Eşimin aşırı derecede iyi niyeti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşinizden Allah razı olsun. Ne güzel bir insan. Tabii ki denge çok önemli. Kişi kendini, ailesini zor duruma sokarak başkasına yardım etmemeli. Ama ben kendi hayatımda da, başkalarının hayatında da şunu çok net gördüm ki sadakayla asla mal azalmıyor. Tam tersi çoğalıyor. O yüzden çok açılmadıkça ben bir şey demezdim sanırım.

Merhaba hanımlar
Benim eşim çok iyi niyeti (fazlaca ama) bir insan. Allah’a inancında çok oyuzden devamlı yardıma ihtiyacı olan insanlara Allah için yardımda bulunmak ister , elinden geldiğince tabi.
Örnek vereyim; Türkiye de deprem olduğunda günlerce ağladı sonra tutturdu depremde anası babası ölen bir çocuğu sahiplenip yanımıza alcam. Bende ozaman yeni hamileyim, dedim saçmalama öyle şey olur mu bu çok büyük bir sorumluluk artı kazancın da çok çok iyi değil evimiz kira o çocuk bide bizim 2 tane daha çocuğumuz var nasıl bakacaksın tek maaşla .Derken günlerce bana sürat astı bende alttan almadım. Arkadaşlar ne demek evlat edincem bu nekadar büyük bir sorumluluktur. Sora kendisi düşündü taşındı demekki o olay kapandı öyle.
Bu iyi niyeti çoğu zaman karşısındaki kişinin gerçek yüzünü görmesine engel oluyor ve sonradan üzülen kendisi oluyor. Yada yanlış kararlar almasına sebep oluyor.
Eşim bana herşeyini anlatır fikir alır bende kendisine söylerim bak bu kişiye çok güvenme sandığın kadar iyi değil yada seni kullanıyor yada bunu böyle yapa bak sora zararı bize olur yada başka bişey gibi uyarılarda bulunurum. 2 yıldır evliyiz ve ilk zamanlar bana çok kızardı , niye adamı tanıyormusun çok negatif bakıyorsun olaylara biraz iyi tarafından bak falan diye hep görüşlerimi önemsemezdi ama sonunda hep ben haklı çıkardım. Şimdi artık benim hislerime güvenmeyi öğrendi ve biriyle / bir olayla alakalı bir konu olduğunda benim fikrimi alır.
Şimdi sizlere danışmak istediğim şuanki gündemimiz şu; biz yurt dışında yaşıyoruz. Bir kızımız var 2. Kızımız da birkaç gün sonra doğacak inşallah. Eşimin kazancı evimizi idare etmemize ancak yetiyor. Ben de kendisini hiç zorlamam zaten maddi olarak ama idareci bir kadınım eşimede bunu öğretmeye çalışıyorum ki baya yol katetti. Bu yardım severliği yüzünden çok paralar harcadı zamanında değmeyen insanlara ama şimdi aklı başına geldi fakat şuan yine bir konu var eşimin gündeminde:
Yaşadığımız eyalette aile dostları olan karı koca bir aile var. Adam kanser hastası yakında ölecek fakat adamın bundan haberi yok daha kimse söylemey cesaret bulmuyor. Karısı ve bizim kızın yaşında bide çocukları var. Zaten kocamın en hassas noktası çocuklar. Neyse, eş dost akraba herkes bu adam ve ailesi için elinden gelen yardımı yapmak için toplanmışlar. Adam çok iyi kimseye zararı dokunmayan bir adam olduğu için burdaki insanlar extra hassas ve yardımsever bu aileye karşı. Adamın maddi durumu çok iyi olmadığı için kimisi etrafa olan borcunu kapatmayı üstlendi, evlerinde pek mobilya yokmuş kimisi mobilya alacam demiş, kimisi adam ölünce eşine ve çocuklarına maddi desteği üstlenmiş vs.
Benim eşim de bugün bana bunları anlatıyor bizim de birşeyler yapmamız lazım diye. Bende dedim yani bizim bebeğimiz yolda ben çalışmıyorum bu ev aldığın maaşla ancak dönüyor sen yardım yapmak zorunda değilsin ki dedim. Yardım yapacak olan insanlarıda tanıyorum hepsinin ikişer üçer evleri var kirada oturmuyorlar maddi durumlarıngayet iyi insanlar. Dedim kendini onlarla bir tutup maddi olarak yorma. Ya yok dedi X abinin zaten az bi zamanı kalmış, karısı tek kelime yabancı dil bilmiyor çalışmıyor bizim kızın yaşında bide bebekleri var deyip gözleri doldu orda zaten anladım bişey gelecek kocamdan , dedim ya bismillah ( en hassas nokta çocuk ya eşimin) . Ee dedim. X abi ölünce eşi Y ablayı aylık market alışverişine ben götürcem dedi. Nasıl yani dedim her ay market masrafını sen mi karşılayacaksın? Yok sadece götürcem dedi ( ki asla inanmadım ben kızmayım diye söyledi bence) niye başka adam mı kalmadı dedim . Orda başladı Allah kuran hadisler falan dini örnekler yetim öksüz çocuklara bakmamız lazım gibi gibi bir sürü dini mevzulara girdi. Sora ben sustum uzatmamak için konu kapandı.
Öncelikle şunu belirteyim konu kıskançlık değil asla o yüzde o taraflara hiç girmeyin bayanlar çünkü kadın teyzem yaşında bide eşimin o taraklarda zaten bezi yok oyuzden konum o değil. Benim sorum şu ben mi çok gaddarlık yapıyorum yoksa eşim haklı mı yardım edecem demekle? Yani biz zaten evi ancak döndürüyoruz bide extra birine yardım etmek hemde yeni bebek gelecekken bana gereksiz geliyor. Tamam bir kerelik parasal yardımda bulunalım öyle dese tamam derim ama aylık market alışverişine ben götürcem teyzeyi demesi bana saçma geliyor. Sonuçta bebeğimiz doğunca hiç zamanı kalmayacak maddi olarakta ancak kendimize yeteceğiz.
Sonuç olarak bu konu tekrar açılırsa nasıl davranmalıyım?
Siz fazla gaddar olmuşsunuz. Unutmayın ki bir gün yardım bekleyen konumuna siz düşebilirsiniz ve sizin elinizden tutup kaldıracak insana da aynen böyle sizin gibi yapma diye akıl verirler. Karma diye birşey var çünkü.

