önemli: gece uykusunu verimli alamaması çok kötü. Çok ufaklar.
Ben hiç ayakta sallamadım. Öncesinde sabırla rutin yapacaksınız. Bir hafta bilemedin 2 hafta zor oluyor ama sonra alışıyorlar. İlk günden uyumayacaklar elbette sabır ve emekle oluyor. Bazen 1 saat uyumadığını karanlıkta cebelleştiğini bilirim. Ama uyku saati geldiyse karanlıkta beklememiz gerektiğini bu sayede öğrenecek.
Ben bebekliğinden beri oğlumu gece uyumadan yıkar, masaj yapardım, sonra karanlıkta masal ve miniyle uyuturdum. Özellikle kısık sesle yapılan sakinleştirici tekrarlar işe yarıyor. Herhangi bir masalda yavaşşşş yavaşşşş yürümüş, derine sakin ve yavaş yürümüş gibi tekrarları kullanıyorum. Yada gözlerin kapanıyor iyice yoruldun iyice gevşedin gibi tekrarlara başvuruyorum. Ve genelde işe yarıyor.
Dediğim gibi bir sorun var ve çözmelisiniz sağlıklı olan uykuyu kaçırıyor bebeğiniz. 6 yaşında oğlum 9dan geçe kalmaz. Sadece yazın hava erken kararmadığı için 10a kalır. 12yi geçirdiği yılbaşı, doğumgünü gibi yılda bir ikidir

Ama beyin gelişimi için gerekli olan, büyüme hormonu aldıkları uyku saatini kaçırıyorlar. Oğlumun doktoru bir uykuyu tercih edecekseniz bu gece uykusu olmalı derdi. Yani gündüz gerekirse uyumasın ama en geç 9-10da uyumalı deedi. 18 aylık bir bebek gece yarısına kadar durmamalı.
Uyku da en az sağlıklı beslenmek kadar önemli: gece uykusunu verimli alamaması çok kötü. Çok ufaklar.
Ben hiç ayakta sallamadım. Öncesinde sabırla rutin yapacaksınız. Bir hafta bilemedin 2 hafta zor oluyor ama sonra alışıyorlar. İlk günden uyumayacaklar elbette sabır ve emekle oluyor. Bazen 1 saat uyumadığını karanlıkta cebelleştiğini bilirim. Ama uyku saati geldiyse karanlıkta beklememiz gerektiğini bu sayede öğrenecek.
Ben bebekliğinden beri oğlumu gece uyumadan yıkar, masaj yapardım, sonra karanlıkta masal ve miniyle uyuturdum. Özellikle kısık sesle yapılan sakinleştirici tekrarlar işe yarıyor. Herhangi bir masalda yavaşşşş yavaşşşş yürümüş, derine sakin ve yavaş yürümüş gibi tekrarları kullanıyorum. Yada gözlerin kapanıyor iyice yoruldun iyice gevşedin gibi tekrarlara başvuruyorum. Ve genelde işe yarıyor.
Dediğim gibi bir sorun var ve çözmelisiniz sağlıklı olan uykuyu kaçırıyor bebeğiniz. 6 yaşında oğlum 9dan geçe kalmaz. Sadece yazın hava erken kararmadığı için 10a kalır. 12yi geçirdiği yılbaşı, doğumgünü gibi yılda bir ikidir
benimkiler 3 de bir birinin ardina geldiler hiç bilemedimki ne yapacagimi en sonuncu çok kolik alerjik oldu hiç ne gece ne gunduz uyutamoyodum haftada hiç uyumadigimi bilirim. bende uykusuz insanim geçe 3 bilemezsin 4 saat uyusam yetiyo çok uyusam başim agriyo. erken uyumalari elbetde çok iyi ama bi kaç defa denedim uyumadilar kaç saat karanlikta bekledim kalkip evde cin gibi geziyolar karanlikta 🤣 çok sabirliyim ben tuvalete 3 aya alistirdim kizimi uyutmak içinde kac kere bir saat erkenden uyusunlar diye denedim uyumadilar. ama hemen uyuyolar ninni falana gerek kalmiyo kuran aciyorum kuçuk dinlesin oburulerde uyuyo ama erken uyumuyolar işte ne yapsamda uykulari gelmiyo

