Eşimin aşırı siniri beni korkutuyor...Ne yapmalıyım?

gergin olduğu zamanlarda güldürmeye çalışmayın

demişsin ya;

dikkatini dağıtmak için yapıyorum....O hala bana sarmaya çalışıyor,İnan kavga çıkarsam rahatlayacak ama ben kaçın kurası......asla kavga etmiyorum..o beni pasif sanıyor o an ama ben olabileceklerden çekindiğim için sadece,sakin döneme girdiğinde tek tek hepsi burnundan geliyor ama taktik ve stratejiyle...

Ama ne olursa olsun sinirli adam çok zor ...

o KADAR güçlü bir kadınım..Taşı sıksam suyunu çıkarırım,Eşim benim hakkımdan geldi ya helal olsun....

annelik mi dersin..bilmiyorum..başa çıkamıyorum onla.sindim gibi..:44::44:

gerek yok dikkatini dağıtmanıza. önemsemeyin sadece. ya da eğer anlatmak istiyorsa -öyle bir hava sezerseniz- sakince konuyu sorun, anlamaya çalışın. çoğunlukla başka olaylardan sinirlendiği şeyleri sizden çıkartmaya çalışıyordur. yani yaptığı elbetteki doğru değil yalnız bunu çözmek ve onun tavırlarını etkilemek sizin elinizde.

onun kavga çıkarmaya karşı sizin susmanız...sizi pasif zannetmesini sağlamaz, siz sadece ondan daha akıllıca davranıp durumu kontrol altına almaya çalışıyorsunuz. dediğim gibi onun kavga isteğine siz cevap verir ve kavga çıkartırsanız durum daha vahim bir hal alır ve sonuçta da suçlu olarak yine sizi görür. bu yüzden zamanla onun iletişim tarzını gördükçe olayları kişisel almak yerine anlamaya, susmaya ve gözlem yapmaya...sonra da yeri geldiğinde rahatsız olduğunuz şeyleri anlatmaya çalışın...

herşeye rağmen eğer bir gelişme olmaz ve öfkesi aynı devam ederse bir psikologdan terapi almaya ikna edin, beraber de gidebilirsiniz. bu tür öfke birikimleri geçmişteki sıkıntılardan da kaynaklanıyor olabilir, eğer bunlara ulaşılırsa kalıcı çözümler de elde edilebilir...

gerek yok dikkatini dağıtmanıza. önemsemeyin sadece. ya da eğer anlatmak istiyorsa -öyle bir hava sezerseniz- sakince konuyu sorun, anlamaya çalışın. çoğunlukla başka olaylardan sinirlendiği şeyleri sizden çıkartmaya çalışıyordur. yani yaptığı elbetteki doğru değil yalnız bunu çözmek ve onun tavırlarını etkilemek sizin elinizde.

onun kavga çıkarmaya karşı sizin susmanız...sizi pasif zannetmesini sağlamaz, siz sadece ondan daha akıllıca davranıp durumu kontrol altına almaya çalışıyorsunuz. dediğim gibi onun kavga isteğine siz cevap verir ve kavga çıkartırsanız durum daha vahim bir hal alır ve sonuçta da suçlu olarak yine sizi görür. bu yüzden zamanla onun iletişim tarzını gördükçe olayları kişisel almak yerine anlamaya, susmaya ve gözlem yapmaya...sonra da yeri geldiğinde rahatsız olduğunuz şeyleri anlatmaya çalışın...

herşeye rağmen eğer bir gelişme olmaz ve öfkesi aynı devam ederse bir psikologdan terapi almaya ikna edin, beraber de gidebilirsiniz. bu tür öfke birikimleri geçmişteki sıkıntılardan da kaynaklanıyor olabilir, eğer bunlara ulaşılırsa kalıcı çözümler de elde edilebilir...

ben sana çok teşekkür ederim.Yaklaşımın,yorumun gerçekten beni çok rahatlattı...

bu durumun psikolojik olduğunu biliyorum..

inan buna kafa yorman bile benim için çok önemliydi...Allah gönlüne göre versin.