Ebû Hureyre (r.a.) den rivayete göre, Resûl-i Ekrem şöyle buyurmuştur:
“Allah yolunda sarfettiğin para, bir köle azâd için verilen para, bir yoksula sadaka olarak verdiğin para ve çoluk çocuğuna harcadığın paralar (yok mu?) İşte bunların ecir bakımından en büyüğü, ailene sarfettiğin paradır.”Müslim
Dinle alakası olmayan konularda dini mesajlar yazmak yasaktır. Şikayet ediyorum. Mune Mune

Merhaba hanımlar
Benim eşim çok iyi niyeti (fazlaca ama) bir insan. Allah’a inancında çok oyuzden devamlı yardıma ihtiyacı olan insanlara Allah için yardımda bulunmak ister , elinden geldiğince tabi.
Örnek vereyim; Türkiye de deprem olduğunda günlerce ağladı sonra tutturdu depremde anası babası ölen bir çocuğu sahiplenip yanımıza alcam. Bende ozaman yeni hamileyim, dedim saçmalama öyle şey olur mu bu çok büyük bir sorumluluk artı kazancın da çok çok iyi değil evimiz kira o çocuk bide bizim 2 tane daha çocuğumuz var nasıl bakacaksın tek maaşla .Derken günlerce bana sürat astı bende alttan almadım. Arkadaşlar ne demek evlat edincem bu nekadar büyük bir sorumluluktur. Sora kendisi düşündü taşındı demekki o olay kapandı öyle.
Bu iyi niyeti çoğu zaman karşısındaki kişinin gerçek yüzünü görmesine engel oluyor ve sonradan üzülen kendisi oluyor. Yada yanlış kararlar almasına sebep oluyor.
Eşim bana herşeyini anlatır fikir alır bende kendisine söylerim bak bu kişiye çok güvenme sandığın kadar iyi değil yada seni kullanıyor yada bunu böyle yapa bak sora zararı bize olur yada başka bişey gibi uyarılarda bulunurum. 2 yıldır evliyiz ve ilk zamanlar bana çok kızardı , niye adamı tanıyormusun çok negatif bakıyorsun olaylara biraz iyi tarafından bak falan diye hep görüşlerimi önemsemezdi ama sonunda hep ben haklı çıkardım. Şimdi artık benim hislerime güvenmeyi öğrendi ve biriyle / bir olayla alakalı bir konu olduğunda benim fikrimi alır.
Şimdi sizlere danışmak istediğim şuanki gündemimiz şu; biz yurt dışında yaşıyoruz. Bir kızımız var 2. Kızımız da birkaç gün sonra doğacak inşallah. Eşimin kazancı evimizi idare etmemize ancak yetiyor. Ben de kendisini hiç zorlamam zaten maddi olarak ama idareci bir kadınım eşimede bunu öğretmeye çalışıyorum ki baya yol katetti. Bu yardım severliği yüzünden çok paralar harcadı zamanında değmeyen insanlara ama şimdi aklı başına geldi fakat şuan yine bir konu var eşimin gündeminde:
