düğünden sonra ne kadar borcunuz kaldı ve ne kadar sürede ödediniz?

her eşyamızı kendimiz aldık çok şükür.
12 milyar TL beyaz eşya ve mobilya borcumuz vardı.
Ektra dan benim 1000 TL civarı çeyizden kalan borcum
4000 TL de öğrenim kredisi borcum denk geldi.
Hepsini 14 ayda bitirdik çok şükür.
Şimdi ise 9000 TL kredi çektik araba aldık.
Evlendiğimizden beri bir tek bu ay borç ödemedik ama eksi bakiyelerimiz sayesinde borc taksidi kadar gider oldu.
Çok şükür rabbimize arada sıksada canımızı alacak kadar daraltmadı.

bende 4,5 aylık evliyim,çok şükür hiç borçsuz evlendik,çeyizimde kendime düşenleri almıştım zaten,bide ankastre fırın,ocak,ve mikrodalga fırınımı aldım,,geri kalan tüm beyaz eşyaları ve salon takımımızı eşimin ailesi aldı,yatak odamın herşeyini benm ailem yaptı,oturma odasını ve geri kalan eksikleri eşim para biriktirmişti onu harcadık,düğünümüzü yine eşimin ailesi karşıladı.düğünde takılanların üzerine,hiç sıkıntıya girmiycek kadar az bir kredi çektik ve araba aldık,şimdi bi tek onun borcunu ödüyoruz.

Ben de nişanlıyım yaza düğün var ama ortada birikim falan yok ikimiz de çalıştığımız için birlikte alıp ödüycez o tamam mantıklı ama nişanlım bide geçen gün, "annemlerin evinde oturulacak doğru dürüst kanepe yok onlara da bi koltuk takımı alsak falan "dedi içten içe kızsam da olur dedim :eek:klava: , kızdığım şey bir takım koltuk değil alır ödenir ama kendi düğünü var borcu var takıları var bunları hiç düşünmüyo hala ailesinin derdinde. Ya nişanlandın artık biraz da kendi evin için bişeyler yap, ben de hiçbişey almıycam diyorum düğüne 1 ay kala bütün eksikleri alıp birlikte ödeyeyim diyorm ama annem işte bırakmıyo yok bi kız çeyizsiz olur muymuş da elalem ne dermiş de eksikleri almak gerekir miş de diyip aldırıyo bana, düğüne kadar nişanlım en azından takıları alıp ödese o bile yeter yok bide daha önceden ailesi için borç almış onu ödeyecek, aslında ona da kızamıyorum çocuk kendisine hiçbişey harcamıyo gideri olmuyo zavallı bi taraftan ailesi bi taraftan ben ne yapacağını şaşırmış durumda akannehirakannehir kafamçokkarıştı

Ben de nişanlıyım yaza düğün var ama ortada birikim falan yok ikimiz de çalıştığımız için birlikte alıp ödüycez o tamam mantıklı ama nişanlım bide geçen gün, "annemlerin evinde oturulacak doğru dürüst kanepe yok onlara da bi koltuk takımı alsak falan "dedi içten içe kızsam da olur dedim :eek:klava: , kızdığım şey bir takım koltuk değil alır ödenir ama kendi düğünü var borcu var takıları var bunları hiç düşünmüyo hala ailesinin derdinde. Ya nişanlandın artık biraz da kendi evin için bişeyler yap, ben de hiçbişey almıycam diyorum düğüne 1 ay kala bütün eksikleri alıp birlikte ödeyeyim diyorm ama annem işte bırakmıyo yok bi kız çeyizsiz olur muymuş da elalem ne dermiş de eksikleri almak gerekir miş de diyip aldırıyo bana, düğüne kadar nişanlım en azından takıları alıp ödese o bile yeter yok bide daha önceden ailesi için borç almış onu ödeyecek, aslında ona da kızamıyorum çocuk kendisine hiçbişey harcamıyo gideri olmuyo zavallı bi taraftan ailesi bi taraftan ben ne yapacağını şaşırmış durumda akannehirakannehir kafamçokkarıştı

aynı durumdayız hemen hemen erkekler kendilerininde bir aile olduklaının ne zaman farkına varırlar bilmem. ben kendime düşenleri yapıcam oda kendi üzerine düşenleri yapsın.nişanda umursamadım kıyafetime kadar kendim aldım arkamı dönüp bi baktıp :gitme:kimin umrunda benden baska kimse üstüne düşeni yapmamış şimdi ufacık bişe gözümde büyüyor. o yüzden alsın yapsınn o kadar..kötükedihüso:eek:klava:

bizim de daha düğünümüz olmadı. çamaşır bulaşık ve buzdolabı taksitle aldık düğüne kadar biticek. mobilya da peşin alıcaz nişanlım ve babam ortak alıcak. ben de çeyizimi düzdüm sayılır. düğün ve takı kalıo geriye. o da yaza kadar biriktiği kadar olur. kalanı da borç kalır. ama çok zorlamaz sanırım.
Allah yardımcısı olsun herkesin. Bu devirde ancak ii durumda olan aileler yardım edebiliyor. ya da çocuğu az olan

Nisan´da 1 yil olacak evleneli ve yildönümüne borcsuz girecegiz insALLAH!!!

