Eşim ve ailesi. Ne yapabilirim?

evet tuhafıma gitti. buradaki asıl mesele bu değil çünkü. kayınvalidenizinki psikolojiden ziyade özel hayatını işine yansıtmaktır.herkesin zorlu geçen özel hayatı olabilir önemli olan onu işine çevrene yansıtmamaktır o yansıtmış ve bundan pişman olmuş. Herkesin sorunlarını yaşama şekli ve bunlarla baş etme yolu farklıdır.bu başka bir şey. konu sahibine gelirsek psikolojik rahatsızlığı varsa tedavisini de olur (belki de oluyordur) işini de gayet iyi yapar.hiçbir psikolojik rahatsızlığı olmayıp iki lafı bir araya getiremeyen nice meslek sahibi var. her fırsatta insanların psikolojik durumunun vurgulanması bundan dolayı yeterliliğinin sorgulanması hoş gelmiyor bana. çalıştığım yerde 4 arkadaşım ( bunlar benim bildiğim bilmediklerim de vardır.) psikolojik tedavi görüyor ilaç kullanıyor ve hiç de bir sıkıntı oluşmadı işlerini yapıyorlar çok da başarılılar.
Ben de aynı yere vurgu yaptım. Mesleğini yapamaz demedim. Öğretmenlik boşuna kutsal bir meslek değil, gelecek söz konusu. Kendinizle birlikte başka insanların, çocukların geleceği sırtınıza biniyor. Kendi yükü ağır gelirken, bu yükte eklenecek. Kaldıramayıp kendine kötülük yapan öğretmenler de oldu.
Her sorun aşılır ama mutluysak..

Heves kırıcı bir yorum dediğiniz şeyler malesef hayatımızın ta içinde. Görünen şu ki, konu sahibinin, eşinin ailesinden kaynaklı bir sürü sorun yaşamakta ve doğrudan etkilenmekte. Bu tarz insanlar rahat vermez , insanın da mutlu olmasına fırsat vermez. İster istemez özel hayat iş hayatına karışır bu durumlarda. Etkilenecek masum insanları yok sayamıyorum
Anlıyorum. Aslında düşününce hak vermedim değil. Benim ilkokul öğretmenimin de psikolojik sorunları vardı, dersteki bir kaç çocuğa şiddet uygulayınca görevden alınmıştı..

Ya okumuş etmiş öğretmen bir kadinsiniz az ozguvenli olun lütfen nasıl sizi bu kadar sindirmesine izin veriyorsunuz belki başka sevenlerinin vardır daha diğer sayfaları okumadım ama siz neden hiç rest cekmeyip sizi bu kadar sindirmesine korkutup kendi kararlariniza etki etmesine izin veriyorsunuz anlamadım o sizi böyle tehdit ederken sizde ona ya benim dediğim gibi olacak işine gelirse işine gelmezse de bosaniriz demiyosunuz çocuğunuz da yok (kadınlar genellikle boşanmaktan çocuklar için çekinir ya o yüzden yazdım) neden ???

Daha önce de öğretmenlik yapmıştım bir dönem işimde sıkıntı çektmiyorum hatta öğrencilerimin yanında her şeyi unutuyorum. Eşimle bu konuyu tekrar konuştum iyi zamanıydı sinirlenmedi bu sefer anlattım her şeyi kabul etti benle o gelcek 1 hafta kalıcak. Nasıl söylicez kırılırırlar dedi. İlk benle konuşsaydın onlara sezdirmeden her şeyi hallederdik dedim yapçak bir şey yok dedim. Böyle avantajın varken kabul edersin diye düşünmüştüm dedi. keza öyle oldu anlattık durumu kırıldılar ama düşünmüyorum gerisini. İyice sinirlerim yıprandı bu dönemde valla.

Daha önce de öğretmenlik yapmıştım bir dönem işimde sıkıntı çektmiyorum hatta öğrencilerimin yanında her şeyi unutuyorum. Eşimle bu konuyu tekrar konuştum iyi zamanıydı sinirlenmedi bu sefer anlattım her şeyi kabul etti benle o gelcek 1 hafta kalıcak. Nasıl söylicez kırılırırlar dedi. İlk benle konuşsaydın onlara sezdirmeden her şeyi hallederdik dedim yapçak bir şey yok dedim. Böyle avantajın varken kabul edersin diye düşünmüştüm dedi. keza öyle oldu anlattık durumu kırıldılar ama düşünmüyorum gerisini. İyice sinirlerim yıprandı bu dönemde valla.

