Endoskopik mide balonu sürecim

Mervemmmmmmmmm

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2024
17
5
28
Merhaba kızlar ben 24.02.2024 saat 09.30 da balonumu taktırdım. Diyetten önce 106.99 kilo
24.02.2024 Mide balonu günü:100.40
27.02.2024 Bu gün itibari ile :99.05
Hedef kilom:65
Taktirmadan önce internette doğru yanlış bir çok yazı okudum ve benim gibi cesareti az insanlara buradan İlham olmak için sürecini burada paylaşmaya karar verdim.İlk üç gün için süreç zorlayıcı olduğu için yazamadim.
Süreci anlatmaya bence ameliyat öncesinden başlamak gerekir.
Mide balonu karar vermeden önce menisküs rahatsızlığından şikayetim olduğunu belirtmek isterim.Ayrica kilom bir süredir psikolojik olarak da beni kötü anlamda etkiliyordu bunun üzerine araştırma yapmaya başladım mide balonu ile ilgili uzun bir araştırma sonucu iki ay sonra karar verdim ve kendimi maddi olarak sürece de hazırladım.
Sonrasında doktordan endoskopik mide balonu randevumu tam ikibucuk hafta sonrasına aldım bu süreyi ben tercih ettim öncesinde kendimi ölçmek bu serecte yaşayacağım sıkıntılara hazırlamak için diyete başladım iki buçuk haftada 6.500 kilo verdim çünkü şunun bilincindeydim herhangi bir işlem yaptırsamda eğer yeterince iradem olmazsa ve kararlı olmazsam verdigim kiloyu geri alacağım veya istediğim kiloyu veremeyeceğim.
Mide balonu Günü: Doktorum Bir gün önce saat 22.00 itibari ile yemeyi saat00.00 itibari ile de içmeyi yasaklamıştı.Sabah hastaneye gidip giriş işlemlerini yaptırdıktan sonra sırasıyla kan tahlili röntgen ve EKG gectirdim ve yatış işlemi yaptırıp tahsis edilen odada ameliyat kıyafetlerini giyim ameliyathaneye indirildim öncesinde gerginlik ve korkudan dolayı bir sakinlestirici serum taktılar sonra narkozu verdiler uyandığımda herhangi bir ağrım sızım yoktu sadece şişkinlik hissi vardı.Endeskopi süreci ameliyat haneye indirilip odaya getirilene kadar toplam bir saat sürdü.
Odaya geldikten sonra bir serum aldım recetem yazıldı ve üç saat sonra taburcu edildim.
Bu süreç boyunca hastane personeli doktorum ve diyetisyenim hem çok ilgili hem çok destekleyici davrandılar bu gerçekten çok önemli.
Eve geçtikten sonra narkozun da etkisi ile akşama kadar pek bir ağrım olmadı. Akşam narkozun etkisi geçtikten sonra kramp ve yapmaların oldu ama dayanılmaz değildi sadece gece geç saatte bir mide bulantısı ile kusma bile denmeyecek bir köpük çıkardım o evrede beni biraz zorladı ama dayanabildim.
İkinci gün ilaçlara başlayınca ağrılarım hafifledi ama ben gece zorlamaktan korktuğum için bir serum taktırdım o serumun etkisi ile ikinci gecem rahat geçti üçüncü gün ise ağrılarım artık beni sadece sıvı beslenmeyi uygularken ve uyguladıktan sonra zorladı.
Bu gün dördüncü günüm işime başladım masa başı çalıştığım için ve süreci çok psikolojik hale getirmemek icin sadece bir gün izin kullandım suanlik hafif mide yanması ile arada giren kramplar dışında bir problem yok. Ameliyatin ikinci gününden itibaren aksatmadan doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum. Yazdığı takviyeyi de aynı şekilde o yüzden kendimi aşırı halsiz hissetmiyorum.
Yazılan diyet programının ana ogunlerini uyguluyorum fakat ara öğünleri henüz midem almıyor. Açlık hissiyatim hiç yok bu haftayı Atlatinca hiç yaptirmamis gibi tüm olacağımı söyledi doktor bende öyle olacağını hissediyorum şimdiden arada baya fark var ağrı yanma anlamında sürecin devamını yine buradan paylaşacağım umarım kendimi iyi ifade edebilmisimdir.
Sormak istediginiz birşey olursa kendi surecimle ilgili size bilgi aktarım.

