Eşim çalışmam için baskı yapıyor..

Hanımefendi herkesin öncelikli vazifesi vardır. Bakın öncelikli diyorum. Erkeğin önceliği çalışmak kadının önceliği çocuk ve evidir. Bir erkek,kadının önceliğini elinden alıp çalışmaya zorlayamaz. Kadın önceliğini gerçekleştirmiş ise zaten kendisi çalışır. Bu şekilde örnek çok var piyasada. Kaldı ki konu sahibinin geliri var. Ki benim de öyle idi. Zaten aynı durum diye belirttim. Siz rolleri değiştirirseniz işte böyle kadindan hem ev işi hem çocuk bakımı hem çalışmayı isteyen erkekler türüyor. Sonra üzülen,yorulan,çocuğuna yetemeyen mutsuz kadınlar oluyor. Ama çocuğu olmuş önceliğini tamamlamış bir kadın zaten çalışmak ister. Hayat koşulu belli. O zaman bu tip bir erkeğe kadın da şunu desin ben niye çalışıyorum. Altıma araba alacaksın. Çocuklarıma bakacağım. Neden siz hemcinslerinize yükleniyorsunuz. Hiç çalışmayan bir eli yağda bir eli balda olan altında araba olan kadınlardan neden eksik olsunlar. Ünlülere bakın bakalım çocukları olunca kaç tanesi çalışıyor. Çünkü kadın olmanın önceliği başka. Ölmedik. Her şey para değil. Aile olabilmek çok önemli. Önce aile olursunuz sonra o aileyi nasıl idame ettiririz onu düşünürsinüz. Aile olmadan çin çarpmaya gerek yok
e o zaman çocuk yapmaya çalıştık çalıştık olmadı mesela 15 sene bu durumda erkek 15 senelik tazminat mı hak etmiş oluyor karısından? 15 sene çocuk olmadığı önceliği olmadığı alde çalışmamış karısı çünkü ne yapcaz?

hem diyorsunuz herkesin önceliği farklıdır
hem de tüm kadınlar ve tüm erkekler aynıdır ve öncelikleri kadın-erkek olmalarına göredir düşüncesi üzerinden bir genelleme yapıyorsunuz.
bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

çocuğu olmayanları çifften aileden saymamışsınız resmen!

e o zaman çocuk yapmaya çalıştık çalıştık olmadı mesela 15 sene bu durumda erkek 15 senelik tazminat mı hak etmiş oluyor karısından? 15 sene çocuk olmadığı önceliği olmadığı alde çalışmamış karısı çünkü ne yapcaz?
Bu sorunun sorulacagıni biliyordum. Bu çok ayrı bir konu. Bu başlı başına bir durum. Zaten böyle bir durumda kadın neden evde boş dursun. Tabi ki çalışır. Benim demek istediğim kadının öncelik hakları elinden alınıp direkt çalışma hayatına itilmesi. Dur Bismillah. Bı kadın kendini nasıl bulmak istiyorsa bulsun. Zaten ekonomi ortada yani. Anladığınızı umuyorum.

Çok enteresan bir ilişki ve etrafımda o kadar çok var ki bu tablo.Evleniyorlar sonra da beğenmiyorlar. Burda çalışmak istemiyorsunuz diye kimse sizi zorlayamaz o ayri mevzu ama kendim yapi olarak asla evde oturup kocamın bu imasına maruz kalamam.Ne olursa olsun çalışırım, hatta dünyanın en zengini ile de evli olsam gene çalışırım, çünkü calismak ... buraya sayfalar yazabilirim.Sizin pek çalışmaya gönlünüz yok bence de ama keske bu konuda evlenmeden önce daha net konuşulsaymış.Muhtemelen eşinizin arkadaşının hayat standartı yukseldi o da biraz kıyaslama yapti bu durumda .Ama neresinden tutarsanız tutun çok incitici