1 yil sürdü borc ödemesi! kafamçokkarıştı

870 tl aldigimiz evin kredisi var ve dugunden sonra 4,5 yil daha odeyecegiz,nisanlimin ailesi kendilerine dusenleri yapmadiklari icin her seyi biz yapiyoruz nisanda da cektigimiz kredinin borcu 2011 de bitecek 230 tl.de o var etti 1100 tl sabit odeyeceklerimiz.Beyaz esyalarin taksiti dugunden 2 ay sonra bitecek 355 Tl,koltuk takimimizin da taksiti dugunden 6 ay sonra bitecek 132 Tl,Allah'tan dugun mekaninin parasini pesin vermistik,takilar ne olursa artik bize kalacak,rabbim saglik versin oderiz bir sekilde.Gerci dugunde takilacak set ve bilezikleri de nisanlim alacak onu da dugunden sonra oderiz sanirim :KK43:

Son düzenleme:
of yaaa işimiz çok zor kızlar.bizimde mobilya borcumuz kalacak 5 000 tl kadar biryıldır nişanlıyız sürekli taksit ödüyoruz...bide sene sonrada kredi+öğrenim ödemem var benimde 7500kadar:KK43:(((allahtan düğünümüzü yapıyolar:KK43:
ben bazen ne düşünüyorum biliyo musunuz?çalışan gelin olmak dezavantaj oluyo galiba:KK43:işte nasıl olsa evlerine garanti para girecek diye umursamıyorlar.:umursamaz: bazende diyorum yaaiyi ki kimseye muhtaç değilim;biri bişeye hayır dediği zaman amannnn bee ben kendim yaparım deyip çekiliyorummmm...bilmiyorum yanlış mı yapıyorummmÇok üzgünüm çoook

Allah yardımcınız olsun,ev kurana Allah yardım eder:teselli:
Biz hiç borçsuz evlendik,ben annem vefat ettiği için annemin tüm maaşını çeyizime yatırıyordum birde kendi çalıştığımdan primlerimi.Şükür öyle herşeyimi yaptım.Eşiminde ailesi yaptı.Oldu bitti.

Borçsuz evlendik çok şükür..
Şimdi yazılanları okuyunca bir kere daha Allah razı olsun demek geldi içimden.

6 yıl oldu evleneli hala borç ödüyoruz yakamızı kısmetsizlik bırakmadı bitürlü
ilk evlendiğimizde eşimin eski borçları vardı onları ödedik sonra kayınvalidemle evi ayırdık
eşya borcu ödedik tam herşey yoluna giriyordu hamile kaldım tam doğum zamanı eşimin iş yeri maaş vermedi giderler aksadı 8 ay çalışamadım yine borçlar birikti şimdi çalışıyorum çok şükür azalltık
inşallah biticek ve ben işten çıkıp evde kuzumu büyütücem

of yaaa işimiz çok zor kızlar.bizimde mobilya borcumuz kalacak 5 000 tl kadar biryıldır nişanlıyız sürekli taksit ödüyoruz...bide sene sonrada kredi+öğrenim ödemem var benimde 7500kadar:KK43:(((allahtan düğünümüzü yapıyolar:KK43:
ben bazen ne düşünüyorum biliyo musunuz?çalışan gelin olmak dezavantaj oluyo galiba:KK43:işte nasıl olsa evlerine garanti para girecek diye umursamıyorlar.:umursamaz: bazende diyorum yaaiyi ki kimseye muhtaç değilim;biri bişeye hayır dediği zaman amannnn bee ben kendim yaparım deyip çekiliyorummmm...bilmiyorum yanlış mı yapıyorummmÇok üzgünüm çoook

Aynen öyle çalışan gelin olunca düşünce şu nede olsa çalışıyolar birlikte öderler, boşver canım en güzel kendin yapman ilerde senin için şunları yaptım bunları yaptım demezler, bizde birlikte yapıcaz ben özellikle herşeyi kendim yapmak istiyorum ki içime sinsin sempatiksalakcinni

aynı durumdayız hemen hemen erkekler kendilerininde bir aile olduklaının ne zaman farkına varırlar bilmem. ben kendime düşenleri yapıcam oda kendi üzerine düşenleri yapsın.nişanda umursamadım kıyafetime kadar kendim aldım arkamı dönüp bi baktıp :gitme:kimin umrunda benden baska kimse üstüne düşeni yapmamış şimdi ufacık bişe gözümde büyüyor. o yüzden alsın yapsınn o kadar..kötükedihüso:eek:klava:

Valla konuşunca söylediklerimle kalıyorum değişey pek bişey olmuyo, ikimiz de çalışıyoruz artık düğünden sonra öderiz ama bi de ailesini çıkarmasın düğünden sonra onların borçlarını da ödersem deliririm heralde, gölge etmesinler başka ihsan istemiyorum onlardan kendi düğünümüzü yapar öderiz biz inşallah kötükedihüso kötükedihüso

