Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

:KK70:DD inş. çabuk biter canım ya 2 gün önce kontrolüm vardı ön dişlerini arasını kapatalım bu ay dedi birleştirecek hem altta da takacak.9-10 ay demişsin inş.biter ya 14 ekim 2011 de takıldı yine 2012 ekimde çıkarmı acaba yaaaaa belki düğünüm olucakk :S

bu gidişle rahat biter düğünede muhtemelen yetişirsin e iyimiş tedavi bitmeden oraya müdahele edebiliyosa..1 2 ay öncesinden de çıkarttırmak zorunda kalırsan kesinlikle retainer taktır damaklıkla riske atma kendini bana son 2 ay kala retainer takmışlardı damaklık kullanmadım hem daha rahat kafanda da sorumluluk oluşmuyor birazdan takarım ay unuttum takamadım derdin olmaz :)

kızlar 22sinde ilk randevuma gittim telelr takılalı tam 1 ay olmuştu. güzel gittiğini söyedi ve telimi değiştirdi, kalınlaştırdı biraz. kalın teli takmadanda o sıkışık olan diş aralarını törpüledi ardındanda birşey sürdü. sizdede törpüleme işlemi oldumu. dişeler çok sıkışık kolay yerlerini alsın diye yapıyorum dedi. zararlı değilmi dedim, gerekli zaten az yapıcam dedi. ardından alt çenemde yıllar önce çekindiğim bir dişin kökü kalmış onun çekilmesi lazım o çekilmeden alta tel takamam dedi. dün onun çekimi için doktordaydım tam bir saat sürdü ve sonuç çekilmedi. diş kaynaşmış çene kemiğiyle birlikte kemikleşmiş. doktor çok uğraştı ama en sonunda geri kapadı ve şuan 4 dikişim var. bakalım ortodontistim şimdi ne dicek. yaşadığım anlaramı yanayım 1 saat boyunca, yoksa bir işe yaramadığınamı yanayım. sali kontrole gidicem 1 hafta sonrada dikişler alıncak. 23 ocaktada ortodonti randevum var bakalım bu durumda ne diyecek doktrorum. :KK43:

bu gidişle rahat biter düğünede muhtemelen yetişirsin e iyimiş tedavi bitmeden oraya müdahele edebiliyosa..1 2 ay öncesinden de çıkarttırmak zorunda kalırsan kesinlikle retainer taktır damaklıkla riske atma kendini bana son 2 ay kala retainer takmışlardı damaklık kullanmadım hem daha rahat kafanda da sorumluluk oluşmuyor birazdan takarım ay unuttum takamadım derdin olmaz :)[/QUOTE

tedavi bitince şeffaf damaklık vericem onu takıcan dedi retainer nasıl bişi ? şeffaf damaklığı yemek yerken falan çıkarıcan dedi ben uğraşamam öyle ya retainer sürekli kalıyo ağızda sanırım öyle bişiyse o olsun söyliyim doktora bari :KK70:

Ne vardı sanki diş teli taktırana bütün dolguları,kanal tedavilerini ücretsiz yapsalar..Ben daha dolgularımı yaptırabileceğim uygun bir yer bile bulamadım ya.

