Doğuma Hazırlık Ceylin'in Anlamı

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
ıncitanem;hoşgeldin ;çok teşekkür ederim canım ya gelir gelmez buraya uğradığın yorum yaptığın için.

Bizim kızımızın iki ismi var.
Diğeri de Meyyase- orijinali;Miyasse;Miyase olarak da kullanılıyor
(Miyan-ser kökünden geliyor):Ayağı yere sağlam basan;onurla yürüyen demek. Diğer anlamı da :Yarısı değerli taşlarla süslü baş tacı.

Ayrıca Osmanlı tarihinde;saliha bir kişilik olan Miyase Hatun'u da anmadan geçmeyelim:)

Benim için çok değerli bir yeri var. (manevi)
Burada o kadar çok bu ismi taşıyan var ki duyunca şok olmuştum:)

Yani cepte bir isim daha var cancağzım ama benim amacım aslında sizleri de uyarmak ve ayrıca
isim konusunda AMELLERıN NıYETLERE göre olduğunu ilan etmek..

Yani biz ne dersek diyelim anladım ki insanlar istedikleri şekilde yorum yapabiliyorlar..

Kalbe bağlı bu olay..

o bizim cennet kapımız;onlar cennet kapılarımız her halukarda:_)

Çok teşekkür ederim arkadaşım..

Sizin de yorumlarınızı da değerlendiyorum ve kararımı netleştirdim diyebilirim..

Meğer ne kadar çok isminden dertli arkadaşım varmış

en manalı isimler bile alay konusu olabiliyormuş..

Niyeti kötü olana ne yapsan nafile..

çok sağol canım

Son düzenleme:
gunaydınnnnnnnnnn.................ela dila hüma dan selamlar lıbyana................ısımlerı yazıp durma kafam karısıyo kız degıstırebılırım ya...............huma yerıne lina mı koysam ay ya bak benı kararsızlaştırıyoon................koyuyon bıcok guzel ısım.............

gunaydınnnnnnnnnn.................ela dila hüma dan selamlar lıbyana................ısımlerı yazıp durma kafam karısıyo kız degıstırebılırım ya...............huma yerıne lina mı koysam ay ya bak benı kararsızlaştırıyoon................koyuyon bıcok guzel ısım.............

Tünaydınlar iyi günler arkadaşım
kaydirigubbakcemile3
Hayırlısı olsun içine en çok hangisi sıcaklık veriyorsa seni en çok hangisi mutlu edecekse ve yavrun için hangisinin daha manalı olacağına inanıyorsan o olsun..
Hüma da Lina da harika isimler..
:)

Libyanacim seni anliyorum tatlim bence kafana takma takmaŞeniz
herkes yavrularina anlami güzel isim koymaya calisiyor ama ne yaparsin bir yerde güzel olarak okuyup koyuyoruz baska yerde baska bir anlamla karsilasiyoruz ne yazikki:umursamaz:
seninde dedigin gibi ameller niyetlere göredir..
senin güzel yüreginle kizina koydugun isimde sen ne niyetle koydunsa anlami odur baskasinida hic kafana takip üzülme benceŞeniz
bende kizima hamileyken isim aradik rahmetli bir hocamiz vardi allah rahmet eylesin mekani cennet olsun:Saruboceq:
bize Hümeyra ismini önerdi anlami Peygamber efendimiz (sav) esi Hz. Aise nin ikinci ismi oldugunu söyledi ve o ismi koyduk..
ama daha sonra net te bakiyoruz her yerde baska anlam yaziyorfisfisfis
beyaz tenli kadin, aklik beyazlik, beyazla kirmizinin karisimi pembe.. bunun gibi birsürü anlam yaziyor:sm_confused:
artik bakmiyoruz bizim niyetimiz ne ise o diyoruma.s
senin de niyetin ne ise kizinin isminin anlami odur gerisini düsünme tatlimŞenizopuyorumnanaktan

Son düzenleme:
guller dıyarı canım humeyranın anlamı evet doğrudur pembe .............hafıf pembe demek...........kırmızıcık da denılıyo guzel bı ısım renk yanı ................kafan karışmasın ..........peygamberımız humeyracık dermış..........demekkı yanakları pembe...............