Bu gün mide balonu ile dördüncü günüm
Kilom:98.8
Dün halsizlik ara sıra giren kramplar ve şişkinlik halı dışında beni zorlayan bir durum olmadı işteki ilk günümü daha az hareket ederek geçirdim.
Akşam sütlü domates çorbası ve yarım çay bardağı kadar komposto içtim evde iken elimden geldiğince hareketli olmaya çalıştım. Gece hiç uyanmadan ilk kez uyudum.
Sabahlari kramplar daha yoğun oluyor ama ilk gunlerdeki gibi şiddetli olmadığı için dayanılır dozda. Gün gün daha iyi olduğumu hissediyorum.
İlaçlarımı ve doktorumun tavsiyesi olan takviyemi ihmal etmeden içiyorum.
Elimden geldiğince suyu fazla tüketmeye çalışıyorum ama henüz bir litreyi gecemedim şu tüketimini arttırmak suanki ilk hedefim sonra verilen diyet listesinin tamamını tuketebilmek henüz onu da tüketiyorum midem henüz almıyor. Dün halsizlik sebebi ile 30-45 dk arası verilen yürüyüşümü yapamadım bu gün onu da yapmaya çalışacağım. Modemin balona alıştığını azalan ağrılardan hissediyorum hiç o ağrıli hasta psikolojisine girmedim bunda çevre ve doktor desteği ve hemen işe baslamaninda etkisi var kendime zarar vermeyecek şekilde toparlanmak için kendimi zorluyorum. Biliyorum ancak bu şekilde kendimi hızlıca toparlarim.
Bu günlük ise yanımda laktozsuz bir bardak süt
Bir bardak komposto
Bir bardak kadar sütlü domates çorbası (baharatsiz sadece süt domates ve az tuz var)
Bir bardak kefir getirdim tamamını icemezsem de yanımda tüm ogunlerini getirip kendimi deniyorum.
Yarın güncellemeler ile devam ederim.
Her zaman söylediğim gibi bu benim sürecim herkesin bünyesi ayrı herkesin hastalıkları yaşı vs farklı ben sadece kendi sürecini sizinle paylaşıyorum.

Bu gün mide balonu ile dördüncü günüm
Kilom:98.8
Dün halsizlik ara sıra giren kramplar ve şişkinlik halı dışında beni zorlayan bir durum olmadı işteki ilk günümü daha az hareket ederek geçirdim.
Akşam sütlü domates çorbası ve yarım çay bardağı kadar komposto içtim evde iken elimden geldiğince hareketli olmaya çalıştım. Gece hiç uyanmadan ilk kez uyudum.
Sabahlari kramplar daha yoğun oluyor ama ilk gunlerdeki gibi şiddetli olmadığı için dayanılır dozda. Gün gün daha iyi olduğumu hissediyorum.
İlaçlarımı ve doktorumun tavsiyesi olan takviyemi ihmal etmeden içiyorum.
Elimden geldiğince suyu fazla tüketmeye çalışıyorum ama henüz bir litreyi gecemedim şu tüketimini arttırmak suanki ilk hedefim sonra verilen diyet listesinin tamamını tuketebilmek henüz onu da tüketiyorum midem henüz almıyor. Dün halsizlik sebebi ile 30-45 dk arası verilen yürüyüşümü yapamadım bu gün onu da yapmaya çalışacağım. Modemin balona alıştığını azalan ağrılardan hissediyorum hiç o ağrıli hasta psikolojisine girmedim bunda çevre ve doktor desteği ve hemen işe baslamaninda etkisi var kendime zarar vermeyecek şekilde toparlanmak için kendimi zorluyorum. Biliyorum ancak bu şekilde kendimi hızlıca toparlarim.
Bu günlük ise yanımda laktozsuz bir bardak süt
Bir bardak komposto
Bir bardak kadar sütlü domates çorbası (baharatsiz sadece süt domates ve az tuz var)
Bir bardak kefir getirdim tamamını icemezsem de yanımda tüm ogunlerini getirip kendimi deniyorum.
Yarın güncellemeler ile devam ederim.
Her zaman söylediğim gibi bu benim sürecim herkesin bünyesi ayrı herkesin hastalıkları yaşı vs farklı ben sadece kendi sürecini sizinle paylaşıyorum.

