Bir garip depresyon hikayesi..

Calisin cabalayın atanin siz de.Ne kadar aciyorsun kendine .Sanirsin herkesler prenses kus sutu eksik.Kimin problemi yok ki.

Canım bazı bölümler var ki 100 alsan bile kadro açılmıyor o sene.nitekim arkadasin bölümü öyle az kontenjan açılan bir bölüm. Bir sınıf Öğretmenliği 4000 kişi alıyorsa tarih Öğretmenliği 50 60 kişi alıyor. Belki daha az. ...bu da şansını oldukça düşürüyor tabi.

Konu sahibi sosyal bilgiler öğretmenliği geçiş yapabiliyor musunuz acaba.ne bileyim Ünv. Lerin yüksek lisans dışında bu tarz programları olabiliyor. En azindan orda alım daha fazla. Araştırın bakayım biraz

Başka sektöre yönelmek inanın çok zor. Onca emeğim heba olacakmış gibi gelir.. Ekmeğimi öğretmenlikten kazanmak istiyorum, bir ömür öğrencilerimle iç içe olmak istiyorum. Sonuna kadar deniycem her ne olursa olsun, umutlarımın tükendiği yere kadar.. Baktım olmuyor, ötesi mecbur zaten. Eşim ve yuvam için hergün şükrediyorum zaten :KK200:
O zaman kolejleri bir arastirsaniz devlet okulundaki ogretmenlerden belki daha cok calisiyolar ama emeginin karsiligini aliyolar maaslari devletteki ogretmenlerle hemen hemen ayni

Calisin cabalayın atanin siz de.Ne kadar aciyorsun kendine .Sanirsin herkesler prenses kus sutu eksik.Kimin problemi yok ki.
Allah askina bazi seyler o kadar mi kolay calisin kazanin falan demek ben essek gibi calistim cabaladim elimde ne var hic boz mi hayati cok zor zannediyorum yoksa bubdusuncede olanlar mu ben anlamıyorum

Yazını olkurken çok eğlendim :) Senin gibi eğlenceli bir insan depresyonda olmaz bence. Sen Komik, sevgi pıtıcığı, kendi kendini hep mutlu edebilen o nadide insanlardan birisin bence. O tipleri çok iyi tanıyorum ve çooook seviyorum. Sizlerden her eve lazım :) Yakında bu karamsarlığın geçer sana dayanamaz merak etme :) Allah gönlüne göre versin

deneme kitabı okuyorum gibi okudum resmen. kitap yazabilirsiniz :) eşinize yüklenmeyin tam tersi güzel ve pozitif karşılayın bence. tez zamanda atanırsınız inşallah. bende işsizim ücretli öğretmenlik düşünüyordum şu an soğudum..

Bence eşin iş değiştirebilir. Maksimum birkaç ay daha dayansın. Bankalara gitsin başka şirketlere baksın. Üni mezunu adam mutlaka başka iş bulur daha iyi koşullarda yeterki kendine güvensin iyi ifade edebilsin kendisini. Senin için de en mantıklısı dersanede çalışmak tarihten özel ders alan çocuklar var. Kolejler de şartları zorlayıcı olabilir kimi okullarda ama sosyal imkanlar olarak öğretmenlere de güzel imkanlar sunuyor mutlu edebilir seni. Diğer öğretmenlere de takma onlar senin gençliğine güzelliğine bile takmış da böyle konuşuyor olabilirler. Maalesef ne işte olursak olalım kimle çalışırsak çalışalım bunlar oluyor.

Çareler çözümler tükenmez siz umutlu olun da. Sanırım yeni mezun sayılırsınız ikiniz de herkesin ilk yıllarında böyle hayalkırıklıkları oluyor ama en sonunda her şey yoluna giriyor inanki. Bende asgarinin az üstü maaşla gece 1'e 2'ye kadar çalışıp tüm üstlerimin işini yapıp sabah geldiğimde azar yerdim ilk yıllarımda.

