Büyük Yalan vs Küçük Yalan

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet gözüm döndü. Napmalıydım başka bilmiyorum
Normal bir insan mesajlarını okumaz. Hadi okudu, aa o gün taksiyle mi döndünüz diye sohbet eder. Adam da muhtemelen siz sorunca geceyi anlatırdı. Tatsızlık olmadan çözülürdü.
Ne kadar arkadaş da olsanız ikinizin arasındaki mevzuyu anneye anlatmanız da falso. Eşiniz de babasıyla arkadaş gibi olup anlatsa ne dersiniz mesela? Çiftler arasında özel olur bazı şeyler.
Evlilik için yeterince olgun değilsiniz bence

Peki şu saatten sonra napmalıyım
Önce haksız olduğunuzu kabul edin. Haklıyken haksız duruma düşmemişsiniz zaten haksız başlamışsınız mevzuya. Diğer arkadaşların dediği gibi ortada yalan yok, o kadar önemsiz bir mevzu ki söyleme gereği duyulmamış. Ha bundan sonra aynı şey yaşanırsa ki yaşanır, o zaman yalan söyleme ya da saklama olur. Siz böyle davrandığınız sürece eşiniz sizden her şeyi saklar.

Kuralları sadece kendiniz için koyabilirsiniz. Eşiniz sizin çocuğunuz değil, kendi kurallarınızı ona dayatamazsınız. Sadece hassasiyetlerinizi anlatıp rica edebilirsiniz. Sonrasında sizin hassasiyetlerinizi dikkate alıp almaması onu bağlar artık. Bu kadar yönetici bir tavır evlilikte mutluluk getirmez.

Ne yapacaksınız, samimi bir şekilde hatalı olduğunuzu kabul edip özür dileyeceksiniz, gönlünü alacaksınız. Bunun başka yolu yok. Öyle cümleye yalan söylediğin için falan diye de başlamayın gözünüzü seveyim.

Tamam da bana yalan söylemesi ufak şey mi sizce? O zaman birbirimizin hoşlanmadığı şeyleri yapıp yalan söyleyelim kavga çıkmasın diye?

Bu kadar basit bir şeyden bu kadar kolay yalan söylemesinin ya da gizlemesinin nedeni sizin tavrınız. Adamı bu kadar sıkarsanız yalan da konuşur istediğini de yapar. Annesi gibi davranmayın şu kocalarınıza

Normal bir insan mesajlarını okumaz. Hadi okudu, aa o gün taksiyle mi döndünüz diye sohbet eder. Adam da muhtemelen siz sorunca geceyi anlatırdı. Tatsızlık olmadan çözülürdü.
Ne kadar arkadaş da olsanız ikinizin arasındaki mevzuyu anneye anlatmanız da falso. Eşiniz de babasıyla arkadaş gibi olup anlatsa ne dersiniz mesela? Çiftler arasında özel olur bazı şeyler.
Evlilik için yeterince olgun değilsiniz bence
Mesajı karıştırmadım kendisi iş arkadaşıyla olan bir muhabbeti göstermek için telefonu verdi mesajı da konuşmanın başını ararken gördüm şans eseri. Evet sakince sorabilirdim ama yapamadım. Annem konusunda da biriyle dertleşmek istemiştim bir daha anlatmam

Mesajı karıştırmadım kendisi iş arkadaşıyla olan bir muhabbeti göstermek için telefonu verdi mesajı da konuşmanın başını ararken gördüm şans eseri. Evet sakince sorabilirdim ama yapamadım. Annem konusunda da biriyle dertleşmek istemiştim bir daha anlatmam
Adam yalan söylememiş özetle. Söylese saklardı mesajı silerdi elinize telefonu vermezdi.
Bu kafayla giderseniz artık telefon temizlemeye de başlar yakında

