Deprem, ev,aile tutumlari

Üfff abartiyorsunuz. Bu mıymıy laflar da beni bayiyor. Boş dedikodu yapmislar sadece, depremde cocuklarinizla magdur olmaniza sebep olacak bir sey yapmamislar. Kulaginizi tikar oturursunuz. Kocanizla sizin kararınız istediginizi yaparsiniz. Kocaniz onlarin lafiyla karar degistiriyorsa sorun kocanizda. Siz onlarin lafiyla ezilip buzuluyorsaniz sorun sizde. Sadece "konustuklari" icin hayatinin eş ailesi tarafından mahvedildigi kafasina giren kadinlara inanamiyorum gercekten

Üfff abartiyorsunuz. Bu mıymıy laflar da beni bayiyor. Boş dedikodu yapmislar sadece, depremde cocuklarinizla magdur olmaniza sebep olacak bir sey yapmamislar. Kulaginizi tikar oturursunuz. Kocanizla sizin kararınız istediginizi yaparsiniz. Kocaniz onlarin lafiyla karar degistiriyorsa sorun kocanizda. Siz onlarin lafiyla ezilip buzuluyorsaniz sorun sizde. Sadece "konustuklari" icin hayatinin eş ailesi tarafından mahvedildigi kafasina giren kadinlara inanamiyorum gercekten
Bunu duymak da iyi geldi, tesekkur ederim,

Erkekler ev değiştirirken yapılan harcamalari(vergi,tapu,noter,abonelikler,sigorta)kayıp olarak görüyor.Belki de bu yüzden istemiyodur ev degiştirmeyi.Ben de farklı sebeplerden evi satıp başka semtten almak istiyorum .Eşim bu sebebi göstererek karşı çıkıyor.Siz ısrar edin hatta evi satışa koyun mecbur kalsın

Merhabalar,

Konuyu mumkun mertebe oldugu gibi yazmaya calisacagim, objektif goruslerinizi ihtiyacim var, yorumlariniz benim icin cok kiymetli, simdiden tesekkurler.

Yeni evli degilim, uzunca bir suredir calisiyorum, kv ve eltinin nin yan dairesine gelin girmistim aptal gibi, sonra cocugum oldu yabanciya birakmiyim diye esimin ablasinin yanina tasindik, ucreti mukabili o bakti sagolsun ama oturduklari yer isyerlerimize uzak, adini soyleyince bilenlerin uyusturucu ve gocmenlerle ozlestirdigi bir semt. Ben oturdugum surede digrudan zarar gomesemde cocuklari devlet okuluna gonderemedim o mahallede. Bir sure ozele gonderdim ama verdigimiz paraya gore egitimden memnun kalmadik.
daha iyi bir semtten ev alabilmek icin mumkun mertebe birikim yapmaya calistim bazen cimrilik derecesinde tutumluydum. Is ve arkadas cevreme gore bir cok seyden kistim malesef. Nispeten daha nezih bir semte ancak eski ve yuksek katli bir eve tasindim, param buna yettigi icin. cocuklari iyi diyebilecegim drvlet okuluna yazdrdim. Esimin ablasi ve ailesi bunu "kaçmak" olarak dillendirdi ama aldirmadim.
Oturdugum semtten 6-7 subat depremine kadar cok cok memnundum ancak deprem bolgesinden cok uzak olmamiza ragmen epey sallandik evimizde catlaklar olustu.
Bu nedenle evi satip daha az katli ve mumkunse yeni bir eve tasinamk istedim. Bu duyulunca esimin ailesinden bazilari olmekten korktugumu, olumdrn kacamayacagimi, deprem oldu diye ev satilmayacagini, soyleyip hep bir agizdan topluluk icinde benim psikolojik destek almam gerektigini soylemeye basladilar. Esim bunlarin etkisiyle evi satmama yonunde hareket etti.
Bu arada bana bunlari diyenler kendi evlerinin nasil saglam oldugunu, zeminlerinin kaya oldugunu, bu sehir yikilsa evlerinin yikilmayacagini filan soyleyip beni iyice uzduler.
Onlardan borc istemiyoruz, ya da babadan anneden destek almiyoruz, olasi bir Depremde cocuklarimla caresiz kalmam icin zemin hazırladılar resmen..
Planlarimizdan bahsetmek en buyuk hatam oldu. Ama Ben mi abartiyorum sahiden diye de arada kaldım?
Hata Esinizde. Sizin fikirleri izi neden onemsemiyor. Bu evde rahat uyuyamiyorum dese eşim başka eve gecerim. El konuşur zaten cok kaderci bir depremzede grubu var. Allahtan geldi deyio duruyorlar. Deprem allahtan iyide 5 saniyede tuz vuz olan binayı yapan izin veren hiç mi suclu feğil.

