ben bir kayınvalideyim hep mi biz haksızız ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

tii

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
28 Kasım 2016
10
-7
56
merhaba o kadar doluyum ki
nereden nasıl başlamam gerektiği hakkında en ufak bir fikrim yok.

3 çocuk annesiyim eşimi geçen sene kaybettim. en büyük oğlum evli 2 senedir. evlendiklerinde aramızda 3 mahalle vardı babası öldükten sonra gelip benimle yaşamasını istedim fakat gelinim kabul etmedi..

madem öyle en azından kendi apartmanımızda yanımda olsunlar diye kirada olan dairemi onlara verdim alt katıma yerleştiler.

gelinimi kızım gibi severdim.. ama artık terbiyesizliklerine tahammül edemiyorum.

nereden nasıl anlatmaya başlasam bilemiyorum. alt katımıza yerleştikten sonra başladı herşey. oğlumda gelinimde çalışıyor. alt kata taşındıktan sonra bende onlara yardım olsun hemde oğlumu daha çok göreyim diye yemeklerini yapmaya başladım akşam işten gelip yemekle uğraşmasın hemde beraber yiyip içelim diye..
bir gün iyi bir gün kötü olmaya başladı gelinimin suratı bir gün de yemekte ben hergün sizin suratınızı görmek zorunda mıyım ne bu kocan öldü diye benim kocamı mı kocan yerine koydun falan dedi tüm çocuklarımın yanında..
oğlum eşine hiç bişi demedi diğer çocuklarımda aynen öyle şok olduk hepimiz..

ondan sonra bi süre yemek yapmamaya başladım bu seferde onların evine neden giriyormusum bunu dert etti arada bir girip ütüsünü yapıyorudum ev,n, süpürüp siliyordum eve temizlikçi geliyordu her hafta bende temizlikçiye para vermesinler onun yerine bana versinler diye kendim yapmaya başladım hem temizlikçi 100 lira alıyorsa bana 50 veririler diye düşündüm.

ne yaptıysam herşey battı ben işin içinden çıkmadım diğer çocuklarım iyice diş biledi yengelerine.. kızım özellikle nefret eder hale geldi. bir kez onlar evde yokken girip parfümünden sıkmış gelinimde eve gelince anlamıs çıldırmıs kardeşinin bızım evde benım yatak odamda ne işi var diye oğlum geldi niye böyle şeyler yaşıyoruz biz ben hangi birinizi alttan alacagımı sasırdım diye ağladı yavrum..

bütün bunlara sünger çektik 2 oğlum kızım ve gelinim oturduk konustuk herkes sınırlarını bilecek dedik.. yani daha çok o ne istediğini söyledi bizde evladımın yuvası bozulmasın diye tamam dedik..

şimdi asıl büyük sorun şu ki gelinim hamile.. biraz ağır bir hamilelik geçiriyor işten çıkmak zorunda kaldı..
bende sordum doğumdan sonra ne zaman işe döneceksin dedim o da 6-7 aylıkken başlarım demişti.
sonra bi kaç kez 1 yaşında başlıcam dedi bi kaç kez kreşe kadar kendim bakcam dedi.
oğlum eşinin çalışmasını istiyor açıkcası bende çalışsın istiyorum çünkü evde boş oturunca kafasında kuruypr ve bize sarıyor sürekli..

4 gün önce bir iş teklifi geldi bebek dogduktan 3 ay sonra baslaması gereken bir iş bende kızım gözün arkada kalmasın ben bakarım istersen kaçırma bu işi dedim maaşı falan da çok iyiydi çünkü bilmiyorum kararsızım bırakabileceğimi sanmıyorum dedi. bende yabancıya bırakmıyorsun sonucta ben senden iyi bakarım merak etme dedim demez olsaydım sen kimsinde benden iyi bakıyorsun hangi çocuga annnesinden daha iyi babanesi bakar siz aklınızı kaçırmıssınız para diye çıldırıyorsunuz ne istiyorsunuz benden falan diye bağırmaya başladı oğlumda yeter artık kendine gel hamilesin diye sesimiz çıkmıyor ne zannediyorsun kendini falan diye gelinime bağırdı o da sinirlendi aşağa indi..

