Bebek konusunda merak ediyorum

Yani tabiki bebegin bir rutini olmali ama fazlasida hos degil bu gun isim varsa biraz daha gec uyuyabilir yemegi yetismediyse 10 dakika sonra yiyebilir diye dusunuyorum.Bizim tanidiklar cocuk uyurken misafir kabul etmiyorlar.Evin icinde bile yavas yuruyorlar cocuk uyanmasin diye.Sonuc cocuk tik sesine uyaniyor.Benim annem ben dogdugunda camasiri bulasigi her seyi elinde yikiyormus cogumuzunkide boylr hic sanmiyorum ki bu kadar rutin kovalasinlar

Uyku konusunda, ekran konusunda veya bunun gibi şeylerde ben de hassasım ve kurallarım var. Diğer konularda salıyorum genelde.

Yorumlarınız için teşekkürler. Yanlış anlaşılmış olabilir ben de belli bir düzeni olmasını ekrana çok maruz kalmamasını fazla abur cubur tüketmemesinden yanayım. Takıldığım konu moda mod uygulanması düşünülen uygulanmadığında ebeveyni mutsuzluğa sürükleyen şeyler. Ya da benim çevremde öyle insanlar var bilemiyorum. Fikirlerinizi merak etmiştim.

Merhaba. Merak ettiğim bir konu var. Şu anda 4 aylık bir bebeğim var. Sizce bebekler internette bahsedildiği gibi belli bir düzende dümdüz ilerleyebilir mi? Son dönemlerde bebeklere makine gibi davranıldığını düşünüyorum. Hep aynı tip bebek yetiştirilmeye çalışılıyor. Arkadaşlarımla sohbet ettiğimde sıkılmaya başladım mesela. Öğlen uykusunu normalden az uyudu diye morali bozulan arkadaşım var. Uyku saatlerinde misafir kabul etmez, bir yere kahvaltıya gitse uyku saatinde koşa koşa eve döner. Başka yerde uyutmaz. Bir gece çocuk uykusuz bıraksa kaç dk onu anlatır yakınır. Uyku sayısını teke indirmeye çalışır. Bunu benim bildiğim çocuklar kendi yapıyor. Düğmeye basıp yönetmeye çalışmak gibi geliyor bana. Bilinçsiz bir insan da değilim ama bu şekilde bebeğime davranmam gibi geliyor sizce yanlış mı düşünüyorum? Belli bir düzen elbette olacaktır ama bu şekilde bir hayat internetten esinlenmiş mükemmeliyetçi bir tavır gibi geliyor. Bunun bir sonrası bebek yarıştırma cümlelerine dönüyor veya çocuğun etrafında dünya dönmeli gibi hareket ediliyor.
ben bebegimi uyumak istedigi zaman uyuturum gunduzler bir kere uyur saat 11 de olur 3 de olur ne zaman uykusu geldiyse. zorla istesemde uyumaz gecelerde bazen oynamak ister bende onunla oynuyorum uyumak isteyince zaten 5 dakkaya uyuyo. her bebek farkli esas yemesi içmesi yerindeyse uykusuz kalmiyosa hiç bo problem yok bence

Saat 20.00 dedinmi uyutulmasi gereken, uyumadiginda icinden tövbe estagfurullahlik bir karakter cikip, lucifer senmisin yigitim dedirten bir kizim vardi, ki suanda da o rakam 21 olarak ayni sekilde guncellendi(yas 6) o yuzden bebekken 20 dedin mi simdilerde 21 dedinmi yatagina ulastirmak için canhiras bir caba sevk ediyoruz ki yeryüzünde cehennemi yasamayalim.

O yuzden diyoruz ki her bebegi en iyi annesi bilir, sizi ilgilendireb, elestireceginiz sasiracaginiz bir durum yok. Herkesin bebesi kendine

Kızım düzen seven bir bebekti bende arkadaşinız gibi yemek,uyku düzenini kaçırmamaya fazlaca önem gösteriyordum zira kaçırırsam çok huysuz oluyordu. Gürültü sevmezdi,evde uyurken kapı çalsın uyanırdı. Haliyle bende cok gitmişimdir eve uyku saati geçiyor,kaçırırsak yandık diyerek.
Oğlum daha sakin bir bebekti,gürültüden rahatsız olmazdı kızımın aksine,uyku düzeni de kizıma göre farklıydı, belkide öyle olmak zorundaydı zira kızımı okula götürüp alan bendim,arabada oto koltugunda da uyurdu uykusu gelince,bebek arabasında da. Bazen kızımı almaya gidecekken uyurdu da o uyurken giydirip çıkabiliyordum yola yolda da uyuyordu.
Kısacası her bebek bir değil, arkadaşınızın bebeği düzen seviyor olabilir o da ona göre davranıyordur gayet normal zaten ne kadar sure bebek kalacaklar ki. İdare edilir bir süreç olarak görüyorum ben bunu,kişinin de duruma göre davrandığını düşünüyorum. Yadırganacak bir durum yok bunda.

