Dalga geçer gibi ayrımcılık!

sonkafautucu

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2016
550
374
Arkadaşlar daha önce yakında dayı oğlumun düğünü olucandan, dayımın ve ailesinin benim için çok değerli olduğundan ve bana düğünüm de bilezik takmalarina rağmen, eşimin onlara bir çeyrek altını çok görmesinden bahsetmiştim.

Çok büyük kavgalarimiz oldu bu konuyla ilgili. Borcum var kimseye altın takamam diyerek bi takım bahanelerin altına sığındı. Neyse şimdilik ertelendi. Hele bi düğün yaklaşsın borcumuz olmazsa bakarıza bağladı konuyu ve şimdilik kapandı.

Neyse bugün kv aradı beni.. Kv nin yigenide evleniyor. Bana söylediği aynen şu şekilde; "Büşranın çeyizine yatak örtüsü aldım, düğünde de altın takicam bide çeyiz sandığı eksik onuda alıp düğün de sizin adınıza okutuym diyorum."
Şimdi diceksiniz ki çok iyi düşünmüş yardımcı olmaya çalışıyor size. Ama malesef kv böyle yaparak demek istiyor ki sizin paranız olmadığı için sizin adınıza ben takıyorum ama senin kuzenine takmak zorunda değilim. Eşim de ben takmadim ki annem taktı büsraya diyerek işin içinden sıyrilacak.

Kv bide diyor ki mecbur kızım siz ayrı bi ailesiniz artık. Takmanız lazım. Bende dedim ki anne eşim takmaz valla benim kuzenime de takmıyor. Neyse ben hallederim Büşranınkini dedi. Ama benim kuzenin düğününden hiç bahseden yok..

Haksızlık değil mi arkadaşlar? Ne hakları var beni insanlara karşı mahçup etmeye? ?

Hic sevmem bu altin muhabetlerini. Kayinvaliden kendi yegeni oldugu icin takiyor, bide senin kuzeninedemi taksin kadin? Ne alaka yani, nerde burda ayrimcilik? Kuzeninde takmasaydi sana sonra karsilik beklicekse, borc veriyo millet resmen sonra aynisini istiyolar... cok takmak istiyosan kendi altinlarindan tak, kayinvalideden beklemek nasil bir sacmaliktir

Sizin kuzeninizden kayinvalidenize ne ki, niye dusunmek zorunda olsun? Onun yegeni kendi cani, tabii ki onu dusunecek.
Ek olarak, karsilik verecegim diye bu kadar kasmalari, kavgalari anlamiyorum. Maddi durumunuz ne kadarsa o kadar takarsiniz siz de kuzeninize yani. Kuzeniniz insansa bilezigin, altinin hesabini yapmaz herhalde durumunuzu bile bile. Gereksiz meseleleri kafaya takip insanlara bosuna bilenmissiniz.

Kendi yeğeni olduğu için içinden gelmiş sizin yerinize de yapıyor, bunu fırsat bilip hemen başka düğünler için de beklentiye girmeniz saçmalık.
Düğünde takmazsınız birşey, daha sonra durumunuz olunca içinizden ne geliyorsa alırsınız bileziğinizi verirsiniz kuzeninize, çok mesele, mahçupluk durum değil bunlar.

Ben konu sahibine hak verdim.
Eski kayınvalide düğünde bize kim ne takmışsa o kişilerin düğünlerinde takılacak altını bize aldirdi. Düğün takilarimida almışlardi hem. Ama benim yakın kuzenime hediyelik bilezik aldığımda bi araba laf.. kendi ailen alsin bize ne demişti. Yani nalinci keseri gibi hep kendilerine yontuyorlar. Eminim o sandığın parasini da esin verecektir.

Arkadaşlar daha önce yakında dayı oğlumun düğünü olucandan, dayımın ve ailesinin benim için çok değerli olduğundan ve bana düğünüm de bilezik takmalarina rağmen, eşimin onlara bir çeyrek altını çok görmesinden bahsetmiştim.

Çok büyük kavgalarimiz oldu bu konuyla ilgili. Borcum var kimseye altın takamam diyerek bi takım bahanelerin altına sığındı. Neyse şimdilik ertelendi. Hele bi düğün yaklaşsın borcumuz olmazsa bakarıza bağladı konuyu ve şimdilik kapandı.

Neyse bugün kv aradı beni.. Kv nin yigenide evleniyor. Bana söylediği aynen şu şekilde; "Büşranın çeyizine yatak örtüsü aldım, düğünde de altın takicam bide çeyiz sandığı eksik onuda alıp düğün de sizin adınıza okutuym diyorum."
Şimdi diceksiniz ki çok iyi düşünmüş yardımcı olmaya çalışıyor size. Ama malesef kv böyle yaparak demek istiyor ki sizin paranız olmadığı için sizin adınıza ben takıyorum ama senin kuzenine takmak zorunda değilim. Eşim de ben takmadim ki annem taktı büsraya diyerek işin içinden sıyrilacak.