Merhaba banada yardımcı olacak birilerini arıyorum dişlerimin şeklinden hiç memnun değilim çocukken hiç süt peynir yemediğim içinde hep çürük sorunu var dişlerimde doktorum dişlerimin çürüğe çok müsait olduğunu söylemişti hatta süt dişlerimin ortası bile çürük dolgu var orda :S dişlerimin öyle sağdan soldan çıkan bi yapısı yok hepsi birden içe doğru bkıyor yani kapanışta bozukluk var görsel olarak hiç hoş değil.Devlet hastanesine gitmiştim 2 sene önce dişlerime sabit tel takıcaklarını bununda hastanelerinde yapılamadığını söylediler üni hastanesne gtmen gerek dediler bende gitmedim o zamanlar.Yaşım şuan tam 18.
Üni hastanelerinde sıra beklemek falan çok zor heo 18 dolunca zaten ücret hemen hemen özellerle aynı oluyor ve sıra beklemekte cabası.Ankara'da ucuz ve güvenilir bi doktor arıyorum :KK43: Ankarada ortondonti tedavisi yaptıranlardan yardım istiyorum :KK43: Ailem çok ilgisiz ne güzel dişlerin var ne teli deyip duruyorlar ama gülümseyemiyorum bile o derece sevmiyorum.Taksit imkanlarının kolay ve ucuz olduğu bi doktor gerek aslında bahsedilen fiyatlar çok uçuk benim için taksit olayıda çok önemli..Babamın çok fazla ücret verebileceğini sanmıyorum tek umudumu taksitli yaptırmaya bağladım ama sanırım hep kredi kartına yapıyorlar o da bizim için ayrı bi sorum kk kullanmıoruz çünkü.Senet üzerinden taksit yapanlar var mıdır acaba ? Yoksa bile mecbur kredi kartı bulacağım artık.Bunun için herşyden fedakarlık edeceğim dersanemden bile :KK43: Ankaralı arkadaşlardan yardım istiyorum ... =( çok yazdım özür dilerim.

Merhaba banada yardımcı olacak birilerini arıyorum dişlerimin şeklinden hiç memnun değilim çocukken hiç süt peynir yemediğim içinde hep çürük sorunu var dişlerimde doktorum dişlerimin çürüğe çok müsait olduğunu söylemişti hatta süt dişlerimin ortası bile çürük dolgu var orda :S dişlerimin öyle sağdan soldan çıkan bi yapısı yok hepsi birden içe doğru bkıyor yani kapanışta bozukluk var görsel olarak hiç hoş değil.Devlet hastanesine gitmiştim 2 sene önce dişlerime sabit tel takıcaklarını bununda hastanelerinde yapılamadığını söylediler üni hastanesne gtmen gerek dediler bende gitmedim o zamanlar.Yaşım şuan tam 18.
Üni hastanelerinde sıra beklemek falan çok zor heo 18 dolunca zaten ücret hemen hemen özellerle aynı oluyor ve sıra beklemekte cabası.Ankara'da ucuz ve güvenilir bi doktor arıyorum :KK43: Ankarada ortondonti tedavisi yaptıranlardan yardım istiyorum :KK43: Ailem çok ilgisiz ne güzel dişlerin var ne teli deyip duruyorlar ama gülümseyemiyorum bile o derece sevmiyorum.Taksit imkanlarının kolay ve ucuz olduğu bi doktor gerek aslında bahsedilen fiyatlar çok uçuk benim için taksit olayıda çok önemli..Babamın çok fazla ücret verebileceğini sanmıyorum tek umudumu taksitli yaptırmaya bağladım ama sanırım hep kredi kartına yapıyorlar o da bizim için ayrı bi sorum kk kullanmıoruz çünkü.Senet üzerinden taksit yapanlar var mıdır acaba ? Yoksa bile mecbur kredi kartı bulacağım artık.Bunun için herşyden fedakarlık edeceğim dersanemden bile :KK43: Ankaralı arkadaşlardan yardım istiyorum ... =( çok yazdım özür dilerim.

tatlım seni çok iyi anlıyorum inan. Bunun için herşyden fedakarlık edeceğim dersanemden bile demişsin ama bence buna tercih etme çünkü eğitimin daha önemli. bende senin gibiydim o yaşlarda ailemde aynı yaklaşıyordu. şuan 25 yaşındayım, ve evliyim, evliliğimizin 4. ayında takıldı tellerim. teli her yaşta taktırabilirsin çok istemeni anlaıyorum ama çok kötü değilse şu durumda zorlamanın gereği yok. kendi paranı kazanır kazanmazda yaptırabilirsin. günler öyle çabuk geçiyorki. ben o dönemlerde çok istemiştim ama kimse arkamda durmamıştı. şimdi hiç aklıma gelmezdi ama eşim destek oldu çok şükür ve tellerim var. umarım sana yardımcı olmuşumdur. elden taksit yapıyor çoğu yer tatlım. para biriktirip biraz peşin vererek az taksitle yaptırabilirsin.