Merhabalar.
Hemen konuya gireceğim. Ben alkolün çok fazla tüketilmesinden hoşlanmayan biriyim. Tamamen karşı değilim ama dozunda içilmesi gerektiğini, insanların çok fazla alkol etkisi altındayken bilinçli hareket etmediğini düşünüyorum. Kendimi bildim bileli bu böyle sonradan değişmedi. 4 aylık evliyim eşim de bunu bilir ve zaten kendisi de çok alkol tüketen biri değildir. Ayda yılda bir dışarı çıktığımızda arkadaş ortamında birkaç bişey içilir.
Her neyse geçen hafta eşim iş dolayısıyla şehir dışındaydı 5 gün kaldı. Fuar olduğu için büyük şirket yöneticileriyle falan da aynı ortamdalardı. Hep birlikte yemeğe çıkıldı ve benim de bildiğim kadarıyla alkollü bir ortamdı. Bana kendisinin az alkol tüketeceğini zaten araba kullanacağını söyledi ben de tamam dedim. Her neyse eşim pazar günü döndü hiçbir sıkıntımız yoktu. Sonra ben şans eseri telefondan bişeye bakarken onun iş arkadaşına attığı mesajı gördüm (işi dolayısıyla iş arkadaşıyla olan bir konuşmayı bana okutuyordu, kendim karıştırmadım). Aslında o gece alkolün çok tüketildiğini, o yüzden otele taksiyle dönüldüğünü, sabahta taksiyle mekanın olduğu yere gidip arabayı alacağını ve iş arkadaşını da alıp fuar alanına geçeceğini söyleyen bir mesaj. Tabi ki ben çılgına döndüm. Burda sorun alkolün fazla tüketilmesi değil yanlış anlaşılma olmasın. Bana yalan söylemesi ve bunu da benim ona kızacağımı bildiği için kavga etmemek adına yapmış olduğunu dile getirmesi. Yani hem yalan söylüyor, hem de ben anlayış göstermediğim için yaptığını vurguluyor. Yalan söylemesinin suçlusu bir nevi ben oluyorum. Alkolü kesmemesinin ve içmeye devam etmesinin sebebini de masadaki insanlar onu çok övdüğü için onun da hoşuna gitmiş (iş sebebiyle övüyor çok kurumsal şirket yöneticileri), kendisini iyi hissetmiş ve onlara eşlik etmeye devam etmiş. Neyse akşam bir güzel konuştuk. Ona güvenmediğimi, bunun için bile yalan söyleyen bir insanın daha başka şeyler için de yalan söyleyeceğini söyledim. Baya bağrındım hakarette ettim. En sonunda gidip yatak odasına uyudum kapımı da kapattım çünkü kedimiz var ve uyurken benim tepemden inmediği için rahat edemiyorum. Başım ağrıdığı için kedimi odaya almak istemedim. Tabi ben gitmeden önce benden özürler diledi yeminler etti vs ama benim için bir önemi olmadığını söyledim. Sonra kendisi uyumaya gelmedi ve birkaç saat sonra uyandığımda yatakta olmadığını salonda yattığını gördüm. Gidip neden orda uyuduğunu sordum bana kapıyı kapattığımı onu istemediğimi o yüzden orda uyuduğunu söyledi. Ben de tamam bundan sonra hep orda yatarsın diyip ışığı kapattım yastığını da fırlatıp yere attım. Sabahta onu uyandırmadan işe geldim şu an işteyim hiçbir şekilde geldim gittim diye mesaj atmadım. Konuyu annemle konuştuğumda bana abarttığımı salakça hareket ettiğimi bunda ne olduğunu söyledi. Ben de anneme senin kendine saygın yok beni anlayamazsın dedim ve onunla da tartıştım. Şimdi size sorum ben abartmış mıyım? Ve bundan sonra nasıl davranmalıyım? Güvenim sarsıldı.
Ben alkole tamamen karşı biriyim sizin durumunuzda aşırı abartı tepki vermişsiniz, az almayı düşünmüş ortam onu icap etmiş ve dozu arttırmış, sonrasında da rezillik boyutuna gelmeden taksiyle otele dönüp gece sonlanmış ee siz şimdi bana yalan söyledi diyorsunuz, bu tepkiyi alacağını bildiğinden gizlemiş olabilir mi?
Bana müdahil olmanız fazla geldi.

Önce haksız olduğunuzu kabul edin. Haklıyken haksız duruma düşmemişsiniz zaten haksız başlamışsınız mevzuya. Diğer arkadaşların dediği gibi ortada yalan yok, o kadar önemsiz bir mevzu ki söyleme gereği duyulmamış. Ha bundan sonra aynı şey yaşanırsa ki yaşanır, o zaman yalan söyleme ya da saklama olur. Siz böyle davrandığınız sürece eşiniz sizden her şeyi saklar.

