düğünden sonra ne kadar borcunuz kaldı ve ne kadar sürede ödediniz?

ben de, şekerim de para biriktirerek nakitle aldık çoğu şeyi. çünkü iş yerleri pürüz çıkartabiliyor. hem peşin ödeyince hesaplı oluyor. ve bir listeyle yola çıktık. yani elimize geçeni alayım demedim(k).

Aynen öyle çalışan gelin olunca düşünce şu nede olsa çalışıyolar birlikte öderler, boşver canım en güzel kendin yapman ilerde senin için şunları yaptım bunları yaptım demezler, bizde birlikte yapıcaz ben özellikle herşeyi kendim yapmak istiyorum ki içime sinsin sempatiksalakcinni

buna aynen katılıyorum,çalışmasaydım şu an çok daha farklı olurdu.birimizin maaşını borca veriyoruz,kayınvalidem daha ev alın bilmem ne alın,nasıl yapalım deyince size dokunmaz diyor.çocuk yapamıyoruz borç yüzünden,çünkü ücretsiz izine ayrılamıyorum,çocuğuma da 2 aylıkken bakıcıya falan bırakmak istemiyorum,biraz borcumuz bitsin rahat rahat çocuğumu büyüteyim diyorum,ne alakası var diyorlar..ayyyy çıldıracağım.diğer gelinleri çalışmıyor,iş arıyorum diye (daha ortada bişey yok) çocuk düşünmüyor,onlar tek maaş işleri zor deyip yine bize yükleniyorlar.

bizde 6 aylık evliyizz nişandan sonra eşyalarımızı almştk hemenn düğünden beridir de 500 liralık taksidimiz vardı bu ay bitiyo inşş ama ev aldk kredi taksidimiz başlayacak ama kirada oturmaktan iyidir

bnde evleneli 8 ay oldu ama hala bitmedi borçlar daha 1.5 senemiz var ama eksilerden kurtulamıyoruz aylardır

4 yıllık evliyim hala bitmedi cunku herseyı biz aldık taksıtlerı odeyelım derken elden borc aldık..hersey derken ceyızım harıc herseyı ceyızım aılem almıstı..of of daha 20 bin eyakın borcumuz vardı ustune de eklndı sımdı 4bin cıvarı var hala ode ode bıtmıo..ah keske hiç evlenmeseydım..de borcumda olmazdı..

ne aldın kı kardesım dyeceksınız..halılar perdeler beyaz esya ve normal esyamda oyle ahım sahım seyler deıldı ne yazıkkı ama dugunude yaptık ıvır zıvır..gelinliğimi bile en dandıgınde aldık samanpazarı kollekşın yanı..ama evlenmeden evvel kaynanam kendi evlerini yaptırmıs saten kartonpıyer dolap falan onlarıda eşime yıktılar of ya..

jalesel arkadaşımla aynı kaderi paylaşmışız. 1 yıl nişanlı kaldım ve kaynanam kendi evinin pimapenlerini, mutfak dolaplarını ve bileziklerine kadar aldırmıştı. sanki yangından mal kaçırıyor. evlendik cebinde 5 kuruş parası yok. bana araba taksiti ödüyorum demişti ama ne taksitse evlendim 1 yıl boyunca onca düğün borcunun üstüne bide araba taksiti ödedik. 3 yıllık veliyim daha son 5-6 aydır rahatım diyebilirim bende onlara artık bişey vermesin diye hemen eve girdim. şimdi ıkına tıkına anasına vermiyor diye deli oluyor. e dinsizin hakkından imansız gelirmiş...

bizim evliliğimizde,nişanda falan sağ olsun ailem çok destek oldu.babası kendi evi yani biz çıkınca yeni kiracıya ona göre fiyat arttırır artık,evin içini tadilat yaptırdı.bir abisi tv,diğeri 2 koltuk aldı.babası halı ve perdeleri,ama 2 büyük salon halısını ailem almıştı,geri kalan herşeyi alem yaptı.borçsuz evlendik oh ne güzel derken eşimin öğrenim borcunu ödemeye başladık.bi de askere giderken ailesi borç verdi onlar var,bi de arabamızı bozmuş ve tamire göndermiiş babası onun borcu var şimdi de.bakalım artık hayırlısı..

Ben tabiri caizse görücü üsulu ile nişanlandım :1rolleyes:

Nişanlım beş yıldır memur, beş yıl boyunca hiç yememiş, içmemiş birikim yapmış...ve şu andada kuracağımız yuvamız içinde olması gereken herşeyi en iyisi ile alıyor...ben ona kıyamadığım için sen nasıl istersen onu al diyorum... oda bana kızıyor :eek: evi ve eşyaları asıl sen kullanacaksın, senin beğendiğinin, istediğinin olması çok önemli diyor...Allah razı olsun beni hiç birşeyden mahrum bırakmıyor.... ve herşeyimizi peşin alıyoruz, evlendikten sonrada hiç borç olmayacak... :1rolleyes: :1rolleyes:

Biz henüz nişanlıyız daha öncede yazdığım gibi nişanlımın ailesine yaptığı yardımların borcu yetmiyormuş gibi bir de bizim düğün masrafları eklendi daha şimdiden 30 000 in üzerinde borç var düğün bitene kadar bi 10000 de arada gider üstelik tayin durumumuz çok fazla netleşmediği için çok fazla eşyada almadık çok üzülüyorum ama ne yapalım çıktık bir yola ikimiz de öğretmeniz artık birkaç yılda öderiz inşallah bi arkadaşın yzdığı gibi borçlar bitmeden ben de ev almayı düşünüyorum ki artık ailesi bize müdahale etmesin.

