Çeyizinizden (evinizden) atmak istediğiniz parçalar

tabii herkese göre değişebilir emme :KK1:bana yemek takımındaki çorbalık sosluk filan ıvır zıvır geliyor çok gereksiz ben hiç kullanmıyorum.sonra çok fazla süs eşyası hiç gerekli değil anca tozu olur bol bol..vitrin ve gümüşlük para ziyanı ..ben üniteleride sevmiyorum anneannemlerin bir duvarı kaplayan hanbalat vitrini gibi geliyor gözüme..ben şimdi eşya değiştireceğim günü iple çekiyorum.salona küçük bir konsol bir masa sandalye bir koltuk takımı yeter ..ayrıca köşelere ayaklı vazo olabilir yada büyük bir lambader olabilir..bir arkadaş çi,ft şifonyer demiş kesinlikle yatak odası büyükse çok iyi olur.bide şimdi her evde pc var ama bence laptop yeterli bizimki masaüstü heryer kablo gıcık oluyorum.aklıma geldikçe gene yazarım

kızlar alsında hemen herşeyden memnundum fakat bi deterjan kabı almıştık bana illah ettirdi duvarı delip çaktımızamı yani görüntüsü ne kadar güzelse kullanımı bi o kadar kötü şimdi bu deterjan kabına yukardan deterjan dolduruyossun aşşada bi kulp var onu içine bastirinca deterjan doluyo çekip alınca otomatik kapanıyo fakat plastik olduğu için deterjan üstten baskı yapıyo içindeki tüm deterjan dökülüyo banyo rezil oluyo 3 kere denedim üçündede döküldü kaldırdım bende sakın diyim size sakın almayınnnnnnnnn!!!!!!!!!! $P1161344.jpg

kızlar aklıma geldi vakumlu büyük hurçlar var mutlaka alın ben daha yeni aldım 3 lü set indirimdeydi grupanyada 12,90 dı galiba henüz kullanmadım ama çok faydalı kesinlikle yastık yorgan koyar kaldırırsınız küçücük kalıyo havasını vakumlayınca

1. Katı meyve sıkacağı çok gereksiz, en gereksiz şey, bir kere ya tek bir kere bile kullanmadım. ne dolaba sığıyor ne bi şey, öyle duruyor ortalarda sinir oluyorum.
2. Yatak örtüsü, bu da çok gereksiz, ilk aldığım gün kullandım, oda şimdi bazanın altında yer işgal ediyor.
3. Yemek takımı, dünya kadar para verip aldım ama ama ama oda öyle dolapta duruyo bir sürü ıvırzıvırıyla birlikte
4. Danteller, oyalı işlemeli şeyler, el emeği göz nuru olmasa onları da atıcam da kıyamıyorum annemin emeklerine saygısızlık olur diye ama kullanmıyorum da. Kullanamıyorum benim evimde onları kullanacak yer yok ki, üstelik o kadar zahmetliki onları kullanmak, çalışanlar için eziyet resmen.
5. Kahvaltı takımı, Allahtan bunu kendim almadımda içim yanmıyor çok fazla, hediye gelmişti, gereksiz bi sürü parçası var. sadece servis tabaklarını kullanıyorum.
6. Tencere setleri, okadar büyük parçalar varki içinde, onlar ancak bayramlarda falan kullanılır, ben almamıştım zaten ama kızkardeşim almıştı, kayınvalidesine verdi. çok büyükler hiç kullanışlı değiller, onun yerine tek tek alınabilir farklı ölçülede.
vardır daha da aklıma bunlar geldi şimdilik, hatırldıkça yazarım..

1. Katı meyve sıkacağı çok gereksiz, en gereksiz şey, bir kere ya tek bir kere bile kullanmadım. ne dolaba sığıyor ne bi şey, öyle duruyor ortalarda sinir oluyorum.
2. Yatak örtüsü, bu da çok gereksiz, ilk aldığım gün kullandım, oda şimdi bazanın altında yer işgal ediyor.
3. Yemek takımı, dünya kadar para verip aldım ama ama ama oda öyle dolapta duruyo bir sürü ıvırzıvırıyla birlikte
4. Danteller, oyalı işlemeli şeyler, el emeği göz nuru olmasa onları da atıcam da kıyamıyorum annemin emeklerine saygısızlık olur diye ama kullanmıyorum da. Kullanamıyorum benim evimde onları kullanacak yer yok ki, üstelik o kadar zahmetliki onları kullanmak, çalışanlar için eziyet resmen.
5. Kahvaltı takımı, Allahtan bunu kendim almadımda içim yanmıyor çok fazla, hediye gelmişti, gereksiz bi sürü parçası var. sadece servis tabaklarını kullanıyorum.
6. Tencere setleri, okadar büyük parçalar varki içinde, onlar ancak bayramlarda falan kullanılır, ben almamıştım zaten ama kızkardeşim almıştı, kayınvalidesine verdi. çok büyükler hiç kullanışlı değiller, onun yerine tek tek alınabilir farklı ölçülede.
vardır daha da aklıma bunlar geldi şimdilik, hatırldıkça yazarım..