Valla bana katı kurallar gayet gerekli geliyor . Eğer kural koymaz düzen yapmazsanız o çocuk sizi parmağında oynatır bu çok net ! Ben oğluma uyku eğitimi vermedim ama uyku düzeni kurdum . Eğer bunu kurmazsanız rezil perişan olursunuz . Zaten çocuk bakmak zor bu şekilde daha zor olur . 4 aylıkta 3 uyku düzeni yaptım sürekli aynı saatlerde odaya götürdüm gece de aynı şekilde. Uykuları sarkmasın diye bazen uyandırdım . Öğlen kimsenin evine oturmaya çaya vs gitmedim . Kendimden fedakarlık ettim akşamları düzen kurulana kadar kimseye çaya gitmedik bize gelenler düzeni bilerek geldiler . Şuan oğlum 4 yaşını biraz geçti akşam 20:00 de uyur şuan uyudu mesela . Yemek düzeni saati bellidir öğün atlamaması için çaba gösteririm düzgün beslensin düzğn uyusun diye . Telefon tablet vs izletmedim abur cubur yemedi okula başlayınca bir gün koyduk o günler yiyor Oda belli şeyleri . Şükürler olsun gerçekten düzgün verimli büyüyor etrafındakil herkes bunu görüyor ve tebrik ediyorlar . Valla herşeyi tek başıma yaptım yardımcım vs kimse yoktu gayet iyi oldu uykuyu en Fazla 21:00 e birkaç kere esnetmişizdir düzen bozulmasın diye uğraştım. Mesela yukarda demişsiniz ki çocuğu tek uykuya düşürmeye çalışıyorlar kendi düşer . Hayır her bebek aynı değil her bebek düşemez . Anne onu ayarlayacak ki çocuk gece uykusuna verimli düzgün geçsin anne baba dinlenip kendilerine zaman ayırsınlar .

Bende önem veririm düzenine o kendi bilemez çünkü siz sağlayabilirsiniz. Ha zaruri durum olur ayda yılda bir olur üstünde durmam ama dikkat ederim. Dikkkat etmeyende gelişine yasayanda var çevremde hiç eleştirmem kendime çocuğuma bakarım. Siz niye rahatsız oldunuz yanlis yaptığınızi mi hissettirdi size?

ben bebegimi uyumak istedigi zaman uyuturum gunduzler bir kere uyur saat 11 de olur 3 de olur ne zaman uykusu geldiyse. zorla istesemde uyumaz gecelerde bazen oynamak ister bende onunla oynuyorum uyumak isteyince zaten 5 dakkaya uyuyo. her bebek farkli esas yemesi içmesi yerindeyse uykusuz kalmiyosa hiç bo problem yok bence
Çocuğunuz kaç yaşında merak ettim.
Yani oynaması gerektiği saati ve uyuması gerektiği saati kendisi kararlaştırdığına göre baya büyük olmalı.
Oğlum ilkokula gidiyor, anaokulundan beri özellikle okul zamanı per peşilan kalkmasın diye ben dikkat etmek zorundayım. Bazen uykusu yok sanıyor, oyun istiyor ama bıraksam dediğiniz gibi gece yarısı yatsa ertesi gün okula nasıl gider bilemiyorum. 9da yatıyor sabah 7,30 da okul için kalktığında dinlenmiş oluyor. Biraz geç yatsın sabah resmen yataktan kazıyorum.
Yani çocuğun keyfine bırakılmaz ki uyku düzeni.

