Dondurucuda saklanabilen tarifler

benim dondurucuda olmassa olmazlarım şunlar.

mantı
içli köfte
hazır yufkadan börek
haşlanmış nohut

dondurucuda denediklerim ve olmayanlar ise dolma (pirinçle doldurduğum dolmalar,bulgur gibi çıkıyo)
ve bazı kızatmadan konulmuş sebzeler.

Bencede tadı değişiyor, kayınvalidem yazın bamya almış bir sürü atmış dondurucuya dün pişirdi ama tuhaf bir koku var.
Sigara böreği, ekmekler, hamur iişleri, sucuk, vişne bunlar değişmiyor güvenle koyabilirsiniz dolabınıza ama sebzeler mutasyona uğruyor.

ben yeşil fasulye bezelye bamya koyarım taptaze kalıyo cnm..

Kızlar her türlü börek oluyomu, mesela kıymalı sigara böreği yada tavuklu börek olur mu, ya da peynirli
tadı değişmeyen börek hangisi sizce

ben kıymalı ve ıspanaklı koyuyorum yapıp hazırlayıp yiyecek oldugumuzu ayırıp geri kalanını pişirmeden tepsiye koyup dondurup sonra poşetleyip kaldırıyorum .misafir gelecegi zaman çıkarıp ıspanaklıyı hemen tepsiye sıralayıp üstüne yumurtasını sürüp fırına veriyorum ıspanaklar suyunu bırakmadan .kıymalı ise buzunu biraz çözdürüp öyle fırına veriyorum sigara böregi peynirli kıymalı ile güzel oluyor fakat çok iyi sarın iyi sarılmazsa zaman içinde bazı sebze veya hamur işlerinin tadı degişebiliyor ben genelde ıspanaklı olup gül böregi şeklinde yapıyorum elde açıp küçük tepside kat kat arasına kıyma koyup tepsisi ile buzluga koyuyorum hazır oluyor

ben nohutu akşamdan ıslatıyorum, düdüklüde haşlıyorum. Fazla ıslatıp birazını pişirip, kalanını dondurucuya atıyorum. Hiç kararmadı şimdiye kadar. Nohutundan kaynaklanıyor olabilir mi acaba?
ben de öyle düşünüyorum aslında. annem de hep yapar şimdiye kadar hiç böyle bir şey olmamıştı. nohutu kaynanam göndermişti. karardığı zaman da o pişimişti. bana suç attı ama kesin onun nohutundan kaynaklanıyor kaydirigubbakcemile3 a.s.

Cevabın için teşekkürler FURKANCA
Şimdi yaprak sarma yapıp attım, nasıl olcak merak ediyorum, daha önce denememiştim, yaprak mevsimi ya bi deneyeyim dedim
birazdanda peynirli sigara böreği atcam
kızlar tadı değişmeyen yemek yada tatlı, tuzlu tariflerimizi paylaşalım
gerçi ben bu konuda size yardımcı olamıcam , çok beceriksizim, ama sizden bişeyler öğreneceğime inanıyorum
a.s.

Kizlar beyaz peynir ve maydonuzla yaptigimiz borek ici artinca koyabiliyomuyuz dondurucuya tadinda degisiklik oluyomu

her zaman dondurucuda bulundurduklaın ,
yaprak sarmam
dolmalık iç
awcı böreği fazla yapıp kalanı atııyorum cıkınca yumusadıktan sonra galeta unalyıp kızartıyorum tadı degısmıyor
gül börek sarılmıs ıspanaklı yada eksımıklı falan ama patateslının tadı degısıyor bence ....
tuzlu kurabıye tarıfım war bı tane oda cok guzel oluyor yumurtalayıp atıyorum fırına hazır oluyor ..
bırde ben tavuk gögsü cok alıca bı posete bezelye havuç we tavuk parcalayıp koyuyorum ..cıkartınca patates ekleyıp fırına atıyorum süper oluyor
köfte yapıp koyuyorum
yazdan karnıyarıklık patlıcan kızartıp koyuyorum ...
közlenmiş kırmızı bıber koyuyorum oda cok guzel oluyor ...şimdilik bunlar geldi aklıma ....

Son düzenleme:
bezelye ,vişne ,sigara böreği,mantı,haşlanmış nohut ve fasulye(az haşlanmış),taze barbunya,taze fasulye(az kavrulmuş),haşlanmış aşurelik buğday(çorbalar için),kestane,haşlanmış mısır(koçanından ayıkla),dondurucuna koyabilirsin deneyimlerin sonucunda bunun dışındaki ürünlerde koku oluyor.

az haşlanmış yeşil mercimek,rendelenmiş domates kızartılmış kabak,patlıcan,biber,havuç,mayalanmış hamur,milföyhamuru ,meyve püreleri benim en çok koyduklarım

tavuk etini haşla. didikle. Soğanı kavur. Bu didiklediğin eti ve dövülmüş ceviz içi ekle. İsteğe göre kekik, karabiber, pul biber, tuz ekle.biraz daha kavur. Yufkalara sigara böreği sarar gibi (ama daha kalın olacak) sar. Sonra bunları önce yumurtaya sonra galeta ununa batır. Biraz zahmetli ama ben böyle yapıp atıyorum dondurucuya. Sonra çıkartıp kızartıyorum. Çok da güzel oluyor..Fırında deniycem bir de bakalım nasıl olcak?

valla kızlar ben buzluga herşey atarım.bu gunlerde kışlık konserve yapıyorum,biraz anlatıyım.bu anlattıklarım 20 yıldan beri yaptıklarımdır dikkatinize...
ben bildigimiz türlüyü yarım pişirip,soguyunca b.poşetine koyup difirize atarım.fasulye ve bamyada o şekilde atarım.hava almassa bayatlamazsa hiç bişeyler olmaz ununtmayın..
patlıcan(abaganuş)yapar atarım.menemen için domates,çig soyulmuş dogranmış domates,ufak dogranmış biber atarım.asma yapragı atarım kışın taptaze çıkarır yeriz.kışın lahana haşlar atarım.bazı yaptıklarımı kızlar yazmış.maya yaşmaya atarım.örgü peynirlerimi atarım, diger salamura peynir atılmaz tuzbuz olur.ekmek atarım(ekmegimi evde yaparım)işta ilk etepta aklıma gelen bunlar inşallah faydalınırsınız.

tavuk etini haşla. didikle. Soğanı kavur. Bu didiklediğin eti ve dövülmüş ceviz içi ekle. İsteğe göre kekik, karabiber, pul biber, tuz ekle.biraz daha kavur. Yufkalara sigara böreği sarar gibi (ama daha kalın olacak) sar. Sonra bunları önce yumurtaya sonra galeta ununa batır. Biraz zahmetli ama ben böyle yapıp atıyorum dondurucuya. Sonra çıkartıp kızartıyorum. Çok da güzel oluyor..Fırında deniycem bir de bakalım nasıl olcak?

ben bu tarifi çok tuttum mutlaka deneyeceğim opuyorumnanaktan

ben de poğaca sigara böreği gibi hamur işlerini koyarım ayrıca yaprak sarmasnı da fazla yapar koyarım bnm bir ark ımda tavugu fazla pişirip geri kalanını koydugunu sölemişti

kızlar menemen için biber ve domates dondurulabilir minaniknanikzemuszemusa.s.

ben biberi ve domatesi biraz kavuruyorum soğuyunca poşetlere koyuyorum.sonrada canımız menemen isteyince çıkarıp buzlu buzlu tavaya koyuyorm eriyincede üzerine yumurta ohhhh

X