Boşan demeyin..Akıl istiyorum

Bence konuşmanın hiç faydası olmaz. Daha çok bunu bir fırsat olarak algılayabilir, sizin canınınızı yakmak istediğinde burdan vurur.
Öyle bişi dediğinde ayy konuştu ulu bilge ye da ordinaryus prefesöör gibi dalga geçin ne bilim bozun atın işte. Takılmamayı öğrenin size laf çarpınca alın o lafı dalga malzemesi yapın. Asl altta kalmayın. Çok biliyosun falan dicektir muhtemelen ama olsun kıs kıs gülün

Bir şekilde konusu açılır o zaman içinizi dökün. Bak bunlar beni çok yordu yıprattı sana söylemeden içimden atamıyorum deyin soracağınızı da sorun.

Açık konuşayım siz bunlara kırıldığınızı şimdi söylemek istiyorsunuz. Geçmişte beğenmiyorsan evlenmeseydin diyecek özgüven ve cesaretiniz yokmuş. Hala yok. Bunları şu an konuşmak istiyor olmanızın sebebi de eşinizin kendini savurunurken "evet bak sen ortaokul mezunuyken lise bitirdin üniversite okudun, ilerledin, geliştin" şeklindeki sizi takdir ve teselli edici cümlelerini duymak.

Çünkü bunları kendiniz için değil onun için yapmışsınız. O yüzden de "evet, bak, okudum, yaptım şimdi ne diyeceksin" diyen bir ses var içinizde.

Konuşma zamanı, karşıdakini haksız ya da acımasız gördüğünüz her zamandır. Sadece işleri değiştirdiğinizde değil.

Siz yüksek lisans, doktora da yapsanız yine de kendinizi aşağıda görmeye devam edeceksiniz. Çünkü haklılığın eğitimle her zaman doğru orantısı olmayabilir. Eşiniz sizin aksinize kendini savunuyorsa konuşmaktan korkmuyorsa bir cümlesiyle sizi yine cam gibi kırabilecektir.

Çareyi başkasıyla yapacağınız konuşmada aramayın, kişisel olgunluğunuzda arayın, bulamazsanız onu geliştirin.

Kizlar çok mutsuzum...

Eşim ünv mezunu ben onunla evlendigimde ortaokul mezunuydum.sonra lise ünv bitirdim iyi bir işte de çalıştım ama.

Eşimin eskiden söylediği ima ettiği laflar aklimdn silinmiyor onu alıp karşıma konuşmak istiyorum kırgınlığımi söylemek istiyorum beni küçük düşürdüğü onca zamanda hissettiklerimi söylemek istiyorum çünkü içinde sürekli bunlarla uğraşıyorum.Ve ağlıyorum .bosanin demeyin boşama olmaz.lutfen nedenine irdelemeyin.

Karşısına geçip beni küçük gördün ezdin ben bunları hissettim ama artık içinde tutamıyorum demek nasıl bir izlenim bırakır.
Bu arada artık öyle değil.
Ama geçmişte çok üzdü beni ve bende sessiz bir insanım ya duymazdan geldim ya ses çıkarmadım hep içimde yaşadım .
Şuan içim almıyor.

Bmsadece iki örnek vereyim haklimiyim değilmiyim onun üstünden düşünün çünkü bunlar nispeten daha masum olanlar.

Mesela bazen bir yerde yağmur yağar bir yerde yağmaz ya .
Araba ile giderken saniyeler önce yağmur yağıyor du bir anda kesildi nasıl oluyor dedim
Coğrafya görmüş olsaydın bilirdin dedi.
Çok üzüldüm ses etmedim
Ama şimdi içimde büyüdü.

Bir kerede kuzenim geldi ünv bitirmis.
Ben o zaman daha okumaya başlamıştım.
Ortaokul mezunuydum kuzenim gittikten sonra ne mezunu dedi bende
Çok küçük ve çok doğu bir şehir de okuduğunu söyledim.
Eşimde olsun ünv okumuş insan kendi belli ediyor dedi. Hayranlıkla yine birşey demedim.
Ama içim şişti.

Sizce yıllar geçmiş gidip bunlarla yüzleşmeye gerek varmı ki şimdi öyle değil.
.ama atmak istiyorum içimden.

Bir kerede ben kendimi feda ettim demişti onunda sormak istiyorum ve daha bir sürü
"Ünv okumuş insan" nasıl bir cümle yahu.. okumakla erdem sahibi olunsa önce kocanız bu hasletlere sahip olurdu. Tanıdığım bir çok okul eğitimi yarıda kesilmiş insan var ve inanın şu cümleler kadar cahilce bir cümle duymadım onlardan. Bence boşanmayı düşünmüyorsanız ve bu tavır geride kaldıysa tekrar gündem yapmayın bunu. Konuyu açıp kavga edip yerinize oturmaniz sizi eksiye düşürür... ama inceden siz de onun olumsuz yönlerini gözüne gözüne sokup onu yetersiz hissetirerek az da olsa içinizi soğutabilirsiniz.:)

Siz içinizden atacaksanız konuşun tabi ama ben bu sitemlerin eşinizde herhangi bir karşılığı olacağını düşünemedim. Yani sen bana zamanında şöyle şöyle yapmıştın diyince ee diyecektir o zaman öyleydi şimdi değil diyecektir geçecektir. Sizin içinizden geçen bir telafi, bir pişmanlık veya bir mahçubiyet görmekse ben bunu göreceğinizi sanmıyorum, aksine bu karakterdeki birisi siz böyle bir açık verdiğinizde sizi daha da ezmeyi deneyebilir

Her uni okuyan cok bilgili degil bu 1. Hatta lime mezunu bir arkadas var. O kadar guzel konusuyor ki sanirsin edebiyat mezunu. Cunku kitap okumayi cok seviyor. Hem guzel konusuyor , hem bilgi sahibi oluyor.