Hanımlar çok fazla mesaj olmuş tek tek cevap veremiyorum şu şekilde izah edeyim. Ben zaten sen git kendin çalış bana bak demiyorum. Uygun bir iş olursa çalışırım neden çalışmayayım ama bunu kendim için yaparım. Benim takıldığım konu bana çalışma diyor bu karar 1 ay içinde değişiyor çalış diyor. Bir gün benimle oturup konuşmuyor şu işlere bakalım şurdan araştıralım beraber diye önüne sunduğum işleri de beğenmiyor. Dün gece birden bire konuyu açıyor kendimi açıklamama fırsat vermeden uyuyor sabahta aynı edayla uyanıp benimle görüşmeden ( uyuyordum en azından öperdi ya da mesaj atardı, arardı) evden çıkıp işe gidiyor. Bebek konusunda çok haklısınız, böyle tutarsız bir adamdan en azından şu an için bir bebeğim olmasını istemiyorum. Durum bu hanımlar. Ben elbette isterim ekonomik özgürlüğüm olsun ama daha 1 ay olmuş işten ayrılalı. Hepi topu 5 aylık evliyiz zaten yani ne bu. Günahını da almak istemem ama görümcem kişisiyle konuştuysa gün içinde oda söylemiş olabilir. Kendisi benden günahı kadar hoşlanmaz.
Iyi de siz hemsireyseniz hastane disinda ne is yapacaksınız ki ,hemşirelik okurken nöbet tutacağınızı bilmiyor muydunuz?

Bu hayatta en çok korktuğum şeylerden biri bile isteye birini kırmak düşmanım da olsa yapamıyorum bu sebeple hep susuyorum ya da eziliyorum. Aslında söylenecek çok şey var. Benim bekarlığımdan kalma borcum var mıydı evlendiğimde? Yok. Biz onun kredisini ödediğimiz için sıkışıyoruz. Araba alalım bilmem ne alalım mevzu. Geçinememek değil. Arkadaşlar elbette çalışırım fakat 24 nöbetler tutup gecem gündüzüm karışarak değil. Bana karşı çok saygısız. Hatta narsist olduğunu bile düşünüyorum. Kendi ne yaparsa yapsın haklı çünkü. Asla empati yok kırmaktan korkmuyor. Ki bu şahsiyet daha 3 gün önce ortak birikimimizden para alıyorduk, bir miktar fazla istediğim için( fuzuli bir harcama değil) yüzüme fırlatmaktan beter etti. Yeni yeni oturuyor taşlar.
Valla gerekirse nöbet tutmaktan eve gelmem ama bu muameleyi kabul etmem

Asla böyle bir düşüncem yok. Benim lafım bencil,kendine yontan, özgüvensiz, kadını sıkıntıya sokan insanlara..
ben kadının önceliği evidir denilerek kadına değer verilmiş olunacağını düşünmüyorum

2 insan evleniyorsa önceliklerini buna göre belirleyebilirler ayrıca öncelikler dönem dönem değişebilir de, kimi zaman iş olur kimi aman ekonomi kimi zaman sağlık kimi zaman manevi uhrevi başka bir şey. hayatta sadece çocuk ve kariyer yok.

normal akışında bir insanın önceliği dengeli olarak işi eşi çocuğu ve kendisi olabilir. illa biri öncelik olacak diye bir şey de yok bence.

asıl kadının önceliği çocuk ev denilince ekonomik olarak da erkeklerin gücü evi çevirmeye yetmeyince (ki yetmiyor) o zaman ezilen kadın oluyor çünkü hepsine yetişmeye çalışıyor zira o "öncelik" olan ev ve çocuk para olmadan oluyor mu? dönüyor mu? o zaman ne yapacak kadın önceliği ev, önceliği çocuk ama bunları idame ettirmeye de para lazım. e bu söylemle kadın kendi kendini vurmuş oluyor.

o yüzden bu söylemi sevyiorum.
ev o evdeki 2 kişinin (2 kşiden fazla yetişkin varsa hepsinin) ortak önceliği
çocuk yine o 2 kişinin ortak önceliği
para da meşrepleri kadar ortak önceliği, bence sağlıklı bakış böyle bir şey aşağı yukarı