Yaşadığımız eyalette aile dostları olan karı koca bir aile var. Adam kanser hastası yakında ölecek fakat adamın bundan haberi yok daha kimse söylemey cesaret bulmuyor. Karısı ve bizim kızın yaşında bide çocukları var. Zaten kocamın en hassas noktası çocuklar. Neyse, eş dost akraba herkes bu adam ve ailesi için elinden gelen yardımı yapmak için toplanmışlar. Adam çok iyi kimseye zararı dokunmayan bir adam olduğu için burdaki insanlar extra hassas ve yardımsever bu aileye karşı. Adamın maddi durumu çok iyi olmadığı için kimisi etrafa olan borcunu kapatmayı üstlendi, evlerinde pek mobilya yokmuş kimisi mobilya alacam demiş, kimisi adam ölünce eşine ve çocuklarına maddi desteği üstlenmiş vs.
Benim eşim de bugün bana bunları anlatıyor bizim de birşeyler yapmamız lazım diye. Bende dedim yani bizim bebeğimiz yolda ben çalışmıyorum bu ev aldığın maaşla ancak dönüyor sen yardım yapmak zorunda değilsin ki dedim. Yardım yapacak olan insanlarıda tanıyorum hepsinin ikişer üçer evleri var kirada oturmuyorlar maddi durumlarıngayet iyi insanlar. Dedim kendini onlarla bir tutup maddi olarak yorma. Ya yok dedi X abinin zaten az bi zamanı kalmış, karısı tek kelime yabancı dil bilmiyor çalışmıyor bizim kızın yaşında bide bebekleri var deyip gözleri doldu orda zaten anladım bişey gelecek kocamdan , dedim ya bismillah ( en hassas nokta çocuk ya eşimin) . Ee dedim. X abi ölünce eşi Y ablayı aylık market alışverişine ben götürcem dedi. Nasıl yani dedim her ay market masrafını sen mi karşılayacaksın? Yok sadece götürcem dedi ( ki asla inanmadım ben kızmayım diye söyledi bence) niye başka adam mı kalmadı dedim . Orda başladı Allah kuran hadisler falan dini örnekler yetim öksüz çocuklara bakmamız lazım gibi gibi bir sürü dini mevzulara girdi. Sora ben sustum uzatmamak için konu kapandı.
Öncelikle şunu belirteyim konu kıskançlık değil asla o yüzde o taraflara hiç girmeyin bayanlar çünkü kadın teyzem yaşında bide eşimin o taraklarda zaten bezi yok oyuzden konum o değil. Benim sorum şu ben mi çok gaddarlık yapıyorum yoksa eşim haklı mı yardım edecem demekle? Yani biz zaten evi ancak döndürüyoruz bide extra birine yardım etmek hemde yeni bebek gelecekken bana gereksiz geliyor. Tamam bir kerelik parasal yardımda bulunalım öyle dese tamam derim ama aylık market alışverişine ben götürcem teyzeyi demesi bana saçma geliyor. Sonuçta bebeğimiz doğunca hiç zamanı kalmayacak maddi olarakta ancak kendimize yeteceğiz.
Önce onu onurlandırın konuşmaya başlarken.Çok yardımseversin çok iyi bir insansın yardım etmek istemeni çok iyi anlıyorum.Bu nedenle ben ve çocuklarım için çok değerlisin.İşte bu dönemde zor dönem bizim için yeni bebek yeni masraf demek.Şu an ona yoğunlaşmamız lazım.Zaten çok iyi insanlar var onlar da en güzelini yapmışlar.Bu aile sonuçta burada yaşayacak.Biz şu sıkıntılı dönemi atlatalım sonra ufakta olsa bir şeyler yapmaya çalışırız gibi.....son olarak çok büyük olmasa da bütçenize uygun ufak bir yardım yapılabilir.

