Çocuk Hastalıkları Doktor arkadaşlar, tecrübeli anneler

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Öncelikle geçmiş olsun; henüz anne değilim herhangi bir tecrübemde yok. Sadece sağlık kısmı ile ilgili yorum yapacağım. Bu kadar inatçı bir kabızlık varsa; muhtemelen bir sağlık sorunu da vardır. Ama doktorada götürdük diyorsunuz.
Gaita tahlili filan yapıldı mı hiç ya da usg çekildi mi? Bağırsak ya da midede mikrop, fıtık vs gibi olabilecek rahatsızlıklara bakıldı mı?
Yoksa direkt elle muayene edilip; kabız, şunları yapın deyip; ilaç verilip geçiştirildi mi?
Usg çekildi, gaita yi şuan ilk kez duydum hemen bakacağım, geçiştirmek demek haksızlık olur ama.yazdiginiz kadar kapsamlı şeyler yapılmadı hepsini not edip doktorumuza soracağım. Teşekkür ediyorum

Valla okurken çok üzüldüm Allah kolaylık versin benim aklıma zeytin yağı geldi her yemekten önce bi tatlı kaşığı verin kabızlığı çözemez ama çıkarma konusunda rahatlar . Belli ki yediklerinden bağımsız bir bağırsak sorunu var çok geçmiş olsun
Kendi bahçemizin zeytininden elde ettiğimiz yagi kullanıyorum iyi gelecek herşeyi Düzen li vererek kullanıyorum z.yagida dahil yok banamisin demiyor

Inek sütü ,paket süt keçi sütü hiçbirisini vermiyorum. Yatarken devam sütü içiyor sadece .
Hipp combiotic denesenize. Benim oglumun da cok bagirsak problemi vardi. Oyle gunlerce kabiz olmazdi ama asiri gazli bir bebekti. Bize cok iyi gelmisti.

Canım makata sürekli zorla mudehale çocuğun ruhsal gelişimi için tavsiye edeceğim birşey değil :KK43:
Ruhsal gelişimi kabızlık yüzünden zaten mahvolmuş durumda belkide korktuğu için yapamıyor ,bebek degilmi yani ne kadar kalın olabilir ? Çok özür diliyorum af edersiniz büyük insanınki gibi

Icirme popoya sürme ,yemeklerine herseyde z.yagi kullanıyorum:KK43:
Sütü sindiremiyor olabilir mi? Ben de küçükken öyleymişim. Eczaneden sorup bir ilaç yaptırmışlar ondan sonra duzeldigimi söyler annem. Yapısal oluyor sanırım bazı insanlarda. İçtiği su da az geliyor olabilir.

Hipp combiotic denesenize. Benim oglumun da cok bagirsak problemi vardi. Oyle gunlerce kabiz olmazdi ama asiri gazli bir bebekti. Bize cok iyi gelmisti.
Bebekken bilindik tüm mamalar gaz yaptı, en son çare almanyadan getirdik ,yaşını geçince aptamile devam ettik hipte kullandık hicbir şekilde fayda sağlamadı

Ilik suya oturttun eminin zordur ama makata müdahale iyi değil. yakmayacak sekilde suya oturursa yapabilir büyük ıhtimal

Sıcak suyu 2.günde bir yapıyorum buyuzden çok sık hasta oluyor hatta , ama.fayda sağlamıyor. Misal 10 kere mudahele ile yapıyorsa 1 kere kendisi yapıyor

Kabizlik ile ne demek istiyorsun? Hicmi kaka yapmiyor? Yada kaka yapmakta zorlaniyormu? O yaslarda mesela 2-3 gün kaka yapmamasi normaldir.

Benim kizimda böyle bir iki defa olmustu ve ben kulak cöpüne zeytin yagi bandirip, makat bölgesine sokardim, yumusak ve fazla ileriye gitmeden. Yarim saat icinde kakasini yapardi.

Ancak sende cok sey denemissin ve bu kadar cok seyden sonra halen böyle ise bence iyi bir uzmana git. Sadece cocuk doktoruna degil, gastro-enteroloji uzmanina git.

Kaç gün kaka yapmıyor? Ya da kakanın kıvamı mı çok sorun? Başıma gelmedi umarım geçer. Ben de kendimce öneride bulunayım. Bebek 3-4 gün kaka yapmadı diye lavman yapmayın bağırsaklarını müdahaleye alıştırmayın. Kendi kendine yapmayı öğrenmesi lazım. Ne zamandır fitil uygulanıyor, lavman yapılıyor?
Ben ek gıdayı azaltıp anne sütünü arttırdığımda sıvılaşıyor kakası. Beslenmede karbonhidratı azaltıp lif ve protein e odaklanın isterseniz. Yani ekmek, pilav makarna gibi şeyler vermeyin. Zaten kesmişsiniz ama 1 haftadan uzun sürmeli bu kesme durumu. Pes edip arada veriyorsanız etki etmeyebilir.
Mudahele etmeyince günün yarısını ıkınmakla geçiriyor artık dayanamıyorsunuz yani , aşırı katı değil, gün atlatdıkça örn 4gun oldu bu sefer kendi bileği kadar kalın bi şekilde çıkıyor ve makat kocaman açılıyor, fitil fayda etmiyor artık ,lavman 3,4 günde bir . Kabız yapacak herşeyi yaklaşık 7 aydır vermiyorum . 7 ay içinde 2 kere makarna yemiştir bir kerede pilav