Merhaba. Merak ettiğim bir konu var. Şu anda 4 aylık bir bebeğim var. Sizce bebekler internette bahsedildiği gibi belli bir düzende dümdüz ilerleyebilir mi? Son dönemlerde bebeklere makine gibi davranıldığını düşünüyorum. Hep aynı tip bebek yetiştirilmeye çalışılıyor. Arkadaşlarımla sohbet ettiğimde sıkılmaya başladım mesela. Öğlen uykusunu normalden az uyudu diye morali bozulan arkadaşım var. Uyku saatlerinde misafir kabul etmez, bir yere kahvaltıya gitse uyku saatinde koşa koşa eve döner. Başka yerde uyutmaz. Bir gece çocuk uykusuz bıraksa kaç dk onu anlatır yakınır. Uyku sayısını teke indirmeye çalışır. Bunu benim bildiğim çocuklar kendi yapıyor. Düğmeye basıp yönetmeye çalışmak gibi geliyor bana. Bilinçsiz bir insan da değilim ama bu şekilde bebeğime davranmam gibi geliyor sizce yanlış mı düşünüyorum? Belli bir düzen elbette olacaktır ama bu şekilde bir hayat internetten esinlenmiş mükemmeliyetçi bir tavır gibi geliyor. Bunun bir sonrası bebek yarıştırma cümlelerine dönüyor veya çocuğun etrafında dünya dönmeli gibi hareket ediliyor.
Tamamen düzensiz olmakta sıkıntı bu şekilde olmasıda. Biz orta karar gidiyoruz ben bu şekilde çok memnunum. İki çocuğumuzu da bu şekilde sorunsuz büyütüyoruz. Ya da daha az sorunla. Erken uyurlar genelde ama o gün evde misafir vardır veya biz bir yere gitmişizdir saat aksayabilir. Ertesi gün düzen kaldığı yerden devam eder. Öğlen uykusu zamanlarını geçtik ama o zamanda illa evde uyuması gerek diye bir düşüncem yoktu çocuklarımda uykuları gelince yer ayırmayan çocuklardi arabalarinda veya gittiğim yerlerde uyudular. Biraz onlar bize uydu biraz biz onlara uyduk derken iyi gidiyoruz bence. Tamamen kendilerine göre veya bebeğe göre olan düzenler bana sağlıklı gelmiyor.

benimkiler 3 de bir birinin ardina geldiler hiç bilemedimki ne yapacagimi en sonuncu çok kolik alerjik oldu hiç ne gece ne gunduz uyutamoyodum haftada hiç uyumadigimi bilirim. bende uykusuz insanim geçe 3 bilemezsin 4 saat uyusam yetiyo çok uyusam başim agriyo. erken uyumalari elbetde çok iyi ama bi kaç defa denedim uyumadilar kaç saat karanlikta bekledim kalkip evde cin gibi geziyolar karanlikta 🤣 çok sabirliyim ben tuvalete 3 aya alistirdim kizimi uyutmak içinde kac kere bir saat erkenden uyusunlar diye denedim uyumadilar. ama hemen uyuyolar ninni falana gerek kalmiyo kuran aciyorum kuçuk dinlesin oburulerde uyuyo ama erken uyumuyolar işte ne yapsamda uykulari gelmiyo
Bunun formulu erken uyandırmak. Evet ilk 1 hafta gerçekten anneye zulüm oluyor ama sonrası bence ideal düzen. Ayakta sallama vs zaten hiç olmamalı ama 3 çocuk varsa zaten karambole olur bicok şey belli bir zamana kadar. Benim 2 çocukta bile zorlandigim cok yer oldu.

Bunun formulu erken uyandırmak. Evet ilk 1 hafta gerçekten anneye zulüm oluyor ama sonrası bence ideal düzen. Ayakta sallama vs zaten hiç olmamalı ama 3 çocuk varsa zaten karambole olur bicok şey belli bir zamana kadar. Benim 2 çocukta bile zorlandigim cok yer oldu.
onuda denedim kac gun sabah erken uyandirdim üçude aksam saat 8 gibi uyudualr saat 10 da kalktilar gece 3 e kadar gezdiler evde isigi kapatsamda karanlikda oynadilar cinler 🤣 ikinci gun 4 de hala geziyodular

onuda denedim kac gun sabah erken uyandirdim üçude aksam saat 8 gibi uyudualr saat 10 da kalktilar gece 3 e kadar gezdiler evde isigi kapatsamda karanlikda oynadilar cinler 🤣 ikinci gun 4 de hala geziyodular
Yani uykusunu almış çocuk tabiki enerjik olur ama yerinde olsam bıkmadan düzen oturma sürecine girerdim aksi halde 3 çocukla bu düzende zorlanirsin uzun vadede. Ne kadarlıklar? Şoyle en geç 22 de uyusalar sende dinlenirsin onlarda büyüme hormonundan mahrum kalmadan büyürler. Benim için 22 de geç bir saat aslında. En geç 21 de uyutmus olmaya bakmak lazım normal duzenlerde.

