Çocuk bakma konusu boşanma davasına dönüştü

Şaka gibi bir yorum bu ya. Kim karşılayacaktı sizin doğumunuzu, bebeğinizin bezini ve odasını, araba kredinizi falan? Normal insanlar gibi eşiniz ve siz çalışıyor giderlerinizi karşılıyorsunuz diye madalya mı takılması gerekiyor? Gerçekten anlamadım. Doğum yaptığımda arkadaşlarım birer çeyrek taktı. Kayivalidem ben bilemem çocuğa bir şey alamam dedi para verdi. O dönem iki çeyrek etmiyordu. Yani el olan arkadaşlarımdan çok çok daha üstün bir şey yapmadı. Benim ailem de benzer şekilde hediye taktılar. Buna alinmam mi gerekiyordu? Bu çocuğun bezini hep biz alıyoruz, beşiğini, pusetini biz aldık diyip ailelerimize kurulmamız gerekiyordu heralde. Biz kaçırmışız. Böyle şeyler yazmayın ya Allah aşkına. Komik oluyorsunuz.

Not: Kayinvalidenizin size söz verip tutmamasi, taşınmanıza karışmasi konularinda haklısınız.
ben onu o anlamda söylemedim bi kadın olarak çalışmak zorunda olduğumu belirttim yanlış anlaşıldm tamamen ben daha kendi ailemden bir tl almadm 16 yaşından beri çalışıyorm insanların bazıları çalışmak zorunda değilmişiz gibi davranıyor eşin baksın diyor bende diyorum ki ben de çalışım bebeğimin herşeyini kendim aldım eşim yettiremiyor anca ev giderleri o anlamda söyledim

ben onu o anlamda söylemedim bi kadın olarak çalışmak zorunda olduğumu belirttim yanlış anlaşıldm tamamen ben daha kendi ailemden bir tl almadm 16 yaşından beri çalışıyorm insanların bazıları çalışmak zorunda değilmişiz gibi davranıyor eşin baksın diyor bende diyorum ki ben de çalışım bebeğimin herşeyini kendim aldım eşim yettiremiyor anca ev giderleri o anlamda söyledim
Yanlış anlama olmuş o zaman.
Maddi planlamayı iyi düşünüp tartmamışsınız gibi geldi bana biraz. Kayınvalidenizin baktığı senaryoda da birkaç yıl içinde kreş masrafı başlayacak, onu kreşe götür getir yol masrafı olacak, siz tam zamanlı çalışırken belki de özel okula gitmesi gerekecek vs vs. Belki de kredilerin borçların bitmesini beklemeliydiniz çocuk için. Olan olmuş tabi Allah sağlıklı ömürler versin. İlk birkaç yıl maddi manevi zor. Ama atlatırsınız. Zaman geçiyor çocuklar büyüyor. Allah kolaylık versin.

O konuda da yazildi. Bakici tutacak kadar para kazanmiyorsaniz evde oturum cocugunuza kendiniz bakacaksiniz. Diyelim kv bu gece öldü kadini mezardan çıkarıp çocuguma baaaak mi diyeceksiniz?
Konu kayınvalide bakmasını aştı artık, hayatımızı yönetemiyoruz hem bakmıyorum diyo hemde aile apartmanında kiracı olduğumuz evden gitmeyin diyo

Ben de aile apartmanı deyince kira ödenmiyor kendi eviniz sandım. Bunun neresi aile apartmanı? Beni ve çocuğumu değil annesini düşünen kocayı da ben de düşünmem. Çalışmazsam sadece temel ihtiyaçlarımızı alabiliriz yazdınız, bu durumda çocuğunuza siz bakacaksınız. Anneniz tv seyrettirmemeyi kabul edecek mi, yani çocuk bakmak demek yemek yedirip altını temizlemekten ibaret değil.

Ben hamile kaldığımda kayınvalidem, tatile yemeğe 3-5 günlük geziye vs giderseniz sadece kısa süreli bakarım, yaşlandım artık kendime zaman ayırmak istiyorum demişti ama bizden sonra evlenen görümcemin iki çocuğuna da o baktı. Şartlar değişti, mecbur kaldı ama sonuçta lafını yuttu. Ne hesap sordum ne sitem ettim çünkü hem buna hakkım yok hem de zaten kimse ona sen bak demedi.

Maaş bakıcıya bile gitse ben çalışılması taraftarıyım körelmemek iş hayatından kopmamak gerekiyor ama madem bakıcı tutacağım kayınvalideyi devreden çıkarırım. Eşimin tek kelime söz hakkı olamaz, annem kırılır küser vs demeyi bırak düşünemez bile. Krizi yönetip atlattıktan sonra da o evde kalmak isteyen kalır, yeni ev bakardım.

