Doğuma Hazırlık Duyulmam kz isimleri aryorum

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
sahra ve efsa nasıl canım bu isimde pek duyulmamış
Sahra :Çöl
Efsa:Sihir:KK43:

Buğlem ismi de çok güzel canım ama söylemesi biraz zor olabilir,bende kızıma burçe veya suğra ismini koymayı düşünüyorum,hayırlı bebekler olurlar inşallah
Buğlem:Kızıldıreli dilinde yağmur yüklü bulut
ceylin, isra, ecrin güzel isimler

Sidelya = cennette bir cicek
Cennetten bir çiçek olduğu kesin mi acaba..
ben de tamamen iyi niyetimle soruyorum bunu.
çünkü artık CENNETTEN çiçek böcek cennetin kapısı manalarına hiç inanmıyorum arkadaşlar
o kadar yanılıyoruz ki bazen .

Duyulmamış isimler aradığını yazmışsın, fakat Tuana, Alya, Mina gibi bu aralar çok popüler olan isimleri de düşündüğünü yazmışsın.
Belki etrafinda bu isimde çok insan yoktur, ama son 2-3 senede bu isime sahip olan çok çocuk doğdu, benden söylemesiyerimseniben

Değişik isimler ararken, dikkatli ol.. Internetteki isim sözlüklerinde yeni isimlerin anlamı çoğu zaman yanlış belirtiliyor maalesef.. Hatta bu topictede uazan Sidelya ve Buğlem isimlerin anlamı yanlış..
Çok iyi araştırmak lazım bir isimi koymadan.

Önerebileceğim bir kaç isim:

Alemara = Dünyayi süsleyen
Azelya = Açelya, Fundagillerden çok renkli çiçekler açan bir bitki.
Berin = Yüksek, yüce, soylu
Dilfeza/Dilefza = Gönülü artıran
Izem = Büyüklük, ululuk
Ruhefza = Cana can katan. Canlılık veren
Yade = Hatıra
Yadel = Gurbet

Evet size katılıyorum.
Ben biliyorsunuz med-cezirler yaşıyorum bu isim konusunda uzun zamandır.
Bir tamam diyorum içim rahatlıyor;ardından tekrar huzursuzluk yaşıyorum.
Bir türlü karar veremedim değişim konusunda.
Ceylin:Cennete açılan kapı değil evet.
ıddia edildiği gibi yengeç olup olmadığından da emin değiliz çünkü ismin kökeni arapça veya farsça değil amerikan ingilizcesi imiş.
Jaylin:den türetilmiş ve anlamı da sakin; uslu...
Bir müslüman için bu tür isimlerin kullanılmaması gerektiği düşünülüyor her ne kadar ameller niyetlere göre diyorsak da ; aslında şüpheli şeylerden kaçınmak en iyisi..
Kararsızım Rabbimin huzuruna gönül rahatlığı ile çıkmak nasip olsun inşallah isim hususunda..
Hı günah falan değil;tabi ki (inşallah) sonuçta biz güzel anlam taşıdığını düşünerek veriyoruz bu ismi evlatlarımıza..
Ayrıca hakikaten bu CEYLıN-ECRıN isimlerine yapıştırılan etiketlerden rahatsız olmaya başladım;iyice şüpheye vadı kaygılarım..BU isimler hakkında binlerce kritik yapılıyor sakız oldu resmen..
Bu ismi değiştirirsek sebebi daha hayırlısını dilemek ve rahmeti gözetmek olacaktır;yoksa Ceylin ismine karşı herhangi bi antipatim yok bilakis gerçekten çok cici bir isim ama ŞÜPHELı işte anlamı bu da bütün değerleri sallandırıyor..
Arkadaşlar gerçekten internet ortamının ıSıM ler konusundaki bilgi kaynağı kirliliğinden emin olmuş durumdayım artık..
Ciddi kaynaklardan ve mümkünse arapça ya da öztürkçe isimler bulmak..
Ben bu konuda asla yanılacağımı düşünmezdim son derece hassas davrandık;araştırdık herkes Cennet kapısı dedi aldığımız isim kitaplarında da böyle yazıyor..
Şimdi ben onları dava etsem haktır belki de:ecrin_bebek:

Hayırlısı olsun inşallah..