Valla bana katı kurallar gayet gerekli geliyor . Eğer kural koymaz düzen yapmazsanız o çocuk sizi parmağında oynatır bu çok net ! Ben oğluma uyku eğitimi vermedim ama uyku düzeni kurdum . Eğer bunu kurmazsanız rezil perişan olursunuz . Zaten çocuk bakmak zor bu şekilde daha zor olur . 4 aylıkta 3 uyku düzeni yaptım sürekli aynı saatlerde odaya götürdüm gece de aynı şekilde. Uykuları sarkmasın diye bazen uyandırdım . Öğlen kimsenin evine oturmaya çaya vs gitmedim . Kendimden fedakarlık ettim akşamları düzen kurulana kadar kimseye çaya gitmedik bize gelenler düzeni bilerek geldiler . Şuan oğlum 4 yaşını biraz geçti akşam 20:00 de uyur şuan uyudu mesela . Yemek düzeni saati bellidir öğün atlamaması için çaba gösteririm düzgün beslensin düzğn uyusun diye . Telefon tablet vs izletmedim abur cubur yemedi okula başlayınca bir gün koyduk o günler yiyor Oda belli şeyleri . Şükürler olsun gerçekten düzgün verimli büyüyor etrafındakil herkes bunu görüyor ve tebrik ediyorlar . Valla herşeyi tek başıma yaptım yardımcım vs kimse yoktu gayet iyi oldu uykuyu en Fazla 21:00 e birkaç kere esnetmişizdir düzen bozulmasın diye uğraştım. Mesela yukarda demişsiniz ki çocuğu tek uykuya düşürmeye çalışıyorlar kendi düşer . Hayır her bebek aynı değil her bebek düşemez . Anne onu ayarlayacak ki çocuk gece uykusuna verimli düzgün geçsin anne baba dinlenip kendilerine zaman ayırsınlar .
Bence her çocuğu aynı değerlendirmek olmadığında da üzülmek yanlış onu ifade etmek istedim. Yoksa bizle gece 12 ye kadar oturmasını veya başıboş takılmasını tercih etmiyorum. Örneğin 4 aylıkta 3 uyku yaptırdım demişsiniz. Benim oğlum da 4 aylık şu anda bu dediğiniz mümkün değil mesela. Çünkü gündüz genelde her uykuda yarım saat uyur 2 saat sonra uykusu gelir. Uykusu geldiğinde saati bekletsem avazı çıktığı kadar ağlar.

Benim de bebeğim uykusunu alamadığında saatlerce uyuyamıyor ve tekrar uyuyabilene kadar huzursuz oluyor. O haliyle kafede otursam da, arkadaşlarımla olsam da bir şey anlamıyorum. Ayrıca uyanık olduğu zaman sürekli ilgi beklediği ve çok hareketli olduğu için gündüz uyumasa onun yemeklerini hazırlamam vs. çok zor oluyor. Bir günden ne olacak diyoruz ama bazen düzen bir bozulunca tekrar toparlamak zor.

Aşırı kuralcı değilim ama gündüz uykusu bizim için elzem. Yalnız ben arabada uyumasına falan karışmıyorum. Yeter ki uykusunu alsın.

Sizin bebeğiniz daha dört aylıkmış ve anladığım kadarıyla gündüzleri uyuyan bir çocuk. İlerleyen aylara gelin uyku düzeninin ne büyük ihtiyaç olduğunu anlayacaksınız. Kolik, gaz, reflü gibi problemlerle uyuyamayan bir bebeğiniz olsaydı da böyle yorumlar yapamazdınız zaten.

Bende önem veririm düzenine o kendi bilemez çünkü siz sağlayabilirsiniz. Ha zaruri durum olur ayda yılda bir olur üstünde durmam ama dikkat ederim. Dikkkat etmeyende gelişine yasayanda var çevremde hiç eleştirmem kendime çocuğuma bakarım. Siz niye rahatsız oldunuz yanlis yaptığınızi mi hissettirdi size?
Rahatsız olmadım ilk bebeğim ve ben mi yanlış düşünüyorum diye merak ettim. Ayrıca arkadaşlarım çok dert yakınıyor 7/24 bebeklerinden bahsediyor gariplik bende mi acaba diye düşündüm. Bu kadar katı bakmıyorum çünkü, belli kurallar olur ama çocuğu boğmak yanlış bence. hele ki çalışan anne iseniz doğum izni bittiğinde aynı düzen sağlanabilir mi bilmiyorum.

Bence her çocuğu aynı değerlendirmek olmadığında da üzülmek yanlış onu ifade etmek istedim. Yoksa bizle gece 12 ye kadar oturmasını veya başıboş takılmasını tercih etmiyorum. Örneğin 4 aylıkta 3 uyku yaptırdım demişsiniz. Benim oğlum da 4 aylık şu anda bu dediğiniz mümkün değil mesela. Çünkü gündüz genelde her uykuda yarım saat uyur 2 saat sonra uykusu gelir. Uykusu geldiğinde saati bekletsem avazı çıktığı kadar ağlar.
Bu da bi düzen değil mi? Her uykuda yarım saat uyumasın, misafir gelsin 5 dakika uyuyup uyansın. Düzeni bozulmuyor mu?