Annenizin bakması da kesin değilse taşınmanız mantıksız olur. Aile apartmanında kira ödemiyorsunuzdur, kira masrafı çıkacak. Bir de taşınma masrafı var. Sonuçta yine anneniz bakmazsa çok saçma bir durumda kalırsınız.
Düzeltme: kira ödenen aile apartmanını ilk kez duydum. Baştan oraya geçmeniz hata olmuş ama geçmiş zaman artık yapacak bir şey yok. Bu pahalılıkta bence taşınmayın. Hele annenize güvenip hiç yol çıkmayın. Annenizle de ayrı problemleriniz var, eşiniz bunların hepsini size karşı kullanır.

Son düzenleme:
Başkasına bakacak diye güvenip çocuk yapmak nedir hiç anlayamıyorum. Kimse sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil. Bakmayınca birde kötü oluyor insanlar sanki mecburlarmış gibi. Bakabileceğini doğuracaksın sistem çok basit. Maaşın bakıcıya yetmiyorsa kreşe nasıl yetecek senin fiyatlardan haberin var mı? Kusura bakma otur kendin bak derim ben kayınvaliden olsam. Sen daha bakıcıya para veremezken taşınmak öyle kolay mı? Bakıcının yıllık maaşını tek kalemde harcaman lazım taşınabilmen için. Hayal dünyasında yaşıyorsun uyan bence.

Ben de aile apartmanı deyince kira ödenmiyor kendi eviniz sandım. Bunun neresi aile apartmanı? Beni ve çocuğumu değil annesini düşünen kocayı da ben de düşünmem. Çalışmazsam sadece temel ihtiyaçlarımızı alabiliriz yazdınız, bu durumda çocuğunuza siz bakacaksınız. Anneniz tv seyrettirmemeyi kabul edecek mi, yani çocuk bakmak demek yemek yedirip altını temizlemekten ibaret değil.

Ben hamile kaldığımda kayınvalidem, tatile yemeğe 3-5 günlük geziye vs giderseniz sadece kısa süreli bakarım, yaşlandım artık kendime zaman ayırmak istiyorum demişti ama bizden sonra evlenen görümcemin iki çocuğuna da o baktı. Şartlar değişti, mecbur kaldı ama sonuçta lafını yuttu. Ne hesap sordum ne sitem ettim çünkü hem buna hakkım yok hem de zaten kimse ona sen bak demedi.

Maaş bakıcıya bile gitse ben çalışılması taraftarıyım körelmemek iş hayatından kopmamak gerekiyor ama madem bakıcı tutacağım kayınvalideyi devreden çıkarırım. Eşimin tek kelime söz hakkı olamaz, annem kırılır küser vs demeyi bırak düşünemez bile. Krizi yönetip atlattıktan sonra da o evde kalmak isteyen kalır, yeni ev bakardım.
Evet körelmekten korkuyorum memur olsam neyse ama özel sektör olunca çok ara verirsem çalışma hayatım bitebilir.

Aslında beni şuan daha çok eşimin ailesinin yaptıklarının yanına kâr kalması korkutuyor.

Tamam taşınmayım , bir süre daha ben bakayım desem bu sefer tekrar bir şeyler çevirip yalan dolanla bakarım ben diye yapışırlarsa en başa döneriz. Ya da diğer çocuğu babaannesi el atar da isterse onu ya da kreşe vs verirse yani ben bunları yaşadıktan sonra kesinlikle artık eş ailesine çocuk baktırmam inanın hiç kinci birisi değilim ama asla içim almıyor çok iyi niyetliyim hep karşımdakinin tarafından da bakmak isterim ama bunların bütün yüzü ortaya çıktı.

Anneme de güvenmiyorum ama işte o kadar çaresiz kaldım annemde sorun çıkarırsa işten çıkar otururum ama çıkarmaz zaten torunlarına garip bir şekilde düşkün bir kadın bir şeyleri yapma dersem de yapmaz korkar bir şey olacak diye.

Ve birde eşimin söz hakkı olmama kısmını nasıl halledicem beni dinlemezse , ki şuan da bizi değil annesinin üzülmesini düşünüyor

Eşinin ailesi de bakıcıya maddi destek olmalı o zaman bence. Bunalmış hissetmen çok normal. Çocuk sadece tek kadının ve bakım yükü de sadece ona ait gibi da davranılıyor genelde ve evlilikler böyle yıpranıyor üzücü. Ama eşinle başka sorununuz yoksa bunu bir miktar daha anlatmaya çalışabilirsin. Tamam siz çözün ben varım ama şu an maddi olarak yetemeyiz diyebilirsin. İş bırakmak çözüm değil bu arada bence yarın bir gün maddi olarak da çok ihtiyaç olacak okul vs zamanında

Çalışırken çocuklarınıza kim baktı

Merhaba geçen gün çocuk bakmak ile ilgili konu açmıştım, eşimin ailesi bakıcı tutun yanıma öyle bakabilirim dedi. Bizim öyle çok geliri olan işlerimiz yok aldığımı da bakıcıya verirsem çalışmanın anlamı yok.