oğluma git karının gönlünü al falan dedim ama çok kırıldım.
2 çocugum da okuyor bir ev kirası alıyoruz bir de eşimin maaşı bağlandı bugüne kadar oğlum ev alışverişimiz dısında hiç bir yardımda bulunmadı bize bende bebek olduktan sonra yemeği onlarda yaparım bebeğede 750 liraya bakarım diye oğluma söyledim hem kardeslerine yardım etmiş olur hemde bakıcı ile ugrasmaz diye düşündüm.

neyse oglum asaga indi bende merak ettim gideyim kızın gönlünün alayım hamile Allah korusun bişey olur diye kapıda öyle şeyler duydum ki giremedim bile içeri...

benim için aç gözlü bizim eve yerleşmeye çalışıyor ben hayatımda torununa parayla bakmak isteyen kimseyi görmedim birde utanmadan bakıcıya daha çok verecelsiniz diyor. benim işe gitmemi de sırf para alacağı için istiyor hangi çocuk 3 aylıkken bırakılır kendi kızı olsa emzir bırak kocan baksın sana der ama ben el kızıyım ya işin içinde para ver ya g.tnü yırtıyor işe döneyim diye daha neler neler..

ağladım günlerce..
oğlum da annem kötü niyetli değil senin için kararmıs kişi kendinden bilir işi falan diye beni savundu ama ben ne yapacagımı bilmiyorum.
nasıl davranmalıyım ne yapmalıyım bilmiyorum..

bu arada iki çocukta okuyor kirada olan evimi onlara verdim ve 300 lira kirada olan başka bi yerim var inanın zor geçiniyorum o yüzden para verirler bende diğer çocuklarımı daha iyi okuturum diye düşünüp istedim yoksa para vermiyoruz deseler yinede bakardım.

şimdi oğlum ya kendim bakarım yada bakıcı tutarız benim senin annene verecek param yok diyormus..
el kadar yavruya bakıcı nasıl baksın allah aşkına söyleyin ben nerde hata yapıyorum?

gelinime göre herseye karısıyormusum her konuda fikrim varmıs e olacak tabi kocası benim oglum.
gelinime bi kere bende size kirada olan evimi verdim falan dedim vermeseydin ben mi istedim sırf oglun yanında olsun diye verdin keyfinden mi verdin diye yine bagırdı bana.

ne yaptım da benden nefret ediyor anlamadım. bana ben kendi annemle bu kadar yemek yemedim bıktım suratınızı görmekten diyor.

son bi kaç gündür bize hiç gelip gitmiyor ben aşağa iniyorum yine hamile falan diye hayatımda böyle yüzsüzlük görmedim diyor iyide ben kinci biri değilim ki..

birde bana o kadar fırsatçısın ki bebekten sonra sizde yiyip içcez yemek masrafımız az olacak demiştim bana diyor ki yiyeceğin 3 kap yemeği bile kendine kar sayacak kadar hastasın sen hayatın para olmus senin para için yapmayacagın şey yok dedi.

ben onu bir evde yemek pişer herkes yer o da çocuguyla daha fazla vakit geçirir işten gelip yemek yapmakla ugrasmaz diye dedim ama neler çıkarmıs..

yani torunum olacagına bile sevinemiyorum kim bilir neler bekliyor bizi.

Abla çoğu yerde haksızlık var gibi hem sana hem geline ne olrsa olsun eviniz ayrı iş güç yemek gelinini ilgilendirir karışman yanlış ister çalışır ister oturur karı koca meselesi bu kendi çocuğunı büyütmek istemesi hakkı hepsini geçtim toruna parayla bakmayı teklif etmek ne demek o laftan sonra ben olsan vermezdim kv çocuğu sen yardım amaçlı bakarsın onlarda vicdansız değil ya ufak tefek yardım eder...

bu konu gerçek mi ya dedim okurken, kendinden nefret ettirmek için elinden geleni yapmışsın, eşin vefat etti diye niye insanların kurulu düzenini bozup alt katına alıyorsun ki, ayrıca sanane başka bi ailenin yemeğinden ütüsünden, şaka gibi konu... devamını okuyamadım bile, daha doğrusu okunmaya değer bulmadım...

