Eşim ve KÜÇÜK yeğeni huzurumu kaçırdı !

Benim yeğenim 10 yaşında ve hala daha dolap karıştırır, yer içer dağıtır falan kızarım uyarırım bazen sallamam toplarım. Kaldı ki ablam bu konularda acayip kızar ona, terbiye vermede sıkıntı da yok. Ha terbiyesizliği yok, birçok konuda iyi bir çocuk ama bu huyu değişmedi. Ama yarın öbür gün eşim yeğenimi bana bunlardan ötürü kötülerse ben de ağzının payını veririm eşime, neden mi çünkü üslup önemli. Bunu gayet saygılı dile getirmek var bir de yeğeninden bıktım gelmesin eve demek var. İkinci yolu denerse ben de eşinin tepkisini veriririm.

O onun yeğeni, canı kanı, ne diyecekti kötülemenize susup haklısın mı diyecekti. Evet annesi suçlu, bizim de evladımız var ama öyle başı boş bırakmıyoruz. Ancak bu tür şeyleri krize döndürüp eşinizin başına kakarsanız yok yere evliliğinizi bitirirsiniz. Eşe söylenecek şeyler var, söylenmeyecek şeyler var ve yeğenini eşe kızarak şikayet etmek söylememen gerekenlerden. Eşinden özür dileyip eltinle çözmelisin bunu. Ama sakince ve dert ettiğin şeyleri anlatarak öyle sinirle değil.

ee
adam ne yapsın

gündüz eltin geldiğinde kozunu onunla paylaşacaksın

ayrıca da eşin nasıl bir kocadır bilemem ama iyi bir baba olur

çocuğun zeytin ağacı diktiğini anlamış

bakın benim de var 6 yaşında çocuğum asla gidip bir yeri karıştırmaz vs vs ama çocuk bu onların dünyası farklı

o sana zarar vermek sırf sinir etmek için yapmıyor

ayrıca da o buzdolabında ne var bu kadar açıp bakmak ayıp olan valla benim bile bakasım geldi

annesi bakıyor demişsin eee ben buradan merak ettim bu kadar ne saklıyor diye o da eder

temizlik vs iyi de vay elini yıkamadı ben de her şey yeyince elimi yıkamıyorum

örneğin çubuk krakler yedim nedne elimi yıkakyım

ıslak bir şey ise yıkarım sadece

kek yeyince de yıkamam

yok şöyle yaptı yok böyle yaptı sabunla oynadı

çocuk bu sen ne yapma dersen onu yapar dener

bu kadaar da titiz olma ayrıca yere dökülürse toplanır ya da yerde kalır misafir gelse rezil olurum neymiş koltuğun altında tuvalet kağıdı parçası varmış böyle rezil mezil olunmaz

sizinki de büyüyecek onu da çok sıkmayın evinizde yaşanmışlık olsun bırakın çocuk eğlensin

eşiniz ile de karşılıklı özür dileyin adam bunalmış patlamış

sözleri çok çirkin ama sanki siz de evde sürekli böyle bir tertip düzen modundasınız gibi

bu arada İZİN neden hep büyük harfle

sanki burası benim evimmm der gibi yazmışsınız

bebek daha 4 aylık ama yavaş yavaş evin dizaynını da değiştirin o süs eşyalarını vs kaldırın zira sizinki büyünce düşürür kırar vs çocuk da zarar görür siizn de içiniz gider

2 yaşındaki bir çocuktan bahsetmiyor 6 yaşındaki kocaman bi çocuktan bahsediyor. 6 yaşında olan bi çocuk bu derece şımarık arsız terbiyesiz olamaz. Benimde çocuğum var asla öyle olmaz demiyorum ama ben eğitimini iyi bi şekilde vermeye çalışıyorum en azından. Çikolatayı çiğneyip çiğneyip biblonun üstüne tükürmek size çok normal mi geldi yani. Size göndersinler madem bu çocuğu. Ya siz çok rahatsınız yada biz fazla titiziz
6 yaş kocaman mı? Yapmayın yahu. Hiç mi vicdanınız yok sizin.
Ben bu tahammülsüzlüğe inanamıyorum. Vicdanlar bu kadar mı körelmiş. Unutmayın kınadığınız şeyle muhakkak sınanırsınız.
Ne var şımarıksa, iki lokma yemek için dolabı izinsiz açmışsa, evi kirletmişse. Evinizin temiz olması bir çocuğun kalbini kırmaya değer mi?
Neyse ya daha fazla yazıp kötü olmak istemiyorum.
Dediğim gibi herkesin çocuğu melek, başkasının ki terbiyesiz, arsız, şımarık vs. vs.
Benim gözümde tüm çocuklar masum birer melek. Yaramazlık da yapsalar, terbiyesizlik te yapsalar. Kaldıki 6 yaşındaki çocuk terbiyesizlikten ne anlar, daha bu kelimenin anlamını bile bilmez. Ama yok bilecek, 6 yaşında kocaman bi çocuk değil mi?
Atomu da parçalar artık.

