Büyük Yalan vs Küçük Yalan

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhabalar.
Hemen konuya gireceğim. Ben alkolün çok fazla tüketilmesinden hoşlanmayan biriyim. Tamamen karşı değilim ama dozunda içilmesi gerektiğini, insanların çok fazla alkol etkisi altındayken bilinçli hareket etmediğini düşünüyorum. Kendimi bildim bileli bu böyle sonradan değişmedi. 4 aylık evliyim eşim de bunu bilir ve zaten kendisi de çok alkol tüketen biri değildir. Ayda yılda bir dışarı çıktığımızda arkadaş ortamında birkaç bişey içilir.
Her neyse geçen hafta eşim iş dolayısıyla şehir dışındaydı 5 gün kaldı. Fuar olduğu için büyük şirket yöneticileriyle falan da aynı ortamdalardı. Hep birlikte yemeğe çıkıldı ve benim de bildiğim kadarıyla alkollü bir ortamdı. Bana kendisinin az alkol tüketeceğini zaten araba kullanacağını söyledi ben de tamam dedim. Her neyse eşim pazar günü döndü hiçbir sıkıntımız yoktu. Sonra ben şans eseri telefondan bişeye bakarken onun iş arkadaşına attığı mesajı gördüm (işi dolayısıyla iş arkadaşıyla olan bir konuşmayı bana okutuyordu, kendim karıştırmadım). Aslında o gece alkolün çok tüketildiğini, o yüzden otele taksiyle dönüldüğünü, sabahta taksiyle mekanın olduğu yere gidip arabayı alacağını ve iş arkadaşını da alıp fuar alanına geçeceğini söyleyen bir mesaj. Tabi ki ben çılgına döndüm. Burda sorun alkolün fazla tüketilmesi değil yanlış anlaşılma olmasın. Bana yalan söylemesi ve bunu da benim ona kızacağımı bildiği için kavga etmemek adına yapmış olduğunu dile getirmesi. Yani hem yalan söylüyor, hem de ben anlayış göstermediğim için yaptığını vurguluyor. Yalan söylemesinin suçlusu bir nevi ben oluyorum. Alkolü kesmemesinin ve içmeye devam etmesinin sebebini de masadaki insanlar onu çok övdüğü için onun da hoşuna gitmiş (iş sebebiyle övüyor çok kurumsal şirket yöneticileri), kendisini iyi hissetmiş ve onlara eşlik etmeye devam etmiş. Neyse akşam bir güzel konuştuk. Ona güvenmediğimi, bunun için bile yalan söyleyen bir insanın daha başka şeyler için de yalan söyleyeceğini söyledim. Baya bağrındım hakarette ettim. En sonunda gidip yatak odasına uyudum kapımı da kapattım çünkü kedimiz var ve uyurken benim tepemden inmediği için rahat edemiyorum. Başım ağrıdığı için kedimi odaya almak istemedim. Tabi ben gitmeden önce benden özürler diledi yeminler etti vs ama benim için bir önemi olmadığını söyledim. Sonra kendisi uyumaya gelmedi ve birkaç saat sonra uyandığımda yatakta olmadığını salonda yattığını gördüm. Gidip neden orda uyuduğunu sordum bana kapıyı kapattığımı onu istemediğimi o yüzden orda uyuduğunu söyledi. Ben de tamam bundan sonra hep orda yatarsın diyip ışığı kapattım yastığını da fırlatıp yere attım. Sabahta onu uyandırmadan işe geldim şu an işteyim hiçbir şekilde geldim gittim diye mesaj atmadım. Konuyu annemle konuştuğumda bana abarttığımı salakça hareket ettiğimi bunda ne olduğunu söyledi. Ben de anneme senin kendine saygın yok beni anlayamazsın dedim ve onunla da tartıştım. Şimdi size sorum ben abartmış mıyım? Ve bundan sonra nasıl davranmalıyım? Güvenim sarsıldı.
Fazla abartmışsın.

Ne kadar yorucu bir eşsiniz. Ben bunaldım burda okurken. Eşiniz her haltını sizinle paylaşmak zorunda değil,her yaptığının hesabını size vermek zorunda değil. Her zaman her yaptığımız plan dahilinde olmaz ki,bunu da mı size açıklasın? O akşam öyle gerekmiş,öyle yapmış eşiniz. Veya canı içmek istemiş sadece içmiş. Nedir bu karı kız üzerinde yakalamış gibi tavırlar yahu. Çok çok yorucu.

Gerçekten sizi severdim yorumlarınızı falan beğenirdim ama çok kırıldım bişey demek istemiyorum iyi günler.

Sen yükseldin ben de yükseldim olur öyle arada.
Gerçekten çok gerginsin bak. Daha 4 aylık evlisin ve çok fevrisin. Kaç yaşında adam bu kadar kontrol altında tutmaya çalışma. Kaldı ki sana aynısını yapsa sen ne hissedersin? Hadi eşine kızdın ama annene söylediğin laf çok ağır. Arkadaş gibiyim diyorsun bana arkadaşım o lafı söylese arkadaşlığımı bitiririm. "senin kendine saygın yok" çok ağır

Size alkolü az aldım arabayla döndüm dedi mi,

eğer demediyse yalan söylemiş olmuyor, durumu gizlemiş oluyor,
gizlemesi de sizin vereceğiniz tepkiden kaynaklı ve öğrendiğinizde tepkiniz de o yönde olmuş,
çok tepki gösterilecek bir durum değil, kendi başına içse alkolün etkisiyle farklı şeyler yapsa neyse,