Bu gün mide balonu ilebeşinci günüm.
Kilom:97.95
Dün halsizlik dışında eğilip kalkmadığım sürece herhangi kramp veya ağrım olmadı.
Son öğünüm olan kefir yada ayran disinda tüm ogunlerimi yaptım.
Fakat gün gün vücudum sıvı beslendigim için sanırım daha halsiz oluyor takviyelerimi de aksatmadan içiyorum.
Bu gün hafif bir mide krambim var onun da ilk ogunlerimi tamamladıktan sonra geçeceğini tahmin ediyorum. Balonun taktirdigim İlk günden beri hiç açlık hissetmedim. Ara sıra canım birşeyler cekiyor kokunca ama o zaman dahi aç hissetmiyorum.

Merhaba kızlar ben 24.02.2024 saat 09.30 da balonumu taktırdım. Diyetten önce 106.99 kilo
Taktirmadan önce internette doğru yanlış bir çok yazı okudum ve benim gibi cesareti az insanlara buradan İlham olmak için sürecini burada paylaşmaya karar verdim.İlk üç gün için süreç zorlayıcı olduğu için yazamadim.
Mide balonu karar vermeden önce menisküs rahatsızlığından şikayetim olduğunu belirtmek isterim.Ayrica kilom bir süredir psikolojik olarak da beni kötü anlamda etkiliyordu bunun üzerine araştırma yapmaya başladım mide balonu ile ilgili uzun bir araştırma sonucu iki ay sonra karar verdim ve kendimi maddi olarak sürece de hazırladım.
Sonrasında doktordan endoskopik mide balonu randevumu tam ikibucuk hafta sonrasına aldım bu süreyi ben tercih ettim öncesinde kendimi ölçmek bu serecte yaşayacağım sıkıntılara hazırlamak için diyete başladım iki buçuk haftada 6.500 kilo verdim çünkü şunun bilincindeydim herhangi bir işlem yaptırsamda eğer yeterince iradem olmazsa ve kararlı olmazsam verdigim kiloyu geri alacağım veya istediğim kiloyu veremeyeceğim.
Mide balonu Günü: Doktorum Bir gün önce saat 22.00 itibari ile yemeyi saat00.00 itibari ile de içmeyi yasaklamıştı.Sabah hastaneye gidip giriş işlemlerini yaptırdıktan sonra sırasıyla kan tahlili röntgen ve EKG gectirdim ve yatış işlemi yaptırıp tahsis edilen odada ameliyat kıyafetlerini giyim ameliyathaneye indirildim öncesinde gerginlik ve korkudan dolayı bir sakinlestirici serum taktılar sonra narkozu verdiler uyandığımda herhangi bir ağrım sızım yoktu sadece şişkinlik hissi vardı.Endeskopi süreci ameliyat haneye indirilip odaya getirilene kadar toplam bir saat sürdü.
Odaya geldikten sonra bir serum aldım recetem yazıldı ve üç saat sonra taburcu edildim.
Bu süreç boyunca hastane personeli doktorum ve diyetisyenim hem çok ilgili hem çok destekleyici davrandılar bu gerçekten çok önemli.
Eve geçtikten sonra narkozun da etkisi ile akşama kadar pek bir ağrım olmadı. Akşam narkozun etkisi geçtikten sonra kramp ve yapmaların oldu ama dayanılmaz değildi sadece gece geç saatte bir mide bulantısı ile kusma bile denmeyecek bir köpük çıkardım o evrede beni biraz zorladı ama dayanabildim.
İkinci gün ilaçlara başlayınca ağrılarım hafifledi ama ben gece zorlamaktan korktuğum için bir serum taktırdım o serumun etkisi ile ikinci gecem rahat geçti üçüncü gün ise ağrılarım artık beni sadece sıvı beslenmeyi uygularken ve uyguladıktan sonra zorladı.
Bu gün dördüncü günüm işime başladım masa başı çalıştığım için ve süreci çok psikolojik hale getirmemek icin sadece bir gün izin kullandım suanlik hafif mide yanması ile arada giren kramplar dışında bir problem yok. Ameliyatin ikinci gününden itibaren aksatmadan doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum. Yazdığı takviyeyi de aynı şekilde o yüzden kendimi aşırı halsiz hissetmiyorum.
Yazılan diyet programının ana ogunlerini uyguluyorum fakat ara öğünleri henüz midem almıyor. Açlık hissiyatim hiç yok bu haftayı Atlatinca hiç yaptirmamis gibi tüm olacağımı söyledi doktor bende öyle olacağını hissediyorum şimdiden arada baya fark var ağrı yanma anlamında sürecin devamını yine buradan paylaşacağım umarım kendimi iyi ifade edebilmisimdir.
bayram sonu bende olacağım. fiyat lütfen

