Bir ev meselesi

Icime sinmeyen yer beni mutsuz eder. Sabah cikip aksam giriyorum muhit onemli degil diye dusunenlerden degilim, cocuk yetistiriyorsam muhit onemli. Yasam tarzini bile etkiliyor muhit. Bazi aliskanliklarinizindan feragat edebilirsiniz. Gereksiz alisverisi kesmek gibi mesela. Annem hep işten artmaz dişten artar der.

Evde 2 çalışan varken kiraya para verilmesini uygun bulmuyorum..
Boşa saçılan paradır kirada oturmak. Bir kaç yıl keyfinizden feragât edip ev borcu ödeyin..
Biz 7 yıldır ödüyoruz. Bunaldık ama kendi evimizi ödediğimiz için içimiz rahat..

Ben olsam sırf ev sahibi olmak için böyle bir yola girmezdim.
Bir ev alırken sadece ev almıyorsunuz çünkü. Güvenliğinizi, çocuğunuzun eğitim kalitesini, arkadaş çevresini, komşularınızı, akıl sağlığınızı da satın alıyorsunuz.
Bunları iyi bir şekilde karşılamayacak bir yere o kadar yıl dünyanın parasını ödemeye gerek yok bence.

Kenarda birikiminiz yoksa almayın derim. Diğer türlü çok büyük risk almış olursunuz hem de mutsuz olursunuz. Onun yerine illa yatırım yapacaksınız Ege sahillerinden imara açılacak arsa alın. Ya da kira getirisi en az 1.500 tl olan 1+1 alın. Sonra parayı çevirerek gönlünüze göre oturacağınız evi daha rahat satın alabilirsiniz. Ayrıca alacağınız ev deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiş olsun. Sırf almak için ev almayın.

Ben almadım. Çünkü aklımın başka yerde kalacağını biliyorum. Mutsuz olacağımı biliyorum. İlk aylar bizim evimiz diye hoşunuza gidecek ama sonra yavaş yavaş size batmaya başlayacak herşey. Üstelik istanbulda işe uzak oturmak ciddi bir psikolojik etken. Anne de yakın zaten şimdi. Eşiniz tamamen mantıksal davranıyor ama bunun duygusal boyutu da var.

Konuya cevap degil ama o güzel ve nezih muhit neresi kirası 2000?
Ben sizin odediginiz kiranin 2 katindan fazla ödüyorum saydığınız aynı sebeplere.
Eşim de ben de burada büyüdük, ailelerimiz burada yaşıyor, nezih, sessiz, sakin, evler kısa katlı, okullar düzgün, çevre düzgün, isim Evime 1 km vs..
Değer mi? Bilmiyorum.
Konuyu takip edeyim :)

Konuya cevap degil ama o güzel ve nezih muhit neresi kirası 2000?
Ben sizin odediginiz kiranin 2 katindan fazla ödüyorum saydığınız aynı sebeplere.
Eşim de ben de burada büyüdük, ailelerimiz burada yaşıyor, nezih, sessiz, sakin, evler kısa katlı, okullar düzgün, çevre düzgün, isim Evime 1 km vs..
Değer mi? Bilmiyorum.
Konuyu takip edeyim :)

Ifsa olmamak adına muhit yazmak istemiyorum, cevremde burayı takip edenler var çünkü:) ama şöyle diyeyim, ev sahibimiz bir ahbabimiz oldugu icin ve kendisinin de bir suru evi olup oyle aman aman paraya ihtiyacı olmadığı için evi bize emsallerine gore uygun fiyata kiraladi. Yoksa çevredeki evler de sizin ödediğiniz meblâğlarda kiraları, daha fazla olanlar da var. Peki aylık o kadar odediginizde hic mi rahatsiz olmuyorsunuz? Baska yerde eviniz var mi?