tatlım seni çok iyi anlıyorum inan. Bunun için herşyden fedakarlık edeceğim dersanemden bile demişsin ama bence buna tercih etme çünkü eğitimin daha önemli. bende senin gibiydim o yaşlarda ailemde aynı yaklaşıyordu. şuan 25 yaşındayım, ve evliyim, evliliğimizin 4. ayında takıldı tellerim. teli her yaşta taktırabilirsin çok istemeni anlaıyorum ama çok kötü değilse şu durumda zorlamanın gereği yok. kendi paranı kazanır kazanmazda yaptırabilirsin. günler öyle çabuk geçiyorki. ben o dönemlerde çok istemiştim ama kimse arkamda durmamıştı. şimdi hiç aklıma gelmezdi ama eşim destek oldu çok şükür ve tellerim var. umarım sana yardımcı olmuşumdur. elden taksit yapıyor çoğu yer tatlım. para biriktirip biraz peşin vererek az taksitle yaptırabilirsin.

ahhh ilginize çok teşekkür ederim ama telin 2 sene veya 1 sne belki daha fazla durduğunu düşünmek bile beni ürkütüyor.:KK43: Bazen sizin gibi kendi paramı kazanınca yaptırıyım diyorum aklım çok karışık sürekli erteleye erteleye yaş olacak 25 26 ama o kadar sabırsızım ki bi an önce yaptırmak istiyorum.Annemde sen çok meraklsınn tel taktırmaya kolay mı sanıyorsun acıyacak ağrıyacak falan diye vazgeçirmeye çalışıyor.Paradan kaçtığını düşünmüyorum ama neden böyle yapıyor anlamıyorum her tel konusu açıldığında laf ağzıma tıkayıp beni mutsuz ediyor. :KK43: yazın çalışıp para biriktiripte yaptırabilirim en azından okulun olmadığı bi zaman diliminde para kazanmış olurum nasip olursa.Ankara'da iyi bi yer bulurum inşallah.Siz çok şanslıymışsınız eşiniz sizinle ilgilenmiş ne güzel yaptırabilmişsiniz,inşallah inci gibi güzel dişleriniz olur cvbınıza teşekkürler :)

bu gidişle rahat biter düğünede muhtemelen yetişirsin e iyimiş tedavi bitmeden oraya müdahele edebiliyosa..1 2 ay öncesinden de çıkarttırmak zorunda kalırsan kesinlikle retainer taktır damaklıkla riske atma kendini bana son 2 ay kala retainer takmışlardı damaklık kullanmadım hem daha rahat kafanda da sorumluluk oluşmuyor birazdan takarım ay unuttum takamadım derdin olmaz :)[/QUOTE

tedavi bitince şeffaf damaklık vericem onu takıcan dedi retainer nasıl bişi ? şeffaf damaklığı yemek yerken falan çıkarıcan dedi ben uğraşamam öyle ya retainer sürekli kalıyo ağızda sanırım öyle bişiyse o olsun söyliyim doktora bari :KK70:

ya banada öyle demişti en başında 6 ay gece gündüz sadece yeek yerken çıkarıcan dedi sonra son 2 ay kala retainer taktı 3 farklı kalınlıktaki teli bükerek dişlerin arkasına özel bi şekilde yapıştırıyor başlarda epey rahatsız ediyor pekltekleşiyosun ama en azından damaklık gibi olmaz.. dişleri tedavi sonrası yyamulan insanlara bak %70i damaklığı ya unuttuğundan ya sıkıldığından atıyor tabi ikisininde kırılma riski var dikkat etmek lazım benim çıkalı teller 1.5 ay oldu ama hala önlerle yumuşak olmayan şeyleri ısıramıyorum tedirginlik zor geçiyor :) dersin kendime o konuda güvece bile veremiyorum siz retainer takın diye bi de damaklıkta mesela dişinde hafif kayma olsa damaklığı oturtamıyosun dişlerine yenisini yapıyolar tekrar masraf bla bla

Aynı şekilde benim de dişlerim aşırı sorunlu dişlerime özen göstermeme,düzenli fırçalamama rağmen sürekli çürüyor.Çok üzülüyorum..Benim de dişlerim çürüğe meyilli malesef.Para sorun işte,parayı bulsam bile yaptırmam gereken bir sürü 10u geçik dolgu ve kanal tedavisi var.Ayrıca 20 yaş dişleri de var.Ne yapacağım bilemiyorum biran önce taktırmak istiyorum ama elde olmayınca insan birşey yapamıyor.Aynı durumda olduğumuz için sizi çok iyi anlıyorum.Allah yardımcımız olsun inşallah...