6 yaş kocaman mı? Yapmayın yahu. Hiç mi vicdanınız yok sizin.
Ben bu tahammülsüzlüğe inanamıyorum. Vicdanlar bu kadar mı körelmiş. Unutmayın kınadığınız şeyle muhakkak sınanırsınız.
Ne var şımarıksa, iki lokma yemek için dolabı izinsiz açmışsa, evi kirletmişse. Evinizin temiz olması bir çocuğun kalbini kırmaya değer mi?
Neyse ya daha fazla yazıp kötü olmak istemiyorum.
Dediğim gibi herkesin çocuğu melek, başkasının ki terbiyesiz, arsız, şımarık vs. vs.
Benim gözümde tüm çocuklar masum birer melek. Yaramazlık da yapsalar, terbiyesizlik te yapsalar. Kaldıki 6 yaşındaki çocuk terbiyesizlikten ne anlar, daha bu kelimenin anlamını bile bilmez. Ama yok bilecek, 6 yaşında kocaman bi çocuk değil mi?
Atomu da parçalar artık.

Atomu değil de gelip sizin evi parçalasin. Ne olacak sanki o masum "6 yaşında" bir melek

Bence cocuk senin ondan hoslanmadiginin farkinda ve dikkat cekmek icin inadina yapiyor sanki.cocuklar herseyin farkinda emin ol.ben cocuklari cok severim ve iletisimim iyidir ve en soz dinlemez huysuz cocuklarda bile azicik sevgi ve ilgi ile ne kadar uysal hale geldiklerini gordum.cocuga tavirlarin gercekten cok itici.geldiginde biraz ilgilen konus ona degerli oldugunu hissettir bakalim hala ayni davranirsa sen haklisin ama su durumda kesinlikle haksizsin.

burada yorum yapanlar nerede yaşıyor merak ediyorum ....
herkes bir anlayış abidesi , herkes pedagog ..
benimde evimde böyle bir çocuk bu tarz hareketler yapsa ve annesi de belliki mal gibi çocuğunu izliyor,
belli yani ... bende çok kzıarım ..
çocuktan çok annesine daha çok kızarım .. ve gerçekten müsade etmem..

ama önce işimi annesi ve çocukla hallederim ..
direk kocama şikayet etmem ...
kendim hallederim ..

konu sahibi arkadaş kocana konuyu çok aceleci çok fevri dile getirmişsin
konu , senin strateji kuramaman yüzünden zor noktalara gelmiş bence.

bir yolunu bul kocanla aranı düzelt, sonraki günlerde biraz sabret ve eltinle konuşarak çöz

Atomu değil de gelip sizin evi parçalasin. Ne olacak sanki o masum "6 yaşında" bir melek
Merak etmeyin hanımefendi. Ben evimde kendi çocuklarım dahil evime gelen her çocuğa sınırsız özgürlük veren biriyim.
Akrabalarım ve arkadaşlarım bana oturmaya gelmek istemezlerdi. Çünkü çocuklar devamlı bizi isterdi.
Buyurun sizi davet edeyim. Evimin duvarları hatta tavanları bile resim ve çiziklerle dolu. Benim evimin duvarları çocuklarımın ve evime gelen çocukların boyama alanıdır. Evin mutfak ve banyosu dışında her yerinde rahatça oynayabilirler. Sınır yoktur o konuda.
Ona dokunma, bunu elleme, yere dökme, duvarı çizme, yazı yazma vs. emir ve komutları asla geçerli değildir bende.
İnanmıyorsanız ben şu anda işteyim. Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız size adres vereyim oğlum evde gidin evimi görün ve çevreme sorun.