geçmiş olsun inşallah istediğiniz kiloya gelirsiniz

Mide balonumun 27inci günü
Güncel kilom 95
Mide balonu surecimde artık normal diyet beslenmesine katı beslenmeye geçtim aslında geceli de oldu iki hafta
Ağrıyla alakalı hiçbir problemim kalmadı
Diyet listeme uydugum sürece hiç bir problem yaşamadım
Kiloma oranla incelme anlaminda baya bir fark yaşadım yani yağdan baya kaybettim.
Olmayan pantolonlarima artık çok rahat şekilde hatta eski halinden rahat bir şekilde sigiyorum benim en büyük problemim basenlerim ve kollarım di basenden 8cm kollardan tan 11 cm inceldim(omuzdan ölçtüm).
Buda motivasyonumu çok arttırıyor insanlar baya zayifladin demeye bile başladı.
Bu hafta düzenli spora başladım
Evime yürüyüş bandı ve plates ekipmanlari aldım. Her akşam bir saat yürüyüş (bunun yarimsaati yürüyüş yarım saati tempolu yürüyüş) ve üzerine de suanlik kollar için cemberle 10*3 ve üç set seklinde hareketler ve 10 tekrar üç set suguat yapıyorum merdiven kullanmaya özen gösteriyorum günlük sporumla adım sayımı 15 bin ve üstünde tutmaya çalışıyorum. aklınıza takılan bir soru olursa buradan yazabilirsiniz:

Not: bu haftaya kadar merdiven kullanmak ve yürüyüş yapmaya çalışmak dışında spor yapmamıştım vücut ister istemez beslenme düzenine alışana kadar halsiz oluyor takviye de kullanıyorum Multi vitamin beslenme şekline de alıştım spora da baslayinca bu aydan sonra daha iyi kilo vereceğimi düşünüyorum aylık vermeyi hedefledigim kilo 6 kg :)

Not: bu haftaya kadar merdiven kullanmak ve yürüyüş yapmaya çalışmak dışında spor yapmamıştım vücut ister istemez beslenme düzenine alışana kadar halsiz oluyor takviye de kullanıyorum Multi vitamin beslenme şekline de alıştım spora da baslayinca bu aydan sonra daha iyi kilo vereceğimi düşünüyorum aylık vermeyi hedefledigim kilo 6 kg :)
Merve merhaba nasılsın? Sürecin nasıl gidiyor ? 29 nisana gün aldım bende endoskopik mide balonu için. Açıkçası heyecan, gerginlik ne ararsan var . Bana takılacak olan balon 6 aylık. İlk hafta benim gözümü korkutuyor açıkçası

Merve merhaba nasılsın? Sürecin nasıl gidiyor ? 29 nisana gün aldım bende endoskopik mide balonu için. Açıkçası heyecan, gerginlik ne ararsan var . Bana takılacak olan balon 6 aylık. İlk hafta benim gözümü korkutuyor açıkçası
Merhaba teşekkür ederim çok iyiyim şükür 😊
Bende senin gibi aşırı gergindim hatta şöyle soyleyeyim ben balonu ameliyat hanede taktirmadan önce tir tir titriyordum doktorum orda bana şu konusmayi yaptı henüz yaşın çok genç yarin anne olmak isteyeceksin kilo büyük bir sorun diyelim ki hamile kaldin hamileligin riskli olabilir yada hamilelik döneminde alacagin kilolarla birlikte daha da zorlanabilirsin kilo şeker tansiyon kalp hastalıkları uyku apnesi dizlerdeki rahatsizliklar gibi daha bir çok hastalığin sebebi olabilir yaşın henüz gençken kendine kilo vererek en büyük iyiliği yaparsın bu süreçte yaşam tarzını değiştirmek kendini düzenli beslenmeye hareketli olmaya düzenli egzersize alistirirsan hayatın boyunca daha konforlu bir yaşam surersun dedi o an bunları duymak bana çok iyi gelmişti sonrasındaki hafta her ağrım olduğunda da krndime bunlari hatırlattım şimdi o ağrılar geçti geriye verdiğim kilolar ve hedeflerim kaldı umarım sizin için de benim gibi olur süreç herşeyden önce kolo sağlığımızı etkiliyor daha sağlıklı olmak için kilo vermeye ihtiyacımız var keşke daha azimli ve iradeli olup kendimiz verebilsek ama bu da insanın kendi tasarrufunda sizi yonlendirmrj için söylemiyorum ama hayatta kendim için ilk kez bir şey yaptım ve şükürler olsun pişman olmadim 😊

