Doğuma Hazırlık Ceylin'in Anlamı

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
bende teşekkür ederim canım ama o zaman böyle bir hoca vardı hastanede tüm doğan çocuklara belirli isimeri söylüyordu.çocuklarımızın bir sürü göbekdaşı var .göbekdaş bunu da ben türettim galiba:uhm:

libyanam sana katilmamak elde degil neden ayni hatayi yaptim diye cok dusundum kizma ecrin adi koyarken Allahin hediyesi diye arastirma sonucu cikti ama ecrin bu anlama gelmiyormus soyle bir yaziyi anca bu sene icinde okudum ve sasirdim ecrin kuranda 3surede geciyor bunlarinda hediye ile cok baglantisi yok daha cok ucret anlamina geliyormus tabi ne kadar kusku duysamda kizimin adi ecrin nufusunda Asya Ecrin geciyor Allah isim guzelliginden ote iyi bahtlar versin yavrularimiza

libyanam sana katilmamak elde degil neden ayni hatayi yaptim diye cok dusundum kizma ecrin adi koyarken Allahin hediyesi diye arastirma sonucu cikti ama ecrin bu anlama gelmiyormus soyle bir yaziyi anca bu sene icinde okudum ve sasirdim ecrin kuranda 3surede geciyor bunlarinda hediye ile cok baglantisi yok daha cok ucret anlamina geliyormus tabi ne kadar kusku duysamda kizimin adi ecrin nufusunda Asya Ecrin geciyor Allah isim guzelliginden ote iyi bahtlar versin yavrularimiza

:Saruboceq:amin cnm bnm..cümlemizin evlatları için amin yürekten..:Saruboceq:

:asigim:

Cancağzım benim..

Ecir;Ecr kökünden geliyor başta da belirttiğim üzre..

Ecr (C.: Ücur) Bir iş, bir hizmet mukabilinde verilen şey.
Ahirete aid mükâfat
Sevab ve karşılık demek..

Ücret:de : Karşılık demek..

Ama biz nedense ücret deyince kötü gibi anlıyoruz ama asla değil :)

Alla cc bize ecrimizi; verecek inşallah..

Yani hakettiklerimizi..

Ecrin Kerim: Allah'ın hediyesi demek..

Allah tan gelen;Allah ın mukafatı..

Ben başka bir anlamda düşünmüyorum aklıma bile gelmiyor:)

Çok çok güzel bir isim..

Yirim onu..

Sen de üzme sakın kendini..

Onlar bizim her halukarda cennet kapılarımız:) cennete giden yollarımız:)

cennet perilerimiz ; hediyelerimiz ..

konuyu başıından beri okudum, hem güldüm, hem kızdım...
bizim milletimiz ne kadar meraklı başkasının işine karışmaya, arkasını düşünmeden konuşmaya.
bende bi kaç anımı anlatmak isterim bu mesele ile ilgili
önce kendi ismimden bahsedeyim, annem nurcan olsun istemiş, babam hülya olsun demiş, sonra ikisini birden koymaya karar vermişler, ben hala yakıştıramam iki adımı birbirine, ama hülya kullanıyorum ona alıştım sadece biri nurcan dese dönüp bakmam yani, neyse işin komik kısmı kulağıma isim okumak için gelen hocaefendi (!) beğenmemiş olucak ki isimleri, bir de hatice eklemiş, adım "hülya nurcan hatice" olarak okunmuş kulağıma akannehir neyseki kimlikte hepsi yazmıyor

başta bi fıkra anlatmışsınız ya, onun gerçeğini anlatayım ben size; ilahiyat mezunuyum ben, bi derste bu isim meselesini konuşmuştuk, işte insanların sırf Kuranda geçiyor diye anlamına bakmadan isim koymalarından bahsediyor hocamız, bi anısını anlattı, bir gün sınav yapılırken imza kağıdında birinin ismi dikkatini çekiyor isim "figun" Allah Allah arapça değil, farsça değil, ne demekki bu diye düşünüp merak etmiş, sormuş kızcağıza, babası Kuranda geçiyor diye "hümyünfigun" koyacakmış, uzun olur diye figun koymuşlar sadece kaydirigubbakcemile3

