dikiş dikmek isteyenler, bilenler, yeni öğrenmek isteyenler burda toplanalım...

ay kızlar beğenmenize çok sevindim :-)
bu arada eteğin lastikli kısmını dikerek diil 1 cm eninde ince bi lastiği eteğin iki dikişi arasında bıraktığım boşluğa geçirerek yaptım.

gelelim benim şu 2 günlük terzilik maceramla kalkıştığım işlere, o pembiş etek izmirdeyken biraz da annemin yardımıyla olmuştu tamamını ben yaptım diyemem şimdi Allah var.
2. aslında ilk tamamen kimseden yardım almadan yaptığım şeye gelirsek de bi pantolon yaptım ((:-)
benim eski pazardan muhtemelen 3 lirayı geçmeyen hatta 50kr bile olabilir, kumaşı dandik mor bi pantolonum vardı beli kalın lastikli,
bi de bu keçe çantamın içine astar olsun diye kullandığım turuncu mavi çizgili kumaş vardı o kumaşın yapısı, inceliği çok hoşuma gitmişti ama başta rengi çok koyu gelmişti napsam bundan diye düşünürken bi de baktım ben bu ilk acemiliimle pantolon dikivermişim :-)
hatta kalıp olarak kullandığım mor pantolonun paçalarının eni 35cm, bendeki kumaştan da max 30cm çıkıyo neyse dedim ztn bu kalıp aşırı bol aramızda 5cm in lafı olmaz :p
neyse ortaya benim çok beğendiim daha bel ve paça kısmını tamamlamadıım ama yinede sizin de beğeninize sunacağım bi pantolon çıktı, hala şu blog yazarlıına ve bu forum durumuna alışamayan ben yapım aşamalarını fotoğraflamatı unutsam da ona göre çekicem ama şimdi elektrikler kesik olduğundan ve internetin kotasını aşma korkusundan fotoları yükleyemiyorum, ama çok yakında...

Bu pembe eteğin bel kısmını nasıl yaptığınız anlatır mısın?
Yani nasıl ölçtün, tam olarak, eni ne kadar , ben bel kısmını nasıl yaptığını anlayamadım canım?

canım tebrik ederim :KK9: işte en basiti söküklerimizi dikebiliyorsak bizler dikişciyiz :KK3: ilgi olduktan sonra pekişir :KK19::KK54:

ya düz dikiş zig-zag gibi görünüyorsa dikiş boyutuyla alakalıdır :44: ya da üst yada alt iplik bol olsa gerek :26: terzi komşun daha iyi anlar tabi makinanın özelliklerini dikkatle takip ed:26:iyordur gerçi :KK28: ne dedi komşun bu konuda :26: valla canım hiç sıkma canını ilgin isteğin varken hırs yap ( herkes doğar -doğmaz öğrenmiyo ya :KK34: ) ben senden ümitliyim güzel haberlerini bekliyorum :KK15::KK16:

canım singerden şaşmıyorum ben çeşitli fiyat aralıklarıyla özellikli makinalar var bütçeni de göz önünde bulundurarak karar verebilirsin :KK34::KK16:

canım süper bişi olmuş tebrikler ellerine sağlık :KK19: vee sevdiğim bir renk çok cici olmuş maşallah süper olmuş dikişin :nazar::KK16:

canım ilk eteğini resimlediysen bi ara ekle bi bakalım :KK28::KK19:

ay kızlar beğenmenize çok sevindim :-)
bu arada eteğin lastikli kısmını dikerek diil 1 cm eninde ince bi lastiği eteğin iki dikişi arasında bıraktığım boşluğa geçirerek yaptım.