Gerçi yakinlarını kaybedenlerden farkimdaliğı yüksek olanlar çok acı çekiyor. Allahtan geldi diye inananlar daha iyi gibi gordüm.

Gecmis olsun. Şehirde buraz uzak da olsa arsa bulup müstakil ec yaptırsaniz betonarme. Saglam apartman dairesi il3 aynı fiyata denk gelir bence müstakil evde oturursunuz..bahcede cocuklar oynar esinize mangal yaparsin deyim kesin ikna olur :)

Hata Esinizde. Sizin fikirleri izi neden onemsemiyor. Bu evde rahat uyuyamiyorum dese eşim başka eve gecerim. El konuşur zaten cok kaderci bir depremzede grubu var. Allahtan geldi deyio duruyorlar. Deprem allahtan iyide 5 saniyede tuz vuz olan binayı yapan izin veren hiç mi suclu feğil.

Gerçi yakinlarını kaybedenlerden farkimdaliğı yüksek olanlar çok acı çekiyor. Allahtan geldi diye inananlar daha iyi gibi gordüm.

Gecmis olsun. Şehirde buraz uzak da olsa arsa bulup müstakil ec yaptırsaniz betonarme. Saglam apartman dairesi il3 aynı fiyata denk gelir bence müstakil evde oturursunuz..bahcede cocuklar oynar esinize mangal yaparsin deyim kesin ikna olur :)
Yazilanlari okudukca yalniz ve yanlis dusunmedigimi hissediyorum, moralim yukseldi.

Yazdiginiz gibi deprem henuz yeni olmusken mustakil ev fikrine de sicak bakiyordu esim, bu alternatifi de arastirmistim celik evlere filan bakmistik, yazdigijiz gibi hayallerimiz oldu kedi alacaktik cocuklara ama ailesi isin icine girince isin rengi degisti. Kocam sagolsun her eve her opsiyona bir kusur bulur oldu.. amac belli. Beni cocuklari gecti diyorum ama kendi canina karsi bu kadar vurdumduymaz olmasi da dehsete dusuruyor.

Erkekler ev değiştirirken yapılan harcamalari(vergi,tapu,noter,abonelikler,sigorta)kayıp olarak görüyor.Belki de bu yüzden istemiyodur ev degiştirmeyi.Ben de farklı sebeplerden evi satıp başka semtten almak istiyorum .Eşim bu sebebi göstererek karşı çıkıyor.Siz ısrar edin hatta evi satışa koyun mecbur kalsın
Alim satim masraflarini pek konusmadik acikcasi derdi o degil. Suanki durum karisinin sozuyle ev satan adam olmamak..

Yazilanlari okudukca yalniz ve yanlis dusunmedigimi hissediyorum, moralim yukseldi.

Yazdiginiz gibi deprem henuz yeni olmusken mustakil ev fikrine de sicak bakiyordu esim, bu alternatifi de arastirmistim celik evlere filan bakmistik, yazdigijiz gibi hayallerimiz oldu kedi alacaktik cocuklara ama ailesi isin icine girince isin rengi degisti. Kocam sagolsun her eve her opsiyona bir kusur bulur oldu.. amac belli. Beni cocuklari gecti diyorum ama kendi canina karsi bu kadar vurdumduymaz olmasi da dehsete dusuruyor.
Çelik ev biz de düşunduk ama inanin ücte bir fiyatına betonarme yapilıyor. Vence tekrar gundeme getirin. Şehir merkezi olayı bitti zaten artık. Arsaya ona gore bakarsinız. Bin metrekare yer alsanız 200 u ev olsa kocaman bahce kalır. Bütçe az ise 500 metrekare arsa bile is gorur

Çelik ev biz de düşunduk ama inanin ücte bir fiyatına betonarme yapilıyor. Vence tekrar gundeme getirin. Şehir merkezi olayı bitti zaten artık. Arsaya ona gore bakarsinız. Bin metrekare yer alsanız 200 u ev olsa kocaman bahce kalır. Bütçe az ise 500 metrekare arsa bile is gorur
Dogru diyorsunuz, yeniden deneyecegim 🤩. Sizin icin de surecin rast gitmesini diliyorum. Gonlunuze gore bir ev olur insallah.

X