Sizin durumlarınız hiç müsait değilken ilk önce kendi evini düşünmesi lazım. Ama küçük miktarda yardım yapabilecek durumdaysanız yapılması hoş olur tabi vicdanen

Dinle alakası olmayan konularda dini mesajlar yazmak yasaktır. Şikayet ediyorum. Mune Mune
Tabii ki edebilirsiniz. Hanımefendi eşinin inançlı olduğu ile konuya giriş yapıp, bu şekilde yardım etmek istediğinden bahsettiği için ben de bu konuda bildiğim 2 hadisi paylaştım. Ben böyle bir yasak olduğunu bilmiyordum, nerede yazıyor bakmak isterim.

Biraz daha merhametli olmalısınız. Hem anne hem de can taşıyan biri olarak ihtiyaç sahibi insanlara el uzatan bir eşe mani olmaya çalışmak çok gaddarca geldi bana. Açlıktan ölmeyeceksiniz emin olun, paylaştıkça bereket gelecek evinize.
Her ay market alışverişinden bahsediyor yalnız hem götürüp getirecek hem alışverişini yapacak. Bu adam 2 çocuk babası bakmakla yükümlü olduğu bir evi ve çocukları var. Tek el çalışan o bu evde. Bir erkek bunları belki düşünmez ama kadın düşünmek zorunda ben düşünmek zorundayım her ay markete vereceği 200 Euro bizim bebeğimizin evimizin ihtiyacını karşılar.
Ben ayrıca demiyorum etmesin yardım. Yorumlarımı okursanız yardım edelim ama her ay değil örneğin bizim çocuklarımıza kıyafet alırken onlarada alalım arada harçlık verelim ama her ay market alışverişi ne demek

Ayyy çok gıcık.benim babam da böyle. Gözleriyle görseler o kişilerin sahtekâr olduğunu yine inanmazlar.ya da inansalar birle ertesi gün eski hâllerine dönerler.bu tarz şeylerin cinnetle düzeleceğini düşünüyorum.belli ki siz de iyi niyetli, sevecen, sakin birisiniz.
Ya bu tarz olaylar için eşimle aramı açmayı gereksiz buluyorum öyle diyeyim. Daha akılcı davranmaya çalışıyorum sakinliğimi koruyorum ama gerçekten bazen abartıyor iyilik olaylarını

Ne demek hepsi dolandırıcı? İyi niyetli adama saf, yardıma muhtaç insanlara dolandırıcı... inşallah birgün yardıma muhtaç olduğunuzda insanlar sizin için dolandırıcı demez. Siz yanlış insanla evlenmişsiniz.
Hanım efendi siz açtığım konuyu gerçekten anlayarak okudunuz değil mi ? Ne demek istediğimi anlayarak mı yorum yapıyorsunuz şuan çok şaşkınım yorumlarınıza. Yardım etmeyelim demiyorum ama her ay market alışverişi çok külfetli bir iş bizim aile için

Tabii ki edebilirsiniz. Hanımefendi eşinin inançlı olduğu ile konuya giriş yapıp, bu şekilde yardım etmek istediğinden bahsettiği için ben de bu konuda bildiğim 2 hadisi paylaştım. Ben böyle bir yasak olduğunu bilmiyordum, nerede yazıyor bakmak isterim.
Kadınlar kulübüne üye olurken onayladığınız kuralların içinde yazıyor. Dua topikleri dışında herhangi dini bir paylaşım yapılmıyor.
İlave bdv kurallarında da açıkça yazıyor.