Merhabalar mide balonu ile tam bir ayımı doldurdum ve güncel kilom 94.40
Bir ayda tam 6 kiloyu verdim hedefim ayda 6 kilo zaten 😊
Öncesinde iki hafta yaptığım diyetle tam 12.500 45 gün gibi bir sürede bu kiloyu vermek iyi anlamda hem fiziksel anlamda beni çok etkiledi hemde kendime olan güvenimi arttırdı 😊
Bu hafta yaptığım sporda yürüyüş tempomu arttırmayı ve plateste yeni egzersizler ve lastik eklemeyi planlıyorum hatta pazar günü buna başladım bile 😄
Günlük 15 bin adım sporla birlikte atmaya özen gösteriyorum.
Bu arada sorulduğu için açıklamak isterim arada küçük kaçamaklar yaptığım oldu ama bunu yaparken kendimi bırakıp aşırıya kaçmadım 😊
Son kontrolumde cumartesi günü diyetisyenim normalde bu ay benden yedi sekiz kilo vermemi bekledigini (balondan sonra genel olarak herkesten ) ama öncesinde yaptığım diyetten dolayı altı kilonun da gayet iyi olduğunu söyledi belki benden daha fazla kilo verenler de vardır fakat benim hedefim için ayda altı kilo yeterli bunun yanı sıra ben kilo verirken sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ve genel hayatıma hareketi eklemeyi de çok istediğim için kendimi daha fazla kilo vermek için hırpalamiyorum çünkü okuduğum ve diyetisyenim ve doktorumla konuşmalarımizda da üzerinde en çok konuştuğumuz konulardan biri sürdürülebilirlik eğer bu süreçte hedef kilomuzu normalin üzerinde tutup altı ayda kendimi zorlamaktan çok hirpalarsam sonrasında bir bıkkınlık ile gelen iştah tekrar kilo almamiza sebep olurmuş o yüzden psikolojik olarak da kendimi iyi hissedebilecegim kadar spor yapıyorum o kadar yiyorum ve o kadar kaçamak yapıyorum mesela benim tatlı düşkünlüğüm olduğu için bu konuda zorlandigimi soyleyince diyetisyenim günde bir ara ogunumun yerine bir hurma içerisine şekersiz fıstık esmesi yada üç çiğ bagdem koyarak yiyebilecegim bir alternatif ekledi yada bir gün dışarıda yemek yimek istedigimi söyleyince (canımın çok lahmacun çektiğini söyleyince )o güne özel olmak şartıyla bir günlük program verdi ve o gün bir tam lahmacunu yedim 😊
Doktoruma yada diyetisyenime bunlari durustce söylediğim için hem psikolojik olarak suçluluk duymuyorum hemde ogunumu ona göre ayarladığı içi kilo verisimi etkilemiyor buda benim süreçte mental olarak etkilenmemesi sağlıyor 😊

Merhaba bilgilendirmeler için teşekkürler. Ben de olmayı düşünüyorum benim tel korkum anjiyoödem eşlik eden ürtikerden dolayı ağrı kesici alamıyorum. Dayanılmaz ağrılar eşlik eder mi? Ağrı kesici düzenli aldınız mı? Dilerim muvaffak olursunuz 🙏🏻 çok iyi yol katetmişsiniz. Bebekle de pek kolay olmayacak gibi. Bir de benim yaşım 33 iki doğum yaptım inşallah ben de sağlıklı bir ilerleme kaydedebilirim. Tüm isteyenlere kolaylık diliyorum

İi geceler arkadaşlar bende 30 Mart mide endoskopi olucam çok araştırdım 35 yaşında 2 çocuk annesiyim boyum 169 kg 87 şuan size hafta olarak bilgi vericem ben İzmir'de olucam bilginiz olsun

Operasyondan sonra herhangi olumsuz bi durum yaşadınız mı? Erkek arkadaşım olmak istiyor önerir misiniz?
İlk hafta oda sadece ilk iki üç gün azalan kramplar ve halsizlik dışında herhangi bir sorun yaşamadım ama benim herhangi bir mide sorunum yoktu ve doktorum ne söylediyse bire bir yaptım öncesinde verdiği mide koruyucuyu kullandım operasyon günü dahil verdiği ilaçları kullandım arkadaşınız da bu alanda iyi bir doktorla önce görüşme sağlasın ona göre kendi durumunu değerlendirip karar versin bence

X