Kimse kimsenin çocuğuna tahammül etmek zorunda değil. Niye konu sahibi alttan almak zorunda?
ha çocuktur yapar evet ama annesi o eve misafirliğe geliyorsa çocuğuna göz kulak olacak nerde ne yapıyor diye..
Eğer laftan anlamayıp bir yere birşey atıp tükürdüyse annesi temizleyecek konu sahibi mecbur değil.
Eşi nasıl haklı oluyor onu da anlamadım. Yeğenim yeğenim deyip duruyorsa ardı sıra temizleyecek o zaman.
Eğer kendi temizliyor olsa haklı olurdu.. ama yok öyle oturdukları yerden idare ediver canım çocuktur demek
ne kadar kolay.
Ben de öyle eğitimle söylemeyle olduğunu çok düşünmüyorum bazı çocuğun huyu yapabiliyor ama
annesi kabahatli burda.. çocuğun huyunu biliyorsa peşinden ayrılmayacak.

Evet oldukça sinir bozucu ama bunları yapan bir çocuk aslına bakarsanız kabahatli olan çocuk değil annesi o müdahale etmeli çocuğu ikaz etmeli bazı anneler maalesef ultra rahat bu konularda çocuğu evi talan ettiği halde yerinden kalkmayan tipler var sizin yanlisiniz bu konuda eşinize söylemeniz o bu konunun muhatabı degil. çok rahatsız olduğunuz belli eltinize söyleyin ve samimiyeti azaltın fazla gir çık yapmayın.
Zaten çoğumuz bu hatayı yapıyoruz eşin annesinden rahatsız olsak da esimize soyleniyoruz konunun muhatabının haberi olmuyor

Merak etmeyin hanımefendi. Ben evimde kendi çocuklarım dahil evime gelen her çocuğa sınırsız özgürlük veren biriyim.
Akrabalarım ve arkadaşlarım bana oturmaya gelmek istemezlerdi. Çünkü çocuklar devamlı bizi isterdi.
Buyurun sizi davet edeyim. Evimin duvarları hatta tavanları bile resim ve çiziklerle dolu. Benim evimin duvarları çocuklarımın ve evime gelen çocukların boyama alanıdır. Evin mutfak ve banyosu dışında her yerinde rahatça oynayabilirler. Sınır yoktur o konuda.
Ona dokunma, bunu elleme, yere dökme, duvarı çizme, yazı yazma vs. emir ve komutları asla geçerli değildir bende.
İnanmıyorsanız ben şu anda işteyim. Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız size adres vereyim oğlum evde gidin evimi görün ve çevreme sorun.

Neden inanmayım ki. Bana yalan söyleyerek ne elde edebilirsiniz zaten. Ben bu kadarına karşıyım. Ben çocuğumla sizin evinize gelsem ve benim kızıma herşey serbest deseniz ben buna müsaade etmem şahsen. Ne gerek var bu kadarına. Çocuk dediğinde biraz hayırı bilmeli

esımın abısının kızıda aynı yaslarda ve cok sımarık dedgın gıbı bızım eve geldınde heryerı karıstırır benı gererdı ama bı kac aydır soyle bı formul buldum ben. mesela cekmecelere bakıp duruyor ya goturuyorum onu cekmeceye bak yengem burda bunu yapabılırsın ama baska yerde yapma gel beraber bakalım ıcınde ne varmıs dıye dıyorum beraber acıp bakıyoruz. kapalı yerler cocukların merakını cezbedıyor bence o da yasının geregı zaten. ama mesela yatak odasına hıc sokmadım onu orasının ozel ve ayıp oldunu anlattım anladı heralde kı hıc artık oraya yonelmıyor. bence cocugun merakını gıder kendısı karıstırmaktan yada yanlıslarını yapmaktan vazgecer zamanla.

işte peki bu yatak odası neden özel ve ayıp

6 yaşındaki çocuk oraya da girse ne görecek

bakın hep yasak hep tabu ile yetişiyoruz

benim evimde hiç kapı kapanmaz mesela

oğlumun arkadaşları geldiğinde de

hatta komşular işte kitlesene odayı vs

ne var orada çocuklar esasen saklanacak gizlenecek bir şey olmadığını görünce kendileri de girmez

yasaklar kışkırtıcıdır

kimse kimsenin çocuğuna katlanmak zorunda değil bence, ayrıca 6 yaşındaki bir çocuk doğruyu yanlışı ayırt edebilir, bir şey yerse elini yıkaması gerektiğini çöpünü de çöpe atması gerektiğini bilebilecek bir yaş, çocuk deyipte savunanlara bu sözüm herşey terbiyede ve verilen eğitimde biter ....

