Bir garip ev mevzusu - içinden çıkamadım destek fikirlerine ihtiyacım var

Biz de bu hafta yuksek giris bir kira buldum. Eski kira ile 500 lira fark var arada. Tasinma tahmini 1000 lira tutar. Elektrik su dogalgaz v.s. de var ama eskisini kapatinca onlarin parasi gelecek. Depozito ve komisyonla birlikte 3000 gitti. Tahmini 4000 lira masrafimiz var en az. Ilk yil bu aradaki farki odemis olucaz ama deger diye dusunuyoruz. Kucuk kizimiz var ve bahcede oynamasi hicbir seye degisilemez bizim acimizdan. Bugunler bir sekilde gececek. Ama yasanilanlar kalacak. Mantaloma iyiyse rutubet olmaz ama biraz da sans isi. Yasamadan bilinemez. Bocek konusunda ise bahceyi ilacladiklarini dusunuyorum. Icinize ne siniyorsa onu yapin. Esinizin de icine sinmesi onemli. Sonra en ufak olumsuzlukta başınıza kakabilir. Gonul ev almak ister ama dediginiz gibi fiyatlar ucmus. Mecbur kiraya devam. Esiniz ikna olmuyorsa huzurunuz icin bu konuyu bosverin. Oluyorsa da taşinirsiniz. Kistas mutluluk olmali bana gore

Ah bir de eşim ikna olsa ben anlayamıyorum...
2 sene sıkalım dişimizi ev alalım diyor... Şu anda 100 bin kredi alsan, 300 bin geri ödemesi var.
Nereye ev alınıyor, sanırsın 2 sene sonra gökten bir refah inecek ülkeye, 100 alıp 50 ödeyeceksin...
Çocuklar büyüyor... Büyüdükçe dert artıyor diyorlar ya, işte aslında o dert değil, masraflar gerçekten artıyor.
1 oğlum kreşe gidiyor, diğerini ilerde mahrum mu bırakacağım kreşten? Onun da düzgün bir eğitim başlangıcı yaşamasını isterim şahsen... Onu da ilk oğluma sağladığım imkanları sağlayarak büyütmek isterim...
Ama bunun için de masrafları azaltmak, daha çok kenarımıza birikim yapmamız şart.
Merkezi bir yerde oturduğumuz söylenemez, ama oturduğumuz yer ulaşım ve etrafta bulunan imkanlar açısından güzel bir yer ve göçmenlerin bulunduğu bir nokta.
Malesef bizim ev sahibimiz tok, zengin bir şahıs kendisi.
Anneme yakın oturmak için bu taraflara geldik, (uzun hikaye).
Bulunduğumuz bölgede kiralık daire ve temiz daire bulmak zor, sebebi de göçmen mahallesi çoğu kişi yer sahibi.
Kiralık daire yok, var olanlarda gerçekten küçük daireler, bahçe katı dairelerde bakımsız ve kötü haldeler.
Ve inanın kiralar artık her yerde yüksek.

eşin bu konuda ne kadar gerçekçi bilmiyorum ancak onun tarafındayım. .

bizimde taşınma durumumuz var..
oturabilecegim daire en kotu bolgede 1200 5 senede zamlarla 90 bin eder gelisime acik biyer ve is acisindan o bolgeyi seçtim yazik havaya gidecek onun yerine bu miktar bankaya gitsin daha iyi biraz pesinat ayarlayıp ev almaya bakin bence

Öncelikle sıfır yeni yapılarda bahçe katları pek problem teşkil etmiyor.(rutubet, akma vs.)
Bahçeden böcek vs. Gelmesi o da çok yoğun olmaz ben en üst katta oturuyorum cam açıkken burayada tuhaf tuhaf böcekler uçuyordu yazın.
Kiranızın 1900e çıktığını burayla da 1200e anlaştığınızı varsayarsak 700 Tl fark oluyor. Bu çok ciddi bir rakam sizi oldukça rahatlatıcak bir nefes alıp biraz ailecek sosyal altiviteler için bile kullanabiliceğiniz bir rakam ortaya çıkıyor olacaktır.
Eşinizle konuşup en azından görmesi için adım atmasını sağlayın, sonuçta siz çalışan insanlarsınız önemli olan çocuklarınız bunu benimserse ikna olacaktır.
Malum şartlar zor ama Allah size de güzel kapılar açaın ev sahibi yapsın bir an önce umarım. Hakkınızda hayırlısı.

Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz ve desteğiniz için.
Benim için 500 TL bile ciddi bir rakkam.
Dediğim gibi şu anda oturduğum dairenin sahibi oldukça zengin ve tok bir ev sahibi.
Biz evi kiralarken bile "fiyat bu siz bilirsiniz" diyen bir tip.
Bu sene kiranın zammını eşim 100 TL olarak yaptı, kendi kafasına göre.
Şimdilik ev sahibi sesini çıkartmadı.
Ama seneye buna müsade eder mi? Tartışılır.
Kesin 1900 ister diye düşünüyorum.
Ve kira seneden seneye artan bişey.
O zaman zaten taşınmak zorunda kalırız, gelirlerimiz o kadar artmıyor malesef.
Keza kreş, onun da ücreti bir noktada artacak.
Normalde gönderdiğim kreş 1200 TL , şu an 850 TL ödüyoruz, bunda eşimin faktörü büyük.
Sıkı pazarlıkçıdır, kreşin durumunu kendi lehine kullanıp fiyatı düşürdü bir şekilde.
Ama seneye bu ücrete değil daha yüksek ücrete gönderiyor olacağız çocuğu.
Tabii ek ücretleri de var kreşin. Onlar da göz önüne alınınca, bir yerden kısmak zorundayız.

Yeni daire olduğu için benim de rutubet vs. gibi sorunlardan yana kafam rahat olur diye düşünüyorum.
Diğer yandan böcek derseniz, benim oturduğum dairenin önünde ve arkasında kocaman ağaç var.
Ve ben de türlü böcekler ve kertenkele maduru oldum. Bir şekilde baş ediliyor.
2. katta oturuyorum bu arada, buna rağmen böcek vs. oldu evimde.

eşin bu konuda ne kadar gerçekçi bilmiyorum ancak onun tarafındayım. .

bizimde taşınma durumumuz var..
oturabilecegim daire en kotu bolgede 1200 5 senede zamlarla 90 bin eder gelisime acik biyer ve is acisindan o bolgeyi seçtim yazik havaya gidecek onun yerine bu miktar bankaya gitsin daha iyi biraz pesinat ayarlayıp ev almaya bakin bence

Ben de diyorum ki, ev almak bizim için hayal.
Şu an kredi durumları ortada, benim zaten o kadar peşinatım elimde olsa, çoktan eve girmiştim.
Ama şu anda ev alabilecek ne durumdayız ne de konumda.

Teşekkür ederim yorumunuz için.
Bodrum kat evet zor ve ısınma zorluğu olabilir doğru diyorsunuz.
Ancak yeni bina ve mantoloma olan bir bina olduğu için ısınma sorunu olmayabilir düşüncesindeyim.
Tabii bu gidip bakılarak anlaşılacak bir durum.

Minibüs mesafesi o kadar abartılacak bir mesafe değil gerçekten.
Ayrıca büyük oğlum uslu bir çocuk olduğu için ve minibüs vs. toplu taşımaları da seviyor.
Ona bir macera gibi geliyor. O açıdan bakınca çok bir zorluğu yok.
Ben de çocuklar için aynı düşüncelerle bahçe katı daireler gezdim. Ama hepsinde rutubet vardı.
1 yıldan sonra topraktaki nemi çekiyor evler. Duvarların hepsinin boyası kalkmıştı. Ve boyalar nemi kusmuştu.

Biz de bu hafta yuksek giris bir kira buldum. Eski kira ile 500 lira fark var arada. Tasinma tahmini 1000 lira tutar. Elektrik su dogalgaz v.s. de var ama eskisini kapatinca onlarin parasi gelecek. Depozito ve komisyonla birlikte 3000 gitti. Tahmini 4000 lira masrafimiz var en az. Ilk yil bu aradaki farki odemis olucaz ama deger diye dusunuyoruz. Kucuk kizimiz var ve bahcede oynamasi hicbir seye degisilemez bizim acimizdan. Bugunler bir sekilde gececek. Ama yasanilanlar kalacak. Mantaloma iyiyse rutubet olmaz ama biraz da sans isi. Yasamadan bilinemez. Bocek konusunda ise bahceyi ilacladiklarini dusunuyorum. Icinize ne siniyorsa onu yapin. Esinizin de icine sinmesi onemli. Sonra en ufak olumsuzlukta başınıza kakabilir. Gonul ev almak ister ama dediginiz gibi fiyatlar ucmus. Mecbur kiraya devam. Esiniz ikna olmuyorsa huzurunuz icin bu konuyu bosverin. Oluyorsa da taşinirsiniz. Kistas mutluluk olmali bana gore