Kimlerin kimlerin problemlerinin olup olmaması, benim problemim olmamasını mı gerektiriyor yada benimkinin problem olmadığımı gösteriyor sevgili arkadaşım ? Sen çalış, çabala, atan demesen aklıma gelmemişti bu iyi oldu. + kendime acıdığım falan da yok...

Eşi bekleyip azcık bir süre görmenin verdiği üzüntüyü biliyor olmanıza sevindim. Yani üzüldüm. Tabi keşke bu hissi yaşayıp hiç öğrenmeseydiniz buna üzüldüm ama beni anlamanıza sevindim. Çok can sıkıcı... Etamin denedim birkaç hafta önce gözlerim şaşı olana dek uğraşmama rağmen sonucu pek parlak olmadı, halbuki çok büyük hayallerle başlamıştım :110:
ben yaklasik 1yil evdeydim bunun 6 ayi esim gec saatte geliyordu sabahtan aksama gunlerce tel basima idim evde aksam insan seaine hasret kaliyosun cunku yasadigim sehirde bir kac arkadasim vardi ve ailem yoktu. sonra sehir merkezine yakin biryere tasindik o biraz erken gelmeye basladi ben kafam esince cadde magaza dolasip bakiniyodum en azndan stres atiyodum tabi rahatliyofum oglende yemege eve geliyodu. zor bir durum . meslegim disinda biryerde calismama izin vermedi Sonra bir yil sonra kendi isimi yapinca buhranlarim gecti. zor nediyeyim Allah yardimcin olsun .hergun 129 ya latif cek bu sikintin icin .lutfeden demek

Yok ögretmen degilim bolum afi vermeyeyimde siyle soyleyeyim benim okudugum bolum (ki bu bolumude idaalleeim yuzunden sectim suan pismanligiyla kıvraniyorum)
yerine hastanelerde bu bolum mezunlari yerine saglik personelleti vs calistiriliyor yada yardimci hizmet kadrosu ki konunun saglikla degil saglik idarececiligiyle akakadi var diger yerlerdede bizim yerimize hastanedeki yardimci hizmet kadrolatindaki kisiler calistiriliyor(o yuzden jolumun kamuda tek bir alımı dahi yok)

Dahasi ortaokul lise universite hep aciktan sinava gir cık omrum bitti yemin ederim tükendim yazsam mevzu baya uzarda konunu işgal etmeyeyim

Psikolog mevzusuna gelince iyi hir psikologtu fakat onlarin hizler icin yaoacagi seyler sınirlı sadece bizi degistirmek icin yon verebilirler hayatimizi degistiremezler

Benim hayatimdaki en buyuk etken babam ve o degismedikce hayatimda en ufak bir tasi yerinden oynatma sansina sahip degilim

Ve psikologumun baban degismedikce yada sen o evden cikmadigin sürece (ya kpss yi kazanip atanma yada evlenme) bazi seyleti degistirmek mumkun degil demisti hayatimda ozguven vs acisindan tam olmasada cok faydasini gordum diyebilirim ama bazi seyler icin teori kadar pratikte gerekiyor

Bu arada sahiden öyle cok problemlerim var ki hayatimin hangi tarafindan tutsam elimde kaliyor bugun itibqriyle karar aldim artik herseyi akisina birakacagim
Doğru söylüyorsun.. Malesef gerçekler değişmedikçe psikolog da bir yere kadar.. Belli ki çok sıkıntılısın. Sen bana üzüldün, ben sana üzüldüm. İnşallah biran önce ayağı kalkmayı başarabilir ve herşey ikimiz içinde çok güzel olur :KK200:

Okurken bi yandan şiştim bi yandan gülümsediğimi fark ettim. Belliki hayat enerjisi yüksek birisin bu artı benim için :)