ben sana çok teşekkür ederim.Yaklaşımın,yorumun gerçekten beni çok rahatlattı...

bu durumun psikolojik olduğunu biliyorum..

inan buna kafa yorman bile benim için çok önemliydi...Allah gönlüne göre versin.

rica ederim, umarım faydası olur =)

bir de bu tür durumlar zamanla yavaş yavaş çözülür, bu yönden sabırlı olun ve eşinizi anlamaya çalışın. ilişkinizi daha iyi bir hale getirmek istiyorsanız elinizden gelenin hepsini yapın ve sabırla bekleyin... zamanla bunun karşılığını alacaksınız... Allah mutlu evlilik nasip etsin...

benım de eşim çok uç yapıdadır.. cok sınırlıdır... konunu okuyunca senı kendıme cok benzettım.. normalde sus pus oturan eşim en dandık konularda (ne zaman olacagını bılemem) barırır çagırı oyle kalakalırım... eskiden cevap verırdım haklı olduğumu bılırdım çunku.. o zaman daha da hıddetlenırdı.. ben de tıtrerdım az bıraz.. çok şey okudum sinirli insana ne yapmak gerekır dıye.. sonunda careyı susmakta buldum.. o ne kadar bagırsa bagırsın susuyorum artık. tavır da yapmıyorum, yuzumu burusturmuyorum da.. susunca bir süre sonra kendı de susuyor artık.. yatarken benden özür diliyor ama ben uyurken tabıkı yuzume soyleyemıyor. derdini anlatıyor bazen senı üzdüm, sinirli bir insanım sen de uzerıme gelme artık boğuluyorum dıyor.... oyle boyle sımdı yok gb bu gb sorunlar. olsa da ayda yılda bir.... umarım yardımcı olmusumdur...:KK54:

canım ya siz evliyken böyle korkuyorsunuz ben nişanlıyken böyleydim evlilik versiyonumuzu düşünemioyurm bile. benim nişanlım ailesine karşı zaten sinirliydi bana yapmaz diye düşünüyordum ki sonradan ailesine yaptıklarının fazlasını yapmaya başladı en azından ailesine hakaret etmiyodu, bana kızınca yol ortasında hakaret etmeye bağırmaya başladı saçma sapan şeylerden gelecek korkutmaya başladı

Eşinizin siniri ile ilgili okuduğum üçüncü konu bu...Bence eşinizi sakin bir zamanında karşınıza alıp bu durumdan ne kadar rahatsız olduğunuzu açık açık konuşun.Siz rahatsızlığınızı belirtmezseniz bu durum devam edecek gibi görünüyor :KK43:

Öncelikle Allah size sabır, eşinize de anlayış versin...

Sizin yaşadıklarınızın benzerini yaşayan bir arkadaşım vardı. Aslında eşi ile de güzel bir evlilikleri var sayılabilirdi, ancak eşi olacak şahıs da dellenince ne yaptığını bilmeyen tiplerden...

Bir gün yaptıkları büyük bir tartışma çocuk bakıcısını denetlemek için eve döşenen kamera sistemine takılmış, hani böyle sanki biri gelip özellikle o kavgayı kadraja almış gibi. Adam kendi yaptığı hayvanlığı kendi gözleriyle görüp ne kadar kırıcı ve yıkıcı olduğunu bi zahmet anlayınca, durumunda epey düzelme olmuş, kendini frenleyebilmek için kendince yöntemler geliştirmiş, ortamı terk etmek, yürümek, yüze kadar saymak, derin nefesler almak, falan filan..