Sizin için de hayırlı olsun inşallah.
Bende aynı düşüncedeyim.
Çocukların mutlulukları da söz konusu.
Apartman dairelerine mahkumuz, İstanbul'un yaşam şartları ortada.
Bari onlar için güzel bir alan yaratayım istiyorum.
Park vs. uzak kalıyor yeri geldimi çok yorgun oluyorum kolumu kaldıracak halim olmuyor.
Yeri geliyor sadece uzanmak istiyorum, ama çocukların bir oyun alanı olmadığı için mecbur onlarla oynamak ilgilenmek durumundayım.
Bahçe bizim için de iyi gelir, sadece bir balkona tıkılı kalmak başka birşey, bahçe gibi bir alana sahip olmak başka.
Teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

Ben de çocuklar için aynı düşüncelerle bahçe katı daireler gezdim. Ama hepsinde rutubet vardı.
1 yıldan sonra topraktaki nemi çekiyor evler. Duvarların hepsinin boyası kalkmıştı. Ve boyalar nemi kusmuştu.

Bir arkadaşım 5 senedir bahçe katı dairede oturuyor ve inanılmaz rahatlığından bahsediyor.
Onun da dairesi 3+1. Bir odası karanlık.
Benim baktığım dairede karanlık oda yok.
Isınma konusunda evet, ısıtmak normal ara kat daireyi ısıtmaktan daha zor.
Ancak arkadaşım hiç rutubet yaşamadı, evini biliyorum ve sürekli görüşüyoruz.
Farklı problemleri oldu, ama daha eski bir daire, fakat ev kendilerinin olduğu için zamanla bir çok yerini yaptılar.
Şu anda ev çok daha güzel halde.
Ama benim baktığım daire sıfır daire, o yüzden de biraz daha gönüllüyüm.

Merkezi bir yerde oturduğumuz söylenemez, ama oturduğumuz yer ulaşım ve etrafta bulunan imkanlar açısından güzel bir yer ve göçmenlerin bulunduğu bir nokta.
Malesef bizim ev sahibimiz tok, zengin bir şahıs kendisi.
Anneme yakın oturmak için bu taraflara geldik, (uzun hikaye).
Bulunduğumuz bölgede kiralık daire ve temiz daire bulmak zor, sebebi de göçmen mahallesi çoğu kişi yer sahibi.
Kiralık daire yok, var olanlarda gerçekten küçük daireler, bahçe katı dairelerde bakımsız ve kötü haldeler.
Ve inanın kiralar artık her yerde yüksek.
Bayrampaşadasın sanırım. Ben o evi tutmazdım. Karanlık olur nem olur kasvetli olur. Bahçeden böcek gelir yağmur yağar su basar. Dezavantajı çok.

Bir akrabam bahçe katında oturuyorlardı ve kredi biter bitmez sattılar evlerini. Ne kadar havalndırsalar da evde rutubet oluyor ve kokouyor, ev karanlık oluyor yeteri kadar güneş ve ışık olmuyor haliyle insanın içi kararıyor, cam balkon açamıyorlar kedi köpek vs girer diye , bir de yukarıdakilerin pislikleri hep bahçede birikiyor ne kadar konuşsanda kavga etsende kimse ben attım demiyor bir de su basma riski oluyor. Bazen de huzur her şeyden önemli oluyor iyi düşünün derim

Eşin bu hesap karşısında neden istemiyor sadece kreşe bırakma konusu için mi ?
Öyle ise kaç yıl daha kreşe gidecek ki çocuğunuz.
Ya da sizin göremediğiniz başka bir olumsuzluk mu görüyor ?

Ben de oğlumu düşünerek bahçeli ev istedim hep. Keşke istemeseydim. Bizim bahçe sadece bize ait, ev teras kat, çer çöp yok, yerler mis gibi çimen. Ama böcekten gına geldi bile. Keşke istemeseydim yani bık-tım. Giriş kat olsa bir de soğukla rutubetle uğraşırdım. Bence bin kere daha düşünün, giriş kat apartmanın tüm çilesini çeker genelde

Cocuklarimiz apartman katinda dort duvar arasinda buyutmek istemiyorum dediginiz an ben ikna oldum
Bende kizim icin hickimseyi tanimadigim biryere tasindim 7 yil once( bahce kati degil ama bahcesi cevresi cok guzel rahat bir site)
Cok guzel vakit gecirdi gecirdik hala da keyfimiz devam ediyor
Merkezi degil ama arac var sorun olmuyor
Sıkılmıyoruz , evde boğulmuyoruz cevre de edindik iyi ki boyle bir karar almisiz
Hic keske demedik
Ellemeseler yillarca oturur bebegimi de buyuturum

Ankastre Ocak, fırın, davlumbazı 1000 liraya bulabilecek misiniz? Daha çok tutar diye düşünüyorum.
Servis ve kreş için ekstra minibüse binmek vs. bana zor geldi. Bir de taşınırken eşyaların yıpranma payı var. Bodrum katı da soğuk olabilir, iyi araştırmak lazım.
Sanırım ben olsam taşınmazdım.