Öncelikle herkese iyi geceler, asabım çok bozuk olduğu için sizinle sorunumu paylaşmak istedim.
Arkadaşlar ben hemşireyim. Eşim de devlet memuru. 5 ay önce evlendik ve kira da oturuyoruz.
Bundan 1 ay önce bir firma da işe başladım ilaç satışı ile ilgili bir yerdi, gayet başarılı bir şekilde ilerlerken maaşımın bir kısmını eksik yatırmaları, il dışı gezileri sebebi ile ve bilirsiniz müşteri bağlamak için biraz samimi konuşmak gerekir bu sebeple eşimin de isteğiyle işten ayrılmak zorunda kaldım, zaten o dönem düşük yapmıştım kendisi evimizde otur dinlen yaza kadar sonra bakarız dedi ve bu şekilde konuyu kapattığımızı düşünüyordum. Bu gece durduk dururken arkadaşının eşinden örnekler verdi evden çalışıyormuş bilmem ne yapıyormuş benim içimde çalışma isteği yokmuş, çalışsam araba da alırmışız bilmem ne. bu konuda çok rahat davranıyormuşum sonra da sinirlendi döndü arkasını uyudu ben kendimi açıklayamadım bile. Bilenler muhakkak vardır, özel hastanelerdeki nöbet sistemleri berbat. 24 saat nöbete gidip bir sonraki gün sabaha gittiğimi biliyorum ben. Üstelik söylemiştim başından beri. Ha bir de bebek istiyorduk kendisi benden daha çok istiyordu e şimdi bu niye o zaman? Düğünden kalan borcumuz yok sadece ev kira. benim ailemden kalan bir evden kira gelirim var, kendisi sadece düğünden çok çok önce kredi çekip ailesine verdiği için borcunu ödüyor. Arkadaşlar ben har vurup harman savuran hesapsız biri de değilim. Sizce ne yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim?
Bu erkeklerin çakallığından gına geldi gerçekten ben okurken sinirleniyorum. O zaman en başta ben çalışmayan, eve gelir getirmeyen birini istemiyorum deseydi. Sizde çalışırsınız zaten uygun, iyi bi iş olduğunda. Sizden önce kendine baksın niye hala borç ödüyor aile kavramının, sorumluluğun farkına varamamış bir adam üstüne çocuk istiyor evcilik mi bu? Bence çocuğu erteleyin zaten yeni evlisiniz iyi düşünün.

Bu sorunun sorulacagıni biliyordum. Bu çok ayrı bir konu. Bu başlı başına bir durum. Zaten böyle bir durumda kadın neden evde boş dursun. Tabi ki çalışır. Benim demek istediğim kadının öncelik hakları elinden alınıp direkt çalışma hayatına itilmesi. Dur Bismillah. Bı kadın kendini nasıl bulmak istiyorsa bulsun. Zaten ekonomi ortada yani. Anladığınızı umuyorum.
öncelik hakları elinden alınıp çalışma hayatına itilmesi diye bakamam işte ben mesela, öncelik kısmını yukarıda açıkladım kendimce.

bana sorarsanız da hemşire bir kadın hani dese ki grafik tasarımcıyım, özelde çalışmaktan başka şansı yok ama hemşire en kolay atanan gruplar arasında. atansın çalışsın biraz bir "kendini bulsun" sizin deyiminizle. sonra evlensin o zaman, benim de düşüncem bu. özel hastane bugün mü icat oldu. hemşireler 1000 senedir filan nöbet tutuyor, bunlar mantıklı argümanlar mı?

eşi yaza kadar filan derken şimdiden çalış diye başlamış
üstüne hem bebek istiyor hem iş bul hemen çalış diyor- o nasıl olacaksa?
işte erkeklerin bir kısmı bu kadar yani...koşa koşa "kendini bulmadan", mantıklı olmadan evlenmenin çok bir esprisi yok çünkü çoğu erkek de köprüyü geçene kadar...sonra çıkıyor asıl öncelikleri ortaya.