Umarım bu konu sahtedir. Öyle umuyorum.

Fakat değilse, geliliniz haklı. İhtiyacınız varsa oğlunuzla konuşun. Ona hizmet etmek zorunda değilsiniz. Benim evimin işi KV mi ilgilendirmez. İhtiyacım olursa rica ederim. İsterse o da yardım eder.
Evet o annesi. Senden iyi bakarım da ne demek...
Evet kocası oğlunuz. Ama onun eşi.
Bu kadar hayatlarına müdahil olursanız nefret etmesi normal...

son bi kaç gündür bize hiç gelip gitmiyor ben aşağa iniyorum yine hamile falan diye hayatımda böyle yüzsüzlük görmedim diyor iyide ben kinci biri değilim ki..

birde bana o kadar fırsatçısın ki bebekten sonra sizde yiyip içcez yemek masrafımız az olacak demiştim bana diyor ki yiyeceğin 3 kap yemeği bile kendine kar sayacak kadar hastasın sen hayatın para olmus senin para için yapmayacagın şey yok dedi.

ben onu bir evde yemek pişer herkes yer o da çocuguyla daha fazla vakit geçirir işten gelip yemek yapmakla ugrasmaz diye dedim ama neler çıkarmıs..

Çok çok küçüğüm sizden ama yanlış yaptığınız istemediği blli gitme ablacım ya gelib olmazsa olmazın değil ya kendi evine çocuğuna bak

Abla çoğu yerde haksızlık var gibi hem sana hem geline ne olrsa olsun eviniz ayrı iş güç yemek gelinini ilgilendirir karışman yanlış ister çalışır ister oturur karı koca meselesi bu kendi çocuğunı büyütmek istemesi hakkı hepsini geçtim toruna parayla bakmayı teklif etmek ne demek o laftan sonra ben olsan vermezdim kv çocuğu sen yardım amaçlı bakarsın onlarda vicdansız değil ya ufak tefek yardım eder...

tamam evler ayrı da altımda oturuyor ütüsünü yaptım diye insan cinnet geçirir mi ?
nasıl kıyafetlerime dokunursun diyor yahu yedim mi kıyafetlerini ütüledim yerine koydum ne var bunda ?

ama benim başka çocuklarım da var bakıcı baksa daha fazla para verecekler hem babanesinden iyi kim bakar çocuga nasıl kıyıpta bakıcıya veririler ?

abla şimdi sen kaynanasın ya o nedenle ne yaparsan kötü gelecek...onunda çocuğu oluyor oda anlar ama geç anlar..hiçbir anne çocuğunun kötü olmasını istemez gelininin lohusa psikolojiswi sarmış belki dolduranlarda oluyordur...paraya ihtiyacın varki istemişsin evinide vermişsin temziliğinide yapıyormuşsun daha ne yapacaksın bende 3 aylıkkken çocuğumu bıraktım anneme bırakım ele değil bırak kendi baksın sürtsün burnu görsün gününü diyeceğimde evlat işte insan geçemez..

En baştan hatalısınız, hepsini okuyamadım ama. Bir kere sizin oğlunuz evlenince ayrı bir yuva, ayrı bir düzen kuruyor. Kayınvalidelerin en çok sindiremedikleri bu sanırım, hala "minik oğluş" diye görüyorlar ama oğlunuz yeni bir yuva kurmuş hanımefendi. Kendi çocuğu olacak, kocaman bir adam o artık. Eşiniz vefat etti diye sizin yanınızda yaşamalarını isteyemezsiniz. Sizinle beraber oturmalarını, ailelerine sizi de dahil etmelerini isteyemezsiniz. Onların kurulu düzeni ayrı, sizin ayrıdır.

tamam evler ayrı da altımda oturuyor ütüsünü yaptım diye insan cinnet geçirir mi ?
nasıl kıyafetlerime dokunursun diyor yahu yedim mi kıyafetlerini ütüledim yerine koydum ne var bunda ?

ama benim başka çocuklarım da var bakıcı baksa daha fazla para verecekler hem babanesinden iyi kim bakar çocuga nasıl kıyıpta bakıcıya veririler ?
Valla yazdıklarınızı hem gelin hem kv gözüyle okudum çocuk gelininize amne diyor diye szde cinnet geçirirsiniz karışmayın lütfen onun ütüsü onun evi n önemlisi onun bebeği

