Çocuk yapmak, kaygılar

ben zaten bu hayata getirilmeye çoktan karar verilmiş bir çocuğun annesi olursam daha iyi hissederim diye düşünüyorum. beni niye doğurdun diye suçlamayacak bir çocukla ilgili vicdan yapacağım çok konu olmaz diye de düşündüm. çocuk yapmayla ilgili bir karara varmam için mi terapi almalıyım anlamadım?
Ne yüce gönüllü bir insansınız. Ben de 28 yaşındayım.valla benim de sürekli aklıma yaşamak istemediğim, acı çektiğin, neden dünyaya geldim deyip anne babama çok kızdığım zamanlar aklıma geliyor.insan yaş ilerleyince mutlu olmuyor mu ? Hayır. Sadece daha sakin ve aklıselim olmayı öğreniyorsun.mutluluğun yerine huzuru koymayı kabulleniyorsun yani. Gerek var mı ? Bence yok.şahsen hayatımı çok şevkle değil de madem geldik en iyi şekilde değerlendireyim mantığıyla yaşıyorum.bir nevi duyguları gelişine yaşamak yerine ne yapsam da bugün vakit geçse diye yaşıyorum.onun da bizden ne farkı olacak ki.hayatımızda içten mutlu ve huzurlu olan kaç insan var ki.bir sürü akıl hastası, aptal insanın arasında yaşıyoruz. Bu kalitesizliğe ben birini daha eklemek istemezdim.3,4. Çocuk muhabbeti yapan insanların gamsızlığı beni benden alıyor.bu nasıl bir yaşama aşkıdır. Yorumlar da inanılmaz iyimser. Açıkçası kızacak olan olsa da şu beklenmeyen hamilelik(!) muhabbetlerinde güle güle büyütün yavrunuzu lafını okuyunca milletin ağzına kürekle vurasım geliyor. Insan bu insan koskoca bir insan....

...

benden yana bir beklentileri olduğunda doğmayı ben istememiştim bunları benden istemeleri bencillik diye düşündüğümden bunu diyorum. babama başka torunlarınla ilgilen bizi şuan düşünme herkes çocuk yapmak zorunda değil dediğim için kavga çıktı siz düşünün yani durumu.
Arkadasim benim anladigim cocuk yapmama konusunu cok fazla dile getiriyorsun bizim toplumumuza ters bir durum oldugu icin etrafindakiler seni ikna cabasina girmis birazda ailene bu konu uzerinden dogumunla alakali hincini diyeyim almaya calisiyorsun laf sokuyosun biraz dusunmelerini istiyosun ne hissettiginle alakali bence sen konu hakkindaki dusuncelerini oncelikle kendine sakla cunku ne kadar mantıklı gerekce sunarsan sun evlendiysen cocuk yapmalisin fikri bu topluma yerlesmis degistiremezsin bunu kabullen sana direk sormadiklari takdirde yorum yapma sorarlarsada nasip de gec cok fazla aciklama yapma kimse seni bu ulvi dusuncelerinden dolayi alkislamayacak o yuzden sadece esinle bu konulari konus

Çocuk konusunda karamsarim diye de karamsar bir karakterim olduğu sonucuna varmissiniz bu sefer de. Çocuk konusunda aklım karisik diye niye terapi almalıyım anlamıyorum burda yanıtlar arıyorum günün sonunda tamamen çocuk yapmamaya karar verdiğim için sorunlu mu olduğum anlamına gelecek? Ailem beni başarılı şekilde yetiştirmedi ama günlük hayatımda bu meseleleri ah vah eden biri değilim. Çocuk konusuyla alakası olduğu için anne baba olmayı kendi aileme de bakarak tartmaya calisiyorum
Ben de size psikoloğa gitmenizi tavsiye ettim. Sebebi çocukluğunuzda yaşadığınız olumsuz şeylerin şuanda karar vermeye çalışırken sizi etkiliyor olma ihtimali. Karakterlerimizin oluşumunda hep çocuklukta yaşadığımız şeylerin etkisi oluyor. Bu aklınızdaki soruları psikolog bizden daha iyi çözümler diye düşünüyorum sakın yanlış anlamayın.