++++++
Ben olsam ben de riske girmezdim sanirsam.

bahce kati site degilsw eger cok kullanışlı olmaz diye dusunuyorum. daha cok temizlik gerekebilir. daha coj isitma gerekebilir. ayniya gelebilir bence masrafi. semt neresi bu arada

Yeni daire olmasının dezavantajları da var, yaşamadan bilemezsiniz, rutubet ve kanalizasyonla ilgili sorunlar cıkabilir bence 1 2 yıllık evler daha mantıklı
Rutubet yaparsa herşeyden önce çocukların sağlığını etkiler
Şu an yinede genel anlamda olumlu buldum ama bir şartla -herhangi bir problemde taşınabilirseniz
Sanırım böyle bir ihtimal yok, yine de bahçeli üst kat daireler olabilir
Birde ankastre setleri araştırın daha yeni oda arkadaşım 3500 liraya aldı 1000 lira çok az bir rakam

Taşınmanızın size ilk yıl hiç bir karı olmayacak

6000 dediğiniz zaten taşınma masrafınız

Ankastre seti, 1000 e bulursanız bana da haber verin :))

Bahçe katının ısınması daha zor olacak. Evet alt daireniz zaten boş ama aynı şey değil. Yani senelik ısınma giderinize +500 ekleyin

Üstelik butik apartmana alıştınız, gittiğiniz yerde kimlerle karşılaşacağınız allah bilir..
bahçe katı bir de.
Geçen sitenin Facebook grubunda bir komşu paylaşmış, bahçe katında oturuyor, bahçeden kulak çöplerini, dökülen saçlarını topluyor... ki oturduğum sitede evler 1 milyon civarı...

Ben eşinize +1 verdim :)
Ev sahibi ile konuşun, ekonomik durum ortada, o kirayı ödeyebilecek çok kişi Yok, 3 yılın hatrına sembolik bir zam yapsın...

Ek olarak taşındığınız yerden seneye çıkartılabilirsiniz de... garantisi olmaz ki bu işlerin..

Bir arkadaşım 5 senedir bahçe katı dairede oturuyor ve inanılmaz rahatlığından bahsediyor.
Onun da dairesi 3+1. Bir odası karanlık.
Benim baktığım dairede karanlık oda yok.
Isınma konusunda evet, ısıtmak normal ara kat daireyi ısıtmaktan daha zor.
Ancak arkadaşım hiç rutubet yaşamadı, evini biliyorum ve sürekli görüşüyoruz.
Farklı problemleri oldu, ama daha eski bir daire, fakat ev kendilerinin olduğu için zamanla bir çok yerini yaptılar.
Şu anda ev çok daha güzel halde.
Ama benim baktığım daire sıfır daire, o yüzden de biraz daha gönüllüyüm.
İnşallah gönlünüze göre olur.

Minibus konusu öyle kolay değil yalnız. Geçen sene 15dklik mesafede bir kreşe gitti kızım.Normlde eşim bırakır ben alırım,arabam bozuldu eşim de ise çok erken gitmesi gerekti. O kadar zor oldu ki anlatamam.
Bekarken bahçe katı deneyimimiz oldu,tavsiye etmiyorum. En en basiti,böcekler ve evin çabuk kirlenmesi.
Kısacası artı olarak gördüğüm şeylerin hepsi şuan oturduğunuz evinizde.Aylik kar edeceginiz 500 liradan minibüs paranizi,belki gina gelip bileceğiniz taksi paranızı,park paranızı,mutfak seti paranızı ve en önemlisi doğalgaz paranızı da eksilmek lazım. Kalan kâr da,okula uzak bir bahçe katı icin değmez..

Ben de diyorum ki, ev almak bizim için hayal.
Şu an kredi durumları ortada, benim zaten o kadar peşinatım elimde olsa, çoktan eve girmiştim.
Ama şu anda ev alabilecek ne durumdayız ne de konumda.
nerde oturuyorsunuz bilmiyorum ama bence her sehirde butceye göre ev var.
bana da arkadaslarim faizler yuksek diyor ama faiz yuksekken evler ucuzdur
evler pahaliyken de faizler düşük ayni hesaptir hep.
%25 kredi cekmen gerek diyorlae ancak ben nerdeyse tam tersi durumdayım ancak simdi ucundan tutmazsam diğer turlu hic olmaz

X