Halletmenize sevindim,en azından eşiniz sonunda anlayışlı davranmış.Meslek hayatınızda da başarılar dilerim :KK200:

Anlıyorum. Aslında düşününce hak vermedim değil. Benim ilkokul öğretmenimin de psikolojik sorunları vardı, dersteki bir kaç çocuğa şiddet uygulayınca görevden alınmıştı..
Gibi...
Ya da ders işlemesi gereken saatte, kv ve görümceleri acaba evimi mi karıştırıyor diye düşünüp okuldan öylece çıkıp gitmesi, ders işleyememesi, çarpım tablosundan bir haber ilkokul öğrencilerini ortaokula öylece geçmelerini izlemesi.. Elbiselerini yanında getirip, evde beni izliyorlar üstümü değiştiremiyorum düşüncesiyle dersin ortalarında anca hazır olması. Geçirdiği öfke nöbetlerinden sonra minicik bir çocuğun kulağını çekerken yırtması..Bu sorunları genellemiyorum.Konu sahibiyle bağdaştırmıyorum. Sadece emin olmasını diliyorum

Yeni nesil bı gariplesti...

Geçen yıl lise son sınıf 2 kız öğrencim geldi, çokta güzeller...
"hocam bir okumak istemiyoruz" dediler....
"ne istiyorsunuz peki" dedim
" Zengin koca istiyoruz, ve çevrenizde soran olursa bizi önerin" dediler...şok oldum tabi.
"Kızlar, zengin koca köle ister, yapabilir misiniz, ailesine gelin ister" dedim..
Cevap şu " ne isterse onu yaparız"...

Rabbim yeni nesile akıl fikir versin

Konu sahibini tenzih ederim...
Yeri geldi yazdım
örnekleri var önünde hazır havadan koca parasi yiyip gezen görgüsüz simdi de kitap yazacakmis ya hani işte örnekleri onlar malesef cidden çok yazık nereye doğru gidiyoruz bilmiyorum.

Bütün bu gelişmeler iki saatte mi oldu? İyiymiş :110:

Gibi...
Ya da ders işlemesi gereken saatte, kv ve görümceleri acaba evimi mi karıştırıyor diye düşünüp okuldan öylece çıkıp gitmesi, ders işleyememesi, çarpım tablosundan bir haber ilkokul öğrencilerini ortaokula öylece geçmelerini izlemesi.. Elbiselerini yanında getirip, evde beni izliyorlar üstümü değiştiremiyorum düşüncesiyle dersin ortalarında anca hazır olması. Geçirdiği öfke nöbetlerinden sonra minicik bir çocuğun kulağını çekerken yırtması..Bu sorunları genellemiyorum.Konu sahibiyle bağdaştırmıyorum. Sadece emin olmasını diliyorum

Siz çarpım tablosu diyorsunuz da okuma yazma öğrenmeden ortaokula geçen öğrencilerim var ceremesini sadece çocuklar değil biz de çekiyoruz. Müfredata göre ilerlememiz gerekirken çocuklara 4 okuma yazma öğretiyoruz mecburen ki alanımız bile değil.
Öğretmenlik çok önemli bir meslek vebali çok fazla. Dediğiniz gibi daha neler neler şizofren bir öğretmen öğrencisi az daha bıçaklıyordu bi lisede.
Cidden öğretmenlik yeterliliğine sahip olmak gerekiyor.
Lafım konu sahibine değil yorumunda demiş zaten öğrencilerim beni rahatlatıyor herşeyi unutuyorum diye gerçekten unutmak lazım. Öğrencilerim yaşadığım çoğu şeyi hissetmez mesela dedem kanserden vefat etmişti çok üzüldüm ağladım falan ama sınıfa girdiğimde bütün sorunlarım kapı sınıf dışında kalır. Öyle olmalı çocuklar hissetmemeli onlara umudu aşılamalıyız.

Bu arada konu sahibinin eşiyle arasını düzeltmesine ve fikir birliği varmalarına da sevindim. Mesleğiniz hayırlı olsun. Öğrencilerinin kalplerine dokunan bir öğretmen olursunuz inşallah.