Beyaz eşyalarımız düğünden sonra 2 taksit ödiyecez bitecek.Salon parasının bir kısmını verdik.Yatak odasını babam alacak.Nişanlımın babası hiçbirşeyimize karışmamayı bırakın ne istemeğe geldi ne nişana düğündede olmıycak..Anneside vefat etmiş.Biraz birikimi vardı tektaşı ve nişanda takılan bileziği alabildi onlarla sadece.Salon takımı ve yemek odası takımı alacaz sadece biz.Benimde biraz birikmişim var onunlada tülleri halıları almayı düşünüyoruz.Ben kendi adıma herşeyimi almıştım zaten.
Altınlar gelinlik vs. için 12000 kredi çekmeyi düşünüyoruz.Mobilyaları senetle alacaz.Düğündeki takıları bozdurup duruma göre ya mobilyaları ya krediyi ödiyecez..
Uzun bir süre borç ödiyecez galiba
bilmiyorumkismile

Biz evlenirken erkek tarafı yoktu arkamızda. Nasıl olacak, nası yapıcaz, nasıl alıcaz diye kara kara düşünürken bir anda herşey alınıverdi İmc üsülü :) Bizim taraftaki akrabaların hepsi bir eksiğimizi tamamladılar saolsunlar. En büyük kıyağı Ablam ve eniştem geçti. Yatak odası, yemek odası, Salon takımını düğün hediyesi olarak onlar aldılar gene bir sürü mutfak eşyası ıvır zıvır annem ve ablam yaptılar beyaz eşyalar kuzenlerden geldi gerçi kullanılmışlardı ama olsun 3 yıllık evliyim hala işimi görüyorlar. Diyeceğim O ki gözünüzde büyütmeyin allah gerçekten bir şekilde yardım ediyor bizim bir kanepe alacak gücümüz yokken bir anda kurulu verdi ev :)))))

Beyaz eşyalarımız düğünden sonra 2 taksit ödiyecez bitecek.Salon parasının bir kısmını verdik.Yatak odasını babam alacak.Nişanlımın babası hiçbirşeyimize karışmamayı bırakın ne istemeğe geldi ne nişana düğündede olmıycak..Anneside vefat etmiş.Biraz birikimi vardı tektaşı ve nişanda takılan bileziği alabildi onlarla sadece.Salon takımı ve yemek odası takımı alacaz sadece biz.Benimde biraz birikmişim var onunlada tülleri halıları almayı düşünüyoruz.Ben kendi adıma herşeyimi almıştım zaten.
Altınlar gelinlik vs. için 12000 kredi çekmeyi düşünüyoruz.Mobilyaları senetle alacaz.Düğündeki takıları bozdurup duruma göre ya mobilyaları ya krediyi ödiyecez..
Uzun bir süre borç ödiyecez galiba
bilmiyorumkismile

12000 kredi çok değilmi? Şimdi herşey kampanyalı Yatakodası, oturma odası, Kalon takımı 5000 Tl tutuyor hem mobilyaları taksitle alıp hep bu kadar kredi çekmek bence çok yanlış sonra gerçekten çok uzun süre borç ödemek zorunda kalırsınız o yüzden hesabınızı iyi yapın [senin tuzun kuru deme sakın :) gerçekten o kadar kredi gözüme çok büyük geldi]

12000 kredi çok değilmi? Şimdi herşey kampanyalı Yatakodası, oturma odası, Kalon takımı 5000 Tl tutuyor hem mobilyaları taksitle alıp hep bu kadar kredi çekmek bence çok yanlış sonra gerçekten çok uzun süre borç ödemek zorunda kalırsınız o yüzden hesabınızı iyi yapın [senin tuzun kuru deme sakın :) gerçekten o kadar kredi gözüme çok büyük geldi]

haklısın canım düşününce çok geliyor ama değil.. 5000 TL altınlar tutuyor..Gelinlik damatlık salon kuaför araba süsleme ev için depozito ve bir sürü ıvır zıvır hemen hemen 7000 tutuyor. O kampanyalı mobilyalarda çokda sağlam değil almışken güzel olsun dimi...Salon takımı yemek takımı 6000 TL tutuyor.. Öyle ilk bakınca çok gözüküyor ama değil aslında

Ama Allahta çok yardım ediyor bize piyasaya göre şuana kadar aldığımız herşeyi çok uygun aldık

Son düzenleme:
kızlar peki kredi alırsak 7-8 bin kadarın geri ödemesi ne kadar olur? ortalama

8 aylık evliyim sadece ayda 181 TL. koltuk borcumuz vardı başka da borcumuz yoktu.
o da bitti zaten çok şükür
ama evlenmeden önce herşeyi yapmaya çalıştık ki yaptık da
sonraya kalınca zor oluyor çünkü hayat şartları değişiyor

X