Bu tartışmaların belli bir yeri ve zamanı olamaz tabi, kayıt altına almak imkânsıza yakındır, ama eşinizin sinirlenince nasıl bir canavara dönüştüğünü bir şekilde ona sakin zamanında gösterebilirseniz size de faydası olabilir. Ama ne şekilde yapabilirsiniz, bilmiyorum...

siz eşinizi seviyorsunuz ama ayrılmak istemiyor onu değiştirmek istiyorsunuz...
siz imkansızı istiyorsunuz...
elimizde keşke böyle bir sihirli değnek olsaydı da becerebilseydik..
inanın bu isteğiniz mümkün olsaydı,bende bunu kendi eşimde uygulamak isterdim..
amacım sizi kırmak değil baştan belirtmek isterim..benim de şu anda boşanmaya çalıştığım eşiminde çok sinirli hareketleri vardı..ben 4 ay dayanabildim sadece çünkü ben o sinirlenince susamıyorum..
beni aşağlayan,hakaret eden, bağıran çağıran,küçük düsüren bir insana karşı susamıyorum.. tamamiyle karakter meselesi.. susanlara lafım yok..yanlış anlaşılmasın..
onu değiştirmeniz mümkün değil..eşiniz sizi kaybetmekten korkmuyor..gitmicenizi gidemicenizi adı gibi biliyor..bu tip insanlar aşkından ölse bile belli etmez..dur gitme hata yaptım demez..hiç bir şey olmamış gibi hayatına devam eder..çünkü benciller..despotlar..küçük dağları kendileri yarattı sanki..eşiniz tedavi olsa belki bir nebze kendini kontrol eder; ama asla asla tam olarak değişmesi sizin hayal ettiğiniz gibi biri asla asla olamaz..
ilaçta içse olamaz çünkü eşiniz bu halinden bence memnun..o karakterini böyle oturtmuş.ona göre doğru olan bu.eşinizin sinirinin önüne geçmeye çalışmanız onun başka biri olması için uğraşmaya benziyor..bu mümkün mü?
dost acı söyler derler, yapacağınız tek şey var: o sinirlendiğinde susmak.. gururunuzu kırsada ne söylerse ne yaparsa yapsın susmak ve karşılık vermemek.. başka yolu yok arkadaşım. onun sakin biri olmasına imkan yok..bunu siz tekbasınıza yapamazsınız..belki isterse ancak kendi yapar..ama kesinlikle istemiyor ayrıca isteyip de yüzde yüz değişemeyen bir çok insan tanıyorum..örnek eşim..siz değişeceksiniz..laf duymaya rezil olmaya alışacak bunu normal gibi karşılayacaksınız..hiç bir şey olammış gibi devam edeceksiniz..takmayacaksınız onu o an..sanki o anı siz yaşamadınız gibi davranacaksınız..bunu yapabilirseniz evliliğiniz yürür..yapamazsanız yürümez..bu kadar basit.. ben bunu 4 ayda anladım..ve acık sölim size,bahsettiğim gibi davranan insanlar tanıyorum..! gözümlede gördüm benim yanımdada oldu yani..yapanlar var..helal olsun!!!
bana sorarsanız böyle briyle hayat geçer mi bu yapılır mı diye, ben asla yapmam bunları...hiç kimse için bukadar özverili olunmaz..sizinde bir canınız var insansınz!!
ben kesinlikle bir sey düşünmeden ayrılın derim..

seni çok iyi anlıyorum canım benim eşimde sinirli biri.bende çok sakinim bazen eşim o kadar saçmasapan şeylere büyük tepkiler verir ki öyle kalakalıyorum:KK53:evliliğim boyunca ben hep sustum ona hiç cevap vermedim sakinleştiğinde içimde ne varsa söyledim eşimi yola getirmeye çalışıyorum 10 yılda azda olsa değişti şimdi daha iyi sayılır ama yinede yeterli değil:KK50:aslında bundan daha sakin olabileceğine de inanmıyorum can çıkar huy çıkmaz demişler idare ediyorum onu ama çok zor böyle biri ile yaşamak insan çok yıpranıyor seni anlayabiliyorum:KK31:

canım gerçekten tek çare susman...
benim eşimde öyleydi.
ama susma olayını abartmamak lazım, benim eşimde özür dilemez, bir şey yok gibi davranırdı.
bende sonra huzurumuz bozulmasın diye açmazdım konuyu...
ama bu hata...
muhakkak daha sonra konuşun...
yoksa siz sustukça o bunu normal görmeye başlıyor...
hatta belli bir zaman sonra sen suçluydun demek ki hiç bir şey demedin diyordu.
problemi mutlaka konuşun, kesinlikle psikolojik...
yoksa siz de bir gün dayanamayıp saçma sapan bir şeye yanardağ gibi patlayarak cevap verebilirsiniz.:KK50:

bu yorumlar yazilali baya olmus ama belki cevap veren olur.benim esim lityum eksikligi.hastasi oyuzden ufacik sikintida parliyor.mesela az once annemlere geldik oglumu gezdirmek.hem annemleri gormekti amacim gelmis bana cocuk.hadta olcak senin yuzunden annenlere sole cagirmasinlar deyip.bagirdi.kopek gibi iste calisiyorum onun ailesiyle altli ustlu oturuyorum.saygisizlik etmiyorum ama bunaldim artik

bu yorumlar yazilali baya olmus ama belki cevap veren olur.benim esim lityum eksikligi.hastasi oyuzden ufacik sikintida parliyor.mesela az once annemlere geldik oglumu gezdirmek.hem annemleri gormekti amacim gelmis bana cocuk.hadta olcak senin yuzunden annenlere sole cagirmasinlar deyip.bagirdi.kopek gibi iste calisiyorum onun ailesiyle altli ustlu oturuyorum.saygisizlik etmiyorum ama bunaldim artik

Lityum sinir harbine bişi yapmıyor doktor bana sinirli olduğum zaman nörofren vermişti

Nedense sorunun kaynağı doktora gitmez hep onu çeken gider..
Genel mizaci sinirli agresif ise care bilemiyorum.. duygu durumu ani değişiyor ve öfke kontrolü yok ise yardım almalı.. fiziksel olarak da tehlikeli.. panik atak kalp krizi gibi..

Arkana bakmadan kaç çocuk falan yapma.
Bunu seni döver eder diye demiyorum böyle insanlar hayatı cehennem eder, içtiğin sudan bile tat alamaz hale gelirsin.

Aynısı benim başımdada var en ufak şeye parlayan koca sinirlenince ofkesıni diliyle kusuyo resmen küfürler havada ucusuyo ne yaparsan yap duzelmiyolar ben o sınırlenınce baska bi odaya gıdıp onu dınlemiyorum artık cvp verınce daha kotu kavga edıyoruz duzelmez bunlar anacım düzelmez

2011 yılının konusu.. yıllar geçiyo da kadınlarımız mütemadiyen çekiyo bu değişmiyo be kardeşim :KK43:

Kızlar yorumlarınıza ihtiyacım var.
Farklı bakış açılarınız,açık sözlülüğünüz,eleştirileriniz benim için önemli.
eşim zaman zaman aşırı öfkeli oluyor ve bu zamanlarda sinirini benden çıkarıyor;
Sonra öfkesi geçince sakin bir adam oluyor ama o anlarda ben çok korkuyorum
Sıradan bir sinir değil,Aşırı uçta..

Örneğin bu sabaha işe gidiyoruz,arabayı park edicek yer bulamadı ,dükkanın anahtarını bana verdi sen aç ben park edeyim diye,neyse aldım anahtarı, bu arada alarm çalıyor kapıyı açınca,alarm şifresini verdi,neyse kapıyı açtım alarm çaldı,gittim şifreyi girdim,susmadı,deli gibi bağrıyor alarm,ben panik oldum,habire düğmelere bastım,hafızasını alt üst etmişim:26:,

eşimi telle aradım şifre neydi dedim,telefonda kulaklarımı çınlatıcak şekilde bağırdı söyledi;
hemen girdim sustu,panikledim,geldi,gerizekalısın sen dedi:KK52:,nasıl yapamassın dedi,ben titriyorum tabi:26:,gözlerinden öfke fışkırıyordu,

sonra ben çıktım işime gittim.

oysa çok büyük bir olay değil bu ama bizim için çok abartılı oldu,mesele eşimin aşırı sinirli ve öfkeli yapısı;

En ufak hatamı çok büyütüyor,ben insanım hata yapabilirim,inanın artık panik bir haldeyim hep,

alttan alıyorum,cevap vermiyorum,olabilecekleri bildiğim için eskisi gibi bende karşılık veremiyorum,çünkü sonu gelmiyor o nedenle kendimi her daim frenliyor,o öfkeliyken susuyor hatta titriyorum(yaşadığım şeylerden ötürü)

aslında normal zamanda iyi ama zaman zaman aşırı öfke ve sinirli oluyor...

