Domuz Gribi aşısı olacak mısınız?

Domuz gribi aşısı olacak mısınız?

• Ankete Katılan
    207
ben de oldum 2 hafta önce
ailem de oldu
sevgilim de oldu
aslında riskli bölgede yaşamıyorum ama ocak ayında Konyaya gidicem bi sürü insanla iç içe olucam
içimin rahat etmesi açısından oldum aşımı
herhangi bi zararını da görmedim

ayrıca domuz kanı falan demiş bi arkadaş yapmayın Allah aşkına ne kanı akannehir
hiç bi hayvan kanı enjekte edilir mi insanların vücuduna akannehir

ben hemşireyim, ama hastanemize geldiğinde aşıyı vurdurmadım. vurduranlarda kötü bişey oldu mu? hayır. ister vurdurun ister vurdurmayın. h1n1 virüsünüde kaptımi bi güzel geçirdiğim hastalığımı.tedavisi normal griple aynı zaten.şuan iyiyim ölmedim de grip öldürmüyor zaten...

dün bir televizyon programında izledim prof.mehmet öz aşı yaptırdı kendisine..insanların gözünde güvenilirliği sağlayabilmek adına..
ben kendi adıma aşı olmayı düşünüyorum..çünkü küçük bebeğim var ve ben hasta olursam ona bulaştırmamayı başarmış olsam bile, o halsiz bitkin halimle bebeğime nasıl bakarım? perişan olur yavrucak..sırf bunu düşünmek bile aşı olmaya ikna olmama yetiyor..eşim de olacak tabii...
ama bebeğime vurdurma konusunda tereddütteyim hala, acaba ileriye dönük ne gibi yan etkileri var ?yani mesela bi 5 yıl sonrası için yan etkisi var mı? araştırmadım henüz..
umarım milletçe, asgari ölüm sayısı ile atlatırız bu hastalığı ..

ben hemşireyim, ama hastanemize geldiğinde aşıyı vurdurmadım. vurduranlarda kötü bişey oldu mu? hayır. ister vurdurun ister vurdurmayın. h1n1 virüsünüde kaptımi bi güzel geçirdiğim hastalığımı.tedavisi normal griple aynı zaten.şuan iyiyim ölmedim de grip öldürmüyor zaten...

çok geçmiş olsun......bir sağlıkcı olarak size sormak istedim aynı zamandada hastalığı yaşamışınız..acaba hastalığı geçiren biri tekrar yakalanabilirmi?
birde tedavisinde ne gibi ilaçlar kullandınız....gercekten antibiotiksizmi tedavi ediyorlar...ateşli bir hastalıkta mutlaka bir enfeksiyon söz konusudur antibiyotiksiz süreç dahada uzamazmı ????a.s.

çok geçmiş olsun......bir sağlıkcı olarak size sormak istedim aynı zamandada hastalığı yaşamışınız..acaba hastalığı geçiren biri tekrar yakalanabilirmi?
birde tedavisinde ne gibi ilaçlar kullandınız....gercekten antibiotiksizmi tedavi ediyorlar...ateşli bir hastalıkta mutlaka bir enfeksiyon söz konusudur antibiyotiksiz süreç dahada uzamazmı ????a.s.

cnm bende saglıkcıyım hastalıgı gecıren bagısıklık kazanıyor bıde gercekten antıbıyotıksızmı demıssın hıcbır grıp enf antıbıyotık kullanılmaz antıbıyotık bakterılerın yol actıgı enf.larda etkılıdır grıpse vıruslerden kaynaklanır o yuzden anlamsızdır kullanmak

aşıyı bende yaptırdım çünkü kronık hastalığım var doktorum olmam gerektiğini söyledi bende yaptırdım olduktan sonra bır yan etkı görmedim sadece kolumda ağrı oluştu normal grip aşısı oluncada ağrı oluyor kolumda

benim de bi akrabam prof.nörolog kendi ve çocukları olmuş bize anlattığına göre aşının nörolojik olarak hiç ir yan etkisi yok muş bizde aşı olmaya karar verdik

bu aşı insanlığa yararlıysa sağlık bakanımız dışında niye kimse emin konuşamıyor herkesin kafasını karıştırıyorlar önce tayip erdoğan başbakan olarak niye öncülük yapmıyor e tabiki bunlarda kafa karıştırıyor ve niye aşı olunurken imza isteniyor buda ayrı bi konu 1 yaşında bi kızım var ve çok kararsızım artık birileri çıkıp şu aşının içeriğini ve tam olarak gelecekte yada aşıyı vurulduğumuz anda neler olucağını anlatsada bizde kurtulsak