aynen katılıyorum canım sana yemek takımımı günlük alım sadece 12 kişilik yaptım yatak örtüsü alıp almama konusunda kararsızım çalıştığım için onunla uğraşamam dantel zaten hayatta kullanmam kahvaltı takımımı aldım ne yazık ki dayanamayarak kullanacağımı umut ediyorum.
tencere setini de 5 parçalı olanlardan aldım ve 3 tane de mini boy aldım koskoca sete gerek yok diye düşündüm

daha ne olabilir ki gereksiz boşuna masraf etmesek :KK28:

katı meyve sıkacağından bahsetmiş arkadaş eşim kendi çeyizinde getirmişti ben meyve sevmiyorum hiç yemiyorum ama meyve suyu içiyorum diye evde yaparız sağlıklı olur diye düşünmüş daha kutusunu açıp nasıl bşy diye bakmadım bile zaten temizlemesi zormuş eşim bekarken 1 kere denemiş üşeniyorum ben de yapmaya...
ama yatak örtüsü konusuna pek katılmıyorum çok abartılı olmasa da 1 yatak örtüsü olmalı çalışan insanlar olarak pek kullanmasak da arada aklıma estikçe seriyorum özellikle misafir gelince mutlaka seriyorum daha derli toplu güzel duruyo ben 1 beyaz bir de günlük kullanırım diye taçtan pullu ama sade bşy almıştım beyazı genelde kullanıyorum pullu olanı açmadım bile henüz kışında örgü battaniyeyi hergün seriyodum
benim misafirim çok geldiği için yemek takımımı çok kullandım o yüzden şikayetçi değilim sadece çorbalığını kullanmıyorum

Son düzenleme:
Bu konu benim gibi çeyiz alışverişi yapanlara çok faydalı olmuş çok teşekkür ederiz :KK19:

Vaktim olduğu gibi tüm sayfaları okumak istiyorum.

Moulinex'i ben de almayı düşünyodum ama madem o kadar ağır vazgeçtim boşuna para vermenin anlamı yok.

Aylarca ne alsam ne almasam diye forumlarda dolaştım. araştırdım ince eledim sık dokudum.kararsızlıklar içinde çeyizimi tamamladım ve evlendim. şimdi 5 aylık evliyim ve evde gördükçe sinir olduğum gereksiz şeyler var. bunları çeyiz hazırlıkları yapan arkadaşlarla paylaşmak istedim. belki başkaları da paylaşırda faydalı bir link olu verir.

öncelikle en çok sinir olduğum şey bernardodan aldığım yaldızlı bardak takımlarım. ben birde 12kişilik aldım. misafirlerden sonra mutfakta beni işkence bekliyor. hepsini elde yıkamak zorunda kalıyorum(sürahisi de ilk kullandığım gün,elim takıldı tezgaha devrildi ve kırıldı)

Eki Görüntüle 374463

moulinex fresh express doğrayıcıda büyük hayal kırıklığı. çok yavaş ve işe yaramıyor
Eki Görüntüle 374464

esseden aldığım green pan tavalar çok ağır olduğu için hiç kullanışlı değil, tefallerimi kullanıyorum.ama tencereleri kullanışlı...
Eki Görüntüle 374465

bosch dan aldığım mutfak robotum. daha bir kere çalıştırmadım( belkide bozukturda haberim yok)
Eki Görüntüle 374471

sirkeciden bir rendeleme aleti almıştım. forumdaki kızlar parmaklarını rendeliyormuş.kutusundan çıkarmadım korkumdan
Eki Görüntüle 374475

fakir firitöz aldım ama patateslerimi yumuşak yapıyor. çıtır patatese hasret kaldık
Eki Görüntüle 374476

günlük yemek takımımı annemin zoruyla takım olarak aldım. gereksiz onlarca parçası dolabımı kaplıyor. keşke teker teker alsaydım. çok pişmanım
Eki Görüntüle 374477

jumbodan çelik çay seti almıştım. bnmkiler mat olduğundan sanırım. çay tabaklarının elde yıkanıp hemen kurulanması gerekityor.yoksa değmeyin su damlacıklarının keyfine
Eki Görüntüle 374478

birde linens indirimi gördükçe almıştım almıştım. evde şuan 10-15 nevresim takımı,5 pike takımı,bir sürü battaniye var. 1 uyku seti ve 1 de kaz tüyü yorgan yastık almıştım hepsi dolap bekçisi oldular gitti.
çok fazla nevresim falan almayın derim.