yine kendi başıma gelen bir olay, diyanete bağlı bir kuran kursunda görev yapıyorum ben, hep açılır bu isim mevzusu, işte ahirette çağrılcaklarmışta falan filan, yahu insanlar böyle inanıyor madem, çağrıldığı zaman verecekleri hesaptan eminler mi ki, çağrılcakmıyız diye derdine düşmüşler...
bi teyzemiz vardı geçen sene, gelmiş 50 küsür yaşına,iki satır Allah kelamı öğrenebilmekten başka derdi yok, aynı zamanda bir cemaatin sohbetlerine gidiyor. teyzenin ismi "güzeley" kadıncağıza demişlerki bu isim olmaz, ismini değiştireceksin, hatice olsun demişler, ben isminin kötü olmadığını anlatmaya çalışırken asıl derdini söyledi, neymiş efendim, ismini değiştirebilmesi için kurban kesmesi lazımmış, kurbanı da onlara bağışlamalıymış, ağzım ne kadar açık kaldı bilmiyorum, kadının durumu yok hiç, içine oturmuş, e onlara inanma diyemiyorsun, desende bi şey farketmez zaten, konuştum anlattım o kadar ama bilmiyorum, içi rahatlamış gibi gelmedi hiç
çok uzattım galiba, bi açılınca peşpeşe geliyor hepsi, size söyleyebileceğim pek bişey yok aslında herşeyi ince ince araştırmışsınız, kalbinizi ferah tutun, bu isimlere ilk anlamlarını insanlar vermiyor mu zaten, başta öyle değilse bile sonradan anlam eklemiş olsak olmaz mı yani zemuszemus bende bebek bekliyorum şu an ve hiç bi ismi beğenemiyorum, ama bu aralar insanlar sırf farklı isim koyacağım diye öyle isimler koyuyorki aklım almıyor, sanırım bi 5-10 sene sonra ayşe, fatma ali, az kullanılan isimlerden olacak, bunları düşünebilirim yani naniknanik

:) Canım Hülya çok cici bir isim.
İsmini sevmiyor musun yoksa..

Hülya:Hayal. Vehim. Olmayan bir şeyi düşünerek yaşamak. dilemek .Akıldan geçen ve matmah-ı nazar olan husus.

Biz de hülya kelimesi güzel manalarda kullanılır bilirsin..

Hülyalara dalmak gibi..

cnm çok tşk ederim Şeniz
seviyorum tabi ismimin anlamını kaydirigubbakcemile2
çocukken fazla sevmezdimmm kaydirigubbakcemile3

selam ................
buğra adını bende cok severım bırı erkek olsaydı ya buğra yada tuğra koymayı duşundum.............ama buğra adının bıde erkek deve anlamıda var ve kımı buna takılıyo sanırım halbukı buçok ısım cok anlam tasıyoo ve kotu degıllkı....................lıbyana reyhan benım rahmetlı annemın adı..............onun ıçın bırının ılk ısmı olucak ınş..............ondort yasında kaybettım ve hep bı kızım ols adını koyayım dedım ınş kısmet olur ınş.....................pınarcım kızının ısmı harıka bence .....hepsı ısmıyle yasasın ınş.............benım onbes yasında bı oğlum var ılk adı kayınpederımın adı ılk erkek torun olunca kırmayalım koyaluım dedık........eyup talha..............talha adını unıversıte yıllarından berı severım ve oğluma talha dıyoruyuz sahabe adı......................bı anlamıda muz veya zamk agacı olarakta gecıyoo...................mesela benım adım gülsüm..............peyg kızının adı..............anlamı tombul yanaklı kız denmek ....bu sonb yıllarda kılo alınca azcık adımın anllamını tasır oldum......ıyı bakın kendınıze

benım bı oğretmenımın kızının adı iklil................iklil cok guzel cok hoş boı ısım ama ılguınçtır hem kıza hem erkege koyuyolar..........tac anlamı old gıbı tevratta peygaberımızın lakabı olarak geçıyomuş............cok guzel ısımler var ama takıntı halınde kımıler bazı ısımlerın dışına cıkmıyooo malesef................

öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşabiliyosam ne mutlu bana. demek istediğinizi anlamıştım zaten, ben isim manası uyduranlara kızıyorum ve onlara hemen inananlara..

tamam hocam kızma artık:) herkes herşeyi arastıramak zorunda hissetmez kendisini derinlemesine inemez, Mustafa hocada oylesine bir alim değil ki sözünün dğorulugunu arastıralım. Bir de bu konularda o kadar cok görüş var ki, mesela benım düşüncem buysa başka birisida başka kaynakları gostererek kendi dogrularını ortaya koyuyor. Neyse Allah herkese hayılı evlatlar nasip etsin de tek sorun isimler kalsın güzel isimler bulur koyarız yavrularımıza insallah :)

canim iki gündür birer sayfa okuyup ciktim,böcük izin vermedi.

öncelikle o güzel yüregini üzme sen lütfen,önemli olan senin ve esinin niyeti.

Benim tontisimin izmi Deniz..Bebek bekledigimi ögrendigimizin ilk günü esim erkek olursa Deniz

olsun dedi ve o sekilde kaldi.Anlami malum Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu, büyük su kütlesi...

bunun üzerine o kadar cok elestiri aldikki,erkek cocuguna Deniz ismimi konurmus sizin cocugunuz seymi:KK43:

ilerde millet dalga gecicek haberiniz olsun yoksa Deniz Baykalmi bu vs.vs.vs ilk zamanlar keske,

keske dedim esime bu isim olmasaydi.ama sonra düsündümde bu benim bizim cocugumuz ve ben

cevremdekinleri mutlu etmek icin diil kendim istedigim icin isim vermeliyim kuzuma.velhasil Deniz

bir yasina gelmek üzere bile.

hersey bitarafa benim tek canimi sIkan nokta Denizimin kulagina ezan okunup isminin söylenmemesi..

belki alakasizca oldu ama bu hep icimde bi uhtedir kaldi gitti.ne ezan okuyalimda cocuk adini bilsin

diyen oldu nede buna yönlendiren.bir iki defa esime söyledim benimle dalga gecti ve öylece kaldi.

canim,güzel zarif yürekli arkadasim lütfen üzme o güzel canini,sen o ismi yüreginle kalbinle koydun..

seni cok öpüyorum sevgiyle kal.

canim iki gündür birer sayfa okuyup ciktim,böcük izin vermedi.

öncelikle o güzel yüregini üzme sen lütfen,önemli olan senin ve esinin niyeti.

Benim tontisimin izmi Deniz..Bebek bekledigimi ögrendigimizin ilk günü esim erkek olursa Deniz

olsun dedi ve o sekilde kaldi.Anlami malum Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu, büyük su kütlesi...

bunun üzerine o kadar cok elestiri aldikki,erkek cocuguna Deniz ismimi konurmus sizin cocugunuz seymi:KK43:

ilerde millet dalga gecicek haberiniz olsun yoksa Deniz Baykalmi bu vs.vs.vs ilk zamanlar keske,

keske dedim esime bu isim olmasaydi.ama sonra düsündümde bu benim bizim cocugumuz ve ben

cevremdekinleri mutlu etmek icin diil kendim istedigim icin isim vermeliyim kuzuma.velhasil Deniz

bir yasina gelmek üzere bile.

hersey bitarafa benim tek canimi sIkan nokta Denizimin kulagina ezan okunup isminin söylenmemesi..

belki alakasizca oldu ama bu hep icimde bi uhtedir kaldi gitti.ne ezan okuyalimda cocuk adini bilsin

diyen oldu nede buna yönlendiren.bir iki defa esime söyledim benimle dalga gecti ve öylece kaldi.

canim,güzel zarif yürekli arkadasim lütfen üzme o güzel canini,sen o ismi yüreginle kalbinle koydun..

seni cok öpüyorum sevgiyle kal.

:_)

Cilekk'im..

Seni uzun zamandan sonra görmek;duymak;hissetmek ne güzel..

Denizler prensi geldi;pabucumuz dama atıldı;kıskanıyorum ama:kedi: yerimseniben

Vakit ayırıp;yorumladığın için öncelikle çok teşekkür ediyorum ve senin nezdinde tüm arkadaşlara...a.s.

