Saç Uzatma Yöntemleri Benim saç uzatma günlüğüm(Fotoğraflı,ayrıntılı açıklamalı)

fitblack

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2016
6.480
9.877
Merhaba arkadaşlar:) Bu da benim saç uzatma günlüğüm olsun.Fotoğraflarla güncelleyeceğim.Saçlarımın uzama hızı normal,ne yavaş uzar ne de hızlı.Yalnız forumdaki bazı arkadaşlar birkaç gün içinde saçlarının uzamasını bekliyorlar biraz daha gerçekçi olursak fark 1-2 haftada değil ancak 8 haftada bir belli olur.Ben de bu yüzden 2 ayda bir fotoğraf yüklemeye karar verdim.Saçları uzatmak kadar sağlıklı uzatmak da önemli.Belime kadar uzatmak istiyorum.Umarım 1 yılda istediğim boya gelirler.:KK23:
Daha önceki tecrübelerime göre de saçlara aşırı bakım yapmak=aşırı yıkamak saçları çok yoran,daha da cansızlaştıran bir yol. benim saçlarımda yıpranma da var birazcık ama bunun sebebi ne maşa ne boya.sadece aşırı yormam.Bu yüzden bakım günlüğümü de olabildiğince sade tutacağım.Aylık yaptığım bakımları buraya yazacağım,işe yarayıp yaramadığını da paylaşacağım.(çoğu uygun bütçeli olacak:KK25:)
1 Nisan 2016-1 Mayıs 2016 Bakım Rutinim
- Şampuan olarak priorin kuru/normal olanını kullanıyorum.Bir ara aşırı saç dökülmem vardı,priorin kapsül ile beraber kullandım ve cidden dökülmem kesildi hatta bebek saçlarım çıktı.Şampuanını da çok sevdim 5.kutuma geçtim.Şampuanladıktan sonra 5 dakika bekleyip öyle duruluyorsunuz. Şampuanları 1 ceviz büyüklüğünden fazla dökmeyelim,ve her gün yıkamayalım.Benim saçlarım kuruya dönük olduğu için sadece haftada 2 kere yıkıyorum.Saçlar kendi yağı ile uzuyor unutmayalım:KK76:
- Saç kremi olarak elseve'in arı sütlü bakım kremini kullanıyorum.kuru ve sert saçlar için.istediğim performansı aldım kesinlikle memnunum.saçlarımız çok kuru diye bunu da abartmayalım.1 ceviz büyüklüğünden fazla sürmüyoruz ve her yıkamada kullanıyoruz:KK200:
- Saçları dışarıdan olduğu kadar içeriden de beslemek çok önemli.Bu yüzden ben Solgar'ın 1000mcg'lık Biotini kullanıyorum.Günde 1 kapsül.Tekrarlayan saç dökülmemi yine durdurdu.
- Haftada 1 kere sarımsak maskesi yapıyorum.(bu maskeyi kaşlarınıza da sürebilirsiniz) hem hızlı uzamasını hem de gürleşmesini sağlıyor.
Maske Tarifi: 5 diş sarımsağı havanda iyice dövüyoruz. Sonra parmak uçlarımızla masaj yaparak bütün saç derimize iyice yediriyoruz ve duş bonesi ya da naylon poşeti saçımıza sarıyoruz.bu sürede sarımsak kafamızda iyice kuruyor ve 1 saat bekliyoruz.Sonra sarımsağı yumuşatmak için ve saç telimize de bakım yapmak için 5 yemek kaşığı zeytinyağını 30 sn kadar ocakta ılıtıp masaj yaparak önce diplere sonra da bütün saçımıza yediriyoruz.Özellikle de saç derimize bol masaj yapıyoruz unutmayalım:KK15: saç bonemizi tekrar takıyoruz ve bu sefer 3-4 saat saçımızda bekletiyoruz.Sonrasında da ılık suyla yıkıyoruz.(miktarlar saç uzunluğuna ve gürlüğüne göre değişebilir kendinize göre ayarlayın)
-Haftada 1 kere hindistan cevizi yağı maskesi yapıyorum. (soğuk sıkım %100 organik hindistan cevizi yağı olması önemli,katı halde kavanozda olacak.ben life co marka kullanıyorum.) 2 yemek kaşığı yağı önce saç diplerine(yine iyice masaj yaparak) sonra da saçın bütününe iyice yedirip boneyi takıyorum.ve o yağ 1 gece kalıyor saçımda,onunla uyuyup sabah yıkıyorum.:KK23:
- Her duştan sonra 2 çay bardağı elma sirkesini son durulama suyuma katıyorum.
- Saç serumu olarak birçok serumu kullandım,şu an avon'dan aldığım smooth as silk ipeksi görünüm veren serum.Elektriklenmeyi ve kırılmayı önlüyor.Daha yeni başladım,kullandıkça yorum bırakırım:KK6:Bu serumu da her duştan sonra sadece 2 pompa sıkıp elimde ısıtıp sürüyorum.Fazlası saça zarar 2 pompadan fazla sürmeyin:KK20:
Benim saç bakımı ve uzatma rutinim bu aylık böyle.Öbür ay da yorumlarımı ve yeni kullandığım ürünleri yazacağım kızlaaar :KK36:Sizler de saçınıza iyi gelen şeyleri paylaşın bu gönderide konuşalım.Beklerim:KK73:

Son düzenleme:
Ek olarak;
- Önümüzdeki 1 yıl boyunca asla maşa düzleştirici vs kullanılmayacak.Fön makinasını da kullanmayı düşünmüyorum ama çok başım ağrırsa düşük ısıda birazcık kurutabilirim.Saçlara ısı uygulamak da çok zararlı,minimuma indiriyoruz:KK66:

Bakim rutinin gayet iyi bende o sarimsak arkasindan zeytinyağı olayini yapayim dedimde yok sarimsak beni mahvetti

Bakim rutinin gayet iyi bende o sarimsak arkasindan zeytinyağı olayini yapayim dedimde yok sarimsak beni mahvetti
poşete sarınca az biraz kokusu gidiyor.ben de sarımsaklı şampuan yapmıştım evde,parfümlü şampuan ile sarımsak karışınca daha beter oluyor:KK48: o yüzden bunu yeğlerim

biotini ne zamandır kullanıyorsun yüzünde sivilcelenme ya da tüylenme yaptı mı bende kullanmak istiyorum ama bu yazdığım şeyleri gören arkadaşlar olmuş korkumdan kullanamadım :)

biotini ne zamandır kullanıyorsun yüzünde sivilcelenme ya da tüylenme yaptı mı bende kullanmak istiyorum ama bu yazdığım şeyleri gören arkadaşlar olmuş korkumdan kullanamadım :)
Tüylenme yapmadı,ama sivilcelenme yapıyormuymuş? Ben de normalde fazla sivilce olmaz,ama şu aralar bu konuda muzdaribim acaba biotinden mi oldu ya :KK43: yağlı yediğim için falandır diye düşünüyorum ama sivilcelenme yapıyor olabilir.Ben de elimdeki şişe bitsin bir ara vereyim madem.O zaman anlayıp tam yazarım yan etkilerini.
Saçımın dökülmesini kesinlikle durdurdu ama tarakta top top saç toplarken şimdi 4-5 tel en fazla.

1 ay olmuştur canım kullanalı.
Valla çoğu kişi yazmış sivilce yapıyor diye. Solgarın başka ürünleri de var formula snh yi önerenler çok. Bende onu denemeyi düşünüyorum. Şu sıra c vitamini kullanıyorum. Bitince 1-2 ay ara verir ona başlarım diye düşünüyorum. Benimde bu konuyla alakalı konum var bakabilirsin canım

Ek olarak;
- Önümüzdeki 1 yıl boyunca asla maşa düzleştirici vs kullanılmayacak.Fön makinasını da kullanmayı düşünmüyorum ama çok başım ağrırsa düşük ısıda birazcık kurutabilirim.Saçlara ısı uygulamak da çok zararlı,minimuma indiriyoruz:KK66:
Bir ufak tavsiyede benden, saçları ıslak bırakmak (diplerini) uzun vadede sinüzite yol açtığından banyodan sonra saçının hafifçe havluyla suyunu aldıktan sonra fön makinasının en soğuk ayarında sadece diplerini kurutursan ve uçlarını kendiliğinden kurumaya bırakırsan daha iyi oluyor. Ayrıca dipleri ıslak bırakınca sinüzit harici, saç nezlesi riski var, aşırı dökülmeye yol açıyor