Okuduğun bölümden atanmak istiyor olman çok normal ama şartlar buna uygun değilse ya sen şartlara uyacaksın (özelde çalışacaksın) ya da şartları kendine uyduracaksın (matematik çözmeye başlayacaksın.). Kaç yaşındasın bilmiyorum ama tahminen 24 25 yaşlardasın -tahmin doğruysa aynı yaştayız-. Ben memurum ve hukuk okumak şu an için tek hayalim. Bunun için 3 yıldır çaba gösteriyorum. Matematiğim kötü değildi ama iyide değildi. Problemler korkulu rüyamdı. Şimdi ise bayağı bayağı soru çözer haldeyim. LYS'ye girdim, inşallah bu sene kazanacağım. Yani demem o ki evet zor olacak, yoracak, bunaltacak ama sonuçta olacak, atanacaksın. Neden atanmana odaklandım? Çünkü diğer sorunların atanmandan sonra yoluna girecek. Lütfen hayallerinin, ideallerinin önüne set kurma. Ben yapamam, matematiğim sıfır deme. İnan bana 6 7 ayda sıkı bir çalışmayla üstesinden gelebilirsin. Tabi bu süreçte ailevi sorunların, maddi sıkıntılar üstüne gelecektir ama emeksiz yemek olmuyor ne yazıkki.

Birde konuyla alakasız olacak ama ben bazı şeyleri yoluna koymadan evlenenlere kızıyorum. Belki şartlarınız bunu gerektirdi bilemem ama en azından atandıktan sonra evlenseydiniz ya da para biriktirip borçsuz evlenmeyi deneseydiniz.

Her şey gönlünce olsun. Dertleşmek istersen gelen kutusu her daim açık :KK37: İnsan tanımadığı biriyle dertleşmeye bazen ihtiyaç duyuyor. Sevgiler :KK200:
Dediğiniz gibi şartlarım öyleydi. Ben evlendiğimden dolayı pişman değilim, aksine verdiğim en doğru karardı. İşleri yoluna koymamış olmam, zamanından biraz erken olması bunu asla değiştirmez lütfen böyle söylemeyin. Atanmayı bekleyecek, dershaneye gidecek ortamım kesinlikle yoktu. Karşıdan kızmak kolay olabilir içerde işler tahmin ettiğiniz gibi olmayabilir. Yoksa kim istemezki zaten işleri yoluna koyduktan sonra evlenmeyi, ama malesef hayat herkese bu zemini hazırlamıyor. Ben en doğru zamanda en doğru kararı verdim her ne olursa olsun.. Kpss içinde çabalayacağım özellikle matematik için. İnşallah karşılığını alırım.. Teşekkür ederim, sevgiler :KK200:

Devlette çalışan bir öğretmen olarak söylüyorum. Davulu sesi uzaktan hoş gelir. Evet is garantisi vardı devlette artık performans sistemi geldi. Müdürler puan veriyor öğretmenlere. İki defa 70 den düşük alırsan meslekten atiliyorsun. Türkiyede kaç müdür gerçekten çalışan öğretmene objektif bir puan verecek. Ya kendine yakınlığına bakacak ya sendikaya. .Yani tatlım devlette durum bu.

Tavsiyem özel okullara Başvur. Özellikle bu sene çok fazla özel okul açıldı ve tırım tırım öğretmen arıyorlar.bu okullardan bir kaç da özel ders öğrencinin olsa bir kadrolu öğretmenden kat kat fazla kazanirsiniz.

Özel hayattaki sorunlar hepimizde var. Önümüzdeki sınav bir tek kpss değil. Benim üvey annem babamı aldattı babam bize inanmadı. Belki de rahatini bozmak istemedi artik neyse....Konusmuyoruz şu an.gecen sene psikolojim bozuktu. Ama hayatımız bir tane.bu bizim hayatımız. Toparlan. Herkes senin gibi.herkes eşini göremiyor. Sen saniyor musun bu kadar çalışan insan dip dibe diz dize....aksam cay icsek karsilikli luks bize.zaten yorgun gel eve yemek bulasik.e gun bitti.burada verilen o guzel örnekler her gün yaşanmıyor. Her gün kırmızı gecelikle eşlerinin önünde salinmiyor kimse. herkes geçim telaşında.cocuk büyütme derdinde hayat telaşında. ..