Ben olsam simdi konusmam, her gun daha da kendimi her konuda gelistirtiririm. Elbet yeri gelir ,o zaman lafimi soylerim.
Ama sen iyi dayanmissin.

Ya belki alakasız olacak ama bu konuyu okuyunca aklıma esti. Biz neden toplum olarak normal olması gerek duruma aferin bekliyoruz veya çoğu gelişmiş ülkedeki 99%univ mezunu ve bu çok normal bizde neden üniversite okumuş ise adam oldu,bu oldu,aferin,vay üniversite hı?oluyoruz.
keşke herkes okusa da eğitimli okumuş insanlara profesör gözüyle bakılmasa.olması gereken bu çünkü.
neyse öylesine 🙄🙄

Kizlar çok mutsuzum...

Eşim ünv mezunu ben onunla evlendigimde ortaokul mezunuydum.sonra lise ünv bitirdim iyi bir işte de çalıştım ama.

Eşimin eskiden söylediği ima ettiği laflar aklimdn silinmiyor onu alıp karşıma konuşmak istiyorum kırgınlığımi söylemek istiyorum beni küçük düşürdüğü onca zamanda hissettiklerimi söylemek istiyorum çünkü içinde sürekli bunlarla uğraşıyorum.Ve ağlıyorum .bosanin demeyin boşama olmaz.lutfen nedenine irdelemeyin.

Karşısına geçip beni küçük gördün ezdin ben bunları hissettim ama artık içinde tutamıyorum demek nasıl bir izlenim bırakır.
Bu arada artık öyle değil.
Ama geçmişte çok üzdü beni ve bende sessiz bir insanım ya duymazdan geldim ya ses çıkarmadım hep içimde yaşadım .
Şuan içim almıyor.

Bmsadece iki örnek vereyim haklimiyim değilmiyim onun üstünden düşünün çünkü bunlar nispeten daha masum olanlar.

Mesela bazen bir yerde yağmur yağar bir yerde yağmaz ya .
Araba ile giderken saniyeler önce yağmur yağıyor du bir anda kesildi nasıl oluyor dedim
Coğrafya görmüş olsaydın bilirdin dedi.
Çok üzüldüm ses etmedim
Ama şimdi içimde büyüdü.

Bir kerede kuzenim geldi ünv bitirmis.
Ben o zaman daha okumaya başlamıştım.
Ortaokul mezunuydum kuzenim gittikten sonra ne mezunu dedi bende
Çok küçük ve çok doğu bir şehir de okuduğunu söyledim.
Eşimde olsun ünv okumuş insan kendi belli ediyor dedi. Hayranlıkla yine birşey demedim.
Ama içim şişti.

Sizce yıllar geçmiş gidip bunlarla yüzleşmeye gerek varmı ki şimdi öyle değil.
.ama atmak istiyorum içimden.

Bir kerede ben kendimi feda ettim demişti onunda sormak istiyorum ve daha bir sürü
aslında bu psikolojik şiddet,travma yaratmış sizde,basit gibi görünebilir ama değil,bu laflardan sonra bir insan sevilemezki istesenizde olmaz yani sevemezsiniz,okumuş olmak mesleki anlamda eğitimli olduğunu gösterir,ama afedersiniz de eşiniz çok cahil ve kendini yetiştirememiş ve görgüsüz,sizde sorun yok,okumak yada okumamak insanları farklı kılmaz,parayı sonradan bulanda herkesi muhtaç zanneder gorgüsüzlüğü oradan gelir hani bu da öyle.

Bu durumu zaten çoktan konuşup halletmeniz gerekirdi, geç kalınmış ama konuşulur mu konuşulur. En azından eşiniz yaptığı şeyin sizi ne kadar incittiğinin farkına varır, bundan sonra konuştuklarına dikkat eder. Ama bence insan bunu bile bize sormamalı. Ne bileyim bana garip geldi, insan çekinmeden eşiyle her şeyi paylaşıp konuşabilmeli. Bu kadar sessiz ve pasif kalmayın lütfen, gerektiği yerde kendinizi koruyun, kendinizi ifade edin. Tak tak cevap verin, konuşun. Kendisi sanki profesör mü? Her konuda bilgisi olan yüce bir insan mıymış?!

Ünv mezunu bir adam kendi gibi birini bulmaz neden orta okul mezunu kendi tabiriyle" cahil" bir kadınla evlenir?
Aşk değildir aşk olsa kadını ezmez,kendi eksikliklerini kapatmak ve egosunu okşamak için çünkü kendisi boş tenekedir okumuş kadın bunu anlar ve onu istemez Kurban olarak siz secilmişsiniz şimdi bu tarz adamla evlilik sürdürmek sizin tercihiniz, konuşmak bir işe yaramaz adamda yaprak kimildamaz onun gözünde hiç hukmundesiniz kendinize odaklanın yükselmeye bakın şimdi değilse bile ilerde ayrılık kaçınılmaz....

X