Valla çoğu kişi yazmış sivilce yapıyor diye. Solgarın başka ürünleri de var formula snh yi önerenler çok. Bende onu denemeyi düşünüyorum. Şu sıra c vitamini kullanıyorum. Bitince 1-2 ay ara verir ona başlarım diye düşünüyorum. Benimde bu konuyla alakalı konum var bakabilirsin canım
Tamam canım ben de biotin ve b12 kullanıyorum şu ara.o ikisi bitince ara verip dediğini alabilirim.Takipteyim

Bir ufak tavsiyede benden, saçları ıslak bırakmak (diplerini) uzun vadede sinüzite yol açtığından banyodan sonra saçının hafifçe havluyla suyunu aldıktan sonra fön makinasının en soğuk ayarında sadece diplerini kurutursan ve uçlarını kendiliğinden kurumaya bırakırsan daha iyi oluyor. Ayrıca dipleri ıslak bırakınca sinüzit harici, saç nezlesi riski var, aşırı dökülmeye yol açıyor
zaten dipler ıslak yatınca nasıl bir saçım varsa 2 gün kurumuyor hep nemli nemli.o da aşırı baş ağrısı yapıyor bende.saç kurutma makinemin soğuk ayarı yok :KK43: 1-2 diye ayarı var ama düşükte kuruturum sadece diplerini,saç nezlesini de ilk defa duydum :KK57:

Hayirli olsun topigin canim. Saçlarin masallah cok guzel ve uzun. Benim saclarim kivircik dezavantaj cunku uzamasi hic belli olmuyor :KK43: 2 ay kadr once saclarim asimetrik kesimden dolay duzensiz uzamisti ve ben hepsini duz kesimle bir boya getirdim suanda omuzlarima degiyo ama uzasin istiyorum. Ben internettn bi ksrisim buldum bazi vitamin yag ve minerallerden olusuyo. Onu uyguluyorm o bitince. Sogan sinemaki sarimsak ve cubuk tarcini hepsini kaynatip suyunu dokmeyi planliyorum. Birde duzenli olmasada dax suruyorum.

Hayirli olsun topigin canim. Saçlarin masallah cok guzel ve uzun. Benim saclarim kivircik dezavantaj cunku uzamasi hic belli olmuyor :KK43: 2 ay kadr once saclarim asimetrik kesimden dolay duzensiz uzamisti ve ben hepsini duz kesimle bir boya getirdim suanda omuzlarima degiyo ama uzasin istiyorum. Ben internettn bi ksrisim buldum bazi vitamin yag ve minerallerden olusuyo. Onu uyguluyorm o bitince. Sogan sinemaki sarimsak ve cubuk tarcini hepsini kaynatip suyunu dokmeyi planliyorum. Birde duzenli olmasada dax suruyorum.
Kıvırcık saçı hiç dezavantaj olarak görme canım çünkü kendiliğinde şekilli,bence çok şanslısın:21: en azından benimki gibi saçmasapan bir dalgası yok,güzel bakımlarla çok hoş görünebilir.
Benim saçım da V kesim denilenlerdendi yavaş yavaş ben de aynı boya getirmeye çalışıyorum :KK43:
Dax bende de var ama ben sanırım fazla fazla sürdüğümden saçımı arındıramadım 3-4 gün saçımdan çıkmamıştı.Sonra ona da başlayacağım.Tekrar şans vermek istiyorum.Ama bir şeyin fayda etmesi için düzenli kullanmalıyız.Bence her yıkamadan önce kullan:KK55:

Kıvırcık saçı hiç dezavantaj olarak görme canım çünkü kendiliğinde şekilli,bence çok şanslısın:21: en azından benimki gibi saçmasapan bir dalgası yok,güzel bakımlarla çok hoş görünebilir.
Benim saçım da V kesim denilenlerdendi yavaş yavaş ben de aynı boya getirmeye çalışıyorum :KK43:
Dax bende de var ama ben sanırım fazla fazla sürdüğümden saçımı arındıramadım 3-4 gün saçımdan çıkmamıştı.Sonra ona da başlayacağım.Tekrar şans vermek istiyorum.Ama bir şeyin fayda etmesi için düzenli kullanmalıyız.Bence her yıkamadan önce kullan:KK55:
Canim valla ben saclarimi surekli topluyorum uzun olsa acik birakirim kuruyunca cok gicik oluyooo :))))) saclarim keskr uclardan dalgali olsaydi tepe kisimlarindan basliyo kivircigi ve kalin telli sen duşun :)) canim dedigim karisimi her banyo oncesi surdugum icin dax surekli yapamiyorum. Ama sen daxi kullancaksan sana bi onerim var. Ben daxi bazen 1 tatli kasigi kadar kaseye koyup benmari usulu eritiyorum icinede 1 yemek kasigi zeytinyagi ekliyorum birlikte isiniyo sonra kaseyi aliyorum ocaktn hafif ilindiriyorum icine bemiks evin ve bepanten ampul koyup oyle suruyorum.. sactan cikmasi daha kolay oluyo eriyince.

Canim valla ben saclarimi surekli topluyorum uzun olsa acik birakirim kuruyunca cok gicik oluyooo :))))) saclarim keskr uclardan dalgali olsaydi tepe kisimlarindan basliyo kivircigi ve kalin telli sen duşun :)) canim dedigim karisimi her banyo oncesi surdugum icin dax surekli yapamiyorum. Ama sen daxi kullancaksan sana bi onerim var. Ben daxi bazen 1 tatli kasigi kadar kaseye koyup benmari usulu eritiyorum icinede 1 yemek kasigi zeytinyagi ekliyorum birlikte isiniyo sonra kaseyi aliyorum ocaktn hafif ilindiriyorum icine bemiks evin ve bepanten ampul koyup oyle suruyorum.. sactan cikmasi daha kolay oluyo eriyince.
canım ben de öyle deneyeyim o zaman :KK9: 2 ay sonra da bu bakıma başlarım:KK76:

avon smooth as silk serum hakkındaki yorumum;muhteşem.bayıldım.avon'un her serumundan memnun kaldım zaten şu zamana kadar,saçım alışmasın değişiklik olsun diye turuncusunu aldım bu sefer,yumuşacık yapıyor saçı ve çok rahat taranıyor.

Mayıs Rutinim;
-Saçlarımda seboreik dermatit olduğu için bakım planımı bu ay değiştirmek zorunda kaldım.Şampuan olarak ducray ve nizoral kullanıyorum.ducray bitince tekrar priorin kullanmaya başlayacağım.
-saç maskesi olarak elseve komple onarıcıyı kullanıyorum.birkaç yıl önce şampuanından çok memnun kalmıştım,ama maskesi çok fazla etki etmiyor diyebilirim.Normal bir saç kremi ile aynı performansta :/ Benim saçlarımın ihtiyacını karşılamadı kısaca.
-Krem olarak boyadan çıkan kremleri kullanıyorum bu aralar,böyle mükemmel kremleri başka yerde göremedim:KK36::KK200:
Satılsa da alsak keşke.
-Saç serumu olarak avon'un argan yağlı serumu ile yeşil serumunu kullanıyorum,2 pompa.
-doğal bakım olarak da sıcak yağ terapisi yapıyorum.
hindistan cevizi yağını,zeytinyağını,badem ve jojoba yağını ısıtıp sürüyorum.streç filmle sarıp min 4 saat bekliyorum,yıkıyorum:KK51:Haftada 2 gün uyguluyorum.
-Saçlarımı haftada 2 kere yıkıyorum sadece,daha fazla asla yıkamıyorum.

Eklentiler

• saç.jpg
    saç.jpg
    59,3 KB · Görüntüleme: 236
feraheymen feraheymen canım sen ne yaptın son durumlar nedir? benim saçım öyle aman aman uzamadı henüz ama kesinlikle toparladı.kestirmeme gerek kalmadı,şimdi daha hızlı uzar diye düşünüyorum.

X