İyi bir eşiniz huzurlu yuvanız varsa çocuk sahibi olunur.kendi geçmişinize bakarak karamsar düşünmeyin.
Bu sizin düşünceniz ama, genellememek lazım. Herkesin kendi vereceği bir karardır.
Konusahibi, bu çok önemli bir konu. Çocuğu insan kendisi çok istiyorsa yapmalı. Eğer istemiyorsanız kesinlikle yapmayın. Aile baskısı, başkalarının düşünceleri, toplumsal gelenekler, hormonlar, tabanca zoru :) hiçbiri çocuk yapmak için yeterli sebepler değildir. Bir insan dünyaya getirecekseniz bu yalnızca sizin bunu içtenlikle istemeniz neticesinde olmalıdır.

Çocuk konusunda karamsarim diye de karamsar bir karakterim olduğu sonucuna varmissiniz bu sefer de. Çocuk konusunda aklım karisik diye niye terapi almalıyım anlamıyorum burda yanıtlar arıyorum günün sonunda tamamen çocuk yapmamaya karar verdiğim için sorunlu mu olduğum anlamına gelecek? Ailem beni başarılı şekilde yetiştirmedi ama günlük hayatımda bu meseleleri ah vah eden biri değilim. Çocuk konusuyla alakası olduğu için anne baba olmayı kendi aileme de bakarak tartmaya calisiyorum
Hayır olaya bakış açısı her şeyi açıklıyo
Kararsız kalmak başka cümlelere yansıyan karamsarlık başka
Günün sonunda çocuk yapmamaya karar verince sorunlu olucağınızı nerden çıkardınız?Ne alaka yani size çocuk yapın baskısı yapan ben değilim karıştırmayın.Beyninizin alt zeminindeki soruyu bana yansıtmayın.
Ben tamamen bundan bağımsız bir şeyden bahsediyorum.Neyse
Son cümleniz bile her şeyi açıklıyo ama almayın siz terapi
Öcü bi şey o
Siz mükemmelsiniz , kusursuz, terapinin ne haddine siz.

5 sene sonra da korkmama sebep olacak bu etkenler azalmayacak ki çocuk yine büyük sorumluluklarıyla bizimle olacak
Bu konuda çok haklisin ama zamana birakmalisin. Ben hayatim boyunca cocuk sahibi kesinlikle olmak istedim ama zaman yaklaştıkça senin de dediğin gibi isim esimle daha fazla zaman geçirmek, ona zaman ayirmam bakmam gerek vs derken surekli oteledim nerdeyse 31 imi bitirmek üzereyken anne oldum. Eski esim otelememe izin verse dahada otelerdim muhtemelen. Birincisi bu konuyu eşinizle oturup bir konusun onun düşüncesinide öğrenin, sonradinda verdiginiz karar ne olursa olsun beraber bir terapiye gidin, verdiğiniz karardan pişman olma ihtimaliniz var mı kesin mi aslinda bu cocugu istiyor musunuz yada istemiyor musunuz bu soruların cevabını tamamen netlestirirsiniz. Sonrada tamamen zamana birakin cocuk sahibi olcaksaniz da ne zaman hazır hissedersiniz o zaman olmali. Evlat edindiğiniz zamanda bu sorumluluklariniz olucak sonucta. Ben kendi evladım olsun bir tane de evlat edineyim istiyordum bir donem. Ama şartlar ve anladim ki bende bir cocuk daha büyütecek enerji kalmamış.

Öyleyse hormonlarınız tavan yaptığında çocuk yaparsınız zaten.
Bu duygular herkeste gelişmiyor.
Ne istediğini bilmeden sırf evliliğin getirdiği sorumluluk için çocuk yapanları da görüyoruz.

Siz bırakın bu çocuk işini düşünmeyi.
Kalbiniz,ruhunuz bunu istediğinde bileceksiniz zaten. Gayet aklı başında birisisiniz zaten.
Toplum baskısı için yapılabilecek keşke bişey olsa ama zor.

