dayanamıyorum, hakkınızı helal edin

Nişanlın inatçı evlenme demişler ama konuda sadece nisanliya hak verdim ben🤔 siz hayatınızda tam olarak nerde görüp duydunuz nikahın kız tarafının şehrinde olduğunu? Hem de nişan dahil hiçbir şeyi ödemeyecek kız tarafı? Yani nisanliniz buraya soru sorsa ona da derdim aman alttan alma sakın diye. Bence haklı bir inat. Bu saatten sonra bu işin yürüyeceğini sanmıyorum, biraz işleri erteleyip sakin kafayla düşününce anlarsınız zaten. Şöyle bir sene daha bekleyin derim ben.

Her iki taraf da beni iyice ortaya ittiler. Nişanlım hatta tarih alalım bir an önce diyor. Ailem sorunu çözmezsen bizi unut diyor. Nişanlım tarih al haber ver gelmezlerse zaten ailen değiller diyor. Gerçekten yoruldum.

çevremden bir kısmı hatta yap nikahı sonra haber ver diyorlar.
Ailenize nişanlınıza resti çekin, çevrenize de kulak tıkayın zira ailenizi ezerek evlendiğiniz anda eşinizin her türlü baskısına ve aşağılamasına maruz kalırsınız sizi sürekli ailenizden vurur.

Ailenize de nişanlınıza da ya benim fikirlerime kararlarıma saygı duyarsınız ya da hepinizi silerim deyin, ölmeyi de aklınızdan geçirmeyin, siz ölünce nişanlınız arkanızdan vicdan yapıp yas tutar sanıyorsanız yanılırsınız, yoluna bakar, aileniz de her ne kadar size düşüncelerini dayatıyor olsalar da evlat acısı yaşamak çok kötü bir şey, hem onlara böyle bir şey yaşatmaya hakkınız yok hem de sağlam bir duruşla halledebileceğiniz bir şey için kendi canınıza yazık.

Evlilik iki kişi arasında olmaz iki aile arasında, onların gelenekleri ve görenekleri kapsamında, onların tecrübeleriyle olur o yüzden siz evlenirseniz daha çok sorun yaşarsınız.
Nişan dediğin ismi konulsun diye takılan bir yüzük büyütüp anlam yükledikçe problem çıkmış. Nikah denilen de resmiyete dökülsün diye yapılan bi evrak işi onu da koca iki insan olarak ikinizin karar vermesi gerekir. Analar babalar o konuda diretme yapamaz ancak ricacı olabilirler son söz evlenme kararı alabilmiş koca iki insanın olur.
Aileler diretme Yapar da söz hakkı olurlarsa evliliğe müdahale etme ihtimali yüksek kişilerdir idare edemeyen çiftler evlilik sorumluluğunu da sırtlanamaz. Siz biraz daha olgunlaşıp öyle evlenin. Bu görünen fragman siz evlendikten sonra daha çok sorun yaşarsınız karşı tarafla da ailenle de.

Her iki taraf da beni iyice ortaya ittiler. Nişanlım hatta tarih alalım bir an önce diyor. Ailem sorunu çözmezsen bizi unut diyor. Nişanlım tarih al haber ver gelmezlerse zaten ailen değiller diyor. Gerçekten yoruldum.
Böyle bir insanla evlenirseniz çok üzülürsünüz.

Çok benzerini hatta aynısını bizde yaşadık.
Kız tarafı düğüne kadar Muğla'da istedi şart koştu. Bir çok kişi erkek tarafından gidemedi tabii.
Bu gibi durumlarda iki düğün yapılabilir. Hadi olmadı Kınayı düğün gibi yapın olsun bitsin.
Anlaşamayacak ne var ortada? İlk defa aynı şehirden olmayan siz değilsiniz koskoca Türkiye' de.