Borçlarımızın taksitleri düğünden 1 ay önce bitiyor. İnş.başka taksitler çıkmaz
Evimizin kredisini nişanlımın babası ödüyor düğünden sonrada bize ödettirmeyecek. Bu yüzden çok şanslıyız. Mobilyalarımızıda peşin alacak..
İnş.bizde borçsuz girmeyi arzu ediyoruz. Hayırlısı bakalım..

870 tl aldigimiz evin kredisi var ve dugunden sonra 4,5 yil daha odeyecegiz,nisanlimin ailesi kendilerine dusenleri yapmadiklari icin her seyi biz yapiyoruz nisanda da cektigimiz kredinin borcu 2011 de bitecek 230 tl.de o var etti 1100 tl sabit odeyeceklerimiz.Beyaz esyalarin taksiti dugunden 2 ay sonra bitecek 355 Tl,koltuk takimimizin da taksiti dugunden 6 ay sonra bitecek 132 Tl,Allah'tan dugun mekaninin parasini pesin vermistik,takilar ne olursa artik bize kalacak,rabbim saglik versin oderiz bir sekilde.Gerci dugunde takilacak set ve bilezikleri de nisanlim alacak onu da dugunden sonra oderiz sanirim :KK43:

bu msj.ı yazalı tam tamına 2 yıl 1 hafta geçmiş :)))
çok şükür,beyaz eşyaların ve koltuk tk.nın taksitleri bitti...ve tabi diğer borçlar da...
ev kredimizi 870 tl. ödüyorduk borçlar bitince onu yapılandırdık ve 1200 tl.ye yükselttik...ödüyoruz çok şükür...2013 eylül'de bitecek nasipse...
Rabbim sağlık versin...bu arada 3 ay sonra bebeğim gelecek yuvamıza...onun da masrafları olur ama halledilir bir şekilde...

Bizim eşyaların hepsini ailelerimiz aldı ve düğünü de onlar yaptı. Nasıl oldu ben de bilmiyorum. Önceden biriktirilmiş bi para falan yoktu ortada. Bize düğün borcu kalmadı hiç ama evimizi eşimle birlikte aldık.şimdi ev kredimizi ödüyoruz. 1,5 yıllık evliyim ve 2,5 yıl daha kredi ödicez. Allah herkesin yardımcısı olsun.

merhabalar

bizim düğünü de evi de herseyi de aileler yaptı bize hiç borç kalmadı

ama yalnızca eşim çalışıyor ben henüz çalışmıyorum istanbulda tek maaş zor oluyor çok şükür yine yardım ediyorlar ama zor oluyor yine de işte:KK14::KK14:

eşime dusen beyaz esya- buzdolap,camasır ve bulasık mak- , oturma odasına 2cekyat,bide komple salon takımını aldı peşin parayla (nişanla dugun arası 10 ay cunku) eşimin ailesi hiçbişeye destek çıkmadı,salonu dahı benım ailem tuttu okadarını soyleyeyım size...

bana dusen kısmı,y.odası komple,o.odası halısı,mutfak ,banyo ve ceyızler ,tül-perde vs.. (bende peşin aldım herseyı taksıtlık bişiyim yok)

buna ragmen esımın ailesi 4oda 1salonluk yer tutturunca -2kısıyiz ne gerek var dememe ragmen- halıyle odaları doldurmak için dugunden sonra extra masrafa gırdık gereksız yere.. ve onları peşin paramız bıttgı için mecburen taksite gırdık

neyse sonucta 1.5yılda ancak borc odemeyı bıtırdık ve artık bırıkım yapmaya basladık.. bu arada yaklasık 3yıllık evlıyım..

birikimide gereksiz kıyafet alısverısınden susten pusten uzak durduk ekimizde :)) dısarda yemeyı en aza indirdik, mutfaktaki yiyecek ve içeçeklerımın organık hale getirmeyı amacladım ,etsuyu tablet almak yerıne kasaptan et alıp hasladım suyunu derındondurucuya attım yerı geldi kurban kestık vs.. yazdan meyve ve sebzelerımı gereklı saklama kosulları altında ya konserve yada buzluga attım .. naneyı bile yazdan kurutup kışa kullandım daha leziz oldu :)) birde marketten tavuk gogsu-kanadı-butu almak yerıne 3butun tavuk alıyorum evde kendım istediğim gibi parcalayıp boluyorum kemıklerını içine cesıtlı baharatlar katıp haslıyorum ,aynı tablet tavuksuyu misskokulu leziz oluyor.. daha hesaplı oluyor

neyse.. 3yıllık evli biri olarak benden nacizane tavsıyeler olsun sizlere tasarruf yapmak adına ,özellıkle evlendıkten sonra tasarruf yapmanın gereklılıgını daha iyi anlayacaksınız birde bebıs telasına dustukten sonra organık olması konusunda titizleneceksınız tabıkı.. işte ozamanda nerde organık var oraya hucum edeceksınız parayı dusunmeden yada parayı dusunup benım gibi evde hem organık hemde tasarruf nasıl yapılır hayat kosulunda yasayacaksınız.. gercı benım cocugum henuz yok ama olunca ,evde saksıda domates bıber salatalık yetıstırmeyı dusunuyorum :)) bir arkadasımın balkonu ciflik bahcesı gıbıydı saksıda herseyı yetıstırmıstı ,karpunuzu gorunce agzım bi karıs acık kalmıstı :KK53::KK53::KK53:

konudan konuya atladım konu sahıbı arkadasım kusuruma bakmasın..ama paylasmak istedim :KK34:

X