Keşke benim eşim de böyle olsaydi😔o yardim ettikce ALLAH size kat ve kat verecektir emin olun keske eşimde kuru ekmeğimiz olsaydi da esim onu paylaşsaydı😔
Biz elimizden geldiğince yardımlarımızı yapıyoruz Türkiye’ye ben bunları anlatmak istemiyorum hoş değil çünkü ve konumuzda bu değil zaten. Ortada bambaşka bir konu var ve bende evimin gelir gider durumunu düşünmek zorundayım. Konuyu bu yüzden açtım zaten

Eşinizden Allah razı olsun. Ne güzel bir insan. Tabii ki denge çok önemli. Kişi kendini, ailesini zor duruma sokarak başkasına yardım etmemeli. Ama ben kendi hayatımda da, başkalarının hayatında da şunu çok net gördüm ki sadakayla asla mal azalmıyor. Tam tersi çoğalıyor. O yüzden çok açılmadıkça ben bir şey demezdim sanırım.
Bakın sadaka ayrı birşey her ay elinde olmasa bile kendini zora sokarak başka birinin market alışverişini yapmak apayrı..

Siz fazla gaddar olmuşsunuz. Unutmayın ki bir gün yardım bekleyen konumuna siz düşebilirsiniz ve sizin elinizden tutup kaldıracak insana da aynen böyle sizin gibi yapma diye akıl verirler. Karma diye birşey var çünkü.
Ben 2 çocuk babası, ortalama bir gelirle çalışıp kirada oturan bir insanın yardıma muhtaç bile olsam her ay benim alışverişimi yapmasına vicdanen izin vermezdim. Yorumunuz için teşekkür ediyorum

Ben 2 çocuk babası, ortalama bir gelirle çalışıp kirada oturan bir insanın yardıma muhtaç bile olsam her ay benim alışverişimi yapmasına vicdanen izin vermezdim. Yorumunuz için teşekkür ediyorum
Sadece onu dert etmiş olsaydınız, diğer örnekleri vermezsiniz. Rahatsızlığınızı anlıyorum ancak yine de engel olarak düşman etmekten başka birşey yapamazsınız.

Kadınlar kulübüne üye olurken onayladığınız kuralların içinde yazıyor. Dua topikleri dışında herhangi dini bir paylaşım yapılmıyor.
İlave bdv kurallarında da açıkça yazıyor.

Anladım teşekkür ederim. Dikkatimden kaçmış, sağ olun.

Eşinizin durumu saflığa değil salaklığa kayıyor kusura bakmayın ama. Merhametli insan böyle olmaz eşini böyle bir konu için kırmaz, canını sıkmaz. Eşini ve çocuklarını düşünür önce. Yardım yapmak istiyorsa da bütçesine göre abartmadan tek seferlik birşeyler yapar. Eşinizde bunların hiçbiri yok. Bir kriz geçirmenin zamanı gelmiş de geçiyor bu adamı desteklerseniz ağzınızdaki lokmayı başkalarına verir millete iyi görünmek için.

kendi ailesinden kısıp başkalarına veren insanlar kendi ailesinin kul hakkına giriyor
din iman diye geçinen kişiler bu detayı unutuyor galiba
çok varlıklısındır tabi ki ihtiyacı olanlara yardımcı olmak dinde de vardır
ama kendinde yoksa da yapacak bişi yok allah yardım etsin diye dua etmekten başka bişi gelmez elden
dini yorum olarak algılanmasın lütfen önceliklerden bahsediyorum aslında

Aylık market parasını vermeyi teklif etmesini bile anlarım da, neden kadını getirip götürecekmiş, kadının eli ayağı sağlamsa gider gelir kendisi. o noktayı anlayamadım ben. 40 yaşında teyze dediğiniz gencecik kadını kendisi bifiil getirip götürünce daha mı sevap oluyor?

Merhaba hanımlar

Bende kısmen eşiniz gibiyim , insanlar haricinde hayvanlara da yardım ederim
Verdiğim hiç bir şeyin eksildiğini görmedim 30 yıldır
Eşinizde zaten sizi zora sokacak kadar yapmayacaktır
İnsana, hayvana can-ı gönülden yardım edebilmek kadar insanı rahatlatan bir duygu yok dünyada
İyi niyetli insanlar aptal değildir, eşinden sonra elbet o kadında geçinmenin bir yolunu bulacak ama toparlanana kadar biraz destek vermekten kimse ölmez, kalbinizi bu konularda ferah tutun merhametli insan iyidir, ayda bir market alış verişi kimseyi batırmaz. Yakında bebeğinizde geliyormuş, Allah sağlıkla kucağınıza almak nasip etsin, ailece güzel ömrünüz olsun inşallah, ferah tutun kendinizi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X