dayanamıyorum, hakkınızı helal edin

Bir değişik versiyonunu evliyken yaşadım tek diyeceğim şey kesinlikle bu şartlarda evlenme kaç kurtar kendini hiç bir yere sığamıyordun canına yazık degilmi işin yoksa yatılı iş bul iki taraflada muhatap olma ölmekten beter bi durum ilerisi.

Ailene neden bu zamana kadar set cekemedin anneni susturman lazimdi tabiki nikah erkek tarafinin oldugu sehirde olur nisanida kiz tarafi yapar sizin aileniz asiri sorunlu nisanlinizin dedigi gibi yapin tarihi belirleyin gelirse gelir ailen

Yaklaşık bir ay önce bir konu açmıştım, okuyan bilir... Durumlar daha da kötüleşti arkadaşlar. sırf nikah nerede olsun çatışması yüzünden nişanlım ile ailemin arası açılmıştı. Ben her defasında nişanlımı haklı bulduğumu kendisine de söylüyorum. Hatta alıntıladım da konuyu. Şimdi ailem hatalarını anladıklarını ve nişanlımla konuşup barışmak istediklerini söylüyor fakat bu sefer nişanlım barışmak istemiyor. kayınvalidem ve kayınpederim dahil herkes en azından konuşup barışmasını, isterse gene samimi olmayacağını ve evliliğe kadar idare etmesini söylüyor. kimse onu ikna edemiyor, ben bile! Diyorum 'büyüklük sende kalsın konuş kırıldığın noktaları söyle, fikrini belirt. Orta yolu bulalım. Benim üzerime de yük oluyor, beni de anla.' gibisinden konuşuyorum. Çocuğun ailesi bile haksız duruma düşüyorsun konuş kızın ailesiyle, nikah onların istediği olabilir biz sıkıntı etmiyoruz siz yeter ki mutlu olun, tarzında konuşuyor. Kendi haklı ama inadı haksız duruma düşürecek. Annemin kronik hastalığı yeniledi hatta kardeşim dahil tüm ailem beni hain, sahtekar, kötü ilan etti. Annemin hastalığının nedeni benmişim. İnsanlara dert beladan başka bir şey değilmişim. Ben dayanamıyorum artık. Panik atak krizlerim şiddetlendi, nefes darlığım başladı. Artık dayanamıyorum, nişanlım da benden ilgiyi kesti. Ne evliliğe ne de hazırlıklara hevesim kaldı. Yaşamak bile istemiyorum artık, herkesin derdi ben isem neden nefes almaya hakkım var? Mutlu olmayı haketmiyormuşum meğerse. Zaten birçok yerden sıkıntım arttı. Artık dayanamıyorum, belki birkaç saate olmayabilirim.
Amaaan böyle durumlarda en güzeli 3. bölge. Tarafsız bir yerde nikahı yapmak gelmek isteyen gelsin.
En başta iletişi kursaymış aileler madem bu kadar önemliyse.
Şu noktada da bırakın artık ailem-nişanlım kısmını. Siz ailenizin isteğini nişanlınıza ilettiniz. Onun istemediğini de ilettiniz tamamdır artık.
Hani aileniz "normal" olsa , sizi suçladığını filan yazmışsın z ondan böyle dedim, bir şeyler için çabalayın ama gerek yok bence ya. Nişanlınızdan eminseniz, bu adam beni üzmez el üstünde tutar diyorsanız yolunuza bakın. Aileniz düşünsün o kadar hakaretten sonra nasıl yol alacağını.

