Endoskopik mide balonu sürecim

Merhaba kızlar ben 24.02.2024 saat 09.30 da balonumu taktırdım. Diyetten önce 106.99 kilo
24.02.2024 Mide balonu günü:100.40
27.02.2024 Bu gün itibari ile :99.05
Hedef kilom:65
Taktirmadan önce internette doğru yanlış bir çok yazı okudum ve benim gibi cesareti az insanlara buradan İlham olmak için sürecini burada paylaşmaya karar verdim.İlk üç gün için süreç zorlayıcı olduğu için yazamadim.
Süreci anlatmaya bence ameliyat öncesinden başlamak gerekir.
Mide balonu karar vermeden önce menisküs rahatsızlığından şikayetim olduğunu belirtmek isterim.Ayrica kilom bir süredir psikolojik olarak da beni kötü anlamda etkiliyordu bunun üzerine araştırma yapmaya başladım mide balonu ile ilgili uzun bir araştırma sonucu iki ay sonra karar verdim ve kendimi maddi olarak sürece de hazırladım.
Sonrasında doktordan endoskopik mide balonu randevumu tam ikibucuk hafta sonrasına aldım bu süreyi ben tercih ettim öncesinde kendimi ölçmek bu serecte yaşayacağım sıkıntılara hazırlamak için diyete başladım iki buçuk haftada 6.500 kilo verdim çünkü şunun bilincindeydim herhangi bir işlem yaptırsamda eğer yeterince iradem olmazsa ve kararlı olmazsam verdigim kiloyu geri alacağım veya istediğim kiloyu veremeyeceğim.
Mide balonu Günü: Doktorum Bir gün önce saat 22.00 itibari ile yemeyi saat00.00 itibari ile de içmeyi yasaklamıştı.Sabah hastaneye gidip giriş işlemlerini yaptırdıktan sonra sırasıyla kan tahlili röntgen ve EKG gectirdim ve yatış işlemi yaptırıp tahsis edilen odada ameliyat kıyafetlerini giyim ameliyathaneye indirildim öncesinde gerginlik ve korkudan dolayı bir sakinlestirici serum taktılar sonra narkozu verdiler uyandığımda herhangi bir ağrım sızım yoktu sadece şişkinlik hissi vardı.Endeskopi süreci ameliyat haneye indirilip odaya getirilene kadar toplam bir saat sürdü.
Odaya geldikten sonra bir serum aldım recetem yazıldı ve üç saat sonra taburcu edildim.
Bu süreç boyunca hastane personeli doktorum ve diyetisyenim hem çok ilgili hem çok destekleyici davrandılar bu gerçekten çok önemli.
Eve geçtikten sonra narkozun da etkisi ile akşama kadar pek bir ağrım olmadı. Akşam narkozun etkisi geçtikten sonra kramp ve yapmaların oldu ama dayanılmaz değildi sadece gece geç saatte bir mide bulantısı ile kusma bile denmeyecek bir köpük çıkardım o evrede beni biraz zorladı ama dayanabildim.
İkinci gün ilaçlara başlayınca ağrılarım hafifledi ama ben gece zorlamaktan korktuğum için bir serum taktırdım o serumun etkisi ile ikinci gecem rahat geçti üçüncü gün ise ağrılarım artık beni sadece sıvı beslenmeyi uygularken ve uyguladıktan sonra zorladı.
Bu gün dördüncü günüm işime başladım masa başı çalıştığım için ve süreci çok psikolojik hale getirmemek icin sadece bir gün izin kullandım suanlik hafif mide yanması ile arada giren kramplar dışında bir problem yok. Ameliyatin ikinci gününden itibaren aksatmadan doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum. Yazdığı takviyeyi de aynı şekilde o yüzden kendimi aşırı halsiz hissetmiyorum.
Yazılan diyet programının ana ogunlerini uyguluyorum fakat ara öğünleri henüz midem almıyor. Açlık hissiyatim hiç yok bu haftayı Atlatinca hiç yaptirmamis gibi tüm olacağımı söyledi doktor bende öyle olacağını hissediyorum şimdiden arada baya fark var ağrı yanma anlamında sürecin devamını yine buradan paylaşacağım umarım kendimi iyi ifade edebilmisimdir.
Sormak istediginiz birşey olursa kendi surecimle ilgili size bilgi aktarım.
Merhaba ben de 17 Nisan'da endoskopik mide balonu taktirdim 6 gun oldu hala affederseniz buyuk abdest yok. Sizin bagirsaklariniz ne durumdaydi? Şuan a kadar da hic olcum de yaomadim cunku gözlemlediğim bir siskinlik var mutsuz ve huzursuz ediyor beni.Sizde de bu tip durumlr oldu mu? Tesekkur ederim simdiden, bol eksiler🎊💃

Merhaba ben de 17 Nisan'da endoskopik mide balonu taktirdim 6 gun oldu hala affederseniz buyuk abdest yok. Sizin bagirsaklariniz ne durumdaydi? Şuan a kadar da hic olcum de yaomadim cunku gözlemlediğim bir siskinlik var mutsuz ve huzursuz ediyor beni.Sizde de bu tip durumlr oldu mu? Tesekkur ederim simdiden, bol eksiler🎊💃
Merhabalar ben de 9 gün çıkamamıştım tuvalete. Maalesef normal ama sıkıntılı bir süreç. Doğal müshil ilaçları ya da lif takviyeleri iyi geliyor. Bir süre sonra beslenme düzeniniz oturunca düzelecektir.

Merhabalar ben de 9 gün çıkamamıştım tuvalete. Maalesef normal ama sıkıntılı bir süreç. Doğal müshil ilaçları ya da lif takviyeleri iyi geliyor. Bir süre sonra beslenme düzeniniz oturunca düzelecektir.
Cok teşekküler. Sonrasinda surecini nasil oldu, kac kg verdiniz?
Zeytinyagi icmeye basladim cay kasigi ile hala tik yok.🤷‍♀️

Merhabalar benim 5. Gunum bugun bagırsakları baya etkiliyor gercekten ama benim az da olsa bugun düzene girdi. Nasıl geciyor sureciniz? Ben hala sıvı dönemdeyim o yuzden baya acikiyorum ve iştahımda acik😬 umarım katı gıdalara gecince biraz tokluk hissi olacaktır.

Ben bir lif takviyesi alıyorum, kefir, activia gibi probiyotikler de fayda edebilir. İlk kabızlıktan sonra yine 3 gün kadar tuvalete çıkamadım takviyelerden faydalandım, şimdi iyi durumum.

Benim 78 gün oldu 14,6 kilo verdim.

Merhabalar benim 5. Gunum bugun bagırsakları baya etkiliyor gercekten ama benim az da olsa bugun düzene girdi. Nasıl geciyor sureciniz? Ben hala sıvı dönemdeyim o yuzden baya acikiyorum ve iştahımda acik😬 umarım katı gıdalara gecince biraz tokluk hissi olacaktır.
Sıvı dönemde acıktıkça istediğiniz kadar için ayranınızı, kefirinizi aralarında 1 saat olsa yeter, zaten herhalükarda veriliyor kilo. Püre dönemi de etkiliyor; katılara geçince düzeliyor bağırsaklar:). İştah çok kapanmayabilir ama püreyle birlikte tokluk başlıyor merak etmeyin.

X