Son düzenleme:
nena

bazı doktorlar prensip olarak ratainer, lingual falan takmıyorlar tedavi sonrası iyi temizlenemez falan diye.

kızlar bu arada benim 1 ay 1 hafta oldu ama ben hiç bir değişiklik göremiyorum ya arkadaşım benden 1 ay önce taktırmıştı mesela benimki takılırken onun bütün zikzakları falan düzelmişti hatırlıyorum. gerçi benim zikzakım da pek yoktu ama hiç bir şey değişmiyo sanki ya :KK43: ilk ayın sonunda üst telini kalınlaştırırız demişti onu da yapmadı masraftan mı kısıyo napıyo ya :'(

nena

bazı doktorlar prensip olarak ratainer, lingual falan takmıyorlar tedavi sonrası iyi temizlenemez falan diye.

kızlar bu arada benim 1 ay 1 hafta oldu ama ben hiç bir değişiklik göremiyorum ya arkadaşım benden 1 ay önce taktırmıştı mesela benimki takılırken onun bütün zikzakları falan düzelmişti hatırlıyorum. gerçi benim zikzakım da pek yoktu ama hiç bir şey değişmiyo sanki ya :KK43: ilk ayın sonunda üst telini kalınlaştırırız demişti onu da yapmadı masraftan mı kısıyo napıyo ya :'(

prensip olacağını düşünmüyorum ayrıca damaklıktan daha yararlı olacağını düşünüyorum ki verdiğim ortalamalarda ortodontistlerin genel görüşüdür.tel takarken bile zaman geliyor dişlerimizi temizlemekten kaçınıyoruz damaklık ciddi ve zor bir süreç en ufak yamulmada dişe oturmuyor arkadan destek sağlamadan yeni telden arınmı dişi korumak kişisel olarak çoğu insana zor gelir.Kaldı ki sosyal mecralarda da şahsen ben parıl parıl parlayan yemek yada içecek içerden babane gibi çıkarmak istemem onu ha kokusu hiç çekilmez kullanandan biliyorum ağızdaki asitler gece boyunca o damaklığı nasıl kokutuyor tahmin edemezsin..En azından retainer'da bunu kullandığın arayüz fırçasına devam ederek çözebilirsin..Peltek konuşma sürecinde kısa sürüyor..
1 aydır tedavin sürüyormuş bence doktor prensiplerinden bahsederken biraz daha okumalısın..Geçmiş olsun umarım kısa sürede neticeler elde etmeye başlarsın

Aynı şekilde benim de dişlerim aşırı sorunlu dişlerime özen göstermeme,düzenli fırçalamama rağmen sürekli çürüyor.Çok üzülüyorum..Benim de dişlerim çürüğe meyilli malesef.Para sorun işte,parayı bulsam bile yaptırmam gereken bir sürü 10u geçik dolgu ve kanal tedavisi var.Ayrıca 20 yaş dişleri de var.Ne yapacağım bilemiyorum biran önce taktırmak istiyorum ama elde olmayınca insan birşey yapamıyor.Aynı durumda olduğumuz için sizi çok iyi anlıyorum.Allah yardımcımız olsun inşallah...

ahh bende sizi çok çok iyi anlıyorum.Ama allah imkan verirde taktırma gibi bişey olursa devlet hastanesinde dolgularınızı vs yaptırın ayrıca onada para ödemiş olmazsınız.Devlet keşke bunada bi el atsa ya tedavi olmak istiyoruz ama herşey paraya bakıyor :KK43::KK43::KK43: Estetik operasyon gibi düşünülüyor sanırım bu yüzden :KK43:

ahh bende sizi çok çok iyi anlıyorum.Ama allah imkan verirde taktırma gibi bişey olursa devlet hastanesinde dolgularınızı vs yaptırın ayrıca onada para ödemiş olmazsınız.Devlet keşke bunada bi el atsa ya tedavi olmak istiyoruz ama herşey paraya bakıyor :KK43::KK43::KK43: Estetik operasyon gibi düşünülüyor sanırım bu yüzden :KK43:

Uğraşıyorum dolgularımı devlette yaptırmak için ama malesef randevu alamama gibi bir sorunla karşılaşıyorum..Neyse artık bakalım hayırlısı artık.

nena

canım tedavimin süresiyle doktorun prensibinin ne ilgisi var :) bazı doktorlar lingual yöntemleri uygulamıyorlar çünkü dişlerin iç kısmını hastaların temizlemekte zorlanacağını düşünüyorlar. bu sadece bazı doktorlar için geçerli ve doğru olan bu demiyorum zaten. benim doktorum bunu uygulamıyor mesela ama çok ünlü ve bizim de aile dostlarımızın çoğunun gittiği çok iyi bir ortodontist var o çoğu hastasının tedavisine lingual braketle devam ediyor. benim iddia ettiğim bir şey değil yani :) ben hiç bir zaman benim doktorum haklı diye düşünmem hatta güven sorunu olan biri olduğum için doktorumdan öğrendiğim her şeyi gidip başka bir doktora onaylatıyorum.

bu arada babaanne gibi çıkarma konusunda çok haklısın :KK70: ama ben teli çıkardıktan sonra yine ağzımda bir telle dolaşmaktansa şeffaf bir damak kullanmayı tercih ederim gerçi onun içinde de belki tükürük birikiyordur bilmiyorum kullanmadığım için :S vakti gelince düşünürüm bunu.

tatlım kesinlikle dershaneni eğitimini diş teli için aksatma diş telini 40 yaşında da taktırabilyorsun ama şu dershane olayından 2 sene geçse aradan eski azmi kalmaz insanın, yaşıtları da kalmıyor zaten bir kere bıraktım mı bütün eğitim hayatın domino taşı gibi dökülüveriyor.

sen güzelce okulunu oku bir meslek sahibi ol ondan sonra hem kendine hem ihtiyacı olup taktıramayan birine bile yardımcı olabilirsin. okumak çok önemli. bende istediğim yıllarda yaptıramamıştım, şuan 25 yaşındayım yeni yaptırabiliyorum ama eğitimimi aksatsam çok daha üzülür ve telafisi olmayacak yıllarımı heba etmiş olurdum.

Merhaba kızlar...bugün randevum vardı,alt çenemin geri kalan braketlerinin takılacağını sanıyordum,takılmadı lastiğim değiştirildi acayip hassas dişim şu an. 16sına randevu verdi üst çene braketlerimi takacakmış bir an önce ful ağız braketlenmek istiyorum... Önceki sayfalarda yazdım mı bilemiyorum çene ameliyatı da olacağım o evreye gelmek istiyorum bir an önce...

Merhaba kızlar...bugün randevum vardı,alt çenemin geri kalan braketlerinin takılacağını sanıyordum,takılmadı lastiğim değiştirildi acayip hassas dişim şu an. 16sına randevu verdi üst çene braketlerimi takacakmış bir an önce ful ağız braketlenmek istiyorum... Önceki sayfalarda yazdım mı bilemiyorum çene ameliyatı da olacağım o evreye gelmek istiyorum bir an önce...

canım inaşşalh isteidğin gibi olur herşey.. çene ameliyatı derken ne amelyatı oalcaksın? çenen ileri yada geri mi alınacak?

Sağol tatlım inşallah güzel geçer... Alt çenem öndeymiş benim ama profilden bir sorunum yok hatlarım düzgün alt çenem geriye alınacak ama diş doktorumun dediğine göre üst çeneylede oynama yapılıyormuş...

daha da güzelleşirsin :KK34: bana da doktorum alt çenen ileri alınacak dedi gerideymiş ama , riski var diye istemedim ameliyat az da olsa vardı çünkü riski. senin doktorun riski yok dedi mi?

X