Son düzenleme:
Acikcasi bu kadar zit giden bir adam evlenince hem ailenizden uzak kalmanizi ister hem de kimsesi yok nasilsa bana muhtac diye her konuda illa benim dedigim olacak diye inatlasir. Detaylari okumadim kim haklı kim.haksiz orasi önemli degil bu saatten sonra çünkü nisanliniz ailesini bile kaale almadan illa ailen bana uysun tavrinda oldugu surece siz evlilikte mutlu olamazsiniz

Benim bildiğim bir söz var. “””” ev yapacaksan tuğladan, kız alacaksan Muğla dan””” diye. Yani şöyle biliyordum ben o yörede altınlar hariç her şeyi kız tarafı yapar diye. Öyle değilmiymiş?? Yanlış mı biliyormuşum??
Nişanlınızın tutumu da en az ailenizinki kadar çirkin. Evliliğiniz boyunca bu sorun bitmeyecek biliyorsunız değil mi?
Allah bazı şeyleri gösteriyor ama ısrarla oldurmaya çalışıyoruz. Kötü olaylar yaşanmaya başlayınca da kader diyoruz. Aklımızı kullanmayı reddediyoruz. Nişan atmamaktaki ısrarınızı anlamadım. Ölmek daha mı kolay nişanı bozmaktan.
Ailenize bu kadar kinli biriyle, ya da şöyle diyeyim; ne kadar haklı da olsa erkeğin bu kadar kindarıyla mutlu olunmaz. Olamazsınız. Olamayacaksınız da. Hele de konu aileniz olunca.
Annemler Muglaya seneler once tasindi ben de kisa bir sure yasadim. Oradaki adet şöyle
Evi erkek (ya da erkegin ailesi) alır, evin icini de komple kız (ve ailesi) döşer. Igneden iplige... Düğün iki tarafa da maliyetli oluyor çünkü yemek verilir aşçı tutulur simdi en az 50-100 bin eder. Kınayi ev önünde yapan azdır zaten dugun salononda ayni düğün gibi oluyor. Köyde şalvarla dolasan kadinlar düğünde şıkır şıkır oluyorlar yani bu tur seylere kiymet veriyorlar ama bunlar isin detayı. Biz de kardesimi evlendirdik evini bir sene once aldilar, düğünde iki taraf da ustune duseni oldugu kadariyla yapti kiz tarafinin ozel talepleri olmadı (iki taraf da Muglali degil).

Ben nişanlınıza hak verdim. Aşırı toksik bir aileniz var ve siz de ölmeyi düşünüyorsunuz ama bir yetişkin olarak ailenizin saçmalıklarını nişanlınızla olan ilişkinizden ayrı tutmayı beceremiyorsunuz. Siz kendiniz bu toksik düzlemde yaşamayı normal kabul etmiş olabilirsiniz fakat nişanlınız için neyin normal olup olmadığı sizle eşdeğer olmak zorunda değil.

Sizinle evlenirse hayat boyu bu insanlara maruz kalıcak, türlü saygısızlıklar görücek, siz de manipülasyonlarla her defasında "sen haklısın ama nolur idare et onlar da ailem, alttan al" diyeceksiniz.

Herkes kendi delisiyle kendi uğraşsın. İntihar edecek noktaya geldiyseniz, nişanlınızı zorlamak yerine alın karşınıza konuşun, ailenizle -yetişkin bir kadınsanız- mesafe koyun ve bir daha karıştırmayın.

Ben de olsam sizinle beraber olmazdım mevcut şartlarda, bugün alttan alınan şey, evlenince 100 katı geri döner, siz de güven vermiyorsunuz. Sizin aileniz böyleyse -alıp satamazsanız- evlenmeyin, hayat boyu uğraşın ama başkasının başına bela etmeyin.

Sizin için de söylüyorum en tiksindiğim şeydir, birilerine "onu kaldır, bunu alttan al, şunu büyütme" diye baskı kurmak. Adam için çizgi geçilmiş demek ki. Her sınır koyma davranışı inat olarak adlandırılamaz. Siz demek ki alışmışsınız zaten her şeye, sesiniz çıkmıyor. Nişanlınız başka biri. Annenizi idare etmek zorunda değil.