Eşini az goruyormussun. Olsun. Çalışacak ve yukselebilecegi bir işi var eşinin sukretmelisin.disarda yiyip icip gezmiyorki adam...ekmeginin pesinde ne guzel işte. işi olmayıp kv evinde onların avucuna baksaydin daha mı iyiydi.. Okuyoruz burada.

Öğretmenlik yapmak zorunda da değilsin. Hiç Ünv. Okumayan lise bile okumayan kadınlar bile bir şeyler yapıyorlar. Hobi kurslarına git.evde kurabiye ya da süs yapabilirsin. Ne bilim alanında ilgili başka şeyler de olabilir.
Ama dediğim gibi mesleğini yapmak istiyorsun tabiki özel okullara Başvur.hem ne güzel doğu görevi derdi yok.simdi 5 yıl sözleşmeli öğretmenlik yaptıracaklar zorla doguda. Ünv de yüksek lisans için çalış. Bir hedefin olsun.seni vazgeçmiş gördüm. Vazgeçme!

Ayrıca o kpss stresini bilirim. Ücretli öğretmenlik yapmadım ben ilk sene atandım. Ancak bazı bölümlerden 95 bile alsan 2-3 tane kadro açılırsa elinden bir şey gelmez biliyorum. Nitekim 92 ile atanamamis fen Bilgisi Öğretmeni arkadaşım vardı. ...O etraftaki teyzelerim velileri sallama. Onlar hep çok bilmis zaten.kadrolusunu da kadrosuzunu da beğenmez ler.
Diyorsunuzki herkesin evi böyle, kim eşiyle el ele diz dizeki, kim kırmıızı geceliklerle salınıyor ki.. Şimdi herkesin hanesi bu şekilde diye kalkıp göbek mi atmalıyım, canımı sıkması bu durumun anormal mi yani.. Kimlerin hanesi ne şekilde bunu ben bilemem, kimsenin haneside beni ilgilendirmez, ben 6 aylık evliyim. Ve daha alışma sürecindeyken durumun bu şekilde olmasının canımı sıkması anormal değil bence.. Bir süre sonra alışırım belki bilemem ama şuan bu durum beni yaralıyor. Müdürlerin öğretmenlere karşı yada şöyle söyliyim tüm öğretmenlere karşı adaletli olmadığını biliyorum. Ancak bence şükretmelisiniz, sonuçta kadrolu bir öğretmensiniz, iyi bir geliriniz var ve müdürlerin 2 kez düşük verip görevden attırması düşündüğünüz kadar kolay değildir. Sözleşmeli öğretmenlik meselesi ise tam bir felakete dönüşecek gibi geliyor bana. Fazlasıyla saçma, sonucu ne olacak bilemiyorum, iyi görmüyorum. Ben atanmak için elimden geleni yapacağım, inşallah günün birinde emeğimin karşılığını alrıım. Teşekkür ederim yorumunuz için.

yahu az önce bir konu vardı temizlikci bayanların gündelik ücretleri ve kaprisleri hakkında
bizim çaycı bile iy kazanıyordu
tek suçumuz Türkiyede okumak sanırım
okumasak daha iyi kazanırdık
Banada öyle gibi geliyor.. Banada..

Canım bazı bölümler var ki 100 alsan bile kadro açılmıyor o sene.nitekim arkadasin bölümü öyle az kontenjan açılan bir bölüm. Bir sınıf Öğretmenliği 4000 kişi alıyorsa tarih Öğretmenliği 50 60 kişi alıyor. Belki daha az. ...bu da şansını oldukça düşürüyor tabi.