Öncelikle herkese iyi geceler, asabım çok bozuk olduğu için sizinle sorunumu paylaşmak istedim.
Arkadaşlar ben hemşireyim. Eşim de devlet memuru. 5 ay önce evlendik ve kira da oturuyoruz.
Bundan 1 ay önce bir firma da işe başladım ilaç satışı ile ilgili bir yerdi, gayet başarılı bir şekilde ilerlerken maaşımın bir kısmını eksik yatırmaları, il dışı gezileri sebebi ile ve bilirsiniz müşteri bağlamak için biraz samimi konuşmak gerekir bu sebeple eşimin de isteğiyle işten ayrılmak zorunda kaldım, zaten o dönem düşük yapmıştım kendisi evimizde otur dinlen yaza kadar sonra bakarız dedi ve bu şekilde konuyu kapattığımızı düşünüyordum. Bu gece durduk dururken arkadaşının eşinden örnekler verdi evden çalışıyormuş bilmem ne yapıyormuş benim içimde çalışma isteği yokmuş, çalışsam araba da alırmışız bilmem ne. bu konuda çok rahat davranıyormuşum sonra da sinirlendi döndü arkasını uyudu ben kendimi açıklayamadım bile. Bilenler muhakkak vardır, özel hastanelerdeki nöbet sistemleri berbat. 24 saat nöbete gidip bir sonraki gün sabaha gittiğimi biliyorum ben. Üstelik söylemiştim başından beri. Ha bir de bebek istiyorduk kendisi benden daha çok istiyordu e şimdi bu niye o zaman? Düğünden kalan borcumuz yok sadece ev kira. benim ailemden kalan bir evden kira gelirim var, kendisi sadece düğünden çok çok önce kredi çekip ailesine verdiği için borcunu ödüyor. Arkadaşlar ben har vurup harman savuran hesapsız biri de değilim. Sizce ne yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim?
Neyi başka yapıyor

Ben konu sahibinin günahını almak istemem ama bu portföyde tanıdığım bir kaç kadın var ,onlara çok benzettim.Bir kere işten ayrılma hususunda esim işten çıkardı dememiş, eşimde istedi demiş.Tamamen hislerim şu yönde, is gereği insanlarla yakin olmami istiyorlar falan diye lanse edildi bence eşe o da bu durumda neyse çık işten yaza bakariz demiş.Aslında es bence hicbir zaman ev hanimi bir kadin istemiyor. Konu sahibi çok kolay atanan bir bölüm olmasına rağmen anlaşılan bu yola girmemis ya da yeteri özeni göstermemiş. Özelde de çalışmamak için nöbeti bahane ediyor oysa bunu sokaktaki her insan bile bilir ,hemşirelik demek nöbet usulü çalışmak demektir.Olay burda kopuyor ,bence konu sahibinin çalışma fikri yok,eşide bunu anlamış.Ha konu sahibi çalışmak zorunda mi bence asla hayır. Burdaki sorun bu çiftin böylesine önemli bir konuda zıt olmasi ve iki tarafında kaçak dövüşmesi .Gene çok önemli bir sorun erkeğin üslup sorunu ve en önemlisi 5 aylik böylesine ayrık otu dolu bir evlilikte bu aşamaya gelinip,bir düşük yapılıp halen çocuk yapma kısmının konuşulması. Konu açıldığında yatakta trip atmış, iki gün önce suratına para fırlatıyor olaylarına gelinmiş.Benim anlayamayacağım ve ne olursa olsun icinde yer alamayacağım portreler maalesef.Ama dediğim gibi çevremde çok var çalışmamak için bahanesi bitmeyen kadınlar.Dedigim gibi çalışmak zorunda değiller zaten ama evlenmeden bunu sorun etmeyen çiftlerle éşleşmeliler.Su anki ekonomi de adil olan iki kişinin de çalıştığı ve birbirini sömürmeden hayatını her anlamda paylaşan çiftler olabilmesi dileği ile😄