Ben şunu gerçekten çok iyi anladım;bizim İSİM mevzumuz ;başka kimsede yok:)

Yani bir isim konusu ancak bu kadar dallanıp budaklandırılır demek ki..

Hadi Ceylin Ecrin Tuana Hüma Alya gibi isimler çok yaygın olmadığı için (önceden:)

garipseniyor tuhaf geliyor olabilir..

Ama DENİZ gibi bir isme de bu şekilde manalar yükleniyorsa;artıkakannehir Dünyanın en

güzel en manalı ismini de versek;yine eleştiri yine tenkit:)

O yüzden özellikle şu cümlene can-ı gönülden katılıyorum:

cevremdekinleri mutlu etmek icin diil kendim istedigim icin isim vermeliyim kuzuma.

alkisalkisalkis

Deniz in anlamı o açıkladığınla sınır değil işte..O sadece terminolojik hali:)

Bir de manevi kısmı var ki akıllara zarar.. Deniz gözlüm diye severim ben evladımı:emir_bebek::asigim:

Denizdir;insana huzur ve rahatlık veren ruhunu dinlendiren..

Hem kız hem erkek ismi olarak kullanılması da ayrı bir nimet bence...

Hayat kaynağıdır deniz..

Bir de ezan mevzuna çok üzülme canını sıkma:teselli:

O zorunluluk değil ki sünnet.. Yani yapılsa güzel olur ama yapmak zorunda da değilsiniz..

Yine de iç huzurun için ;babasına okutabilirsin ki:) eğer mutlu hissedeceksen..

Sevgiler canım

birarkadaşımın kızının ismide lizge
anlamı ise ağaç dalıymışş zemuszemus

konuyu başıından beri okudum, hem güldüm, hem kızdım...
bizim milletimiz ne kadar meraklı başkasının işine karışmaya, arkasını düşünmeden konuşmaya.
bende bi kaç anımı anlatmak isterim bu mesele ile ilgili
önce kendi ismimden bahsedeyim, annem nurcan olsun istemiş, babam hülya olsun demiş, sonra ikisini birden koymaya karar vermişler, ben hala yakıştıramam iki adımı birbirine, ama hülya kullanıyorum ona alıştım sadece biri nurcan dese dönüp bakmam yani, neyse işin komik kısmı kulağıma isim okumak için gelen hocaefendi (!) beğenmemiş olucak ki isimleri, bir de hatice eklemiş, adım "hülya nurcan hatice" olarak okunmuş kulağıma akannehir neyseki kimlikte hepsi yazmıyor

başta bi fıkra anlatmışsınız ya, onun gerçeğini anlatayım ben size; ilahiyat mezunuyum ben, bi derste bu isim meselesini konuşmuştuk, işte insanların sırf Kuranda geçiyor diye anlamına bakmadan isim koymalarından bahsediyor hocamız, bi anısını anlattı, bir gün sınav yapılırken imza kağıdında birinin ismi dikkatini çekiyor isim "figun" Allah Allah arapça değil, farsça değil, ne demekki bu diye düşünüp merak etmiş, sormuş kızcağıza, babası Kuranda geçiyor diye "hümyünfigun" koyacakmış, uzun olur diye figun koymuşlar sadece kaydirigubbakcemile3