Maalesef bebeğim 2 haftalıktan beri gündüzleri düzgün uyumaz. Gaz sancısı, baştan beri anlaşılamayan süt alerjisi sebebiyle ne çektiğimi ben biliyorum. 37 haftaya kadar çalıştım mükemmel rahat bir hamilelik ama zor bir annelik yaşıyorum 😀 keşke dediğiniz gibi olsaydı.
Başka bir yorumda hemen uykusunun geldiğini yazmıştınız. Düzgün uyumamak ayrı bir şey, hiç uyumaması ayrı bir şey. İlerleyen aylarda ek gıda vs sorumluluklar artıyor. Bebeği uyuyan şanslı kişilerden olmazsanız bu düşüncelerinizin değişeceğine adım gibi eminim.

Güncelleme: Ay lütfen düzen olmalı diye yazmayın. Yanlış anlıyorsunuz. Düzen elbette olmalı bebek erken de yatmalı. Ben bunu takıntı haline getirmiş 1 buçuk saat uyuduğu öğlen uykusunu beğenmeyip takıntı haline getirmiş yarım saat bundan dert yanarak anlatan ebeveynleri kast ediyorum. Bebek elbette uyusun, uykusuz gezince bir şey anlaşılmaz farkındayım ama koşa koşa eve gitmek tuhafıma gitti. Annenizin evinde bebek uyuyamıyor mı? Bu bana fazla geldi anlamlandıramadım. Bu gibi durumları kastediyorum.

Merhaba. Merak ettiğim bir konu var. Şu anda 4 aylık bir bebeğim var. Sizce bebekler internette bahsedildiği gibi belli bir düzende dümdüz ilerleyebilir mi? Son dönemlerde bebeklere makine gibi davranıldığını düşünüyorum. Hep aynı tip bebek yetiştirilmeye çalışılıyor. Arkadaşlarımla sohbet ettiğimde sıkılmaya başladım mesela. Öğlen uykusunu normalden az uyudu diye morali bozulan arkadaşım var. Uyku saatlerinde misafir kabul etmez, bir yere kahvaltıya gitse uyku saatinde koşa koşa eve döner. Başka yerde uyutmaz. Bir gece çocuk uykusuz bıraksa kaç dk onu anlatır yakınır. Uyku sayısını teke indirmeye çalışır. Bunu benim bildiğim çocuklar kendi yapıyor. Düğmeye basıp yönetmeye çalışmak gibi geliyor bana. Bilinçsiz bir insan da değilim ama bu şekilde bebeğime davranmam gibi geliyor sizce yanlış mı düşünüyorum? Belli bir düzen elbette olacaktır ama bu şekilde bir hayat internetten esinlenmiş mükemmeliyetçi bir tavır gibi geliyor. Bunun bir sonrası bebek yarıştırma cümlelerine dönüyor veya çocuğun etrafında dünya dönmeli gibi hareket ediliyor.
Bebekler rutin severler, düzen severler bu onları güvende hissettirir. Uykular düzenli olmalıdır çünkü zincirleme birbirine bağlıdır. Gündüz uykuları eksik ya da fazla olursa gece uykusu da bozulur. Aynı zamanda bebeklerin zihinsel fiziksel gelişimleri için uyku çok önemlidir. Hormonların salgılandığı saatte uyuyan bebek sağlık ve gelişim açısından daha iyi olurve aynı zamanda daha huzurlu olurlar.

Bebekler düzen seviyormuş ben 3. De anladım. ilk 2 çocuğum esnek büyüttüm hiç iyi sonuç çıkmadı. Yat desem yaymazlar. Sabah erken kalkamazlar.
3 . Bebeğimde katı kuralciyim diyemem esnedigim oluyor .fakat abur cubur da ve ekranda katiyim yok hayatimizda teklif edenleri de birkereden ne olacak diyelerede içimden çok kızıyorum. uyku saatlerinde disarda iken arabada yada bebek arabasinda uyuduğu oluyor. . Düzeni oturttum gündüzleri ve gece uykusuna aynı saatte aynı rutinle gittik. Şimdi hadi uykuya dediğimde benden önce yatak odasına gidiyor itirazssız( 18 aylık. )
Gündüz uykuları 1 saat dolmadan odadan çıkarmadım konuşmadım uykuya döndürmeye çalıştım uyumasada, zamanla uyku süresi uzadı. Sizde 30. Dk uyaniyorsa 25 de gidin yanına nasıl uyutuyorsaniz o desteği verin uyanmasın döngüye devam etsin. Bizlerde gece uyudugumuzda kaç kere uyanıyoruz fakat bizler uykuya dönmeyi biliyoruz bebekler bilmiyor ondan uyanıyor ağlıyor . Eğer sürekli aynı saatte ve aynı döngüde uyutursaniz o bebek uyku saati olduğunu anlıyor ve kendini itirazssiz uyku moduna sokuyor. İlk haftalar zorlukları oluyor . Yemek saati, meme saatı, uyku saati uyanma saati bile belli sasmiyor. Bende işlerimi yapıyorum çocuklarımın ödevlerine yardım ediyorum eşime ve kendime zaman ayırabiliyorum.

