Bir ev meselesi

Merkeze cok yakin olmadigi halde sadece site ve biraz olsun zemini saglam diye 2 bine bile ev bulamıyorum. Aidatiyla 2200. 2200-2500 araligina ciksrtmislar evleri.

Dediginiz yer sanirim eski bina. Ben her olaya deprem acisindan baktigim icin cekmekoyu isterdim. Cekmekoy hem saglam hem de fay hattina uzak diye biliyorum. İsim o yakada olsa orda oturmak isterdim.

Herkesin standartlari cok farklı ama ben ogretmen olsam cekmekoyden ev alır evimde otururdum.

Deprem acisindan guveniyorsaniz su an oturdugunuz yerde devam edil her ay maasinizdan bir cumhuriyet altin alin.artirmayi beklemeden. 5 bin maasiniz varsa 4 bin gibi davranin. Altini peşin alirsaniz zorunluluk olur. Zorunluluk olmadan birikim yapamaz siniz. 100 bin de geliriniz olsa harcanir .

Evime guveniyorum diyorsaniz biraz daha birikim yapıp pesinatinizi artırın. Tokinin orta gelir grubuna yaptığı evler oluyor. Gelir seviyesi sarti koymadigi. Onlardan alabilirsiniz. Basaksehire yaptıklari baya prim yapti. Millet taksiti kiraciya odetiyor. Sadece pesinatla ev sahibi olmus olacaklar ilerisi icin.

Ev alip almama konusunda yorum yapmayacagim ama gercekten nezih bir semtte 2000 e oturuyorsaniz sonsuza kadar cikmayin bence fiyat cok iyi. Cok fazla diyenlere cok sasirdim acikcasi. Orta bir muhitin iyi bir sitesinde oturuyoruz kiralar 4500 olmus 600 de aidat var. suan kiralik bulunmuyor.

Ev alın ya da almayın demem ama cocugun okulunu düşünün derim. Cünkü tasınacagınız semtlerdeki okulları begenmezseniz bir de özel okul parası vereceksiniz.

Ayrıca muhitinizi tahmin ediyorum, muhtemelen eski bina oldugu için o fiyatı ödüyorsunuz keza o muhit için o kira az. Bunu avantaja cevirmeye calısmalısınız giderlerinizi kısarak kenara biraz para atabilirsiniz.

2500 kira veriyordum luks bir sitedeydim yillardir direniyorum baktim olacak gibi degil yasam standardimi dusurdum ve babanemin yillardir bos duran eski evini tadilat ettirip gectim.Biraz para biriktirip kendi evimi alacagim.Evet bana da cok zor geldi kotu hissettim mutsuz oldum hele tasinacagim gun.Ama evladimi kolejde okutmaya devam etmek ve borc harc icinde bunalmamak icin bunu yapmak gerekiyordu.Birkac sene oturup Allah kismet ederse kendi evimi alip cikacagim.Size fikir olsun.

Merkeze cok yakin olmadigi halde sadece site ve biraz olsun zemini saglam diye 2 bine bile ev bulamıyorum. Aidatiyla 2200. 2200-2500 araligina ciksrtmislar evleri.

Dediginiz yer sanirim eski bina. Ben her olaya deprem acisindan baktigim icin cekmekoyu isterdim. Cekmekoy hem saglam hem de fay hattina uzak diye biliyorum. İsim o yakada olsa orda oturmak isterdim.

Herkesin standartlari cok farklı ama ben ogretmen olsam cekmekoyden ev alır evimde otururdum.

Deprem acisindan guveniyorsaniz su an oturdugunuz yerde devam edil her ay maasinizdan bir cumhuriyet altin alin.artirmayi beklemeden. 5 bin maasiniz varsa 4 bin gibi davranin. Altini peşin alirsaniz zorunluluk olur. Zorunluluk olmadan birikim yapamaz siniz. 100 bin de geliriniz olsa harcanir .

Evime guveniyorum diyorsaniz biraz daha birikim yapıp pesinatinizi artırın. Tokinin orta gelir grubuna yaptığı evler oluyor. Gelir seviyesi sarti koymadigi. Onlardan alabilirsiniz. Basaksehire yaptıklari baya prim yapti. Millet taksiti kiraciya odetiyor. Sadece pesinatla ev sahibi olmus olacaklar ilerisi icin.