antalyada ilk aşı uygulaması başladığında eşim yaptırdı ...doktor olduğundan ya domuz gribine yakalanacaktı yada aşı olacaktı...sağlık ocağında günde ortalama 80-100 hasta muayene ediyor vee bunların çoğu gripli....daha sonra bize de yaptırdı ...yapıldığımın üçüncü ve dördüncü hafif bir başağrısı ve halsizlik oldu...çocuklarımıza da yaptırdık ...bir yan etkisini görmedik....:emir_bebek:yerimseniben
ben çok fazla abartıldığını düşünüyorum aşının....zararlı olduğunu düşünenler de çok abartıyor yararlı olduğunu düşünenler de...sağlık otoritesi olmıyan kişiler rahatça fikir beyan edebiliyor....sonuçta mecbur olan bişey yok...tercih meselesi...isteyen yaptırı isteyen yaptırmazsengözlerimebaksanab:hulya:

kesinlikle hayır olmuyorum sonuçta yıllar sonra kötü sonuçlar doğurabilir Ali Kırca'da aşısını olduktan üç gün sonra grip olmuş

biz ailece aşı olacagız bence medya abarttı.sadece kafaları başbakanın sözleri karıştırdı

Hatırlarsanız birkaç hafta önce "Domuz gribi filan tanımam, çıksın karşıma, bir haftada duman ederim" anafikirli ukala bir yazı yazmıştım. Yanılmışım. Dört günde duman ettim! Bu muymuş yani? O kadar yaygara? O kadar panik? Aşı olduk olmadık, başbakanla sağlık bakanı uyuşamadı, dışarı çıkmayın, sinemaya gitmeyin, bir kavga bir gürültü... Bu muymuş yahu? İlk gün boğazımda hafif bir kuruluk hissettim. Sanki öksürsem veya sıcak bir şey içsem geçecek gibi.

Pek aldırmadım. Akşama doğru hafif ateşle birlikte sindirim sistemimde, nasıl desem, bir detoks çabası belirdi! "Eyvah," dedim, "İşte tipik belirtiler, bittim ben"! Bu genç yaşta H1N1'in esiri olacağım! Hastanelere kaldırılacağım, serumlar takılacak, ateşler içinde yanacak, kâbus göreceğim.

Belki akciğerler duman olacak, belki solunum sisteminde dönüşü olmayan hasarlar kalacak. Hatta belki, Allah korusun, bu genç yaşta... En verimli dönemimde... Hayır sevenlerim çok üzülür, ama efsane olurum bir yandan!

Öyle ya... Çağın en büyük pandemisi değil mi bu kardeşim? Dehşet içinde aşı yapılmıyor mu herkese? İlgili kimseleri arayıp, dramatik bir sesle grip olduğumu, haklarını helal etmelerini söyleyerek 7 Kocalı Hürmüz'ün İzmir galası ve müteakip hiçbir röportaja katılamayacağımı belirttim. O gece hem durumun daha da vahimleşmemesine şaşırarak, hem de fenalaşıp hastaneye kaldırılmaya hazırlıklı vaziyette uyudum!

Ertesi sabah hâlâ gayet iyi hissettiğim halde, hafif ateşim olduğunu görüp doktorla konuştum ve domuz gribi teşhisini telefonda aldıktan sonra, ellerim titreyerek antiviral grip ilacına başladım!

İki gün 37.8-38 santigratlık vücut ısısıyla evde oturup film seyrettim. Az bir şey boğaz ağrısı, günde dört beş defa hafif öksürük, belli belirsiz kas ağrıları, azıcık yorgunluk. "Domuz gribi paniği" diye bir şey olmasa "hafif üşütmüşüm" deyip çalışmaya devam edeceğim bir hal! Dördüncü gün kalkıp alışverişe çıkma arzusuyla yanıp tutuşacak kadar enerjiktim! Dedim ki "Bu yanlış teşhis, soğukalgınlığını A grubu grip zannettik!" Sonradan aşı olup olmama konusunda doğru karar vermek amacıyla test yaptırdım.