babalarida
Yani uykusunu almış çocuk tabiki enerjik olur ama yerinde olsam bıkmadan düzen oturma sürecine girerdim aksi halde 3 çocukla bu düzende zorlanirsin uzun vadede. Ne kadarlıklar? Şoyle en geç 22 de uyusalar sende dinlenirsin onlarda büyüme hormonundan mahrum kalmadan büyürler. Benim için 22 de geç bir saat aslında. En geç 21 de uyutmus olmaya bakmak lazım normal duzenlerde.
aslinda bi kaç gun gece onlari dişari çikarmayi duşunüyorum yorulur gelir erkenden uyurlar oyle alişirlar belki ama babalari çikarmiyo bende uç tane çocukla hiç markete gedemiyorum birin tutsam obüru kaçiyo 🤣😃

babalarida

aslinda bi kaç gun gece onlari dişari çikarmayi duşunüyorum yorulur gelir erkenden uyurlar oyle alişirlar belki ama babalari çikarmiyo bende uç tane çocukla hiç markete gedemiyorum birin tutsam obüru kaçiyo 🤣😃
Sizin uygulamalar komple yanlış. Çocuk gece dışarı çıkarılıp yorulmaz. Erken uyandırılır, gün içinde parkta enerjisi atılır. Gece sakin ortam sağlanarak uyutulur.
cidden her yazdığınız bende şok etkisi yaratıyor

Sizin uygulamalar komple yanlış. Çocuk gece dışarı çıkarılıp yorulmaz. Erken uyandırılır, gün içinde parkta enerjisi atılır. Gece sakin ortam sağlanarak uyutulur.
cidden her yazdığınız bende şok etkisi yaratıyor
gece derken uyumadan once diyorum sabah erkenden kalktiginda akşam uyur sonra yine uyanir uyumuyolar

gece derken uyumadan once diyorum sabah erkenden kalktiginda akşam uyur sonra yine uyanir uyumuyolar
İşte gündüz uyumadığında akşam erken uyutmayacaksınız. Gündüz uykusunu keserken vakitsiz saatte uykusu gelirse sulu oyunlar gibi uykusunu açacak oyunlara yönelip saat 9da uyutacaksınız. Uyanmaz o zaman. Çocuk bilemez siz düzenleyeceksiniz

babalarida

Bir de uyumadan hemen önce çok yorulmak da uykuyu bozuyor diye okumuştum.

Ne kadar doğru bilmiyorum ben tecrübeli değilim sizler daha iyi bilirsiniz.

Ben bebeği yormak yerine rutinleri uygulamaya çalışıyorum.

Bir de uyumadan hemen önce çok yorulmak da uykuyu bozuyor diye okumuştum.

Ne kadar doğru bilmiyorum ben tecrübeli değilim sizler daha iyi bilirsiniz.

Ben bebeği yormak yerine rutinleri uygulamaya çalışıyorum.
Uyku saatinden hemen önce ekran varsa yada hareketli oyunlar varsa uyumaları zorlaşıyor. Daha sakin şeylere yönelmek lazım zaten.
Ama bazıları çocuktan sonra hiç bir düzenlerini değiştirmiyorlar. Sonra çocuk erken uyumuyor diyor. E uyumaz tabii.
Bu hafta arkadaşım geldi çocuk biz uyuyacağımız zaman uyuyor diyor. Açıyorlar tv yi kendileri izliyor çocuk kendi kendine takılıyor. Bana da onlar garip geldi. Biz çocuk uyanıksa haber dahi açmadık bu yaşa kadar. Uyku zamanı geldi dedik uyuttuk sonra açtık televizyonu.
herkese kendi düzeni doğru geliyor tabii. Bilemiyoruz hangisi doğru

X