34 yasindayim 7 senelik evliyim cocuk düşünmüyorum, 27imde evlenirken de düşünmüyordum
Esim de cocuk istemedigi icin cevremizden yukselen sesleri el birligiyle azaltabildik,
Hormonlarina baktir, terapiye git, bunlari bir donem cok duydum cevremden, insanlarin Bitmek bilmeyen meraklarina ve tavsiyelerine sonsuz bir sabrim var, cunku soyledikleri bir kulagimdan giriyor diğerinden cikiyor : D
Bu konuda kulak verdigim tek ses eşimin sesi ve kendi ic sesim.
Sizi ise fazla stres ve baski altinda gördüm , bence simdilik bu konuyu rafa kaldırın

34 yasindayim 7 senelik evliyim cocuk düşünmüyorum, 27imde evlenirken de düşünmüyordum
Esim de cocuk istemedigi icin cevremizden yukselen sesleri el birligiyle azaltabildik,
Hormonlarina baktir, terapiye git, bunlari bir donem cok duydum cevremden, insanlarin Bitmek bilmeyen meraklarina ve tavsiyelerine sonsuz bir sabrim var, cunku soyledikleri bir kulagimdan giriyor diğerinden cikiyor : D
Bu konuda kulak verdigim tek ses eşimin sesi ve kendi ic sesim.
Sizi ise fazla stres ve baski altinda gördüm , bence simdilik bu konuyu rafa kaldırın
Ahhh o çevre. Kabullenmiyorlar bir insanın çocuk istemeyebileceğini. İki muhabbet ediyorum konuyu çocuğa getirip akıl veriyor çoğu insan. 🤣

Çocuk insanları eğlendirmek için yapılmış bir şeydir.

Kimse bana aksini iddia etmesin. Hiçbir ebeveyn çocuğum hayırsız olsun, ağlayan bebek olsun, bana dünyayı dar etsin diye doğurmuyor.
Herkes bana eğlence olsun, uğraş olsun diyor. Hatta çocuk "sahibi" olmak diyoruz buna.

Ben dünyaya geldim şöyle bir baktım pek bir şey göremedim açıkçası. Bir de öleceksin falan diyorlar köle gibi çalıştırıp. Beklentiler farklı, imkanlar farklı. Mutlu olduğun an az, mutsuz olduğun çok. Ya bu hayat denen yer pek mantıklı gelmedi bana. Şimdi canım sıkıldı diye birini doğurup mantığı olmayan bu olaya sürükleyim de en sonunda o da ölsün falan hiç akıl karı değil. Üzerine düşünen her insan sizin gibi az çok bunu fark eder.

Evlatlık alabilirsiniz zira o insanlar zaten bu olaya girdiler bari birileri onların elinden tutsun. Ama gelmemiş insanları kendimiz için doğurmaya zorlamaya hiç gerek yok. Bana karamsar diyenler olacaktır. Dünyanın nereye doğru gittiğini görmemek için kör olmak gerek diyorum sadece.

Maalesef insanlık hatta hayat bence mantıklı bir olgu değil.

Bu da farklı bir düşünce olarak size fikir olsun

Merhaba,

Buradan aldığım eski bir üyeliğim vardı fakat aktif bir üye olmadığım için giriş bilgilerimi hatırlayamadığımdan yeni bir üyelik aldım.

Yaklaşık bir yıl önce kadar evlenmemden sonra şu an eşimle benim haricimdeki insanların kesin olarak ilerde çocuk yapacağımızı düşünerek yaptığı yorumlardan sonra içimdeki endişelere engel olamıyorum. Sanırım bu konuda daha çok orta yaşlara gelmiş çocuksuz kadınların samimi yanıtlarına denk gelmeyi çok isterim. Çok uzun olabilir kusura bakmayın.