Evet malesef haksız olduğun çok nokta var.
Herşeye bu kadar müdahil olmamalısın.
Onların belkide henüz konuşmadığı karar almadığı şeyler
üzerine plan yapmışsın.
Zaten 2 çocuğun yanındaymış
Neden onlarında sizinle yaşamasını istedin mesela
çok saçma değil mi.
Kirada olan evi onlara verip kendini zor durumda bırakmışsın gereksiz yere.
Kız biriktirip patlamış gibi görünüyor buradan.

Çok çok küçüğüm sizden ama yanlış yaptığınız istemediği blli gitme ablacım ya gelib olmazsa olmazın değil ya kendi evine çocuğuna bak

ama benım canım sıkılıyor hazır altı katımdalar ne var çocuguna baksam bana yardım etseler ?
bu yastan sonra fabrıkaya gırıp çalışamam ya e oglumunda para verdiği yok ben belki kiraya verdiğime vin kirasını veririler dedim ondada gelinim ben mi istedim tasınmayı sen bizi yolmaya yer arıyorsun dedi.

3 çocuk annesiyim eşimi geçen sene kaybettim. en büyük oğlum evli 2 senedir. evlendiklerinde aramızda 3 mahalle vardı babası öldükten sonra gelip benimle yaşamasını istedim fakat gelinim kabul etmedi..

madem öyle en azından kendi apartmanımızda yanımda olsunlar diye kirada olan dairemi onlara verdim alt katıma yerleştiler.

gelinimi kızım gibi severdim.. ama artık terbiyesizliklerine tahammül edemiyorum.

nereden nasıl anlatmaya başlasam bilemiyorum. alt katımıza yerleştikten sonra başladı herşey. oğlumda gelinimde çalışıyor. alt kata taşındıktan sonra bende onlara yardım olsun hemde oğlumu daha çok göreyim diye yemeklerini yapmaya başladım akşam işten gelip yemekle uğraşmasın hemde beraber yiyip içelim diye..
bir gün iyi bir gün kötü olmaya başladı gelinimin suratı bir gün de yemekte ben hergün sizin suratınızı görmek zorunda mıyım ne bu kocan öldü diye benim kocamı mı kocan yerine koydun falan dedi tüm çocuklarımın yanında..

ondan sonra bi süre yemek yapmamaya başladım bu seferde onların evine neden giriyormusum bunu dert etti arada bir girip ütüsünü yapıyorudum ev,n, süpürüp siliyordum eve temizlikçi geliyordu her hafta bende temizlikçiye para vermesinler onun yerine bana versinler diye kendim yapmaya başladım hem temizlikçi 100 lira alıyorsa bana 50 veririler diye düşündüm.

ne yaptıysam herşey battı ben işin içinden çıkmadım diğer çocuklarım iyice diş biledi yengelerine.. kızım özellikle nefret eder hale geldi. bir kez onlar evde yokken girip parfümünden sıkmış gelinimde eve gelince anlamıs çıldırmıs kardeşinin bızım evde benım yatak odamda ne işi var diye oğlum geldi niye böyle şeyler yaşıyoruz biz ben hangi birinizi alttan alacagımı sasırdım diye ağladı yavrum..

bütün bunlara sünger çektik 2 oğlum kızım ve gelinim oturduk konustuk herkes sınırlarını bilecek dedik.. yani daha çok o ne istediğini söyledi bizde evladımın yuvası bozulmasın diye tamam dedik..

şimdi asıl büyük sorun şu ki gelinim hamile.. biraz ağır bir hamilelik geçiriyor işten çıkmak zorunda kaldı..
bende sordum doğumdan sonra ne zaman işe döneceksin dedim o da 6-7 aylıkken başlarım demişti.
sonra bi kaç kez 1 yaşında başlıcam dedi bi kaç kez kreşe kadar kendim bakcam dedi.
oğlum eşinin çalışmasını istiyor açıkcası bende çalışsın istiyorum çünkü evde boş oturunca kafasında kuruypr ve bize sarıyor sürekli..