Sabah akşam lavman fazla değilmi herhangi bir uyarıyla yaparsa bu geçici çözüm olur ve daha çok zorlanır ,bizim doktorumuz 5 gün yapmazsa kabız sayılır diyordu bir iki kez başıma geldi sadece hazır meyvesuyuyla yapabildi kızım , bir ot yağ falan vardır muhakkak bence alttan çok müdahale etmeyin ...

Üzüldüm ya sizde ne zorlanmışsınız, benim bir arkadaşım da böyleydi çok zorlanıyormuş ama hiç çözğm bulamadım bununla yaşamaya öğrendim uzak duruyorum bazı yiyeceklerden diyordu

Sevgili @Mune Bir müddet konumu taşımazsanız çok sevinirim , doğru yere açtığımdan emin değilim..

Sevgili kk ailesi öncelikle herkese huzurlu sağlıklı mutlu bir hayat diliyorum.
Benim 17 aylık bir kızım var allah bağışlasın evlatlarımızı, dileyen isteyen herkese nasip olsun inşallah..
Benim kızım 3 ay kadar emdi sonrasında mama ile devam ettik ,6 . Ayından sonrada kuralına göre ek gıdaya geçtik. Yaşına girince de devam sütüne devam ettik ,gece yatmadan ,sabah 5,6 civarı uyandığında. Şuan 17 aylık sadece gece uyumadan önce veriyorum .

Problem olan kısma geliyorum , kabız, kabız oğlu kabız..
-Pirinç, makarna,ekmek,muhallebi ,patates , muz,süt, vs vs , kabız yapabilecek ne varsa herşeyi tamamen kestik yada minimuma indirdik .
Öte yandan kabızlığa çözüm olabilecek
-Gün kurusu,incir ,hurma,komposto,doğal meyve suyu,bol sıvı,kefir,ayran,yoğurt,probiyotik takviyesi,sebze yemekleri ,karnibahar ,brokoli ,kabak ıspanak ve akla gelebilecek her türlü sebze çorba
-Dupalac surup,fitil,lavman
Özetle akla gelebilecek herşeyi denedim . Yok kabız hala kabız, akşam ve sabah lavman yaptım inleye inleye ağladı ağlamaktan helak oldum , ciğerim sökülüyor doğru olan herşeyi yaptım mı, yapmadigim ne var ?? Doktora gidiyorum verilmesi gerekenler,verilmemesi gerekenleri sayıyor tamamda biliyorum zaten ?

Lütfen doktor arkadaşlar ,aynı sorunu yaşayan tecrübeli anneler bana bir şeyler önerin doktorsa doktor , yiyecekse yiyecek , atladigim birseymi var ,çok üzgünüm hala ağlıyorum gözleri kıpkırmızı oldu annee dedikçe ben eriyorum . Çok değerli yorumlarınızı bekliyorum

( Kızım kopyala yapıştır derecede bana benziyor , ah be çocuk tipin çekti bağırsakların neden çekti?? Bende böyleymişim annem kafamı bacak arasına kıstırıp makat bölgeme yardım ederek yaptirirmis 3,4 yaslarindayken bile )
Oğlum 6 yaşında hala kabız. Bebekliğinden beri ben de dediğiniz herseyi uyguladım. Buna rağmen çocuğunu kı ranırken görmek mahvediyor insanı. En son doktor bağırsakları tembel ömür boyu bu sorunu yaşayacak. Dikkat et popo çatlağı,bağırsaklarda çatlak olmasın demişti. Duphalacı düzenli kullan ve gerekince malesef lavman....

Dupalac lavman fitil vermeniz uzun vadede kabızlım problemini artırır ev yapımı kefiri düzenli kullanmanızı öneririm bende sürekli kabızdım hazır gıdaları keserek ve ev yapımı yoğurt ve kefirle çözdüm birde şuan emiyormu yoksa tamamen bitti mi ilk altı ay sadece anne sütü alması bağırsakların yapısı için çok önemli birde rota virüsü aşısı yaptırdınız mı

Sabah akşam lavman fazla değilmi herhangi bir uyarıyla yaparsa bu geçici çözüm olur ve daha çok zorlanır ,bizim doktorumuz 5 gün yapmazsa kabız sayılır diyordu bir iki kez başıma geldi sadece hazır meyvesuyuyla yapabildi kızım , bir ot yağ falan vardır muhakkak bence alttan çok müdahale etmeyin ...
Akşam sabah vermiyorum normalde , aşırı ıkınıyor bembeyaz gören kansız sanıyor kızımı, kırmızı parcar gibi oluyo ikinmaktan, aşırı olunca akşam verdim ama.yapamadi gazla attı geri , mecbur bugün yine verdim

X