Bu arada ben de Ruhefza ismine bayılıyorum

Son düzenleme:
Evet size katılıyorum.
Ben biliyorsunuz med-cezirler yaşıyorum bu isim konusunda uzun zamandır.
Bir tamam diyorum içim rahatlıyor;ardından tekrar huzursuzluk yaşıyorum.
Bir türlü karar veremedim değişim konusunda.
Ceylin:Cennete açılan kapı değil evet.
İddia edildiği gibi yengeç olup olmadığından da emin değiliz çünkü ismin kökeni arapça veya farsça değil amerikan ingilizcesi imiş.
Jaylin:den türetilmiş ve anlamı da sakin; uslu...
Bir müslüman için bu tür isimlerin kullanılmaması gerektiği düşünülüyor her ne kadar ameller niyetlere göre diyorsak da ; aslında şüpheli şeylerden kaçınmak en iyisi..
Kararsızım Rabbimin huzuruna gönül rahatlığı ile çıkmak nasip olsun inşallah isim hususunda..
Hı günah falan değil;tabi ki (inşallah) sonuçta biz güzel anlam taşıdığını düşünerek veriyoruz bu ismi evlatlarımıza..
Ayrıca hakikaten bu CEYLİN-ECRİN isimlerine yapıştırılan etiketlerden rahatsız olmaya başladım;iyice şüpheye vadı kaygılarım..BU isimler hakkında binlerce kritik yapılıyor sakız oldu resmen..
Bu ismi değiştirirsek sebebi daha hayırlısını dilemek ve rahmeti gözetmek olacaktır;yoksa Ceylin ismine karşı herhangi bi antipatim yok bilakis gerçekten çok cici bir isim ama ŞÜPHELİ işte anlamı bu da bütün değerleri sallandırıyor..
Arkadaşlar gerçekten internet ortamının İSİM ler konusundaki bilgi kaynağı kirliliğinden emin olmuş durumdayım artık..
Ciddi kaynaklardan ve mümkünse arapça ya da öztürkçe isimler bulmak..
Ben bu konuda asla yanılacağımı düşünmezdim son derece hassas davrandık;araştırdık herkes Cennet kapısı dedi aldığımız isim kitaplarında da böyle yazıyor..
Şimdi ben onları dava etsem haktır belki de:ecrin_bebek:

Hayırlısı olsun inşallah..

Bu arada ben de Ruhefza ismine bayılıyorum

Saka olsun diye 'internet çıktı mertlik bozuldu' derler ya, ben buna hakketen katılıyorum.
Internetteki (sözde) isim sözlüklerine bakınca resmen şok oluyorum.
Her yeni ismin anlamı nedense muhteşem güzel oluyor.. :1shok:
Yok peygamberin gözyaşıymış, yok cenneteki en güzel çiçekmiş, vs..
Insanlar bu anlamları neden uyduruyor? Gerçekten anlayamıyorum.:kızgın:
Ecrin ve Ceylin isimleri anlamı yanlış yazılan isimlerden sadece iki tane..
Sadece bu isimler çok popüler oldu diye bu kadar tepki veriliyor.
Tabii ki sizin gibi çocuklarına Ecrin veya Ceylin vermiş olan kişiler bu tepkileri yanlış anlayabiliyor.
Bu tepkileri veren hiç kimsenin amacı birini kırmak veya üzmek değil, bundan eminim.
Bu tepkiler bazi isimlerin anlamlarının internetteki sözlüklerde belirtildiği gibi olmadığını göstermek ve anne-babalarin üzülmelerini önlemek.
Sizin bu yazınızdan anladığım kadarıyla isim konusundan dolayi üzgünsünüz.
Işte başka anneler de üzülmesin diye uğraş veriyoruz.

Genelde değişik isim ararken anlamı yanlış olan isimler koyuluyor.
Oysa ki hem değişik hemde güzel anlamli olan o kadar çok isim var ki!
Örnek olarak Ruhefza.yerimseniben Hem orjinal, hem anlamlı, hem kulağa hoş geliyor.