Yaşım 27. Kocamınki de 30. İçinde huzursuz günlerin daha çok olduğu geleneksel bir türk ailesinde istediğim şekilde gezip tozamadan, ilerde bağımsızlığımı kazanıp kendi hayatımı dilediğim gibi yaşama hayalleriyle kendi paramı kazanma hayali kurduğum bir evde büyüdüm. bekar şekilde kendi evime çıkmama izin verilmediği için o dönem flörtüm olan sevgili eşimi "bak gezemiyoruz, istediğimizi yapamıyoruz, hadi maaşlarımızı da birleştirirsek süper güç oluruz" diyip, flört sürecimizi psikolojik baskılarla kısa kestirmek zorunda bıraktım. Şuan ikimiz de kariyerimizde yoğun bir dönemde olduğumuz için nadiren gezebiliyoruz. İlerde kiradan ayrılıp kendi evimize çıkmak ve paramızın enflasyonda erimesinin önüne geçmek için ek işler yapıyoruz. Minik bir tatil, gezinti ya da romantik bir plan için özel bir boş vakit belirlememiz gerekiyor. Bizim karıkoca olarak hayatın tadına varmamız için birkaç yıla daha ihtiyacımız var. Eşim illerde şartlarımız hazır olduğunda iki çocuk yapmamızı istiyor ama benim tarafta beklentiler çok farklı.

Aileler arasında kültürel çok fark var fakat hepsinin ilerdeki ortak beklentileri çocuk yapmamız. Şuanki kariyerim beni tatmin eden seviyede ama kayınvalidem bu maddi varlığımı çocuğuma bakıcı ayarlayarak kullanacağımı düşünüyor. Annem ise kendi çocuğuma evimde bakmazsam çocuğumun bu günlerinde yanında olamamanın vicdanını taşıyacağım için iki yıl evde bebekle ilgilenmemi istiyor. Şuan evliyken bile bize birçok konuda müdahalede bulunmalarına engel olduğumuz ailelerimiz, biz çocuk sahibi olduğumuzda daha da müdahale etmek isteyeceklerinden korkuyorum. Bizi doğururken bizlere sormamış olan ailem, kendilerine torun vermemizi evlatlık görevi olarak görüyorlar. Bu arada eşim de ben de doğumu istenmemiş fakat doğurulmaya son anda karar verilmiş çocuklarız.

Mesele şu ki ben liseden beri bu yaşıma kadar sadece mesleğimi yapmayı bildim. Çocuk bakmanın beni depresyona iteceğini biliyorum ve çocuğuma kendim bakmıycaksam da sadece çocuk sahibi olmak için de çocuk yapmak istemiyorum. tüm bunların sonucunda aslında ben çocuk sahibi olmak istemediğimi düşünüyorum. Çocuk sahibi olsam da onu doğuran ben olmak istemiyorum, evlatlık alma fikrine sıcağım ama doğurmakla ilgili aşamadığım endişelerim var. Evlatlık fikrini daha çok sevdiğimi söylediğimde de insanlar benim yerime "aaa öyle diyosun ama hiçbiri kendi çocuğunun yerinin tutmaz" diye emin oluyorlar.

benim bu konuyla ilgili çok sebebim var.
1. ben bile keşke doğmasaydım diyip anne babamı birçok konuda suçlamışken bir çocuğa daha hayat derdi yüklemek istemiyorum.
2. onun büyütürken yanlış yapmaktan korktuğum her şey için vicdanım sızlayıp duracak, hayatıma bir anksiyete sebebi daha eklenecek.
3. ikimizin bir kopyasını yapma romantizmine kapılırsam, o çocuğu beraber yaptığım eş bu sorumlulukla beni tek başıma bırakıp aile olmakla ilgili tüm inançlarımı zedelerse ve ben o adamdan soğursam diye korkuyorum.
4.mükemmel şekilde büyütmeye çalıştığım çocuğumu elin kekolarının büyüttüğü ruh hastası çocukların benim çocuğumun hayatı üzerindeki etkileri engelleyememekten korkuyorum.
ve en önemlisi
5. yaşın geç olmadan şimdiden denemeye başla diyen tüm anneler, aynı zamanda çocuk bakmanın ne kadar zor olduğunu bana çocuklarıyla uğraşırken saatlerce anlatırken. Madem bu kadar zor niye bana tavsiye ediyosun diye sorduğumda ise tek cümleyle insanın kendi çocuğunun olması çok güzel bir his diyerek olayı özetliyorlar. uzun uzun bana bir çocuğu büyütmenin niye güzel olduğunu açıklayan bir anne tanımadım. buna anlam veremiyorum.