Ben konu sahibinin günahını almak istemem ama bu portföyde tanıdığım bir kaç kadın var ,onlara çok benzettim.Bir kere işten ayrılma hususunda esim işten çıkardı dememiş, eşimde istedi demiş.Tamamen hislerim şu yönde, is gereği insanlarla yakin olmami istiyorlar falan diye lanse edildi bence eşe o da bu durumda neyse çık işten yaza bakariz demiş.Aslında es bence hicbir zaman ev hanimi bir kadin istemiyor. Konu sahibi çok kolay atanan bir bölüm olmasına rağmen anlaşılan bu yola girmemis ya da yeteri özeni göstermemiş. Özelde de çalışmamak için nöbeti bahane ediyor oysa bunu sokaktaki her insan bile bilir ,hemşirelik demek nöbet usulü çalışmak demektir.Olay burda kopuyor ,bence konu sahibinin çalışma fikri yok,eşide bunu anlamış.Ha konu sahibi çalışmak zorunda mi bence asla hayır. Burdaki sorun bu çiftin böylesine önemli bir konuda zıt olmasi ve iki tarafında kaçak dövüşmesi .Gene çok önemli bir sorun erkeğin üslup sorunu ve en önemlisi 5 aylik böylesine ayrık otu dolu bir evlilikte bu aşamaya gelinip,bir düşük yapılıp halen çocuk yapma kısmının konuşulması. Konu açıldığında yatakta trip atmış, iki gün önce suratına para fırlatıyor olaylarına gelinmiş.Benim anlayamayacağım ve ne olursa olsun icinde yer alamayacağım portreler maalesef.Ama dediğim gibi çevremde çok var çalışmamak için bahanesi bitmeyen kadınlar.Dedigim gibi çalışmak zorunda değiller zaten ama evlenmeden bunu sorun etmeyen çiftlerle éşleşmeliler.Su anki ekonomi de adil olan iki kişinin de çalıştığı ve birbirini sömürmeden hayatını her anlamda paylaşan çiftler olabilmesi dileği ile😄

Kizmasin konu sahibi bize ama bendede calismaya pek gonlu yokmus izlemini birakti konu sahibi. Olabilir kendi tercihi ama ozaman esinede diyecek acikca ben calismayi dusunmuyorum diye hatta evlenmeden soylenmesi gereken bir konu. Eside calisan bir es istemekte özgur. Bazi kadinlar dediginiz gibi bahane edecek birsey illa oluyor. Cocugu olsa dahi kendisi ileride bence calismayacakti.

Ben cocuk dusunmuyorum ama cocuk dogursam isten en fazla ayri kalabilecegim sure 6 ay. Kariyerim daha fazla arayi kabul edebilecek noktada degil, kariyerimi tamamen bitirmek benim icin bir secenek bile olmadigindan bunu tercih ederim. Yani bence her zaman ise donmenin tek sebebi para olmuyor. Zaten bizde cogu zaman yemekleri esim yapar, ev isleri icin de haftada birkac gun gelen yardimcimiz var. Cocuk olsa muhtemelen yatili bakici olur (bulundugum ulkede cok yaygin).

Bunu yazmamin sebebi para konusunu bir kenara koyup, kendi icin ya da kariyeri icin ise donmeyi secmis kadinlarin oldugunu da bilmek. Diger turlu cocugun ilk yillarinda fedakarlik yapmasi gereken kisi kadin gibi net soylemler, biraz 'mommy shaming' e giriyor bence ( Turkcesini bilemedim). Her anne farklidir ama hepsi de haklidir diyelim😊

Valla normalde cevap yazmayacaktım çünkü yazdıklarımdan sizin dediğiniz çıktığını sanmıyorum ama başka bir konudan geldim ve yazmaya karar verdim :) (konu ücretsiz izne çıkacak ama evde sıkılacağını düşünen bir arkadaşımızın konusu)