Bende eşime bunu kabul edemem, annemlere yakın taşınalım bakabilirse annem bakar bi süre bakamaz ise yakınlarında bi kreşe veririm getirir götürür zaten bi annem bi babam yaşıyorlar.

Eşim saçma sapan tepkiler veriyor. Sürekli konuşmaktan kaçıyor bende ortada bi problemimiz var bunu kimle çözücem senden başka diye sinirleniyorum. Beni kötü niyetlilikle ailesinden intikam almakla amacımın kendi ailemin yanına taşınmak olduğunu söylüyor, hakaret ediyor.

İnanın çok fazla fedakarlıklar etmiş birisiyim üstelik bu kadar iyi niyetli haklı olduğum bir konuda üstelik ailesinin aşırı haksız olmasına rağmen onlarla birlikte beni suçluyor.

Aşırı zoruma gidiyor ve gerçekten ciddi ciddi bu kafa yapısında olduğu için eşimden ayrılmak istiyorum.

Sizce haksız mıyım böyle düşünmekte
Hataniz nerede biliyormusunuz basta bu heriflere inanip ayni apartmanda yaşamayı kabul etmekte ailelere yakin olmak demek evliligi baslamadan bitirmek demek ben kendi aileme bile yakin oturmak istemedim evim kv gile iki saat annemlere kırk dakika uzaklikta iyi ki de öyle evlenirken de sartimdi zaten asla kimseye yakin olmak istemiyorum dedim iyi ki de öyleymiş bir es aile apartmani diyorsa daha ailesinin eteginin altindan çıkamamış demektir hatayı basta yapıyorsunuz böyle olacağı belliydi ya bu diyardan gideceksiniz ya da bu deveyi gudeceksiniz

3/4 ayım var. Özel sektör de çalışıyorum memur değilim maalesef. Annem tamam diyor zaten. Gücümün yettiğince bakarım ayrıca öyle bakıcıya falan da vermem senin de annen var diyor. Kocam bizi düşünmüyor onun tek derdi annesi ama annesinin umrunda değil ne zaman anlayacak acaba
Cocugunu al annene git ise basla kocana da şart koşarsın gel ya ev tut yada sen yolima ben yoluma ya anasini seçecek ya da seni cocugunu kendi bilir paşası

Hataniz nerede biliyormusunuz basta bu heriflere inanip ayni apartmanda yaşamayı kabul etmekte ailelere yakin olmak demek evliligi baslamadan bitirmek demek ben kendi aileme bile yakin oturmak istemedim evim kv gile iki saat annemlere kırk dakika uzaklikta iyi ki de öyle evlenirken de sartimdi zaten asla kimseye yakin olmak istemiyorum dedim iyi ki de öyleymiş bir es aile apartmani diyorsa daha ailesinin eteginin altindan çıkamamış demektir hatayı basta yapıyorsunuz böyle olacağı belliydi ya bu diyardan gideceksiniz ya da bu deveyi gudeceksiniz
Çok haklısınız aslında ben nişan attığım da barışmayı hiç istemedim ve yaşayacaklarımı tek tek biliyordum ki beklediğim gibi oldu. Eşimin ailesine böyle konuşamadığını korktuğunu fark ettim. Mecburen barıştım çeşitli sebeplerle. Ama şuan düşünmüyor her şeyi göze aldım artık piskolojim kaldırmıyor

Cocugunu al annene git ise basla kocana da şart koşarsın gel ya ev tut yada sen yolima ben yoluma ya anasini seçecek ya da seni cocugunu kendi bilir paşası
Şuan da düşündüğüm şey bu çünkü bizim çocuk bakımından önce daha büyük sorunlarımız varmış. Bende zaten planımı şuan böyle yapıyorum gidicem gelirse bu evlilik olur gelmezse herkes yoluna baksın ben daha ne yapabilirim

Aile büyüklerinin çocuk büyütmesi çok kötü bir durum değil mi?

Büyüklere laf söz geçiremezsin,kurallar bozulur,çocuğun düzeni şaşar,ilişkiler laçkalaşır vs.

Bütün bunları hiç düşünmediniz mi gerçekten?

Şuan da düşündüğüm şey bu çünkü bizim çocuk bakımından önce daha büyük sorunlarımız varmış. Bende zaten planımı şuan böyle yapıyorum gidicem gelirse bu evlilik olur gelmezse herkes yoluna baksın ben daha ne yapabilirim
Zaten bunun ilerisi de degismeyecek ki esinizi surekli ailesi doluyor esinizde sürekli ailesinin lafiyla hareket ediyor intikam aliyorsun demek bile cok buyuk arkanizdan ne laflar döndüğünü ispatliyor neden hep evlilikte kadin feda etmek zorunda kendini ayrica kv de torun ayrimi yaptigini alenen ortaya sermis verilmiş sozlerde tutulmamis

X