Bence de konu sahibi biraz abartmış eltimin 2 oğlu var ikisine de ne kadar öğretmeye çalışsada bazı şeyleri öğrenmiyorlar...
Dediğimiz gibi 6 yaşında bir çocuk dolabı açmışsa birşeyler yemişse ne olmuş...
Benimde oğlum 6 yaşında her gün yüz yıkanır , dişler fırçalanır.Yemekten sonra eller yıkanır desemde her zaman yapmıyor..
Çocuk çocuktur bu şekilde davranılmamalı...

Valla ben size haksızsınız diyemeyeceğim. Böyle arsız çocuklara bende sinir oluyorum. Terbiye ailede verirlir. 6 yaşında bir çocuk başkasının evinin kurcalanmaması gerektiğini bilmeli. Ha çocuğun yapısı bu diyorsunuz ok. Ya anneler bütün bunlar yapılırken nerede, neden çocuğuna müdahale etmiyorlar. Benim kızım da biraz yaramaz. Bir yere gittiğimde asla onun peşinden ayrılmam. Doğru veya yanlış ama benim istemediğim şeyleri başkasının evinde yapmasına izin vermem.

Benim kuzen eşi var o da böyle. Kendi evi bal dök yala, bize gelince çocuğun eline verir bisküvleri kendisi de alır eline telefonu bir daha ilgilenmez çocukla. Çocuk bütün odaları bütün dolapları kurcalar o uzaktan kızım gel gitme yapma demekle yetinir. Yahu çocuk bu yemek ister dökmek ister ama sen anne olarak müdahaleni et. Akraba diye bu kadar sorumsuz davranmaya hakkı yok.

hadi çocuktur aklı ermiyor oyun sanıyor ama annesi ne yapıyordu bu sırada..yapma oğlum diyemedi mi?..çocuktur her istediğini yapar düşüncesini anlayamıyorum..çocuklara sınırsız özgürlük ama sıfır sorumluluk verilsin öyle mi?..bu mantıkla büyüyen nesil gümbür gümbür geliyor..bakalım ne olacak bu şişirilip özgüven patlaması yaşayan nesil büyüdüğünde..

Çocuktan bahsederken kullandığınız uslup hiç hoş değil,eşinizede burada yazdığınız şekilde anlattıysanız haksız duruma düşmeniz çok normal.
Bakın çocuğun yaptıklarını hoş karşılamak durumunda değilsiniz bunu anlarım,anneside dur demiyorsa gayet haklısınız ama 6 yaşında bir çocuktan bu kadar nefret etmeniz normal değil. Lokmasını sayar duruma gelmişsiniz adeta ki buda hiç hoş değil. Zaten annesi hatalı burada,o çocuk laf mı dinlemiyor alacak evine gidecek,yada yediği zeytini ıvırı zıvırı takip edecek,döktüğü saçtığını toplayacak olmasi gereken bu. Sizinde laf etmeniz gereken kişi eltiniz.

Bu konuyu kocanizdan once eltinizle konusmaniz cocugun yaptigi muzurluklari once ona gostermeliydiniz neticede sorunlarinizi kendi aranizda cozebilecek koca insanlarsiniz kocaya sikayet edip adamin kafasini sisirmek niye?
Haa bakarsiniz eltiniz tersleniyor cocugunu savunuyor ve ya cocuga yine hic bir sekilde dikkat etmeyip mudahelede bulunmuyor o zaman olaylari eltimle konustugum halde durum boyle diyerek cok ta fazla bilenmisliginizi belli etmeden esinize aktarabilirsiniz.unutmayin ki cocuk el degil esinizin yegeni siz sinirden cildirsaniz da esinizin kani cani bu cocuk.
Esinizin tepkisine de gelirsek gercekten cok agir konusmus.sizin yapacaginiza da gelirsek tavsiyem hrzaman ki gibi davranin yalniz uzgun oldugunuzu gorsun suskun olun.o zaman belki dank eder inatlasarak bisey elde edilmez cunku...

Yemesi gözüme batmazdı ama o süs eşyalarına yaptıkları benim midemi bulandırdı sırf bu yüzden almazdım eve bir daha mümkün oldukça hizmetçi yok evde ben temizleyeyim biri gelsin keyfi içine etsin evin ben bir daha temizleyeyim yok daha neler :skandal:hatta yigen kocamın yigeni değil mi çok seviyorsa madem o temizlesin batırdığı yerleri :temizlik:

X