Yahu isterse kadın hiç evlenmez, hiç doğurmaz. Çocuk mecburi değil, tercih meselesi. Kadın ister kariyerde ilerleyeceğim, çocukla uğraşamam der, ister doğurur çocuğun öncelikli der isterse de bunların arasında bir şey der. Ne düşünürse düşünsün hamileliği çekecek olan kişi kadın. (Benim hamileliğimden örnek vereyim: ilk 3 ay tuvaletten 10 adım uzaklaşamıyordum kusmaktan, ikinci 3 ay düşük riski, kanama sorunundan doğru dürüst yürüyüş yapamadım mümkün olduğunca yattım, son 3 ayda şiddetli reflü, mide yanması, şişkinlik, harekette zorluk yaşadım). Hamilelikten sonra süt verecek kişi kadın (sütü olmayan çok az bir azınlığı incitmek gibi bir amacım yok lütfen bunun için cevap vermeyin) ilk 1 yıl anne sütünün bebeği kanserden, diyabetten, hipertansiyondan koruduğu (riski azaltıyor) IQ yu desteklediği gösterilmiş (hiç süt içmeyen dahiler var evet :p ben istatistiksel olarak anlamlı -genelden- bahsediyorum). Doğal olarak kadın 1 gün bile ara vermese işe dönse yine de babadan çok daha fazla fedakarlık yapıyor, bebeğin sağlığı için yapmalı. Yani net dediğiniz söylem aslında “genel” için söylem. Yoksa bebeği taşıyıcı annede büyütüp doğunca süt vermezseniz evet baba ile eşit de olabilirsiniz tabi ki.

Onun dışında bebek süt kokusu/annenin kokusu gibi nedenlerle ilk 1 yıl “mümkünse” anne baksın diye öneriliyor. Anne ölür, işe gitmek ister, mecburdur para yoktur, mecburdur kariyeri tehlikeye girer vs elbette bakıcı da çok güzel bakabilir. Hatta “attachment parenting”i savunanlar 2 sene baksın anne mümkünse böylece güvenli bağlanma gerçekleşir diyorlar. İnanırız inanmayız. Herkesin kendi imkanı/hayatı/istekleri farklı farklıdır. Bence bunları göz önünde tutup, çocuğun ihtiyaçlarıyla karşılaştırıp kişiye en doğru geleni yapması en iyisi. Ben kariyerimi bıraktım (yıllar sonra geri dönebilme şansım var, hekimim) çocuğuma kendim bakmaya karar verdim. Siz böyle düşünmezsiniz o da normal. Ama düşünmeseniz bile hamile kalacaksanız ve bilimsel olarak kanıtlanmış olan anne sütüyle 1 yıl besleyecekseniz siz eşinize göre çocuk için çok daha fazla fedakarlık yapmış olacaksınız (severek yapacaksınız tabi ki)

Bu arada çocuk olmasa da dediğim gibi ya iş bölümü (erkek ya da kadın para kazanır, ev işini diğer taraf yapar) ya da eşit işe katılma (ikisi de çalışır, ev işleri eşit paylaşılır) yapılmalı bence.

Son düzenleme:
Gercekten bazi kadinlar yemek ve ev işini kendilerine gurur meselesi yapiyorlar. Her şeyi becermeli, bununla övünmeliler...
Evlenmeden önce kendilerini bu konularda da beğendirmeye calisiyorlar belki istemeden adama, adamin annesine cok becerikli hamaratim diye gostermeye calistiklarini farkettim disardan gozlemle.
Sevgilisine devamli kek, kurabiye, sarma...
Annesiyle tanişmaya gider misafir oldugu evde ev işlerini yapar?????

Yemek, temizlik otomatik bir kadin özelliği değil ama erkekler alişmiş her kadin bunlari zaten yapar bu onda doğustan var saniyorlar, gerçi kadinlar da öyle saniyor. Burada kadinlar okuyorum bizim fitratimiz bu diyorlar. 😁

😬 Problemin yarisi erkeklerse yarisi da kadinlar resmen, kendi kendilerini zor duruma sokuyorlar.
Kesinlikle öyle ve harfi harfine eltimi tarif etmişsiniz 🤣🤣🤣
bu saydıklarınızın hepsini daha eşimin kardeşiyle sevgiliyken yaparak beni şoktan şoka sokuyordu🤣 içten içe bu yönüyle gurur duyması da ayrı mevzu
Herkes nasıl mutlu oluyorsa öyle yaşasın elbette içten gelerek severek yapana lafım yok ama bu toplumda parmakla gösterilme nedeni olmamalı aksine yanlış bir şey çünkü hem de çok
İşin en acı yanı da kadınlar bunu değer görme kendini topluma ya da içine girdikleri aileye kabul ettirme aracı olarak görürken işlerin hiç de öyle gitmemesi. Nerede ağırlığını koyan sağlıklı sınır çizen kadın varsa el üstünde tutuluyor asıl kıymetli onlar oluyor ama nerede saçını süpürge eden varsa ancak el gün arkasından alkış tutuyor ama hepsi o ezilen değeri kıymeti bilinmeyen verdikçe hep daha fazlası istenen yine kendileri oluyor
Sonra da soru hep aynı. Ben onca fedakarlık yaptım saçımı süpürge ettim nerede yanlış yaptım suçum neydi?
Acaba neydi gerçekten? 🙂

