Börekler El Açması Ispanaklı Kol Böreği

Keşke iftardan sonra baksaydın:olamaz:
Keşke mümkün olsaydı :olamaz:
Yarışmanın tek sevmediğim yönü bu,canı isteyenler olunca üzülüyorum:cry:
Başlığı görür görmez daldım ne mümkün 😃
Çok severim çoook ne zamandır aklımdaydı yapıcam ben deee 😍
Yarışmada başarılar 🌸

Hayırlı Ramazanlar dilerim herkese:KK36:
Ramazanda normal zamanlara bakarak daha çok hamur işi yapılıyor bizim evde.Yufka açmak kimine zor geldiği için sizler için pratik bir şekilde açarak ,yufka açmayı bilmeyenlerin bile yapabileceği el açması ıspanaklı börek yapımını anlatacağım.Bu hamurdan 2 çeşit börek yaptım .1 küçük tepsi yufkayı normal şekilde açarak ,diğer tepsi tatlı tabağı büyüklüğünde açarak.Daha önce labneli börek yapmadığım için ve de sahura yaptığım için beğenilmeme riskine karşı bir tepside labne kullandım diğerinde kullanmadım ama çok güzel oldu labneli,tavsiye ederim.
Böreğimizin yapımına geçelim.
MALZEMELER;
Eki Görüntüle 2627654
-5 su bardağı un
-1,5 bardak su(süt kullanmazsanız 2 bardak su)
-1 çay bardağı süt
-2 kaşık yağ(isteğe bağlı)
-1 tk tuz

Ispanaklı harcımız için ;

-300 gr ıspanak(ben sadece yapraklarını kullandım)
-1 soğan
-100 gr PINAR labne
-yarım çay bardağı yağ
-isteğe göre baharatlar(ben sadece pul biber kullandım)

Böreğin üstü için
-1 yumurta sarısı+1 kaşık yoğurt(sadece yoğurt içine az yağ damlatıp ta sürebilirsiniz)
-isteğe göre çöreotu ,susam .

Ispanağımızı öncesinde iyice emizleyip ,doğrayıp ,suyunun çekilmesi için kenara alalım.Ispanağı çiğden kullandım ,o yüzden sulanmaması için harcı karıştırmadım son aşama karıştırdım.

YAPILIŞI;
-Unu,suyu,sütü,tuzu ,yağı yoğurma kabına alıp hamurumuzu yoğuralım.En az 1 saat dinlendirelim.
Eki Görüntüle 2627657
-1 saatin sonunda hamurumuzu 6 bezeye ayıralım.Ben 2 bezeyi yufkayı tamamen açarak yaptım.
Eki Görüntüle 2627656
-Bezelerimizi tatlı tabağı büyüklüğünde açalım.
Eki Görüntüle 2627658
-Borcam veya düz bir tabağı yağlayalım.Önce ilk yufkamızı yağlayıp yufkamızı koyalım.Üzerine 2 kaşık yağ koyup sırasıyla 2.,3.,4. yufaya da aynı işlemi yapıp üstünü ya kapak ya streç filmle kapatıp en az yarım saat bekletelim.Yağda bekletince hamur kendini bırakıyor,çok kolay bir şekilde açılıyor.
Eki Görüntüle 2627659 Eki Görüntüle 2627660

Yarım saatin sonunda ıspanağımızı,ince doğranmış soğanımızı,yağımızı ,tuz ve biberimizi bir kapta karıştıralım ,son aşama olarak Pınar labnemizi katalım.
Eki Görüntüle 2627655

-Sonrasında hamurlarımızı ya büyük bir sofra ya da masaya alalım.Ben örtü serdim masaya yuvarlaması daha düzgün olsun diye.Kenarlarından kendimize doğru uzatarak çekelim.Yırtılsa da yuvarlayacağımız için gözükmeyecek korkmayın.
Yeterli büyüklüğe ulaşınca iç harcımızı sepelim.Önce kendi tarafımızdan ortaya doğru rulo yapalım ,daha sonra karşı taraftan ortaya doğru.Kendi çevresinde yuvarlayarak tepsiye dizelim.Diğer bezelerde de bu işlemi tekrar edelim.

Eki Görüntüle 2627662 Eki Görüntüle 2627663 Eki Görüntüle 2627664 Eki Görüntüle 2627665
Bitince üzerine 1 yumurta arısına 1 kaşık yoğurt ilave edip karıştırıp böreğimizin üstüne sürelim.

Eki Görüntüle 2627666 Eki Görüntüle 2627667
Arzuya göre çöreotu susam döküp,önceden ısıtılmış 190 derece fırında böreğimiz kızarana kadar pişirelim.
Eki Görüntüle 2627668
Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.:KK36:
Ve sunuma geçelim.

Eki Görüntüle 2627669 Eki Görüntüle 2627670 Eki Görüntüle 2627671 Eki Görüntüle 2627672 Eki Görüntüle 2627673 Eki Görüntüle 2627674
Enfes görünüyor 🧿🧿🧿🧿

Diyet devam ediyor mu, kaptan duymasın :skandal:
Gerçi bu diyete uygun, ıspanaklı yaptım:KK53:

evet canım devam. 2 öğün yiyorum. iyi geldi bana. arada 1-2 tökezledim ama devam çok şükür. senin kilo durumları nasıl?

valla diyete ister uygun olsun ister olmasın böreğe bayılırım :kk77::kk77::kk77: moni moni duyma sen :halay::halay::halay:

💕💕Benide heveslendirdin denesem mi acaba daha önce başarısız bir girişimim olduda. O tarifte yağlayıp bekletme yoktu ama püf noktası o sanırım
Ben de ilk seferde süper börek yaptığım söylenemez:deli:Bazı tarifler için uğraşmak gerekiyor,pes etmemek gerekiyor
Bana yufkayı büyütüp açmak daha kolay geliyor ama açamayanlar için bu tarif daha kolay.
Evet yağlayıp bekletince ,dinlenince çektikçe uzuyor.Yırtılsa bile yuvarlandığı için sorun olmuyor.

evet canım devam. 2 öğün yiyorum. iyi geldi bana. arada 1-2 tökezledim ama devam çok şükür. senin kilo durumları nasıl?
valla diyete ister uygun olsun ister olmasın böreğe bayılırım :kk77::kk77::kk77: moni moni duyma sen :halay::halay::halay:
İyi sevindim.Benim kilo durumları da alooo tünele girdim ses gelmiyor:KK53:
Böreğe dayanılır mı hiç :KK45:

Ben de ilk seferde süper börek yaptığım söylenemez:deli:Bazı tarifler için uğraşmak gerekiyor,pes etmemek gerekiyor
Bana yufkayı büyütüp açmak daha kolay geliyor ama açamayanlar için bu tarif daha kolay.
Evet yağlayıp bekletince ,dinlenince çektikçe uzuyor.Yırtılsa bile yuvarlandığı için sorun olmuyor.
:KK200::KK19::KK60:

X