Hatta bu forumdaki bir arkadaşının kızının ismi Meylin di.
'Meyl' bildiğimiz gibi Arapça kökenli bir kelime olup 'Gönül akışı, arzu, sevme, istek' gibi anlamlar taşıyor.
Meylinde bu kelimeden geliyor.
Olurda kızınızın ismini gerçekten değiştirmek isterseniz, Ceyline benzeyen Meylin ismini koyabilirsiniz.
(Gerçi, internete baktim Meylin'in anlamına ve 'Cenneteki bir nehirin ismi' olarak geçiyor..:kızgın:
Offf.. umarım artık kimse internete bu isim konusunda güvenmez artik.
Ben de istesem çok güzel isimler uydurup o sitelere yazabilirim)

Forumda okuduğum mesajlara bakaraktan sizin isim konusunda baya bilgili olduğunuzu görüyorum.. Elbette bir kararı varırsınız.

Kendinizi fazla üzmemeye çalışın!:ecrin_bebek:

TALYA : Baharın müjdesi doğanın uyanışı
çok sevdiğim bir isim kızım olsaydı koyacaktım.. Oğlum oluyor :-) Hayırlısı inşallah..

valla ben sırf duyulmamış diye çocuğuma uydurma saçma sapan ya da benim bile dilimin zor döndüğü isimler koymazdım.

duyulmamis isimleri araman garip geldi..duyulmamis ariyosun biz sana önerdigimize göre duydukki önerdik...yani herkes bildigi ismi söliycek ve zaten duyulmus olmuyomu...benim tanidigim kendi isim uydurmus kizi icin ve gercektende kiz 20 yasina geldi ve isim trde yok:KK70:

duyulmamis isimleri araman garip geldi..duyulmamis ariyosun biz sana önerdigimize göre duydukki önerdik...yani herkes bildigi ismi söliycek ve zaten duyulmus olmuyomu...benim tanidigim kendi isim uydurmus kizi icin ve gercektende kiz 20 yasina geldi ve isim trde yok:KK70:

ne ki ismi?

Saka olsun diye 'internet çıktı mertlik bozuldu' derler ya, ben buna hakketen katılıyorum.
Internetteki (sözde) isim sözlüklerine bakınca resmen şok oluyorum.
Her yeni ismin anlamı nedense muhteşem güzel oluyor.. :1shok:
Yok peygamberin gözyaşıymış, yok cenneteki en güzel çiçekmiş, vs..
Insanlar bu anlamları neden uyduruyor? Gerçekten anlayamıyorum.:kızgın:
Ecrin ve Ceylin isimleri anlamı yanlış yazılan isimlerden sadece iki tane..
Sadece bu isimler çok popüler oldu diye bu kadar tepki veriliyor.
Tabii ki sizin gibi çocuklarına Ecrin veya Ceylin vermiş olan kişiler bu tepkileri yanlış anlayabiliyor.
Bu tepkileri veren hiç kimsenin amacı birini kırmak veya üzmek değil, bundan eminim.
Bu tepkiler bazi isimlerin anlamlarının internetteki sözlüklerde belirtildiği gibi olmadığını göstermek ve anne-babalarin üzülmelerini önlemek.
Sizin bu yazınızdan anladığım kadarıyla isim konusundan dolayi üzgünsünüz.
Işte başka anneler de üzülmesin diye uğraş veriyoruz.

Genelde değişik isim ararken anlamı yanlış olan isimler koyuluyor.
Oysa ki hem değişik hemde güzel anlamli olan o kadar çok isim var ki!
Örnek olarak Ruhefza.yerimseniben Hem orjinal, hem anlamlı, hem kulağa hoş geliyor.

Hatta bu forumdaki bir arkadaşının kızının ismi Meylin di.
'Meyl' bildiğimiz gibi Arapça kökenli bir kelime olup 'Gönül akışı, arzu, sevme, istek' gibi anlamlar taşıyor.
Meylinde bu kelimeden geliyor.
Olurda kızınızın ismini gerçekten değiştirmek isterseniz, Ceyline benzeyen Meylin ismini koyabilirsiniz.
(Gerçi, internete baktim Meylin'in anlamına ve 'Cenneteki bir nehirin ismi' olarak geçiyor..:kızgın:
Offf.. umarım artık kimse internete bu isim konusunda güvenmez artik.
Ben de istesem çok güzel isimler uydurup o sitelere yazabilirim)

Forumda okuduğum mesajlara bakaraktan sizin isim konusunda baya bilgili olduğunuzu görüyorum.. Elbette bir kararı varırsınız.

Kendinizi fazla üzmemeye çalışın!:ecrin_bebek:

Evet.
ıçimizde şu aralar huzursuz olduk;ama hala emin değilim.Düşünme ve tartma arefesi..