bu saydıklarınızın hepsini daha eşimin kardeşiyle sevgiliyken yaparak beni şoktan şoka sokuyordu🤣 içten içe bu yönüyle gurur duyması da ayrı mevzu
Herkes nasıl mutlu oluyorsa öyle yaşasın elbette içten gelerek severek yapana lafım yok ama bu toplumda parmakla gösterilme nedeni olmamalı aksine yanlış bir şey çünkü hem de çok
İşin en acı yanı da kadınlar bunu değer görme kendini topluma ya da içine girdikleri aileye kabul ettirme aracı olarak görürken işlerin hiç de öyle gitmemesi. Nerede ağırlığını koyan sağlıklı sınır çizen kadın varsa el üstünde tutuluyor asıl kıymetli onlar oluyor ama nerede saçını süpürge eden varsa ancak el gün arkasından alkış tutuyor ama hepsi o ezilen değeri kıymeti bilinmeyen verdikçe hep daha fazlası istenen yine kendileri oluyor
Sonra da soru hep aynı. Ben onca fedakarlık yaptım saçımı süpürge ettim nerede yanlış yaptım suçum neydi?
Acaba neydi gerçekten? 🙂

Evet burda da konularda dikkatimi çekiyor ben her şeyi dort dortluk yaparim her aksam 3-4 cesit yemek yaparim, duzenliyim ama eşim neden böyle...
Erkekler (eve bedava hizmetli aramayanlar) gercekten temizlik, yemek olmuş olmamiş bakmiyor, umurlarinda degil oysa. 🤷

Adam "işten çık" dediğinde çıkar, "işe girmek için bekle" dediğinde beklerseniz "tekrar işe gir" dediğinde de girersiniz, bu kadar basit. Alışmış çünkü ne isterse yapmanıza.

Hemşire nöbeti dediğimiz şey son 5 yılda var olmadığına göre meslek seçerken ne ile karşılaşağınızı biliyordunuz. Çalışmamak için mantıksız bir bahane bu. Eşiniz üslubu dışında haklı.

Ama sonradan gördüm, kendisi evde iş paylaşımı yapmayan biriymiş.
Ben yerinizde olsam hemen bir işe girer, temizlik için yardımcı çağırır, eşime de 5 kuruş para vermezdim.
Ev işi kadın işiyse çene yapmasın, alabiliyorsa kendi arabasını kendi maaşıyla alsın. Alamıyorsa da kaldırsın totosunu ev işi yapsın.

Kızlar tekrar merhaba, hepinizin yazdıkları inanın çok değerli fakat zor bir süreçten geçiyorum ve hepinize dönemiyorum kusura bakmayın lütfen. 🙏 işten geldi babam çok hasta dün gece birden kötüleşmiş ben öğlen gittiğimde öğrendim. ben anneme gittim oda oraya geldi yine aynı şekilde hiç bir türlü konuşmadık. Babama çok üzülüyorum, yanımda destek olacak eşimi arıyorum ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Benim eşim dünkü konudan dolayı yüzüme bakmıyor benimle muhattap olmuyor. Eve geldik dedim evimizde en azından konuşuruz sarılırız hiçbir şekilde konuşma olmadı. Geldi sigara içti yatağa gitti ben mutfakta oturuyorum. Ben bunları babam bu şekilde iken bu tavrı hiç hak etmiyorum. Çok kötüyüm inanın çok mutsuzum. Ağlamak geliyor içimden sadece.

Acaba neydi gerçekten? 🙂
👏 o kadar haklısınız ki..

X