Testin sonuçları, altıncı gün, artık evde oturmaktan fenalık geçirip, giyinip sinemaya gitmek üzere olduğum anda geldi: Kapı gibi domuz gribiydim! Ve yedi gün boyunca eşe dosta bulaştırabilirdim, dolayısıyla iki gün daha karantina altında evde kalmam uygun olacaktı! Birkaç gün daha halka karışmadım, bu esnada evde oturup çıkacak kitabımı bitirdim, onuncu günde de kalkıp süslenip bir film galasına katıldım! Dostlarım, sevgili okuyucularım! H1N1 hakkında kişisel tecrübelerime göre, benim ömrümde geçirdiğim en hafif grip! Kaprissiz, mülayim karakterli bir virüs! Hani grip olunca geceleri boğaz acır, burun akar, öksürük olur, insan bir gıdım uyuyamaz, gittikçe sefilleşir ya, bu garibanda hiç öyle numaralar yok! Kütük gibi uyuyor, hapır hupur yiyorsun. Hafif ateş, hafif rehavet, "Esas kötü evresi herhalde daha başlamadı" derken derken, fıss bitiveriyor!

HUYU İYİ ŞÖHRETİ KÖTÜ

"Üç gün uyku, dördüncü gün deniz" diye nitelendirebileceğimiz bir süreç! Ben, benim gibi atlatanların (ki doktorlar çoğunluk olduğumuzu söylüyorlar) H1N1 tecrübesine "Arda Turan tipi iyileşme" diyorum. Böylece benim de kategorisel olarak sportif bir insan olduğum sonucu çıkıyor ki, yalan! İnanın ona bile gerek yok! Genel olarak sağlıklı, solunum sisteminde kronik hastalık olmayan, güçlü, normal yiyen, normal uyuyan, ne bileyim pek sigara filan da içmeyen biriyseniz, domuz gribini farkına varmadan, hafif bir soğukalgınlığı gibi atlatabilirsiniz! Eğer "Risk grubundayım", "Sağlığım ve/veya yaşım herhangi bir gribi kaldırmayabilir", "Bebeğim var, bakıcı yok, hastalanırsam bittik," ne bileyim "İşimi bir gün bile aksatmak istemem, ben matine suare sahneye çıkıyorum kardeşim" veya "Grip olamam, her hafta maçım var hacı" filan diyorsanız, ya da pimpirikli tipseniz, canınız öyle istiyorsa, aşı olun. Değilse olmayın. Bu kadar basit. Her yıl ziyaret eden normal grip ve normal grip aşısından daha özel bir durumla karşı karşıya değiliz bence. Bu konuda da bu kadar kafa patlatmayın, grip olmayalım derken ruh hastası olacağız yakında ha! Tamam el yıkayın, öpüşmeyin filan... Ama hayata karışın, sinemaya tiyatroya gidin, otobüse binin, keyfinize bakın. Ne bu be, aaa! Yanarım yanarım güzelim İzmir'deki galaya gidemediğime yanarım!

Gülse Birsel

gülse birsele geçmiş olsun.
ama herkes onun kadar dayanıklı olacak diye bişey yok.ölen kişilerin çoğu genç ve kronik bir rahatsızlığı olmayan kişilerdi.dolayısıyla bu kadar küçümseyerek anlatmasını doğru bulmadım.
sağlık otoriteleride zaten kiminin ayakta atlattığını kimininde solunum cihazına bağlandığını söylüyor.sonuç olarak ne mutlu onaki hafif atlatmış ama ölen insanların ailelerininde okuyacağını hesap ederek yazmalıydı.

çok araştırdım -yabancı kaynaklardan- o kdr ciddi bir yan etkisi yok
ben aşımı oldum, çok da sağlıklıyım şükür kaydirigubbakcemile2

persembe gün bizde ailece olduk asi,
19 ocakda kizim bikez daha olucak.
yarim doz asi oldugu icin.

Hangi yaş aralığına aşı iki doz yapılıyor? Bilgisi olan var mı acaba arkadaşlar?

Aşı olmayı düşünen arkadaşlar acele etmeliyiz,çünkü aşı etkiisini 2 hafta sonra gösteriyor ve ocak ayının başlangıcında dalga şeklinde salgının geleceğini söylüyor bazı sağlıkçılar bu yüzden son birkaç günümüz kaldı bu hafta içinde muhakkak olunmalı

Hangi yaş aralığına aşı iki doz yapılıyor? Bilgisi olan var mı acaba arkadaşlar?

9 yaş altı canım fakat benim yeğenim 10 yaşında kronik hastalığı var kesin koruma sağlasın diye doktor 2 doz yapmayı tavsiye etmiş.

X