Ama biri bana çıkıp da desin ki bak arkadaşım ben sana ispatlarım CEYLıN şu şu anlama geliyor kökeni şu şu dil ailesine ait..Al işte kanıtlarım kaynaklarım..

Aksi halde bu anlamlar uyduruluyorsa ; kalp kırmanın ne kadar büyük sorumluluğu olduğunu hatırlatmak isterim..

http://www.osmanlicasozluk.net/osmanlica/11173-sozluk-CEYL-anlam.html
Bu linke bakarsanız CEYL in 3 farklı anlamda olduğunu görebilirsiniz..
Sadece yengeç demek ne kadar doğru bilmiyorum.
tamam CENNETıN KAPISI değil artık ondan şüphemiz yok..
Ama bana JAYLIN isminin türkçeleştirilmiş hali olma ihtimali çok daha yüksek geliyor..
Bu durumda arapça veya farsça daki karşılığı yanlış oluyor..

JAY VE LYNN iki ismin birleştirilmesinden oluşmuş Jaylin ismi.. Duru -sakin demek..

Şuan arayış içersindeyiz;soruşturuyoruz.
Bir defa daha şansımız olmayacağı için;çok dikkatli davranmamız gerekiyor çocuk oyuncağı değil ki:KK43:
Meylin ismini biliyorum ama Ceylin den sonra bu ismi vermek biraz komik olur gibime geliyor
Tekerleme gibi ceylin meylin..

Ecrin
ismine gelince..
Ben normal konuşmalarımda da ecir kelimesini kullanırım sıkça.Rabbim ecrini nasip etsin;ecirlerle süslesin yüreklerimizi derim mesela..
Ecir sevap -karşılık demek .
Ben bunun kötü bir isim olduğunu asla düşünmüyorum.Gerçekten..

Sizin favoriniz Esra
sanırım .Dilinizden düşmüyor hiç
Başka bir isim beğendirmek çok zor.. :)
Sürekli Esra diyorsunuz her nefeste..Üzerine basa basa..
ısim konusunda - neredeyse bütün mesajlarınızı ıSıM topiğine yazacak kadar- hassas olduğunuzu görüyorum.

Bu arada anlamı bardakta kalan içki artığı demiştiniz sanırım Besile nin yani büyük kızım dediğiniz
Neden değiştirmiyorsunuz ?
ısimlere böylesine önem verip;dikkatle incelerken.
Kötü bulduklarınıza:anında mudahale ederken.
Merak ettim sadece..

Son düzenleme:
herkes farklı isim peşinde ancak farklı olmak isterken tekrara düşüyor. herkesin adı ada alara dilara aleyna ecrin ceyla alya sıla talya tuana ..........
ben de anlamlı havalı eşsiz bir isim arıyorum ama yok..
ayşe koymak istiyorum hayırlı gelir inşallah kızıma.
defne koymak istiyordum ancak 4 ay önce kuzenim koydu..
bir de herkes iki isim koyunca ikişer ikişer tükendi yeni nesil isimler...

Benim arkadaşım vardı Serra die. Sondaki a hafif uzatılarak söyleniyor. Çok güzel bir kızdı. Bir de Nesteren die bi arkadaşım vardı. Bu isim de ilginç.

bir kişide de ilkfer ismini duydum.

hani gözünün fer i diye bir tabir vardır ya, bu da gözümün ilk feri gibi bir anlamı varmış. ilk gözağrım gibi bşi olsa gerek kaydirigubbakcemile2

bence yeni isim duyulmamış olmasına çoktaa takılma bende çok araştırdım söylenmesi zor kulağa hoş gelmiyoo veya duyulmamışlığı kalmıyoo çünküü 2007-2008-2009 yıllarında bütün doğan çocukların isimleri aynı nerdeyse arda, efe, aleyna, tuana, duru, kübra, büşra, böyle bi furya başlıyoo gidiyooo.... ben en çok yağmur, nida , aysu , melis, nehir isimlerini beğeniyorum 25+2 hamileyim bende kızım olucak inş. nehir koymayı düşünüyorum elif nehir nüfüs cüzdanına elif yazdırmıycam ama kulağına ezanla okutucam inş. nasip olursa... hayırlı sağlıklı olsun bebişin inş...

X