Bu arada sorumluluk sahibi ve romantik olarak eşimle kendi çocuğuma sahip olmayı isteyecek biriyim fakat bu meselenin yaşam kalitemi düşürmesinden çok korkuyorum. sanki çocuğum olmazsa şuanki yaşantımla hayatımdan daha keyif alacakmışım gibi düşünüyorum.
Her görüşten fikre açığım, cesaret öykülerine ya da kendi fikrimden emin olmama yetecek hikayeler duymaya açığım.

"Yaşın henüz genç hormonların tavan yapınca (hatta seneye) kendi çocuğunu istiyceksin" diyerek de şuanki hormonlarımın neden düşük olduğu kanaatine vardıklarını anlayamadığım bazı insanlar var ki ben ilk reglimi 14 yaşında oldum.
" Evlatlık alma" kelimesine kadar güzel gidiyordu. Ama şunu artık öğrenelim marketten limon almıyoruz. Evladimiza kalbimizi, evimizi açıyoruz.

Eşimi tanıyana kadar evlenmeyi bile düşünmüyordum ama şimdilerde çocuk için çabalıyoruz . Bizim sürecimiz sıkıntılı ama bu demek değil ki sizinki de hemen olmaz . Yani zaman verebilirsiniz kendinize yaşiniz genç fakat bu zamanın sonunda bugün olduğu gbi olumsuz olursanız o zaman eşinize haksızlık yapmış olacaksiniz . Bence bu konuyu eşinizle konuşun . Çocuk onun için olmazsa olmaz mı mesela ?

Cocuklarımın verdıgı mutluluğu kimse vermıyor Rabbımın emanetleri buyugumun okula bırakırkan sapır supur öpmeleri bay bayları kucugumun anne sevıyoomm seenıı demesi yeter artar.Tek üzüldüğüm ıyı ebeveyn olma konusunda yetersızlıgımız cocuk yetıstırırkenkı hatalarımız.

" Evlatlık alma" kelimesine kadar güzel gidiyordu. Ama şunu artık öğrenelim marketten limon almıyoruz. Evladimiza kalbimizi, evimizi açıyoruz.
Saptirmayin konuyu. Benim kadar duyarlı birine böyle laflarla satasamazsiniz. Almak veya edinmek/sahip olmak. Almak eylemi parayla satın alınan şeyler için kullanılmıyor sadece. Çocuğu okuldan aldım demeyelim de çocuğu okuldan edindim mi diyelim. Burdan bana linç cikaramazsiniz

Saptirmayin konuyu. Benim kadar duyarlı birine böyle laflarla satasamazsiniz. Almak veya edinmek/sahip olmak. Almak eylemi parayla satın alınan şeyler için kullanılmıyor sadece. Çocuğu okuldan aldım demeyelim de çocuğu okuldan edindim mi diyelim. Burdan bana linç cikaramazsiniz
Duyarlı biriyseniz doğru kelimeler kullanrsnz. Bana edebiyat dersi vermeyin okuldan almakla bu durumu karşılaştırma yapmanızdan belli zaten ne kadar ince dusuncede oldgnz. Linç yapmıyordm.ayrica doğru kelimeleri kullanın.

Fazla uzatmışsınız anladığım kadarıyla çocuk olayına şuan sıcak bakmıyorsunuz o zaman yapmayın kimse sizi zorlayamaz sadece eşinizin fikri önemli erteleyin çocuk planını.hayat kalitesi tabiki düşer çocuk inanılmaz masraflı birşey.

Emin olmadan ve gerçekten istemeden çocuk yapmayın. herkes çocuk yapmak zorunda değil. ilk çocuğumu 35 te doğurdum. 37 yim ve 2. ye hamileyim. hazır olmak için çok bekledim. biyolojik saat sebebiyle artık beklemek istemedim.ve evet çocuk çok büyük bir sorumluluk ve karar yalnızca sizin olmalı

X