gelelim benim şu 2 günlük terzilik maceramla kalkıştığım işlere, o pembiş etek izmirdeyken biraz da annemin yardımıyla olmuştu tamamını ben yaptım diyemem şimdi Allah var.
2. aslında ilk tamamen kimseden yardım almadan yaptığım şeye gelirsek de bi pantolon yaptım ((:-)
benim eski pazardan muhtemelen 3 lirayı geçmeyen hatta 50kr bile olabilir, kumaşı dandik mor bi pantolonum vardı beli kalın lastikli,
bi de bu keçe çantamın içine astar olsun diye kullandığım turuncu mavi çizgili kumaş vardı o kumaşın yapısı, inceliği çok hoşuma gitmişti ama başta rengi çok koyu gelmişti napsam bundan diye düşünürken bi de baktım ben bu ilk acemiliimle pantolon dikivermişim :-)
hatta kalıp olarak kullandığım mor pantolonun paçalarının eni 35cm, bendeki kumaştan da max 30cm çıkıyo neyse dedim ztn bu kalıp aşırı bol aramızda 5cm in lafı olmaz :p
neyse ortaya benim çok beğendiim daha bel ve paça kısmını tamamlamadıım ama yinede sizin de beğeninize sunacağım bi pantolon çıktı, hala şu blog yazarlıına ve bu forum durumuna alışamayan ben yapım aşamalarını fotoğraflamatı unutsam da ona göre çekicem ama şimdi elektrikler kesik olduğundan ve internetin kotasını aşma korkusundan fotoları yükleyemiyorum, ama çok yakında...

Allahım pantalon dikmek daha zordur etek kolay :))
İlk işin pantalon ise senden korkulur, kim bilir daha neler çıkaracaksın, net sorunun düzelince merakla bekliyoruz :)

Bel kısmını da anladım sanırım, ince lastiği takınca kendi büzülüyor ama gene de düz dikiş var sanırım 2 tane filan değil mi?

Bu pembe eteğin bel kısmını nasıl yaptığınız anlatır mısın?
Yani nasıl ölçtün, tam olarak, eni ne kadar , ben bel kısmını nasıl yaptığını anlayamadım canım?

eteğin bel kısmı eni 70 ön, 72 arka 142 cm dikiş paysız hali ama benim gibi bi bedendeyseniz (36-38) bence biraz daha dar yapın
ama dediim gibi bu bi elbise olucaktı sonradan çok bol durunca ben de etek yapiim dedim öle de olunca göğüs için elbise boyunda biraz ön üstten fazlalık var fotosuna bak istersen(son foto o arka kısma gelen fazlalık) o kısım fazla olunca elbisenin önünü arka yaptım ki popo her zmn kaldırır kumaşı yukarıya malum daha iyi durdu, dikiş kısmının da fotosunu koyuyorum, beldeki lastik geçrdiğimiz kısmın boşluğu 1 cm olucak lastiğin eni yarım cm olucak boyunu da ben 1 m aldım tabi içine daha az gitti ben belimde ölçüp yaptım(2. foto lastikli bel kısmını elimle çektirdim ki kumaş düz dursun dikişini görebilin diye) kuşağının eni 12cm yani siz onu 24cm dikiş payıyla 27-28 cm kesin ikiye katlayıp kenarlarından dikin bi kenarı açık kalsın ters çevirin, bu arada onu da biraz daha kısa yapabilirsiniz ama benimki gibi büyük fiyonklu durmayabilir, boyu ise 214cm (son fotoda katlı duran da kuşağı)

$Fotoğraf0842.jpg $Fotoğraf0841.jpg $Fotoğraf0839.jpg $Fotoğraf0838.jpg

Son düzenleme:
Kızlar finaller, bitti çok şükür, Dikiş Teknikleri kitabını da aldık. Bu yaz artık birşeyler yapmak istiyorum bu konuda. Eylül gibi dikiş kursuna da başlayabilirim inşallah. O zamana kadar kitaptan birşeyler okuyorum. Haftaya annemlere gideceğim inşallah, kitabı da getirmeyi düşünüyorum birlikte makinede uygulama yapabiliriz diye düşünüyorum. Ayrıca iğne oyası öğretmeye başlamıştı annem bana, onu da yapmak istiyorum. Ay ne çok şey istiyorum :KK1:

kızlar selamlar çok hoş şeylerin fotoğraflarını gördüm diktikleriniz gerçekten yeni başlayanlar için süper :))
benim de bugünlerde içimden bastıramadığım bir dikiş dikme arzusu geliyor daha doğrusu bu saçma sapan bir paçayı bile ayarında kıvıramayan terzileri gördükçe sinir basıo :KK70:
bi de benim annem de terzi olduğu için çocukluğum o makine sesiyle ve annemin yeni tasarılarıyla geçtiğinden midir nedir bu sıralar çok istiyorum bişiler yapmak ...
kursa yazılamam çalışıyorum bütün hafta içi, annemde de ders alamam aramızda 700 km var :S
annemin yeni alıp artk kafam kaldırmıo die bi kenara koyduğu makinesini evden bir bayram ziyaretinde araklamayı düşünmüyor değilim :KK70:
ya da kendi makinemi almak! bu fikir biraz beni korkutuyor aslında başlarsam bırakamam die :p
sürekli bir meşgale ile ilgilenmek benim için pek kolay deil malum gurbet, çalışıyorsun, eşinin ve evinin sorumluğu ve ilerde çoluk çocuk fln derken boşa heveslenmekte istemiyorum :S
vücut tipimden de kaynaklanıo sanırım benim bu isteğim çünkü basenler geniş olunca aldığım elbiseler fln üstüme olmuo mutlaka bi terzi eli değmesi gerekio ..
sizi gerçekten takdir ettiğimi belirtmek için bunları yazdım :KK17: :nazar:
hepinize kolay gelsin

soracağınız bişi olur mu bilmem ama haberiniz olsun ben bu akşam Niksar'a gidiyorum eşimin memleketine...
hadi bana iyi yolculuklar :-)

Gelmeyeli çok hareket olmamış topikte bir iki yeni arkadaş gelmiş ama eski arkadaşlar hiç yok bende yoktum ya neyse...

Bu arada ne diktim koca bir hiç ama artık akşamları da olsa bir saat dikişe yönleneceğim. Hiç dedim ama perde yenileme yaptım onun resmini koyarım baştan diktim sayılır. Çanta kestim aşamalı fotoları da yakında gelecek...

Pembiş etek çok güzel fırfırını süper yapmışsın tebrikler canım...

ya merhabalar yeni katıldım aranıza arkadaşlar öncelikle internetten kalıp nasıl indiriliyor cafe ye gidip ordan çıktı mı alacaz ne olacak açıklarmısınız

ya merhabalar yeni katıldım aranıza arkadaşlar öncelikle internetten kalıp nasıl indiriliyor cafe ye gidip ordan çıktı mı alacaz ne olacak açıklarmısınız

internetten çıktı almak yrine kalıp kitaplarınızı almalısınız :) daha kolay olur sizin için

Selam kizlar dikis dikme hayraniyim bugune kadar bir kac ufak tefek birseyler diktim, ama daha ilerisine gidemedim maalesef. Evde burda dergilerim filan var bir ara her ay aliyordum ama maalesef kalibi cikariyorum sonrasinda ise kumasa gecirmek filan cok zor geliyor. gecirdikten sonra dikmesi filan mantigini tam kavrayamadim sanki.

dediim gb aslında elbise olucaktı ama çok bol durunca eteğe çevirdim, hala etek ucunu kıvırmadım belki iğneler farkediliyodur ucundaki :-)

Eki Görüntüle 428036 Eki Görüntüle 428037 Eki Görüntüle 428038 Eki Görüntüle 428039 Eki Görüntüle 428041 Eki Görüntüle 428042 Eki Görüntüle 428043

bi de keçeyle ilk tanışmam var böle bi çanta yaptım denizci temalı bilmiyorum beğenir misiniz belki de çok çocuksu oldu bilmiyorum, henüz çantanın sapları bitmedi uyduruktan bişiler takıverdim bi de açma kapama için ya cırt cırt ya da mıknatıslı çıt çıt takıcam

canim cok guzel olmus etegin tam yazlik..baska renklerle dusundumde…mesela yesil, siyah, bej gibi renkler..hatta beyazda cok guzel olur yaz mevsiminde parmak arasi terlikle filan.