Eş olmak bu değil.
ölür mü kalır mı kendi bileceği iş bir şey diyemem ama ben de kız tarafından nefret ettim. ailenin sergilediği çingenelikten sonra kim olsa inadından dönmez ben olsam bende sallamazdım ister gelsinler ister gelmesinler düğün memleketimde haydi bakalım derdim herhalde.
kız tarafı şu kız veriyoruz triplerinde aşırıya kaçmış gibi duruyor.
benim bildiğim tüm yurtta nişanı kız tarafı yapar sade veya şatafatlı ama kız tarafı yapar. bu konu özelinde oradan da yırtmış kızın ailesi düğünü de tarihi de kendi keyiflerine göre olsun istiyorlar erkek tarafını ödediği organizasyonu.
yani demezler mi onların da geleni gideni akrabası vardır oğlanın memleketinde olsun.
herkesin gönlü olsun isteselerdi ya hiç karışmazlardı yada bizim memlekette de ufak çaplı yemek veririz derlerdi.muğla orası zaten herhangi bi mesire alanında kokteyl yap geç

Bana öyle geliyor ki bu gelenekler ilişki için bir sınav ve nisanlinız bu testten geçememiş görünüyor. Siz bu adamın kibriyle çok uğraşırsınız. Evlenince iyice problem çıkarır, ailen eve gelmesin dahi der. Böyle birisiyle evlenmeyin.
Kendi aileleri büyü de yapsa bıçakla üstüne de yürüse 1 ay dayanırlar küslüğe, öpüş barış bal börek ol beklerler. Kendilerine kaş çatılsa ne ölüne ne ölüme olur.

Nişanlın inatçı evlenme demişler ama konuda sadece nisanliya hak verdim ben🤔 siz hayatınızda tam olarak nerde görüp duydunuz nikahın kız tarafının şehrinde olduğunu? Hem de nişan dahil hiçbir şeyi ödemeyecek kız tarafı? Yani nisanliniz buraya soru sorsa ona da derdim aman alttan alma sakın diye. Bence haklı bir inat. Bu saatten sonra bu işin yürüyeceğini sanmıyorum, biraz işleri erteleyip sakin kafayla düşününce anlarsınız zaten. Şöyle bir sene daha bekleyin derim ben.
Herkes neden nişanlıya saydırmış hiç anlamadım.
Nişan zaten kız tarafında olmuş. Şimdi düğün de kız tarafında olsun diye tutturan kız tarafı. E erkek tarafının akrabası ne olacak? Adamlar hem düğünü ödeyecek hem de akrabalarını çağırmayacak mı?
Kız tarafı resmen işi yokuşa sürmüş. Haklı olan burada erkek ailesi

Herkes neden nişanlıya saydırmış hiç anlamadım.
Nişan zaten kız tarafında olmuş. Şimdi düğün de kız tarafında olsun diye tutturan kız tarafı. E erkek tarafının akrabası ne olacak? Adamlar hem düğünü ödeyecek hem de akrabalarını çağırmayacak mı?
Kız tarafı resmen işi yokuşa sürmüş. Haklı olan burada erkek ailesi
Yani deseler ki bu yapılan ayıp olmuş yollar geçse de aileler arasındaki sorun bitmez ayrıl tamam. Ama adam inatçı çok çekersin diyorlar. Adam inatçı değil arkadaşlar prensipleri var. Taktir ettim.

Yani deseler ki bu yapılan ayıp olmuş yollar geçse de aileler arasındaki sorun bitmez ayrıl tamam. Ama adam inatçı çok çekersin diyorlar. Adam inatçı değil arkadaşlar prensipleri var. Taktir ettim.
Yani ben de ödediğim düğünü istediğim yerde yaparım. Eğer illa kendi illerinde de düğün istiyorlarsa kendileri ekstra ödesin yapsın. Ben çevremde hep öyle gördüm. Düğün oğlan tarafında olur illa kız tarafında olacaksa ikinci düğün olur onlar öderler.
Aile resmen uyanıklık peşinde.

Adamın yerinde olsam dönmem size, daha bugün bdv'de açılmış bir konuda evlenilen kişinin ailesinin ne kadar önemli olduğunu bir daha gördük. Ben de problemli bir aile ile muhatap olmak istemezdim, adam doğru olanı yapmış. Bazı şeyleri olgunlukla kabul etmek gerekir, yarın bir gün evlenip boşanmak yerine şimdiden yolları ayırmak daha hayırlıdır.