ama yazında bı hata kızı ayse demışsın hz aıse kızı degıl esıydı...............

guller dıyarı canım humeyranın anlamı evet doğrudur pembe .............hafıf pembe demek...........kırmızıcık da denılıyo guzel bı ısım renk yanı ................kafan karışmasın ..........peygamberımız humeyracık dermış..........demekkı yanakları pembe...............

canim hatami düzelttim hatirlattigin icin cok tesekkür ederimopuyorumnanaktan
sen yazinca farkettim ben esi yazdigimi saniyordum:kedi:
ben ozamanlar sadece Hz Aise nin ikinci ismi olarak saniyordumama sonradan baska anlamlarinida okudum ama sonucta kötü bir anlami yokmusyerimseniben

Dün gece bi kuzenim olmusss yeni haber aldim..

iyide bizene der gibisiniz sanki ama asil bomba geliyor:)

adi "Güsta" bu ne Aallah askina bilen varmi?Duyulmadik isim istiyorlardi ..

hakkattende duyulmadık isim olmuş başarmışlar çilekçim hiç duymadım :1ninca:

Güsta: Latince kökenli olup ; harika; muhteşem manalarına gelir

varyasyonları:

Son düzenleme:
Gusta :Gustha, Kosta and Questa. Other similar baby names are Justa, Nesta, Asta, Gus, Dusty, Esta, Fausta, Grata, Greta, Gryta, Guida, Gustava, Justy, Lusita, Queta and Vesta..

Latince kökenli yanlız Almanca da çok kullanılan bir isimmiş.

Aughusta 'nın kısaltılmışı..

gerçekten çok güzel konu olmuş.bencede anlam çok önemli.bende uzun araştırmalar sonucu kızıma fatıma betül ismini verdim.iyikide vermişim.ahirette herkes isimlerinin anlamlarıyla çağırılacak.bu yüzden çok önemli.birde bir babanın çocuğu üzenide iki hakkı varmış.biri onu dini üzerinr yetiştirmek ikincisi ona güzel(anlamlı)bir isim koymakmış.onun için anlam çok ama çok önemlidir benim için .çocuklarımıza saçma anlamsız isimler vermeyelim lütfen.

Libyana sana tamamen katılıyorum insanlar aman modern olsun ama hiç duyulmamış bir isim olsun diye ne uyduracaklarını şaşırdılar.Anlamın bilmek lazım.Güzel anlamlıda olursa ne alaaa.

libyana başlıkla alakasız ama engin bilgilerinden bende faydalanmak istiyorum :))
tolga ve teoman isimleri için ne diyorsun,düşünüyorsun merak ediyorum.

nerdesın lıbyana

Canım burdayım:) geldim..

libyana başlıkla alakasız ama engin bilgilerinden bende faydalanmak istiyorum :))
tolga ve teoman isimleri için ne diyorsun,düşünüyorsun merak ediyorum.

Merhaba gülüm..
Estagfurullah ; konuda profesyonel değilim ama gerçekten olabildiğince çok kaynağa ulaşıp bilgilerimi genişletmeye çalışıyorum isimlerle ilgili..

Tolga:Başlık, miğfer nevilerinden birinin adıdır

Teoman:Oğuz Han'ın babasının adı diye geçiyor...Duman / Tuman manalarına geldiğini söyleyen de var ama emin değilim ben araştırırım istersen

Bence her ikisi de güzel isimler..Günümüzde Teoman ismi fazla kullanılmadığından ;garipsenebilir ama bence güzel;ağır ve asil bir isim...Koca imparatorluğun tarihini ;gücünü;asaletini anımsatıyor ne ala..
Sizin gönlünüz ne istiyorsa olsun en hayırlısı en güzeli olsun arkadaşım inşallah..

Önyargılar ve eleştiriler mutlaka olacaktır her zaman...
Her isme mazaret buluyoruz malesef..

O yüzden siz kalbinizin sesini dinleyin ;anne ve baba olarak..

Sağlıkla gelsin bebeğiniz

Son düzenleme:
ıyı bak kendıne canım yenı ısımler eklıcen mı.............

Sen de kendine ve meleklerine iyi bak anneciğisi..
Eklerim inşallah:)

X