Buara sifon kumasla yapilsa cokkk hoss olur, tabii onun icine birde astar gerekli. Cok guzel dikmissin yaa eline saglik keske bende dikebilsem.

Kızlar finaller, bitti çok şükür, Dikiş Teknikleri kitabını da aldık. Bu yaz artık birşeyler yapmak istiyorum bu konuda. Eylül gibi dikiş kursuna da başlayabilirim inşallah. O zamana kadar kitaptan birşeyler okuyorum. Haftaya annemlere gideceğim inşallah, kitabı da getirmeyi düşünüyorum birlikte makinede uygulama yapabiliriz diye düşünüyorum. Ayrıca iğne oyası öğretmeye başlamıştı annem bana, onu da yapmak istiyorum. Ay ne çok şey istiyorum :KK1:

Ben de singerin dikiş teknikleri kitabını almak istiyordum, sizin ki o mu acaba?
Sanırım en güzeli kursuna gitmek :)

Eki Görüntüle 440017 Eki Görüntüle 440016 buraya bi resmini koyuyorum merak edenler buyrun bloğuma

KıVıRCıK

Kalıbı harika gözüküyor, eline sağlık, ben de dikebileyim böyle allahım lütfen :)

boş durmadım bi de pazardan aldıım parça kumaşla ki kendisi 5TL elbise yaptım buyrun o da bloğumda

KıVıRCıK

Eki Görüntüle 440020 Eki Görüntüle 440022 Eki Görüntüle 440023

Tam yazlık şahane olmuş valla, blogger olmana sevindim ben de bloggerım çünkü. Yasak değilse madem ben de yazayım bloğumu :
Ponti

Arkadaşlar merhaba, uzun etek diktiğimi ve fotoğraflarını koyacağımı söylemiştim ama anca koyabiliyorum buraya ve bloğuma. Bakalım beğenecek misiniz

$IMG_6750 (Medium).JPG $IMG_6751 (Medium).JPG $IMG_6752 (Medium).JPG $IMG_6802 (Medium).JPG

Belini lastikle birlikte diktim ve ben çok beğendim. Diğer diktiğim etek maalesef fiyasko oldu. Bloğa koydum onu. Yasak mı değil mi bilmiyorum ama burası da bloğum, bir arkadaş daha vermiş onu gördüğüm için veriyorum ben de : Ponti

Arkadaşlar merhaba, uzun etek diktiğimi ve fotoğraflarını koyacağımı söylemiştim ama anca koyabiliyorum buraya ve bloğuma. Bakalım beğenecek misiniz

Eki Görüntüle 445576 Eki Görüntüle 445577 Eki Görüntüle 445578 Eki Görüntüle 445579

Belini lastikle birlikte diktim ve ben çok beğendim. Diğer diktiğim etek maalesef fiyasko oldu. Bloğa koydum onu. Yasak mı değil mi bilmiyorum ama burası da bloğum, bir arkadaş daha vermiş onu gördüğüm için veriyorum ben de : Ponti
bence cok guzel olmus canim renk mukemmel uzerinde durusuda cok guzel ellerine saglik...

arkadaşlar merhaba
dikiş dikmeyi çok severim ama kayda değer şeyler ortaya çıkmadı şimdiye kadar ama yine de hevesle dikiyordum
geçen yıl bimden aldığım dikiş makinemde bozuldu moralim bozuk.:KK59::KK59:

X