Kv bide diyor ki mecbur kızım siz ayrı bi ailesiniz artık. Takmanız lazım. Bende dedim ki anne eşim takmaz valla benim kuzenime de takmıyor. Neyse ben hallederim Büşranınkini dedi. Ama benim kuzenin düğününden hiç bahseden yok..

Haksızlık değil mi arkadaşlar? Ne hakları var beni insanlara karşı mahçup etmeye? ?
Bu hesap kitaplar evinizin huzurundan Üstün mü?
Şimdi dayı oğlunun annesi babası size iyi birşey taktıysa emin olun sizin Anne babanız da onlara çok iyi şeyler yapmışlardır.
Bir de Dayı yeğenine tabi ki iyi birşey takmalı. Mesela annenizde bunu düşünerek dayı oğlunuza çok iyi birşey takacaktır emin olun.
Fakat sizin durumunuz müsait değilsen eşinizi böyle hesapların içine sokmayın.
Kayınvalideniz de yeğenine dilediğini takar bunu sözkonusu edip tadınızı kaçırmayın . Herkes huzuruyla evinde otururken siz sıkıntı yaşarsınız.

Eski kayınvalide düğünde bize kim ne takmışsa o kişilerin düğünlerinde takılacak altını bize aldirdi. Düğün takilarimida almışlardi hem. Ama benim yakın kuzenime hediyelik bilezik aldığımda bi araba laf.. kendi ailen alsin bize ne demişti. Yani nalinci keseri gibi hep kendilerine yontuyorlar. Eminim o sandığın parasini da esin verecektir.

Almasaymışsınız? Elinizden takılar gıdıyor ses çıkaramıyorsunuz, kv kime ne takacagınızın emrını verıyor ses çıkaramıyorsunuz. Burada kv, konu sahıbıne bişey aldırmıyor. Kendı yegeni için kendısı para verip altın alıyor hatta konu sahıbı ve eşi adınada kendisi para verip sandık alıyor. Kalkıp birde konu sahıbının kuzenıne altın almak zorunda değil. O iş konu sahıbının annesıne düşer, kvye değil.

Sizin konunuz biraz farklı konu sahibi diyor ki kayınvalide si kendi yeğenine bilezik takarsa eşi annem taktı benim takmama gerek yok diyecek..Aynısını benim dayı oğluma da yapabilir diyor.

Sizin kuzeninizden kayinvalidenize ne ki, niye dusunmek zorunda olsun? Onun yegeni kendi cani, tabii ki onu dusunecek.
Ek olarak, karsilik verecegim diye bu kadar kasmalari, kavgalari anlamiyorum. Maddi durumunuz ne kadarsa o kadar takarsiniz siz de kuzeninize yani. Kuzeniniz insansa bilezigin, altinin hesabini yapmaz herhalde durumunuzu bile bile. Gereksiz meseleleri kafaya takip insanlara bosuna bilenmissiniz.
+1

Konu sahibi,eşin ailesinin işinde mi çalışıyor,eğer öyleyse ve bu gibi şeyler ortak giderden karşılanıyorsa,haklısın evet...Ama herkesin işi hesabı ayrıysa,herkes kendi bütçesinden karşılamalı bence...

Ben seni anliyorum ama kvalide tabiki kendi yigenini once tutar yapar eder.sizin yigeninizden ona ne ki..tabiki yapmaz.
Bizde de mesela esimin akrabasi evlenir oncesinde ne takilcak ne edilcek konusulur ama benim akraba evlensin hic sormaz bile gidicenmi napican bu isler boyle

Güzelim düğüne daha varsa biriktirirsin kocana millet etmezsin ben bazen öyle yaparım bilezik takamazsan çeyrek takarsın kocan da birşey diyemez

Bizim gelenek geleneklerimizde hala dayi amca teyze bilezik takar yegenlerine sizin dayımnizda size bilezik takmış.Bunu abartmaya gerek yok.Sizin ailenizde karşılığında bilezik takacak.Sizde varsa imkanımız bir küçük altın veya imkana göre para takarsiniz olay bu.Kayinvalidenin kendi yeğenine olan tutumu çok doğal neden kiyasladiniz ki?

Dayınız kaç bilezik taktı ki?
Benim dayım da bilezik taktı. Ama onun kızına annem bilezik taktı, ben çeyrek.
Sizin bileziği de kendi aileniz takmalıyken siz kayınvalideden bekliyorsanız büyük saçmalık olur bu.

Kadın kendi yeğenine elbette özenir,yapar. Sizin adınıza da yapıyormuş, ne iyi. Bir de o masraf olmayacak.
E siz de kendi kuzeninize bir çeyrek takarsınız. O kadar durumunuz yoksa annenizden borç alın. Sağlarsa inşallah.

Altınlarını götürüp hepsini kvye verdiysen haklısın bu dediğinde sadece. Yoksa saçma. Neden senin akrabana bir şey taksın?
Altınlarını götürüp ona verdiysen evlenir evlenmez zaten eminim bundan daha önemli sorunların vardır.

X