ayyy gece gece çenem düştü şimdilik aklıma gelenler bunlar . inş gene yazarım:KK3:
çeyiz hazırlığı içinde olan bizler için çok iyi ve gerekli bir paylaşım olmuş canım sağol.. alıpta evde kalabalık eden şeyler sinir bozuyor gerçekten.. :KK52:

Yazılanları okdukça babama binlerce kez dua ediyorum. biz 3 kız kardeşiz. annem her kız annesi gibi biz küçükken bizim için birşeyler almak hazırlamak istemiş. ama babam izin vermemiş 'onlar büyüyünce nice güzelleri çıkar bırak kendi zevklerince istediklerini alsınlar' demiş. şimdi çeyiz hazırlığı yapıyorum da annemle zevklerimiz hiç uymuyor onun beğendiklerini ben benimkileri o beğenmiyor. ve her sene daha güzeli çıkıyor. şimdi çeyizimde ne varsa hepsini kendim alıyorum. tabi burda yazılanlardan çok faydalanıyorum...

3 haftalık gelinim kızlar :KK66: çeyizimden bir tane bile atmayı düşündüğüm parça yok. o kadar düşünerek, tecrübeli hanımlara danışarak aldım ki hepsini döve döve kullanıyorum :):) hele tupper bıçaklarım ve saklama kaplarım! o kadar para bağlanır mı diyen çok oldu ama eşim de en çok onları seviyor :)) bütün mutfak eşyamı doya doya kullanıyorum. çeyiz hazırlığında olan bitin kk kızlarına kolay gelsin. hepiniz aldıklarınızı musmutlu günlerde kullanın inşallah :):)

Ben de 10 yillik evli biri olarak goruslerimi paylasayim....

Ben evlenirken cok da hazirlikli degildik, annem sagolsun elisi ceyizlerimi yapmisti. Dantel fazla sevmedigimi bildiginden kendi isledigi nakis ortuleri ve diger masa ortuleri vs. hazirladi. Halen severek kullaniyorum o ortuleri, el emegi goz nuru, hem de modern. Bunun disinda evlendikten sonra tamamladim cogu seyimi, hem maddi durumlar oyle gerektiriyordu, hem de diger arkadaslarin dedigi gibi evlendikten sonra da eksikleri tamamlamak mumkun oluyor. Mesela ilk evlendigimde misafir takimim yoktu, ama cok cici bir takimim vardi hem biz kullandik hem de misafirlerimizi agirladik. Misafir takimimi cok sonra aldim. Bunun disinda o cici takimimi seneler icinde emekli ettim, onun yerine simdi ikeadan aldigim duz beyaz takimi kullaniyorum. Parcalari kendim olusturdum, pecetelerle, masa ortusuyle renklendiriyorum, cok memnunum.

Nevresim takimi olarak da ilk evlendigimde unique art diye bir marka vardi, halen var mi bilmiyorum, onun duz renkli nevresimlerinden almistim. Turuncu, sari, turkuaz, lacivert vs. renklerdeydi ve kendi aralarinda kombin olusturabiliyordum. Sonrasinda uzerine bir suru ekleme oldu tabii :)). O yuzden ilk etapta ben de cok nevresim alinmasina karsiyim, cunku sizi cezbedecek bir suru model ve renk oluyor, sonra evde nereye koyacaginizi sasiriyorsunuz.:)

Tupperware saklama ve diger kaplarini siddetle tavsiye ederim, hem calisan hanimlarin da isini kolaylastiriyor. Mutfak esyalari biz hanimlarin en buyuk tutkusu aslinda, cunku calissak da evde de olsak en cok vakit gecirdigimiz yerlerden biri mutfak. Ben de yine zaman icinde hayatimi kolaylastiracak ve bana zaman kazandiracak mutfak esyalarina yoneldim. İlk zamanlar celik tencere hic kullanmadim, teflonla rahat ediyordum. Ama su anda evde bir adet teflon pilav tencerem disinda teflonum yok, tamamen dokum ve celik kullaniyorum. Yeni alacaklara da dokum ya da celik almalarini tavsiye ederim. Esse'de dokum tava ve tencereler indirim zamanlarinda oldukca uygun fiyatli oluyor. Celik tencerelerim ise tefalden, outletten oldukca komik fiyatlara almistim ve cok memnunum, ara sira tefal outletlerde tek tek de satiliyor, ugramakta fayda var diyorum.

Plastik sapli catal-bicak takimlarini kullanissiz buluyorum, en kalitelisi bile bir sure sonra baglanti yerinden kirilmaya basliyor. Mutlaka metal tercih edilmeli.