Ayrıca her ayrılan intihar etseydi dünyada adam kalmazdı, bu kadar güçsüz olmayın. Hayatta her şey her zaman istediğiniz gibi olmayacak, bizim de olmadı. Destek alıyor musunuz bilmiyorum ama almıyorsanız muhakkak alın. Sağlıklı düşünemiyorsunuz.

Prensipli adam bu tuhaf aileyi bu kadar nazlamazdı. Hem elini cebine atma, hem de kürek kadar dil uzat. Kimseye bu arsızlık iki günde yüklenmez. Bi düşünsün ben bunları ne ara azdırdım diye bence.

Prensipli adam bu tuhaf aileyi bu kadar nazlamazdı. Hem elini cebine atma, hem de kürek kadar dil uzat. Kimseye bu arsızlık iki günde yüklenmez. Bi düşünsün ben bunları ne ara azdırdım diye bence.
Katip bunlar hep gelenek adı altında yapılan diretmeler yüzünden oluyor bence, kız tarafı nişan masrafını kız tarafı üstlenmez diyor, erkek tarafı nikah erkeğin memleketinde olur diyor, kız tarafı hayır sizin dediğiniz olmayacak nikah burada olacak diyor, bu arada evlenecek kızın düşüncesini ne ailesi ne nişanlısı sormuyor ?
Tutturmuşlar bir benim dediğim olacak inatlaşması, arada konu sahibini harcıyorlar.

Gelenekleri yapanlar kusuruma bakmasın, yapanlara saygım var ama ben ne yaptım ne yapılmasına izin verdim.

Bir kere nişandı düğündü bohçaydı çeyizdi çimendi şunu kız tarafı yapar bunu erkek tarafı yapar, şunu kız tarafı alır bunu erkek tarafı alır, nişan şöyle olur, nikah erkeğin memleketinde olur gibi şeyler evlenecek insanların güzel ve heyecanla geçirecekleri günleri katletmekten başka bir şey değil.

Kim evlenecekse onlar oturur karar verir ama anne babalarının uydusu gibi olmadan, anne baba fikirlerini kendi fikirleri gibi ortaya atmadan ve anne babalarından bağımsız düşünerek, nişanı nasıl yapalım, nikahı nerede nasıl yapacağız, ev eşyalarını paylaşalım sen neleri alabilirsin ben şunları yapabilirim her şeyi a’dan z’ye konuşup anlaşırlar, aldıkları kararı ve yapacaklarını kafalarında oturtunca da biz böyle bir karar aldık diye ailelere söylerler, aileler müdahale etmeye kalkarsa da biz böyle bir karar aldık müdahale etmek yerine kararımıza saygı duyup yanımızda olmanızı istiyoruz derler olay biter.

Böyle her şeye aileler karışır sizin memleketinizde olmayacak bizim memlekette olacak inatlaşması olursa kimse asıl evlenecek olanların söylediklerini duymaz kulak tıkar.

Prensipliliğe gelince, gerçekten prensipli birisi kendi ailesinin lafına göre de hareket etmez, nikah ne Muğla ne benim memleketimde olmayacak, iki tarafında dediğini yapmıyoruz biz x şehrinde nikah yapmaya karar verdik deyip başka bir yerde yapar nikahı hepsi öylece kalakalır.

Burada sadece kız ailesinin acayipliği göze çarpmıyor erkek tarafı da alttan alta nikah bizim memlekette olacak diyor, kızın yüzüne bir şey demiyorlar ama köprüyü geçene kadar diye düşünüyorlardır, kız bu inatlaşmalar arasında evlenirse eşinden de bir ton laf işitecek, en temizi herkese şöyle sağlam bir şarlaması.