Siz çarpım tablosu diyorsunuz da okuma yazma öğrenmeden ortaokula geçen öğrencilerim var ceremesini sadece çocuklar değil biz de çekiyoruz. Müfredata göre ilerlememiz gerekirken çocuklara 4 okuma yazma öğretiyoruz mecburen ki alanımız bile değil.
Öğretmenlik çok önemli bir meslek vebali çok fazla. Dediğiniz gibi daha neler neler şizofren bir öğretmen öğrencisi az daha bıçaklıyordu bi lisede.
Cidden öğretmenlik yeterliliğine sahip olmak gerekiyor.
Lafım konu sahibine değil yorumunda demiş zaten öğrencilerim beni rahatlatıyor herşeyi unutuyorum diye gerçekten unutmak lazım. Öğrencilerim yaşadığım çoğu şeyi hissetmez mesela dedem kanserden vefat etmişti çok üzüldüm ağladım falan ama sınıfa girdiğimde bütün sorunlarım kapı sınıf dışında kalır. Öyle olmalı çocuklar hissetmemeli onlara umudu aşılamalıyız.

Bu arada konu sahibinin eşiyle arasını düzeltmesine ve fikir birliği varmalarına da sevindim. Mesleğiniz hayırlı olsun. Öğrencilerinin kalplerine dokunan bir öğretmen olursunuz inşallah.
Her meslek kendine has zorluklar içerir. Ama öğretmenlik bambaşka. Sağlam irade, sağlam psikoloji mevcut değilse olumsuz sonuçlar doğurur.
Herşey günlük güneşlik olmuyor. Kendini bilmeyen, dalga geçen, ciddi travmalar yaratan öğrenciler de olabiliyor. Bu mesleğin kutsallığı altında yatan altın emektir. Demir gibi psikolojiyi de yontabilir.

Aynı apartmanda oturuyoruz. Yine kolay olmadı eşim kendince bütün iyi yönlerini anlattı hatta vazgeçirmek için bugün böyle dersek kırılırlar bir daha asla gelmezler istesen de dedi ama burdan da fikirler alarak başka yönlerden konuşmayı devam ettirdim. Kararlı olduğumu anladı ama yine de ordaki ortama bakacağını da söyledi ilerde umuyorum ki bir sıkıntı çıkarmaz 🙄

Lütfen boşan ya hazır cocuğunda yok. Bak yoksa daha çok konu açarsın burada. Lütfen istifa etme emegine yazık. Adamın zerre umrumda değilsin ekonomik özgürlüğün olsun da bari gerektiğinde rest çekebil. Seven adam emeğini çöpe atmanı ister mi hiç? Hayat kısa istemediğin bir hayatı niye yaşıyorsun müsade etme seni yönetmesine

Burda öğretmenler böyle konu açınca hayatın gerceklerini görüyorum ilkokul ve lisede bayan ogretmenlerimi görünce hep ozguvenli güçlü ve cok güzel Hayati olan insanlar diye düşünürdum gerçek öyle değilmiş. İstifa ettiririm ne demek acaba omu kazanmış ki o biraktiracak ben.olsam öyle bişeyi asla kabul etmem kv kp benim neyimki başka şehirde eşim olmadan onlarla yasayacam ve en önemlisi size guvenmeyip illa başınıza bekçi dikecek ben öyle adamı dinlemem bana guvenmiyorsan güvendiğini al cnm der bırakır giderim ne kadar sinidrmisler sizi
Ben de öyle öğretmenlerdendim mesleğimle ilgili yine bir eksiğim yok ama bu ailede yine başka bir öğretmenin sırf kendi kalıplarına girmiyor gel deyince gelmiyor onlarla sürekli takılmıyor güçlü kararlı biri diye binbir türlü bahaneyle eşinin beynini yıkayıp boşattıklarını gördüm çok da iyi bir kadındı.Gördüklerim yaşadıklarım psikolojik olarak sıkıntı yaşamama neden oldu kendi içime kapandım. O yüzden ailesiyle akrabalarıyla çok samimi değilimdir ve eşimin de bu konuda baskı yapmaması da biraz şanslı yanım sanırım.

Ben de öyle öğretmenlerdendim mesleğimle ilgili yine bir eksiğim yok ama bu ailede yine başka bir öğretmenin sırf kendi kalıplarına girmiyor gel deyince gelmiyor onlarla sürekli takılmıyor güçlü kararlı biri diye binbir türlü bahaneyle eşinin beynini yıkayıp boşattıklarını gördüm çok da iyi bir kadındı.Gördüklerim yaşadıklarım psikolojik olarak sıkıntı yaşamama neden oldu kendi içime kapandım. O yüzden ailesiyle akrabalarıyla çok samimi değilimdir ve eşimin de bu konuda baskı yapmaması da biraz şanslı yanım sanırım.
Evet var öyle insanlar ama yinede tek yasayabilme kararinizi kendiniz vermelisiniz öyle insanlarla başka şehirde esin olmadan yaşamak yada o kpssden onca kişi arasindan atanip bırakmak çok saçma

X