Yine en buyuk yardimcilarimdan biri duduklu tencerem. Onu da evlendikten cok sonra kullandim ve calisirken neden kullanmadim diye kendime cok kizdim. Vakitten tasarruf etmek buyuk nimet. Ben tefalin nutricookunu kullaniyorum, tavsiye edebilirim. Bunun disinda buradan okudugum kadariyla pek ragbet gormese de actifry da bence muthis bir urun. İnanin hic patates kizartmadim desem yeridir, 1-2 kez belki. Ama onun disinda arnavut cigerinden et soteye, kestaneden tavuk yemeklerine kadar bir suru sey yapabiliyorum ve resmen elim ayagim gibi. Temizligi de rahat, fritoz olarak degil de pisirme aleti olarak bakarsaniz cok kullanisli.

Bunun disinda yine burada hic ragbet gormeyen moulinex rendeden ben memnunum. Evet, yumusak rendelemede hic iyi degil ama sert rendelemede cok kullaniyorum ben. Ozellikle havuc, turp gibi sert sebzeleri iyi rendeliyor. Ben bunlari cokca rendeleyip tupperware kaplarda buzdolabina koyuyorum ve 1 hafta boyunca salatam hazir oluyor.

Mikrodalga firini cok kullaniyorum, ama bu firin da herkesin tercihi olmayabiliyor, ama ben cok memnunum.

Gelelim vitrin, gumusluk olayina...Ben de salonumda bunlari kullanmiyorum, kocaman bir kitapligim var, onun bir kanadini buzlu camli almistim, icine bardaklarimi, gittigim yerlerden aldigim hediyelik esyalari ve suslu ivir zivirimi koydum. Koltuk takimimi 1 kere degistirdim, ikincisinde deri tercih ettim ve hic pisman olmadim. Hem temizligi cok rahat hem de kullanisli. Yine yukarida bir arkadasin belirttigi gibi benim de evim 2+1 ve oturma odam hic olmadi. Salonumu hem kendimiz hem de misafirler icin kullaniyorum. Oglum dogduktan sonra ona da bir oda yapma sansim oldu boylece.

Yatagin bazali olmasi cok iyi olur, seneler gectikçe depolama alanlarinizin olmasi cok isinize yariyor. Yatak ortusu de almamistim ilk evlenirken, daha yeni bir tane spor ve kullanisli bir yatak ortum oldu, onu kullaniyorum. Suslu ve agir yatak ortuleri gercekten cok yer kapliyor ve her zaman kullanilamiyor.

Farkindayim cok uzun oldu, ama senelerin birikimi diyelim.:)) Aslinda onemli olan ev ve icindeki esyalar degil elbette, ama en son tavsiyem hic bir sey icin acele etmeyin. İcinize sinenleri alin, "bu da mutlaka olmali" diye dusunmeden "acaba ne kadar isime yarar" diye kendinize sorduktan sonra alin. Bunlar cok tatli telaslar, ve her sey tamamlaniyor bir sekilde, yeter ki icinize sinsin...

bende gereksız esyalardan nefret edıyorum mesela ekmek kızartma makıjnası bana cok gereksız gelıyor 2sertane ekmek kızartıyo halbukı tost makınasıda aynı işi goruyor hemde 10 dılım ekmek alıyor sonracıma frıtoz makınasıda cok gereksız bence hertarafı vıcık vıcık yag oluyor yıkaması bı der heryerın yaga bulanması bı dert onun yerıne derın bı tavada kızartmak daha pratık ve daha lezzetlı gelıyor bana hemde temızlıgı kolay bunun gıbı bı kac bısı varda aklıma gelmıyor suan:) para tuzagı almamak lazım gereksız seylerı

kızlarrrrrrrrrrrrrrrrrr bir sorum olcak piyasada biliyoruz ki cok fazla tupperware adı altında kaplar var...

hangi markanınki iyi ? orjinal? bu konuda ben cok hassasım almısken hersey iyi olmalı görüsündeyim. kaplar hayat kurtarıcı farkındayım. kac tane alınmalı ve nereden alınmalı;( çalısan bir bayan olacagım icin bu benim icin cok önemli))

Kızlar bir şey sormak istiyorum.

Saten pamuk ve ranforce nevresim takımı alıcam. Bu ikisi arasındaki fark nedir. Bu nevresimler arasında %100 pamuklu olanları var.Hangisi daha sağlıklı kullanan birileri var mı aranızda?

Son düzenleme:
Kızlar bir şey sormak istiyorum.

Saten pamuk ve ranforce nevresim takımı alıcam. Bu ikisi arasındaki fark nedir. Bu nevresimler arasında %100 pamuklu olanları var.Hangisi daha sağlıklı kullanan birileri var mı aranızda?

alacağın nevresim mutlaka pamuk saten olsun sade satenler sadece gözterişten ibaret canım çünkü karyoladan bi süre sonra kaıyor o nedenle pamuk saten karışımı nevresimleri tercih et pişman olmazsın

Peki %100 pamuklu nevresimler için ne diyorsunuz?Onların fiyatları biraz daha makul gibi?

X