Yaklaşık bir ay önce bir konu açmıştım, okuyan bilir... Durumlar daha da kötüleşti arkadaşlar. sırf nikah nerede olsun çatışması yüzünden nişanlım ile ailemin arası açılmıştı. Ben her defasında nişanlımı haklı bulduğumu kendisine de söylüyorum. Hatta alıntıladım da konuyu. Şimdi ailem hatalarını anladıklarını ve nişanlımla konuşup barışmak istediklerini söylüyor fakat bu sefer nişanlım barışmak istemiyor. kayınvalidem ve kayınpederim dahil herkes en azından konuşup barışmasını, isterse gene samimi olmayacağını ve evliliğe kadar idare etmesini söylüyor. kimse onu ikna edemiyor, ben bile! Diyorum 'büyüklük sende kalsın konuş kırıldığın noktaları söyle, fikrini belirt. Orta yolu bulalım. Benim üzerime de yük oluyor, beni de anla.' gibisinden konuşuyorum. Çocuğun ailesi bile haksız duruma düşüyorsun konuş kızın ailesiyle, nikah onların istediği olabilir biz sıkıntı etmiyoruz siz yeter ki mutlu olun, tarzında konuşuyor. Kendi haklı ama inadı haksız duruma düşürecek. Annemin kronik hastalığı yeniledi hatta kardeşim dahil tüm ailem beni hain, sahtekar, kötü ilan etti. Annemin hastalığının nedeni benmişim. İnsanlara dert beladan başka bir şey değilmişim. Ben dayanamıyorum artık. Panik atak krizlerim şiddetlendi, nefes darlığım başladı. Artık dayanamıyorum, nişanlım da benden ilgiyi kesti. Ne evliliğe ne de hazırlıklara hevesim kaldı. Yaşamak bile istemiyorum artık, herkesin derdi ben isem neden nefes almaya hakkım var? Mutlu olmayı haketmiyormuşum meğerse. Zaten birçok yerden sıkıntım arttı. Artık dayanamıyorum, belki birkaç saate olmayabilirim.
Senin ailen de sorunlu , nişanlın da normal değil bıkmış bence o da var . Sen kendi değerini düşün ailenden de nişanlından da uzam dur . Bi derin nefes al kendine gel. Yeni bi hayat kur kendine . Bak nasıl köpek olacak herkes peşinde . Sen alttan aldıkça ezilirsin , ağladıkça daha çok vururlar hayat böyle ailen bile olsa insanoğlu böyle. Ahireti yakma saçmalama toparlan

Yaklaşık bir ay önce bir konu açmıştım, okuyan bilir... Durumlar daha da kötüleşti arkadaşlar. sırf nikah nerede olsun çatışması yüzünden nişanlım ile ailemin arası açılmıştı. Ben her defasında nişanlımı haklı bulduğumu kendisine de söylüyorum. Hatta alıntıladım da konuyu. Şimdi ailem hatalarını anladıklarını ve nişanlımla konuşup barışmak istediklerini söylüyor fakat bu sefer nişanlım barışmak istemiyor. kayınvalidem ve kayınpederim dahil herkes en azından konuşup barışmasını, isterse gene samimi olmayacağını ve evliliğe kadar idare etmesini söylüyor. kimse onu ikna edemiyor, ben bile! Diyorum 'büyüklük sende kalsın konuş kırıldığın noktaları söyle, fikrini belirt. Orta yolu bulalım. Benim üzerime de yük oluyor, beni de anla.' gibisinden konuşuyorum. Çocuğun ailesi bile haksız duruma düşüyorsun konuş kızın ailesiyle, nikah onların istediği olabilir biz sıkıntı etmiyoruz siz yeter ki mutlu olun, tarzında konuşuyor. Kendi haklı ama inadı haksız duruma düşürecek. Annemin kronik hastalığı yeniledi hatta kardeşim dahil tüm ailem beni hain, sahtekar, kötü ilan etti. Annemin hastalığının nedeni benmişim. İnsanlara dert beladan başka bir şey değilmişim. Ben dayanamıyorum artık. Panik atak krizlerim şiddetlendi, nefes darlığım başladı. Artık dayanamıyorum, nişanlım da benden ilgiyi kesti. Ne evliliğe ne de hazırlıklara hevesim kaldı. Yaşamak bile istemiyorum artık, herkesin derdi ben isem neden nefes almaya hakkım var? Mutlu olmayı haketmiyormuşum meğerse. Zaten birçok yerden sıkıntım arttı. Artık dayanamıyorum, belki birkaç saate olmayabilirim.
Size dert bela diyen ailenizi silin atın yaa..

X