Yaklaşık bir ay önce bir konu açmıştım, okuyan bilir... Durumlar daha da kötüleşti arkadaşlar. sırf nikah nerede olsun çatışması yüzünden nişanlım ile ailemin arası açılmıştı. Ben her defasında nişanlımı haklı bulduğumu kendisine de söylüyorum. Hatta alıntıladım da konuyu. Şimdi ailem hatalarını anladıklarını ve nişanlımla konuşup barışmak istediklerini söylüyor fakat bu sefer nişanlım barışmak istemiyor. kayınvalidem ve kayınpederim dahil herkes en azından konuşup barışmasını, isterse gene samimi olmayacağını ve evliliğe kadar idare etmesini söylüyor. kimse onu ikna edemiyor, ben bile! Diyorum 'büyüklük sende kalsın konuş kırıldığın noktaları söyle, fikrini belirt. Orta yolu bulalım. Benim üzerime de yük oluyor, beni de anla.' gibisinden konuşuyorum. Çocuğun ailesi bile haksız duruma düşüyorsun konuş kızın ailesiyle, nikah onların istediği olabilir biz sıkıntı etmiyoruz siz yeter ki mutlu olun, tarzında konuşuyor. Kendi haklı ama inadı haksız duruma düşürecek. Annemin kronik hastalığı yeniledi hatta kardeşim dahil tüm ailem beni hain, sahtekar, kötü ilan etti. Annemin hastalığının nedeni benmişim. İnsanlara dert beladan başka bir şey değilmişim. Ben dayanamıyorum artık. Panik atak krizlerim şiddetlendi, nefes darlığım başladı. Artık dayanamıyorum, nişanlım da benden ilgiyi kesti. Ne evliliğe ne de hazırlıklara hevesim kaldı. Yaşamak bile istemiyorum artık, herkesin derdi ben isem neden nefes almaya hakkım var? Mutlu olmayı haketmiyormuşum meğerse. Zaten birçok yerden sıkıntım arttı. Artık dayanamıyorum, belki birkaç saate olmayabilirim.
Şuan ki yaşınızla, içinde bulunduğunuz durum size çok ağır geliyor olabilir. Ama inanın dışardan bakınca öyle küçük ki.. Şöyle üstünden bir iki yıl geçsin aynı sizde bizim baktığımız gibi bakacaksınız konuya.. Ve ben bunun için mi bu kadar kahretmişim diyeceksiniz.
O yüzden sakin olun salağın biri yüzünden ne kendinize ne ailenize yazık etmeyin. Nişan atmak dünyanın sonu değil, nişanlınızda dünyada ki son insan değil.

Her iki taraf da beni iyice ortaya ittiler. Nişanlım hatta tarih alalım bir an önce diyor. Ailem sorunu çözmezsen bizi unut diyor. Nişanlım tarih al haber ver gelmezlerse zaten ailen değiller diyor. Gerçekten yoruldum.
Nişanlınız haksız, aileniz de haksız ama bunlardan biri silinecekse o da nişanlıdır...

İçinde bulunduğumuz durum çok zor değil siz sağlam psikoloji ile göremiyorsunuz. Sorunlarınız için bir şey diyemem ama bir şeyde bu kadar çok zorluk çıkıyorsa olmaması gerektiği içindir bunu yeterince deneyimledim yani üst üste bu kadar sıkıntı çıkması belki yol daha da uzamadan bu evlilikten vazgeçip önünüze bakmanız içindir kimsenin yargılamaları ile de kendi değerinizi biçmeyin lütfen

Kınayı düğün gibi Muğla'da nikahı da nişanlınin memleketinde yapabilirdiniz.
Ama ben bu kadar inat nisanliyi bir gozden geçirirdim açıkçası.

Bence biraz erteleyin düğünü. Herkesin bir nabzı düşsün. Bu nabız yüksekliği ile devam ederseniz düğünde kavga çıkar

İlk önce kendinizi sevin değer verin. İki birşey olunca öleceğim ben vs demeyin... Bunun ilerisi iyi görünmüyor. İşin affedersiniz bişiyi çıkmış... Salın gitsin nişanlınızı...

Bir daha böyle birşey olursa adam akıllı, aklı başında insanlar gibi yapın. Eş adayı ile anlaşıp karar verin. Aileleri işin içine katmayın.

nişanlını ailenden üstün tutuyorsun, ve sevme işinin dozunu kaçırmışsın bak döner dolaşır bu küçücük taşlar ilerde evlendiğinde önüne kaya olarak önüne düşer korunuyorsun bence ayrıl.