Oturduğum muhitte zemin sağlam yalnız bina eski. O yüzden depreme dayanıklılık konusunda net bsy diyemeyeceğim ama aslında çok onemli bir husus bu da evet. Çekmeköy e sadece eşimle ikimiz olsa taşınalım ama cocuk icin sü anki semtimiz daha iyi. Tabii ogkum henüz 13 aylık. Okul cağına geleme kadar burda kaldığımızı düşünürsek kira da artmaya devam edecek ve eminim ki adam gibi birikim de yapamayacağız cunku çocuğun giderlerinden kısmayız hic.
Orta gelir gribi icin olan toki evlerini bilmiyordum araştıracağım tesekkurler

2500 kira veriyordum luks bir sitedeydim yillardir direniyorum baktim olacak gibi degil yasam standardimi dusurdum ve babanemin yillardir bos duran eski evini tadilat ettirip gectim.Biraz para biriktirip kendi evimi alacagim.Evet bana da cok zor geldi kotu hissettim mutsuz oldum hele tasinacagim gun.Ama evladimi kolejde okutmaya devam etmek ve borc harc icinde bunalmamak icin bunu yapmak gerekiyordu.Birkac sene oturup Allah kismet ederse kendi evimi alip cikacagim.Size fikir olsun.
Çocukla ve de kiradayken nasil birikim yapılır bunu bilemiyorum iste. Her ay kenara attığımız 3 5 lirayla ev peşinatı biriktiremeyiz ki. Anca oğlanın özel okul masrafına katkı olur ilerde. O yüzden küçük mucuk ev alalım ilerde onu satar daha iyisini alırız diyi r esim

Ev alip almama konusunda yorum yapmayacagim ama gercekten nezih bir semtte 2000 e oturuyorsaniz sonsuza kadar cikmayin bence fiyat cok iyi. Cok fazla diyenlere cok sasirdim acikcasi. Orta bir muhitin iyi bir sitesinde oturuyoruz kiralar 4500 olmus 600 de aidat var. suan kiralik bulunmuyor.
Evet tanıdığımizin evi olduğu icin kazanç gözetmiyor kendisi. Ihtiyacı olan biri degil. Evimi seviyorum. Cocuk olmasa keyifle burda otururdum. Veya eşimi dinleyip cekmekotdenev de alabilirdim ama o olunca artısini eksisini iyi tartmak gerekiyor

İçinize sinen ev olması çok önemli bence. Şu an iyi olmayan bir muhitte ama çok sevdiğim bir evde oturuyorum. Borcunu yarıladık. Eşim bitince satar daha iyi bir yere çıkarız diyor ama ben o daha iyi yerlerde kendi evim gibi hem büyük, ferah hem kullanışlı bir ev göremiyorum.
Sizin için bir yandan ev sahibi olmak bence gerçekten önemli ( eski kafalıyım evet evi güvence olarak görüyorum ) bir yandan saydığınız standartlar da çok önemli.
Allah hakkınız da hayırlısını versin gerçekten zor bir karar.

Eve giren toplam geliriniz ne kadar? Bir de sırf yaşadığınız muhiti değiştirmemek için aylarca yıllarca kredi ödemek.
Borc olunca insan kendini huzursuz hissediyor.
Ayrıca daha geçen bi tanıdığım 180 bine ev aldı hiç borcsuz. istanbula 3 4 saat yakınlıktaki bir şehirdeyim. Belirli bir gelir düzeyiniz yoksa her şeyden kısıp 600 binlik ev almak bana mantıklı gelmiyor

Son düzenleme:
Başka semtten bütçenize uygun ev alıp kiraya verin burada da oturmaya devam edin.
Nereden baksanız 1000-1500 arası verirsiniz kiraya.

Bence yerinizden kıpırdamayın ana birikim yapın neden yapmayasınız ki şu an optimum koşullarda yaşıyorsunuz anneniz çocuğa bakıyor işyerleriniz yakın muhit güzel ben bunu bozmazdım açıkçası. Birikim yapmaya başlarsanız devamı gelir. Rahatınızı bozmayın ama küçük çocukla kesinlikle

Gecen ağustosta ist anadolu yakasında nezih bir muhitte kiraya çıktık. Burası hem annemle aynı sitede olduğu icin ( annem oğluma bakıyor), hem benim doğup büyüdüğüm, çevresi düzgün bir muhit olduğu icin, hem de evin kendisi ferah, ici yenilenmiş, deniz manzaralı bir ev oldugu icin içime cok sinerek tutmustum. Ayrıca işlerimize de yakın bir mesafede. 2000tl kira artı 100 tl aidat oluyo. Civardaki evlerin kirası daha fazla bile denebilir. Gelgelelim hem oglumuzun gelecegi icin, hem omur boyu kirada kalmamak icin artik ev satin almak istiyoruz. Tabii oturduğumuz civardan ev satin almaya gücümüz yetmiyor. Burda en dandik denebilecek evler bile 600binden basliyor.