Muhitinizi merak ettim? Erenköy? Acıbadem? Biz de geçici bir süre kirada beğenmediğimiz bir muhitte oturduk felaketti asla dayanılacak çekilecek iş değil o kadar fark ediyor ki... giderlerinizi kısın şuanki muhit olmasa bile onun ayarındaki yerlere bakabilirsiniz ama ümraniye ve çekmeköy olmaz yani

Ben almadım. Çünkü aklımın başka yerde kalacağını biliyorum. Mutsuz olacağımı biliyorum. İlk aylar bizim evimiz diye hoşunuza gidecek ama sonra yavaş yavaş size batmaya başlayacak herşey. Üstelik istanbulda işe uzak oturmak ciddi bir psikolojik etken. Anne de yakın zaten şimdi. Eşiniz tamamen mantıksal davranıyor ama bunun duygusal boyutu da var.

Tamamen bu nedenlerle ben cekimserim. Öğretmen olduğum icin il içi tayinle o taraflarda bir okula da geçebilirim tabii ama şu andaki okulumdan da memnunum. Değer mi bilemiyorum

Gecen ağustosta ist anadolu yakasında nezih bir muhitte kiraya çıktık. Burası hem annemle aynı sitede olduğu icin ( annem oğluma bakıyor), hem benim doğup büyüdüğüm, çevresi düzgün bir muhit olduğu icin, hem de evin kendisi ferah, ici yenilenmiş, deniz manzaralı bir ev oldugu icin içime cok sinerek tutmustum. Ayrıca işlerimize de yakın bir mesafede. 2000tl kira artı 100 tl aidat oluyo. Civardaki evlerin kirası daha fazla bile denebilir. Gelgelelim hem oglumuzun gelecegi icin, hem omur boyu kirada kalmamak icin artik ev satin almak istiyoruz. Tabii oturduğumuz civardan ev satin almaya gücümüz yetmiyor. Burda en dandik denebilecek evler bile 600binden basliyor.

Sorun şu ki birikmiş paramız yok. Esim de ben de çalışıyoruz ancak evliligimizin ilk yillari hep borç ödemekle geçti. Bu arada bir tek araba satin aldık, bir de düğün takılarımız duruyor. Yaptığımız hesaplara gore 280 bin tl civarinda bir ev satin alabiliyoruz. Çekmeköy ümraniye gibi yerlerde bu meblağa evler var ama bizim.su anda oturduğumuz evin yanina bile yanaşamayacak evler. Evlerin küçüklüğünü vs geçtim muhit olarak da oldukc a farkli. Bankadan 228 bin tl çektiğimizde aylik kredi ödemesi 3200 civarı bir sey oluyor. Böyle bir evi satin alabilmek icin tum.altinlarimizi bozdurup, arabanın modelini düşürüp peşinat ve ekstra masraflara verip arti yüklü bir kredi ödememiz gerekiyor. Esim nolursa olsun artik kendi evimiz olsun artik az buz kira vermiyoruz diyor, biraz daha fazla öderiz ama kendi evimizde otururuz diyor. Ben de hak veriyorum ancak çekincelerim su:

1.su andaki evimizdeki pek cok eşyaya veda etmemiz gerekecek cunku 2+1 satin alabiliyoruz ama bir de çocukla su an zor bir iş bu.

2.cocuk büyüdüğünde şimdiki muhitteki okullar cok Iyi, ist icinde pek cok kısının adres değişikliği yaparak çocuklarını kaydettirmek istedikleri okullar burda oyle diyeyim ama ümraniye cekmekoyde daha karma bir sosyal yapı var. Açıkçası hangi yerleri daha iyidir onu bile bilmiyorum.

3. Şu an işlerimize yakınız. Ev almayı düşündüğümüz bölgeler ikimizin de is yerlerine uzak.

4. Belki de en önemsizi ama doğup büyüdüğüm muhitten ayrılmak, bir anlamda da yasam standardimi düşürmek cazip gelmiyor. Çocuğumu benim de büyüdüğüm yerde buyutmek istiyorum. Ama tabii kiraya para dökmeye ve birikim yapamamaya devam ediyoruz.