Sen yükseldin ben de yükseldim olur öyle arada.
Gerçekten çok gerginsin bak. Daha 4 aylık evlisin ve çok fevrisin. Kaç yaşında adam bu kadar kontrol altında tutmaya çalışma. Kaldı ki sana aynısını yapsa sen ne hissedersin? Hadi eşine kızdın ama annene söylediğin laf çok ağır. Arkadaş gibiyim diyorsun bana arkadaşım o lafı söylese arkadaşlığımı bitiririm. "senin kendine saygın yok" çok ağır
Haklısınız özür dilerim çok canım sıkıldı kendimi kaybettim. Tasmayla yanımda tutmak istemiyorum kimseyi keza zaten evlenmek için de yırtınmadım. Sadece bişeyleri saklayıp gizleyerek boktan bişeye dönüşmesini istemiyorum evliliğin. Zaten leş bi ailede büyüdüm kendi evliliğim de öyle olsun istemiyorum. Kendisi de yalan söylediğini kabul ediyor ama çok önemli bişey değil diyor. Bilmiyorum çok bunaldım sanırım kendimi iyi hissetmiyorum.

Size alkolü az aldım arabayla döndüm dedi mi,

eğer demediyse yalan söylemiş olmuyor, durumu gizlemiş oluyor,
gizlemesi de sizin vereceğiniz tepkiden kaynaklı ve öğrendiğinizde tepkiniz de o yönde olmuş,
çok tepki gösterilecek bir durum değil, kendi başına içse alkolün etkisiyle farklı şeyler yapsa neyse,
Evet az alkol alıyorum araba kullanıcam dedi. Sonrasında da arabayla otele döndüklerini söyledi. Sabahta taksiyle gidip arabayı aldığına dair bişey söylemedi direkt fuara geçtiğini söyledi. Gizlemek falan değil bariz yalan. O zaman o yokken ben de onun hoşlanmadığı şeyleri yapıp gizliyim böyle mi olmalı yani şu an daha mı iyi oldu ben anlamıyorum

Çocuklar ne zaman yalan söyler?
Annesi ona kızarsa...
Doğru yada yanlış birbirinizi dinlemeye tahammülünüz yoksa yalan duyacaksınız evliliğiniz boyunca
Evet benim kızacağımı düşünüp yalan söylemiş. Böyle mi olmalı? Birbirimizin kızacağı şeyleri yapıp yalan mı söylemeliyiz?

Evet öyle oldu ama iş bu adam seninle nasıl evlendiye kadar gitti. Evlenmeseydi kimsenin kafasına silah dayamadım peşimden koştu aylarca kabul ediyim diye. Gerçekten insanlar çok değişik. Akıl almak istedim zaten farkındayım olayın ama bu kadarı da aşağılamaya giriyor. Herkes dört dörtlük değil. Herkes aynı derecede olgun olmak zorunda değil.
Bazen yazışma dilinde yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Siz yazılanlardan almanız gerekeni alın. Kimse dört dörtlük değil tabiki. Daha çok yeni evlisiniz, muhtemelen yaşlarınız genç. Fikir almak istemişsiniz insanlar sizi hatalı bulmuş, inan bu kadar objektif yorumu yakınlarınız yapamaz, bizleri sizi tanımıyoruz ortadan bakıyoruz konuya. O yüzden dün olanları bi daha tekrarlamamak önemli olan, hatalarımızdan ders çıkarmak.

@Mune konuyu kapatır mısın bazı hadsiz arkadaşlar suyunu çıkardı. İnsan yerine koyup fikir almak istedik. Yaptığım her şeyin doğru olduğunu kabul etsem zaten her şey doğru diyip akıl danışmazdım ama bunu eğlence haline getirip aşkın gözü kördür bu adam bu kadınla nasıl evlendiye bağlayamazsınız.
Fazla alıngan ve fevrisiniz. Aşkın gözü kördür, bu kötü bir söz değil ki. Herkesin hataları, yanlışları, kötü huyları var ve aşk bunları tolere etmemizi sağlıyor. Şu anlattığınız mevzu ve tavırlarınıza eşinizin alttan alması da bu sebepten. Ama aşk tükenebilen de bişey aynı zamanda. Dibini sıyırmamak gerekir.

Bazen yazışma dilinde yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Siz yazılanlardan almanız gerekeni alın. Kimse dört dörtlük değil tabiki. Daha çok yeni evlisiniz, muhtemelen yaşlarınız genç. Fikir almak istemişsiniz insanlar sizi hatalı bulmuş, inan bu kadar objektif yorumu yakınlarınız yapamaz, bizleri sizi tanımıyoruz ortadan bakıyoruz konuya. O yüzden dün olanları bi daha tekrarlamamak önemli olan, hatalarımızdan ders çıkarmak.
Hatalı bulabilir herkes ki zaten ben de hatamın farkına vardım ama iş dalga geçip hakaret etme boyutuna geldi

Tamam tartışmamak için söylenen yalanları kabul edip kendime saygı duyacağım
Yok ikna olmuyorsunuz. Yorumları okudum herkes bu yalan değil demiş siz hala yalan diye diretiyorsunuz.
Bu durumda madem sabit fikriniz diğer insanların görüşüne bu derece kapalı bu akşam bir daha kavga edin. Haddini bilsin eşiniz bir daha yalan söylemez belki

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X