4 gün önce bir iş teklifi geldi bebek dogduktan 3 ay sonra baslaması gereken bir iş bende kızım gözün arkada kalmasın ben bakarım istersen kaçırma bu işi dedim maaşı falan da çok iyiydi çünkü bilmiyorum kararsızım bırakabileceğimi sanmıyorum dedi. bende yabancıya bırakmıyorsun sonucta ben senden iyi bakarım merak etme dedim demez olsaydım sen kimsinde benden iyi bakıyorsun hangi çocuga annnesinden daha iyi babanesi bakar siz aklınızı kaçırmıssınız para diye çıldırıyorsunuz ne istiyorsunuz benden falan diye bağırmaya başladı oğlumda yeter artık kendine gel hamilesin diye sesimiz çıkmıyor ne zannediyorsun kendini falan diye gelinime bağırdı o da sinirlendi aşağa indi..

2 çocugum da okuyor bir ev kirası alıyoruz bir de eşimin maaşı bağlandı bugüne kadar oğlum ev alışverişimiz dısında hiç bir yardımda bulunmadı bize bende bebek olduktan sonra yemeği onlarda yaparım bebeğede 750 liraya bakarım diye oğluma söyledim hem kardeslerine yardım etmiş olur hemde bakıcı ile ugrasmaz diye düşündüm.

neyse oglum asaga indi bende merak ettim gideyim kızın gönlünün alayım hamile Allah korusun bişey olur diye kapıda öyle şeyler duydum ki giremedim bile içeri...

benim için aç gözlü bizim eve yerleşmeye çalışıyor ben hayatımda torununa parayla bakmak isteyen kimseyi görmedim birde utanmadan bakıcıya daha çok verecelsiniz diyor. benim işe gitmemi de sırf para alacağı için istiyor hangi çocuk 3 aylıkken bırakılır kendi kızı olsa emzir bırak kocan baksın sana der ama ben el kızıyım ya işin içinde para ver ya g.tnü yırtıyor işe döneyim diye daha neler neler..

ağladım günlerce..
oğlum da annem kötü niyetli değil senin için kararmıs kişi kendinden bilir işi falan diye beni savundu ama ben ne yapacagımı bilmiyorum.

bu arada iki çocukta okuyor kirada olan evimi onlara verdim ve 300 lira kirada olan başka bi yerim var inanın zor geçiniyorum o yüzden para verirler bende diğer çocuklarımı daha iyi okuturum diye düşünüp istedim yoksa para vermiyoruz deseler yinede bakardım.

şimdi oğlum ya kendim bakarım yada bakıcı tutarız benim senin annene verecek param yok diyormus..
el kadar yavruya bakıcı nasıl baksın allah aşkına söyleyin ben nerde hata yapıyorum?

gelinime göre herseye karısıyormusum her konuda fikrim varmıs e olacak tabi kocası benim oglum.
gelinime bi kere bende size kirada olan evimi verdim falan dedim vermeseydin ben mi istedim sırf oglun yanında olsun diye verdin keyfinden mi verdin diye yine bagırdı bana.

ne yaptım da benden nefret ediyor anlamadım. bana ben kendi annemle bu kadar yemek yemedim bıktım suratınızı görmekten diyor.
Ablacim hep kayinvalideler haksız değil tabiiki özellikle ben büyüklere saygida asla kusur etmemeye çalışırım lakin sizin istekleriniz karşı tarafın hayatının tam içine oturmuş art niyetsiz olmamaniza rağmen. İçiçe olunca mutlaka sıkıntılar oluyor bencede mesafe olmalı sizin istekleriniz burdaki birçok geline fazla gelir. Mesela bizim ayrı evimiz olmasına rağmen bende şuan hamile olduğum için kayinvalidemlerle duruyorum ama kayinvalidem hayatıma bu kadar müdahale etmez ve bende bir dediklerini iki etmem. Ayrıca çocuk konusuna gelince senden iyi bakarım lafınız hamile bir bayana en son söylenecek laf annesinden başka kimse daha iyi bakamaz ama tabiiki çok seversiniz orası ayrı. Bakım içinde para istemeniz abes olmuş yani siz ihtiyacli olsanız da ne olursa olsun torununuza bakmaktan para almanız çok ama çok ayıp ha siz bakarsınız gelininiz de bunu görüp size destek olur o ayrı. Birde gelininizi çalışması için zorlayamazsiniz bu sizin haddinize değil eşinin haddine de değil dinen evi gecindirmekle yükümlü olan erkektir bayanın böyle bir zorunlulugu yok. En kolay yolu oğlunuz tekrar başka bir yere tasinsin ve aranız mesafeli olsun böylelikle sorun olmaz. Ayrıca tabiiki ne olursa olsun gelininiz de size saygisizca konuşamaz konusmamali. Ellerinizden öpüyorum