Ben nişanlınıza hak verdim. Aşırı toksik bir aileniz var ve siz de ölmeyi düşünüyorsunuz ama bir yetişkin olarak ailenizin saçmalıklarını nişanlınızla olan ilişkinizden ayrı tutmayı beceremiyorsunuz. Siz kendiniz bu toksik düzlemde yaşamayı normal kabul etmiş olabilirsiniz fakat nişanlınız için neyin normal olup olmadığı sizle eşdeğer olmak zorunda değil.

Sizinle evlenirse hayat boyu bu insanlara maruz kalıcak, türlü saygısızlıklar görücek, siz de manipülasyonlarla her defasında "sen haklısın ama nolur idare et onlar da ailem, alttan al" diyeceksiniz.

Herkes kendi delisiyle kendi uğraşsın. İntihar edecek noktaya geldiyseniz, nişanlınızı zorlamak yerine alın karşınıza konuşun, ailenizle -yetişkin bir kadınsanız- mesafe koyun ve bir daha karıştırmayın.

Ben de olsam sizinle beraber olmazdım mevcut şartlarda, bugün alttan alınan şey, evlenince 100 katı geri döner, siz de güven vermiyorsunuz. Sizin aileniz böyleyse -alıp satamazsanız- evlenmeyin, hayat boyu uğraşın ama başkasının başına bela etmeyin.

Sizin için de söylüyorum en tiksindiğim şeydir, birilerine "onu kaldır, bunu alttan al, şunu büyütme" diye baskı kurmak. Adam için çizgi geçilmiş demek ki. Her sınır koyma davranışı inat olarak adlandırılamaz. Siz demek ki alışmışsınız zaten her şeye, sesiniz çıkmıyor. Nişanlınız başka biri. Annenizi idare etmek zorunda değil.

Eş olmak bu değil.

Ölmeye ne gerek var çoğumuzun yaşadığı şeyler aileler işin içine girdikten sonra sorunlar baş göstermişti bizim. Aileler işin içine girince kuzenim nişan attı. Evliliklerin başındaki en büyük sorun aileler canım

Senin ailen de fenaymış

Aileniz ne kadar ayıp ediyor. İnanılmaz gerçekten.
Tek eş dost akraba onlarda mı var? İnsanlar parasını ödediği düğünün şehrine kadar veremeyecek mi? Onların akrabası ne olacak?
Madem öyle iki düğün yapsınlar, erkek tarafı kendi tarafında yapar öder, aileniz de Muğla’da yapar öder bir zahmet. Nişan zatne kendi şehrinizde olmuş.
Siz de ailenize hop ben karar verdim evleneceğim ne oluyoruz diyemiyorsanız artık

Benim bildiğim nişan kız tarafında olur ve kız tarafı öder.
Kına gecesi kız evinde olur bunu kim öder bilmiyorum erkek ödüyor sanırım ama
Farklı ildeyseniz nikah 3-5 kişi arasında olacaksa fark etmez nerede olduğu ama düğün erkeğin evinde, memleketinde yapılır 35 yaşına kadar hep öyleydi gördüklerim.
İki taraf uzak ise ve gelinin akrabaları gelini gelinlikle görmek istiyorsa kına gecesinde gelinlik + kına yakılırken bindallı giydi.
Gördüklerim hep böyleydi.

Bu kadar olaydan sonra o evlilikte çok sıkıntı çıkar. Aileniz başta kız eviyiz her istediğimizi yapmak zorundasınız gibi bir havaya girmiş.
Nişanlınız desen ayrı saçma biir tavırda herkes sorunsuz evlenmiyor, sorunsuz görüşmüyor biraz yapıcı olabilir.
Sizin üstünüzden ego savaşı veriyor karşı tarafa.
En iyisi ayrılmanız gibi duruyor bu sorunlar her tartışmada temcit pilavı gibi ısıtılıp önünüze getirilir.
Bir erkek için intihar edilir mi ya bırakın o peşinizden koşsun.

Son düzenleme:
X