Kuralları sadece kendiniz için koyabilirsiniz. Eşiniz sizin çocuğunuz değil, kendi kurallarınızı ona dayatamazsınız. Sadece hassasiyetlerinizi anlatıp rica edebilirsiniz. Sonrasında sizin hassasiyetlerinizi dikkate alıp almaması onu bağlar artık. Bu kadar yönetici bir tavır evlilikte mutluluk getirmez.

Ne yapacaksınız, samimi bir şekilde hatalı olduğunuzu kabul edip özür dileyeceksiniz, gönlünü alacaksınız. Bunun başka yolu yok. Öyle cümleye yalan söylediğin için falan diye de başlamayın gözünüzü seveyim.

Bu kadar basit bir şeyden bu kadar kolay yalan söylemesinin ya da gizlemesinin nedeni sizin tavrınız. Adamı bu kadar sıkarsanız yalan da konuşur istediğini de yapar. Annesi gibi davranmayın şu kocalarınıza

Ortada yalan söyleme olmadığını kabullenerek başlayabilirsiniz

Adam yalan söylememiş özetle. Söylese saklardı mesajı silerdi elinize telefonu vermezdi.
Bu kafayla giderseniz artık telefon temizlemeye de başlar yakında
Aynı şeyi ben yapsam sen ne düşünürdün dediğimde aynı şeyi düşüneceğini ve daha bile fazla kızacağını söyledi. Ben aynı şekilde davransaydım o daha büyük tepki gösterirdi.

Peki şu an ne yapmalıyım? Evet fazla tepki göstemişim şu an sizi dinleyince anlıyorum ama yalan söylediğini görünce kendimi tutamadım.
Mesaj at cok tepki verdim sanirim sinirlari biraz zorladim ozur dilerim aksam guzel bi yemek yiyelim mi die. Ve bence bu kadar mudahaleci olma. Mudahale ettikce yalana iticeksin

Ben sizi anlıyorum. Siz durumu farklı biliyorken başka birşey çıkmış. Biraz tavrınızı belli edebilirsiniz birdaha yapmaması için uyarabilirsiniz çok fazla tepki vermeye gerek yok. O anki sinirle oluyor ama böyle şeyler ilişkiyi çok yıpratıyor.

Konuyu annemle konuştuğumda bana abarttığımı salakça hareket ettiğimi bunda ne olduğunu söyledi. Ben de anneme senin kendine saygın yok beni anlayamazsın dedim ve onunla da tartıştım

Kendine saygısı olmayan sizsiniz

Ben sizi anlıyorum. Siz durumu farklı biliyorken başka birşey çıkmış. Biraz tavrınızı belli edebilirsiniz birdaha yapmaması için uyarabilirsiniz çok fazla tepki vermeye gerek yok. O anki sinirle oluyor ama böyle şeyler ilişkiyi çok yıpratıyor.
Olay tam olarak buydu. Benim tepkim fazla olduğu için suçlu durumuna düştüm

Aynı şeyi ben yapsam sen ne düşünürdün dediğimde aynı şeyi düşüneceğini ve daha bile fazla kızacağını söyledi. Ben aynı şekilde davransaydım o daha büyük tepki gösterirdi.
Bence yine sizden çekinmiştir. Tartışma daha fazla uzamasın diye suyunuza gidiyor sadece. Asla düşüncelerinin bu yönde olduğunu düşünmüyorum

İkiniz de ilişki yönetmeyi bilmeyen fevri insanlarsınız demek ki. Böyle devam ederseniz evliliğiniz çok uzun sürmez. Çocuk için acele etmezsiniz umarım.

Ben kimsenin durduk yere yalan söylemediğine inanıyorum. Muhtemelen burda bize anlatırken karakterinizi yumuşatarak anlatmaya çalışıyorsunuz ama özünde eşine karşı aşırı baskıcı bir insansınız ve bu da eşinizi yalan söylemeye itiyor ki aslında yalan söylemiş de diyemeyiz sadece bir detayı saklamış. Bunu da muhtemelen huyunuzu bildiği için yapmış. Adam taksiyle döndüm deseydi de muhtemelen hani o kadar icmeyecektin,ne demek o kadar içmek diye kavga cikaracaktiniz. Cikarmazdim deseniz bile eşiniz sizi böyle tanımış ki saklama gereği duyuyor.
Sonrasında yaşananlar da başlı başına fiyasko. Hele ki herşeyi anneye anlatmak ve bir de üstüne onu fircalamak. Bence ciddi bir öfke probleminiz var. Eşinize ve annenize sarmadan önce kendinize bir odaklanın derim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X