haksızsın bu kadar çok gelinine müdahale etmemelisin burada okuduğumuz kaynanalardan bir farkın yok sanane onların evinden. kızının yengesinin parfümünü ondan izinsiz sıkması ne haddine. ki toruna parayla bakarım diyen babaanneyi de ilk defa sizde duydum iyi tahammül ediyor gelinin sana

Umarım bu konu sahtedir. Öyle umuyorum.

Fakat değilse, geliliniz haklı. İhtiyacınız varsa oğlunuzla konuşun. Ona hizmet etmek zorunda değilsiniz. Benim evimin işi KV mi ilgilendirmez. İhtiyacım olursa rica ederim. İsterse o da yardım eder.
Evet o annesi. Senden iyi bakarım da ne demek...
Evet kocası oğlunuz. Ama onun eşi.
Bu kadar hayatlarına müdahil olursanız nefret etmesi normal...

senden iyi bakarım derken kaç çocuk büyüttüm gözün arkada kalmasın anlamında dedim.

ikinizinde haklı ve haksız yönleri var bende yatak odama kimsenin girmesinden hoşlanmam... birde girip benim eşyalarımı parfimi falan kullanacak burada kızını haksız sizin uyarmanız gerekti kızınızı......

ayrıca her akşam yemeğini bende kaynanamla yemek istemem ev üstüne ev olmuyor belki kocasıyla başbaşa yiyecek .. hazırlamayın yemek siz kendi evlatlarınıza hazırlayın yukarda yiyin olsun bitsin.... ayrıca tamamen düzenlerine karışmışsınız sizene ev temizliğinden bırakın gelsin yarımcı bayan yapsın... siz illa çalışıp para kazanmak istiyorsanız bakıcı arayan çooookkkk bayan var evinize getirsinler yada siz onların evine gidin 900 den aşağı bakmıyorlar para kazanmış olursunuz onlarda başının çaresine baksınlar....geliniz çocuk baktırma konusunda haksız bir tek tbaikiii bakıcıdan daha iyi olursunuz bir tek orada kıymet bilememiş ama diğerinde haklı.....

valla hamile bayn psikolojisini birazda siz anlayım... oğlunuzun evlendiğini kabul edip biraz uzak durun....yoksa yok yere yuvayı yıkmaya sebep olursunuz...

ağladım günlerce..

Ya nasilda kendinizi melek goruyorsunuz oyle dusun yakalarindan insanlarin.

o kadının evine ne bahaneyle olursa olsun kafanıza göre girip çıkmanız yanlış. Madem öyle bir niyetiniz var önce evin kadınının fikrini rızasını alır öyle yaparsınız yemeğini ütüsünü. Şahsen ben asla istemezdim. Üstünüze vazife olmayan işlere yırtık dondan çıkar gibi fırlamışsınız, burnunuzu sokmuşsunuz, evlerine karışmışsınız. O sizin gelininiz,evi barkı ayrı,yatağı ayrı,anası babası ayrı, madem oğlunuzu görmek istiyorsunuz evlendirmeyecektiniz. Kimse size evinizi vermenizi istememiş, yardım istememiş, siz kendi açınızdan iyi olacak diyip hayatlarına müdahale etmişsiniz. Bırakın önce yardım istesinler, siz de öyle yardım etmeye gidersiniz.
Çocuğa parayla bakmanız hatalı değil, onların ne zaman işe gireceğini sizin tayin etmeye çalışmanız hatalı.
Onlardan izinsiz evlerine girip çıkmayın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X