Konu sahibi sosyal bilgiler öğretmenliği geçiş yapabiliyor musunuz acaba.ne bileyim Ünv. Lerin yüksek lisans dışında bu tarz programları olabiliyor. En azindan orda alım daha fazla. Araştırın bakayım biraz
50 60 kadar düşmedik henüz ama 300 400 falan atıyor. Bitik yani. Sosyal bilgilere malesef geçiş olmuyor. Ki sosyal bilgilerin de durumu Tarih'ten farklı değil. Din kültürü ahlak bilgisi, sınıf, ingilizce ve ilkokul matematik değilse branşın gerisi bitik zaten..

Bende çok istiyorum ama yaşadığım ilçe dershanelerin olduğu merkeze baya uzak kalıyor. Önce biraz evde deneyeceğim baktım olmuyor inşallah gidebilirim.

Dersaneye gidemezseniz matematik için özel ders alabilir misiniz? Tanıdığınız biri size matematik anlatır, siz de onu tarih çalıştırabilirsiniz. Veya siz de onun bir işini (yemek vs) yaparsınız. Biliyorum şu an iş yapmaya hâliniz yok. Ama matematikte bir şeyler öğrendikçe amacınızda ilerlediğimiz için çok daha iyi hissedip daha enerjik olursunuz.

O zaman kolejleri bir arastirsaniz devlet okulundaki ogretmenlerden belki daha cok calisiyolar ama emeginin karsiligini aliyolar maaslari devletteki ogretmenlerle hemen hemen ayni
Tecrübe arıyorlar, biraz daha pişmem gerekir sanırım. Başvurular yapıyorum, olursa tabiki isterim...

Allah askina bazi seyler o kadar mi kolay calisin kazanin falan demek ben essek gibi calistim cabaladim elimde ne var hic boz mi hayati cok zor zannediyorum yoksa bubdusuncede olanlar mu ben anlamıyorum
Boşver arkadaşım. Bazı insanlar bilmedikleri konuda yorum yapmaya bayılır. Ağustos böcekleri çok ötünce çatlayıp ölüyormuş keşke bazı insanlar da da boş ötünce bu olsa derim hep.. Çalışmakla çabalamakla oluyor sanıyorlar. Bir de sanrıları üzerinden yorum yapıyorlar. Boşver, he de geç, he de geç... Çalışmakla olsa kimler kimler nerelerdeydi şimdi..

Banada öyle gibi geliyor.. Banada..
bende yıllarca mobbingin en alasını görmüş bankacıyım işi bıraktım sağlık sebeplerim dolayısıyla
orta okul mezunu zamanında bir şekilde o konuma gelmiş bir adam vardı burnumdan getirmişti
işletmeyi dereceyle bitirdim tüm finansal sisteme hakimim bir sürü başarı ödüllerim lisanslarım var kı çok zor alınan
ama durum böyleyken Türkiyede malesef düzen bizi sistem dışına attı ...bulmuduğum işlerde de komik ücretlere ben çalışmak istemiyorum

Özel sektörde çalışmak için mi 4 yıl öğretmenlik okudum ? Maddi getirisi olmasa da sınıf yönetimi ve tecrübe katıyor bana. Özel sektöre adım atmak öğretmenlik hayallerimi tamamen silip atmak gibi geliyor bana.. Son raddeme kadar bunu yapmak istemem. Teşekkür ederim..
Ogretmenlik hayalleri sadece devlette çalışınca yaşanmıyor, bana sacma geldi bu dusunce kusura bakma.. Ben de ogretmenim, atanma dusuncem olmadi hic (ki bizim atamamiz rahat).. Ve Allah'in izniyle ogretmenlik hayallerimi de hep yasadim, gerceklestirdim.. Elimizden ne cok cocuk gecti, bi suru yeni dunya.. Biz onlara kattik onlar bize.. Halen de devam ediyor bu durum.. Evet, ozel sektorun mesaisi yogun ucreti daha azdir.. Ama 'ogretmenlik hayalini' gerceklestiremeyecek veya idealist olamayacak bi durum yok.. Kisinin kendisiyle alakali..

X