Ee iyi de her çocuk farklı zaten bunu biliyoruz dimi ? Ona göre bir düzen almak lazım.3 uyku dediğimden ne anladınız onu anlayamadım. Çünkü her uykuda 20 şer dk uyuyordu hiç abartmıyorum 21. Dk uyanmış ağlıyor oluyordu . Bende her uykuda yanına oturup o uyandığında geri uykuya döndürmeye çalışıyordum böyle böyle biraz uzadı sonra zaten 2 uykuda düştü daha sonra tek uyku . Mesela 12:00 ile 14:00 arası 2 saat uyuyordu o arada 1. Saat sonunda yine uyanıyordu ben geri döndürmeye çalışıyordum böyle böyle düzene soktum . Birde merak ettiğim siz bunu neden kafanıza taktınız mı ? Herkesin aile dinamiği kendine göre

Benim de bebeğim uykusunu alamadığında saatlerce uyuyamıyor ve tekrar uyuyabilene kadar huzursuz oluyor. O haliyle kafede otursam da, arkadaşlarımla olsam da bir şey anlamıyorum. Ayrıca uyanık olduğu zaman sürekli ilgi beklediği ve çok hareketli olduğu için gündüz uyumasa onun yemeklerini hazırlamam vs. çok zor oluyor. Bir günden ne olacak diyoruz ama bazen düzen bir bozulunca tekrar toparlamak zor.

Aşırı kuralcı değilim ama gündüz uykusu bizim için elzem. Yalnız ben arabada uyumasına falan karışmıyorum. Yeter ki uykusunu alsın.

Sizin bebeğiniz daha dört aylıkmış ve anladığım kadarıyla gündüzleri uyuyan bir çocuk. İlerleyen aylara gelin uyku düzeninin ne büyük ihtiyaç olduğunu anlayacaksınız. Kolik, gaz, reflü gibi problemlerle uyuyamayan bir bebeğiniz olsaydı da böyle yorumlar yapamazdınız zaten.
Maalesef bebeğim 2 haftalıktan beri gündüzleri düzgün uyumaz. Gaz sancısı, baştan beri anlaşılamayan süt alerjisi sebebiyle ne çektiğimi ben biliyorum. 37 haftaya kadar çalıştım mükemmel rahat bir hamilelik ama zor bir annelik yaşıyorum 😀 keşke dediğiniz gibi olsaydı.

Ee iyi de her çocuk farklı zaten bunu biliyoruz dimi ? Ona göre bir düzen almak lazım.3 uyku dediğimden ne anladınız onu anlayamadım. Çünkü her uykuda 20 şer dk uyuyordu hiç abartmıyorum 21. Dk uyanmış ağlıyor oluyordu . Bende her uykuda yanına oturup o uyandığında geri uykuya döndürmeye çalışıyordum böyle böyle biraz uzadı sonra zaten 2 uykuda düştü daha sonra tek uyku . Mesela 12:00 ile 14:00 arası 2 saat uyuyordu o arada 1. Saat sonunda yine uyanıyordu ben geri döndürmeye çalışıyordum böyle böyle düzene soktum . Birde merak ettiğim siz bunu neden kafanıza taktınız mı ? Herkesin aile dinamiği kendine göre
Kafama taktığım bir şey yok. Burası bir forum ve insanların düşüncelerini merak ettim. Hep ben biliyorum en doğrusu benim diyerek ilerlemem, farklı düşünceleri dinler tartarım. İlk anneliğim yanlış mı düşünüyorum diye merak ettim.

Kafama taktığım bir şey yok. Burası bir forum ve insanların düşüncelerini merak ettim. Hep ben biliyorum en doğrusu benim diyerek ilerlemem, farklı düşünceleri dinler tartarım. İlk anneliğim yanlış mı düşünüyorum diye merak ettim.
Anladım o zaman bende sorunuza cvp vereyim bence evet yanlış düşünüyorsunuz .

Bebekler rutin sever ve gerçekten rutin rahmettir.
Çocuklarım her zaman 21.00 de yataktadir ve 5 dk da uyur. Büyük çocuğum artık 22.00 ama o bile o saati geçmez
Bunları en başta bebekken saglamazsaniz kendi hayatınız olmaz. Anne baba saati de ihtiyaç ve çocuklar uyuyunca ertesi güne dinlenmiş kalkmak çok güzel. Hele ki calisan bir anne olacaksaniz. Ayrıca kreş okul zamanı gelince bağıra çağıra uyutan sabah surukleyerek kaldıran annelerden olabilirsiniz. Öyle olmaktansa düzen kurmak ve bu düzene sadık kalmak gerekir diye düşünüyorum.
Ha bu değildir ki misafir kabul etmemek ya da uyku saati koşa koşa eve gelmek. Elden geldiğince.

X