Aylık kazancımız fena sayilmaz. Ama birikim yapabilen kişiler değiliz kesinlikle. Ozellikle h.sonu gezmeye yemeye içmeye alışverişe cok para harcıyoruz. Artık bir çocuğumuz da olduğu icin esim ev satin.almaya yatırım gözüyle bakıyor baska türlü paramız heba oluyor cunky. Siz olsanız içinize yüzde yüz sinmeyen bir ev de olsa bu sartlarda satin alır miydiniz ?
Alirdim evet ve aliralmaz kiraya verirdim yeni evi oturduğum yerdeki düzenimi de bozmazdım.

Ifsa olmamak adına muhit yazmak istemiyorum, cevremde burayı takip edenler var çünkü:)
Nasıl yani, diyelim 30 bin nüfuslu Bostancı’da yaşayıp burada ifşa olacağınızı mı düşünüyorsunuz? Neyse, hakkınızda hayırlısı. 🤷🏻‍♀️

Ifsa olmamak adına muhit yazmak istemiyorum, cevremde burayı takip edenler var çünkü:) ama şöyle diyeyim, ev sahibimiz bir ahbabimiz oldugu icin ve kendisinin de bir suru evi olup oyle aman aman paraya ihtiyacı olmadığı için evi bize emsallerine gore uygun fiyata kiraladi. Yoksa çevredeki evler de sizin ödediğiniz meblâğlarda kiraları, daha fazla olanlar da var. Peki aylık o kadar odediginizde hic mi rahatsiz olmuyorsunuz? Baska yerde eviniz var mi?

Olmuyorum. Cünkü burada ev satın alamam.
2 evimiz var. Başka yerlerde.
Ikisi de satılsa bile buradan ev alamıyoruz:)
Evlerden biri boş, satılık, satılırsa başka bir şekilde değerlendirmeyi planlıyoruz.
Digeri kirada ama cocuklarin egitim giderleri niyeti ile birikiyor, ilk defa bu yil oglanin kres parasi olarak harcandı.
Burada 3 milyonluk ev için, 2 ev satıp yada birini satıp, diğerinin kirasını çocuklara biriktirmek yerine, buradaki kira ile birlestirsek ustune de kendimizi siksak falan bile 25 yıl kredi oderiz 🤣
Dolayısı ile imkansız peşinde koşmuyorum :)
Başka yerden ev alır, onu kiraya verip yaşadığım yerde oturmaya devam ederim Sizin yerinizde olsam :)

Olmuyorum. Cünkü burada ev satın alamam.
2 evimiz var. Başka yerlerde.
Ikisi de satılsa bile buradan ev alamıyoruz:)
Evlerden biri boş, satılık, satılırsa başka bir şekilde değerlendirmeyi planlıyoruz.
Digeri kirada ama cocuklarin egitim giderleri niyeti ile birikiyor, ilk defa bu yil oglanin kres parasi olarak harcandı.
Burada 3 milyonluk ev için, 2 ev satıp yada birini satıp, diğerinin kirasını çocuklara biriktirmek yerine, buradaki kira ile birlestirsek ustune de kendimizi siksak falan bile 25 yıl kredi oderiz 🤣
Dolayısı ile imkansız peşinde koşmuyorum :)
Başka yerden ev alır, onu kiraya verip yaşadığım yerde oturmaya devam ederim Sizin yerinizde olsam :)
Şu anda içine girekemeyecegimiz ev icin tum birikimimizi harcayıp arabayı satıp kredi yükü altına girmek mantıklı değil. Ama bir şekilde yatırım yapmaya başlamak zorundayız

Aklıma esimin bir arkadaşı geldi.
Fulya da oturan kızı, pendik te oturmaya ikna ederken, oralar merkez, fulya ya 20 dk falan diye ikna etmiş.
Gece motorla gidince gerçekten 20 dk sürüyordu diyor 🤪
Kız buna nasıl inanmış, ben ona takıldım. :KK70:

Kira bosa odenen havaya giden bir para ,disinizi sikip borc odeyin en azindan tapusu sizde olur ,borc bitince satar daha iyi bir ev alirsiniz

X