Sorun şu ki birikmiş paramız yok. Esim de ben de çalışıyoruz ancak evliligimizin ilk yillari hep borç ödemekle geçti. Bu arada bir tek araba satin aldık, bir de düğün takılarımız duruyor. Yaptığımız hesaplara gore 280 bin tl civarinda bir ev satin alabiliyoruz. Çekmeköy ümraniye gibi yerlerde bu meblağa evler var ama bizim.su anda oturduğumuz evin yanina bile yanaşamayacak evler. Evlerin küçüklüğünü vs geçtim muhit olarak da oldukc a farkli. Bankadan 228 bin tl çektiğimizde aylik kredi ödemesi 3200 civarı bir sey oluyor. Böyle bir evi satin alabilmek icin tum.altinlarimizi bozdurup, arabanın modelini düşürüp peşinat ve ekstra masraflara verip arti yüklü bir kredi ödememiz gerekiyor. Esim nolursa olsun artik kendi evimiz olsun artik az buz kira vermiyoruz diyor, biraz daha fazla öderiz ama kendi evimizde otururuz diyor. Ben de hak veriyorum ancak çekincelerim su:

1.su andaki evimizdeki pek cok eşyaya veda etmemiz gerekecek cunku 2+1 satin alabiliyoruz ama bir de çocukla su an zor bir iş bu.

2.cocuk büyüdüğünde şimdiki muhitteki okullar cok Iyi, ist icinde pek cok kısının adres değişikliği yaparak çocuklarını kaydettirmek istedikleri okullar burda oyle diyeyim ama ümraniye cekmekoyde daha karma bir sosyal yapı var. Açıkçası hangi yerleri daha iyidir onu bile bilmiyorum.

3. Şu an işlerimize yakınız. Ev almayı düşündüğümüz bölgeler ikimizin de is yerlerine uzak.

4. Belki de en önemsizi ama doğup büyüdüğüm muhitten ayrılmak, bir anlamda da yasam standardimi düşürmek cazip gelmiyor. Çocuğumu benim de büyüdüğüm yerde buyutmek istiyorum. Ama tabii kiraya para dökmeye ve birikim yapamamaya devam ediyoruz.

Aylık kazancımız fena sayilmaz. Ama birikim yapabilen kişiler değiliz kesinlikle. Ozellikle h.sonu gezmeye yemeye içmeye alışverişe cok para harcıyoruz. Artık bir çocuğumuz da olduğu icin esim ev satin.almaya yatırım gözüyle bakıyor baska türlü paramız heba oluyor cunky. Siz olsanız içinize yüzde yüz sinmeyen bir ev de olsa bu sartlarda satin alır miydiniz ?

Kredi çekip ev için borç ödeyinceye kadar maaşlarınızdan düzenli olarak para biriktirin altın alnın mesela.. Bu para birikinceye kadar da şu anki evinizde oturursunuz.. Paranız birikince daha iyi yerden ev alırsınız..

Almazdım, almadim da zaten,
Çekmeköy ya da Umraniye de 250 bine alacaginiz ev beklentilerinizi karsilamayacaktir, ben de Çekmeköy de oturuyorum, 10 yillik bina, normal bir 3+1 daire ama satış bedeli 600 bin civari. Yani oturulacak ev, cekmekoyde de olsa Sancaktepede de olsa o civardan başlıyor.

bizde oyle para değer kaybedıyor.e elınde olanla bişey yapamıyorsun.
borçsuz ev almayı düşünuyoruz fakat uymuyor hiç birşeye.
kredi çekmıyoruz.bulaşmak ıstemıyoruz.
elimizde avucumuzda ne varsa gıdıyor.
bırde deprem bolgesı, depremler vs ler.
düşündürücü.
kıra desen havaya gıdıyor. bir şekılde uymuyor işte :KK14:

Eve giren toplam geliriniz ne kadar? Bir de sırf yaşadığınız muhiti değiştirmemek için aylarca yıllarca kredi ödemek.
Borc olunca insan kendini huzursuz hissediyor.
Ayrıca daha geçen bi tanıdığım 180 bine ev aldı hiç borcsuz. istanbula 3 4 saat yakınlıktaki bir şehirdeyim. Belirli bir gelir düzeyiniz yoksa her şeyden kısıp 600 binlik ev almak bana mantıklı gelmiyor
600binlik evleri almaya yeltenmiyoruz bile zaten. 280 bin civar i bir evin.oetalama 3200tl aylık kredi ödemesini karsilayabiliriz. Alışverişten hafta sonu harcamalarından feragat ederek o da.

bizde oyle para değer kaybedıyor.e elınde olanla bişey yapamıyorsun.
borçsuz ev almayı düşünuyoruz fakat uymuyor hiç birşeye.
kredi çekmıyoruz.bulaşmak ıstemıyoruz.
elimizde avucumuzda ne varsa gıdıyor.
bırde deprem bolgesı, depremler vs ler.
düşündürücü.
kıra desen havaya gıdıyor. bir şekılde uymuyor işte :KK14:
Valla asahi tükürsen sakal yukarı tukursen biyik durumu tam. Anadan babadan zengin değilsen maaşlı çalışansan bu ülkede ev alamıyorsun iste biz canlı örneğiniz

X