Oturup konuşup derdinide anlatamaz,yapı olarak kasar kendini...

Sizden ricam şu;
Eşimin sinirli hallerinde yada öncesinde ne yapabilirim?
Doktora git desem gitmez;
Benle dalga geçiyor gidiyorum diye..

Ben ne yapmalıyım ki bu anlarda en az zararla atlatayım...Şaşırdım kaldım...Sinire ne iyi gelir??:KK43:

Yazdiklarin onun ofkesinden cok senin korkuyor olmanla alakali, ve aslinda korkma sebebin eşini anlamiyor olman gibi.
Tabiki sorulacak cok soru var.
Senin ve esinin karakterleri? Oncedende bu kadar sinirli olup olmadigi, maddi bi sıkıntı cekip cekmediginiz, cocugunuzun olup olmamasi ve *Allah'im korusun* fiziksel siddet olup olmadigi...
Fiziksel siddet umarim yoktur.
Yoksa , ki temennilerim bu yonde, ve esinde onceden bu kadar sinirli ve ofkeli degilse; MUHAKKAK SANA ANLATAMADİGİ ama ona yük olan birseyler vardir.
Ya bazen insanlarda bu dönem olabiliyor.
Ne guzel ki sen alttan alabiliyorsun.
İletisim kopuklugunuz yoksa esinle *sinirlenip sana bagirdigi seylerin aslinda sudan sebepler oldugunu söylemeli ve bi derdi olup olmadigini sormalisin.
Evlilik oyle basit bir sey degil.
Sakin ha esini tartismalar buyumeye yüztutarsa *boşanmayla terbiye etmeye calisma . bu hata olur. Bosanma kelimesi bi kere ciktimi inan sonrasinda onunda kullanabilecegi bu durum olusur. Buna izin vermemelisin.
Ama bence bi derdi var gibi.
Soruna gelirsek;
Kendimden ornek vermek istiyorum sana.
Bizde boyle sudan sebeplerle cok tartisma yasayabiliyoruz, bagirabiliyor bana, bagirmak degil kükremek resmen :KK66: ben o an senin gibi malesef alttan alamiyorum, bende bagirip cagiriyorum, sonra bi sessizlik, ayni evin icinde resmen küsüyoruz cocuk gibi, *genellikle haklı yere bagirir*
Ben ona biraz musade ederim siniri yatissin diye
Bu arada sigara iceriz, tv zaplariz,muzik acar ve başlariz laf atmaya. Tatli atismalar.
Ufaktan sokulmalar,yanasmalar. Ve birde bakmisim basim onun gogsunde kalbini dinliyorum ve tam gaz basliyorum o an, ruhunu okşuyorum,
Kalp atislarinn ismimi soyluyor, ne kadar sicaksin, cok guzel kokuyorsun vs gibi,
Hatta bugun telefon da tartisti baya benim yanimda. İşle ilgili sorun yasiyor bu aralar. Baktim gozleri alev topu gibi. Hemen yapiştirdim lafi
-sininitliyken daha sexy daha ateşli oluyorsun
Dedim...
Ve az once telefonda kükreyen adamin sesi birden pamuk kivami aldi ve soyledigim kelime uzerinden sohbete devam ettik.
Burda eşini taniyor olman gerekir. Dogru zamanda hamle yapmalisin.
Sen mesela hiç masaj yaparmisin Kocana,
Ben yaparim ve cok hosuna gider.
Her seferinde helallik ister. Bence sende yapmalisin. Tenini hissederek, ufak ufak tahrik edici dokunuslar , sonra bak bakalim esinde ofke mi kalir sinir mi :KK66:

Son düzenleme:
X