yine kendi başıma gelen bir olay, diyanete bağlı bir kuran kursunda görev yapıyorum ben, hep açılır bu isim mevzusu, işte ahirette çağrılcaklarmışta falan filan, yahu insanlar böyle inanıyor madem, çağrıldığı zaman verecekleri hesaptan eminler mi ki, çağrılcakmıyız diye derdine düşmüşler...
bi teyzemiz vardı geçen sene, gelmiş 50 küsür yaşına,iki satır Allah kelamı öğrenebilmekten başka derdi yok, aynı zamanda bir cemaatin sohbetlerine gidiyor. teyzenin ismi "güzeley" kadıncağıza demişlerki bu isim olmaz, ismini değiştireceksin, hatice olsun demişler, ben isminin kötü olmadığını anlatmaya çalışırken asıl derdini söyledi, neymiş efendim, ismini değiştirebilmesi için kurban kesmesi lazımmış, kurbanı da onlara bağışlamalıymış, ağzım ne kadar açık kaldı bilmiyorum, kadının durumu yok hiç, içine oturmuş, e onlara inanma diyemiyorsun, desende bi şey farketmez zaten, konuştum anlattım o kadar ama bilmiyorum, içi rahatlamış gibi gelmedi hiç
çok uzattım galiba, bi açılınca peşpeşe geliyor hepsi, size söyleyebileceğim pek bişey yok aslında herşeyi ince ince araştırmışsınız, kalbinizi ferah tutun, bu isimlere ilk anlamlarını insanlar vermiyor mu zaten, başta öyle değilse bile sonradan anlam eklemiş olsak olmaz mı yani zemuszemus bende bebek bekliyorum şu an ve hiç bi ismi beğenemiyorum, ama bu aralar insanlar sırf farklı isim koyacağım diye öyle isimler koyuyorki aklım almıyor, sanırım bi 5-10 sene sonra ayşe, fatma ali, az kullanılan isimlerden olacak, bunları düşünebilirim yani naniknanik

Bu bilgileri paylaştığınız çok iyi oldu.Çok teşekkür ediyorum..
Meğer ne çok hoca varmış mubarek memlekette (!) Denizde kum bizde hoca maşallah..
Hayır gerçek ilme ve irfana ; alime canım kurban amma velakin bazen her sakallıyı hoca sanıyoruz ağzımızı açıp dinliyoruz malesef..

En çok da Güzeley teyzemize üzüldüm yemin ediyorum..
Siz kimsiniz ki o yaştaki bir kadına 'Bu isim olmaz;değiştireceksin' diye emir veriyorsun;kalbini karartıyorsun yazıktır günahtır ya..

Bir de durumu yok demişsiniz;buyrun burdan yakın.:KK43: Ne yapsı o kadıncağız yüreği nasıl da kavruldu ..
Kurban kesecekmiş baaak sen !

Peki teyzeyi o kadar düşünüyorlarsa kendileri kesselerdi ya madem la havle:eek:lmaz:

Bir de şu cümle süper : çağrıldığı zaman verecekleri hesaptan eminler mi ki, çağrılcakmıyız diye derdine düşmüşler...
:)

Trajikomik şeyler bunlar..

Bize düşmez kimsenin ahiretini sorgulamak.. Her zaman en güzel ve mantıklıyı sunmaya tavsiye etmeye çalışsak kimsenin kalbini kırmasak yeter..

selam ................
buğra adını bende cok severım bırı erkek olsaydı ya buğra yada tuğra koymayı duşundum.............ama buğra adının bıde erkek deve anlamıda var ve kımı buna takılıyo sanırım halbukı buçok ısım cok anlam tasıyoo ve kotu degıllkı....................lıbyana reyhan benım rahmetlı annemın adı..............onun ıçın bırının ılk ısmı olucak ınş..............ondort yasında kaybettım ve hep bı kızım ols adını koyayım dedım ınş kısmet olur ınş.....................pınarcım kızının ısmı harıka bence .....hepsı ısmıyle yasasın ınş.............benım onbes yasında bı oğlum var ılk adı kayınpederımın adı ılk erkek torun olunca kırmayalım koyaluım dedık........eyup talha..............talha adını unıversıte yıllarından berı severım ve oğluma talha dıyoruyuz sahabe adı......................bı anlamıda muz veya zamk agacı olarakta gecıyoo...................mesela benım adım gülsüm..............peyg kızının adı..............anlamı tombul yanaklı kız denmek ....bu sonb yıllarda kılo alınca azcık adımın anllamını tasır oldum......ıyı bakın kendınıze

Reyhan çok güzel bir isim.
Buğra da öyle.Tuğra ise bir erkeğe yakıştırdığım en asil isimler listesindedir..
Gülsüm zaten hanım sahabilerden ..Ummu Gulsum..

'yıllarda kılo alınca azcık adımın anllamını tasır oldum......' demişsin ya Allah iyiliğini versin arkadaşımkaydirigubbakcemile3

Sen de kendine ve evlatların iyi bak..

benım bı oğretmenımın kızının adı iklil................iklil cok guzel cok hoş boı ısım ama ılguınçtır hem kıza hem erkege koyuyolar..........tac anlamı old gıbı tevratta peygaberımızın lakabı olarak geçıyomuş............cok guzel ısımler var ama takıntı halınde kımıler bazı ısımlerın dışına cıkmıyooo malesef................

İklil ismini biliyorum çok hoş bir isim..

İklil:Hz. Peygamber'in Zebur'da geçen bir ismi ve müzeyyen tâç manâsına da gelir..

Ayşe, Fatma, Hayriye'ye devam bence..Bu yeni çıkan isimler bana pek garip geliyo zaten :)

a.s.
Teşekkürler yorum için..
Aslında yeni çıkan isimler diye nitelendirdiğimiz isimlerden bazıları
bugun hala Libya-Suriye-Lübnan-iran gibi birçok arap ülkesinde kullanılan ve yaygın olan isimler..

Ayşe ; Büşra ;Kübra ;Şeyma ;Hülya ;Firuza / Firuze ; Feyza gibi..

Ama biz bunlara alışık olduğumuz ve onları kullanmadığımı için garip geliyor:)

birarkadaşımın kızının ismide lizge
anlamı ise ağaç dalıymışş zemuszemus

[Lizge
Üniversiteden bir arkadaşımın isimlerinden biri..
Meryem Lizge idi o da kulakları çınlasın..
Yanlız Lizge'nin kökeni zazaca ve ya kürtçe tam bilemiyorum..
Manası da çiçek tomurcuğu demişti.Netten baktım gerçekten öyleymiş:ecrin_bebek:[/

Libyanacim unuttum biraz evel yazmayi,kuzenimin kizinin ismide "Hilye"

ilk duydugumuzda enteresan geldi hepimize hatta bilye diye gülenler bile oldu.

ama anlami cok güzel dedi ve isim bu sekilde kaldi.

Libyanacim unuttum biraz evel yazmayi,kuzenimin kizinin ismide "Hilye"

ilk duydugumuzda enteresan geldi hepimize hatta bilye diye gülenler bile oldu.

ama anlami cok güzel dedi ve isim bu sekilde kaldi.

Hilye:Süs. Zinet. Cevher. Güzel yüz.

Osmanlıca manası .

Muhteşem bir isim..

Bir kızımız daha olursa düşünebilirim (karar vermek zor olacak:)

İsmi ile yaşasın canım ..

Gerçekten çok güzel paylaştığın için teşekkürler..

bende isimlerin anlamlarına göre düşünüyorum ama bulamadım yaa daha doğrusu neye inanalım
eşimde herşeyi beğenmiyo
biz ne koyucaz oğlumun ismini :uhm:

SmhSmh düşündüğün isimlerden birkaçını söylersen fikir verebilirsin gülüm naçizane..
Bizim kızımız olduğu için hep kız isimlerinden gittik..
Ama erkek olanlara da bakıyorum lazım olabilir yakın gelecekte:p

ayagimin tozuyla geldim
libyanam canim benim
kiyamam ben sana ya
heleki senin gibi kalbi temiz yüregi güzel gönlü zengin arkadasimin böylesine kafaya takmasi cansin sen ya
ben melegine ceylin ismini cok yakisdiriyorum kessinlikle ama elbetteki yine son karar sizin
fakat ben de hep diyorum insanin kendi icindeki niyet dir önemli olan
hic bir anne baba melegine göz bebegine rabbinden aldigi en degerli hediyesine kötü bir isim koymak istemez
ben tuana ismini daha cok gencdim ilk duydugumda ve anlamini bilmeden cok begenmis beynimede kazimisdim sonrada zamanla duydugum cennete düsen ilk yagmur damlasi oldu anlam olarak
fakat yanilmiyosam yine senin acdigin bir topikdi sanirim orda ay isigimiydi neydi asil anlami
ama moralimi hicde bozmamisdim cünkü ay isigida cok güzel
ve bana görede anlamli
bir cok arkadasiminda güzel yorumlarina katiliyorum
yengecse eger oda rabbimizin yaratdigi bir varlik bir canli bir hayvan
ama senin adinada cok üzüldüm
:teselli::teselli::teselli:

X